Jump to content



Πρόβλημα με υπολογιστή και USB ?


PetranEVO

Recommended Posts

Καλησπερα,

Ανοιγω αυτο το θεμα καθως θελω βοηθεια.

Υπολογιστης αποτελειται:

Intel e8200

asus p5k

4 ddr2 800mhz

radeon 3850

Στα ξαφνικα δεν λειτουργει καμια θυρα Usb εκανα φορματ τιποτα ακομα δε στο after bios οταν κανεις install τιποτα.Περασα ακομα και linux τιποτα.

Εβγαλα μπαταρια εκλεισα ακομα καο διαφορα fuction lan hd audio κτλ. disable τιποτα.Ενεργοποιησα που ηταν ηδη και το ξανα εβαλα την επιλογh usb enable @ bios.

Τιποτα καμια USB.

ομως εχει μια θυρα ps2 ειτε για πληκτρολογιο ειτε για ποντικι.Οταν βαζω εκει πληκτρολογιο λειτουργει μια χαρα.

Τι φαση?

Ποντικι και πληκτρολογια λειτουργουν σε αλλους υπολογιστες.

Μπορει να χαλασαν ολες οι usb?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια δοκιμή που μπορείς να κάνεις, είναι να αποσυνδέσεις τα front καλώδια από την μητρική (usb,firewire) γενικά ότι καλώδιο έχεις συνδέσει πάνω στη μητρική σε θύρα usb κσι κάνε ένα cmos με το jumper. Έλεγξε και μια μια τις usb μήπως κάποια βραχυκυκλώνετε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει ειναι πολυ παλια.

Εκτος κουτιου το δοκιμασα.

Επισης εβαλα εξτρα usb σε θυρα μπας και λειτουργησει αλλα τιποτα.

Μονο usb pci express δεν δοκιμασα αλλα δεν εχω.Δεν εχω την δυνατοτητα.

Μαλλον κατα 99% μητρικη ...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτογραφία που σου έχω asus p5k στο βελάκι είναι to jumper, διάβασε την διαδικασία που σου έστειλε ο [MENTION=3658]vasi[/MENTION] ,

αν το κάνεις σωστά και πατήσεις το power ο υπολογιστής δεν θα ανάψει, μετά ξαναβάζεις το jumper στην αρχική του θέση πατάς το κουμπί και ανάβει το pc.

Αν για κάποιο λόγο δεν είσαι σίγουρος μην το κάνεις.

post-29341-1416077992,9148_thumb.jpg

post-29341-1416077993,2682_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία διόρθωσε τα λατινικά για να μην στην πούνε.μπορείς να δεις αν βάλεις usb stick ανάψει το λαμπάκι; κοινώς αν φέρνει ρεύμα.υποψιάζομαι μητρική

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι φέρνει ρεύμα και το ποντίκι ανάβει και το πληκτρολόγιο μόνο το F LOCK. και στικ αναβει αλλα εως εκει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Από αλλού παίρνει ρεύμα η ps2 και δουλεύει. Το κύκλωμα που στέλνει στις usb μάλλον κάηκε. Μπορείς να πάρεις μία κάρτα pci σε usb2 γιατί η μητρική σου δεν ξέρω αν έχει ακόμη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική μου σίγουρα δεν έχει εγγύηση είναι πολύ παλιά... Όσο για το αν θα πάρω κάτι τέτοιο, είσαι σίγουρος οτι μπορεί να πιάσει ; γιατί όντως ούτε οι θύρες κάτω που μπορείς να συνδέσεις το φροντ πάνελ πιάνουν ούτε οι πίσω ούτε τίποτα.Μόνο αν συνδεθεί μέσω του πράσσινου αντάπτορα σε ΡΣ2. Αλλά και πάλι έχει μόνο 1 τέτοια θύρα.

Αν είναι να πάω να πάρω μια PCI > USB 2.0

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων,χρονιάρες μέρες δεν θα παιδευτώ και άλλο με αυτό.Πήρα με 5.88€ απο το visionstudio πριν λίγο έκανα την παραγγελία απο εβδομάδα που θα το παραλάβω έστω να έχω κάτι να ασχολούμε μέχρι να έρθει - παραγγείλω τον καινούργιο υπολογιστή ;)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και οοοοοοοοοολε!

Logilink USB 2.0 PCI Card 4+1 Port μας ήρθε σήμερα έκανα clean format στον σκληρό που είχα στο υπόγειο και επιτέλους; έχω USB.

Να μην ξεχάσω ;;; Έχω USB.

άρα οι USB της μητρικής μάλλον έχουν θέμα ε;απορώ τι έπαθαν στα ξαφνικά.

Τέλος πάντων τώρα είμαι τζέτ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ;):neo:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κυκλωμα κάηκε και έτσι ξαφνικά τα παίξαν. Το καλό είναι πως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ;)

και ναι λογικα εχεις δικιο.

Εχουμε καινουργιο θεμα.

Μετα απο μερες καψιματος στον υπολογιστη γιατι ειχα αρκετες δουλειες τον εκλεισα εχθες τον εβγαλα απο μπριζα γιατι ακουγοταν κατι μπζζ μπζζ μπζζ απο καπου το εβγαλα τελειως και σταματησε.

Σημερα παω να το ανοιξω και δεν ... και δεν. ...

λαμπακι μητρικης αναβει , δινω power ξεκιναει αβεμηστηρακι καρτα γραφικων και επεξεργαστη τα βλεπω μπροστα μου λιγα δευτ. 3-4 και σβηνει το ξανα κανω και ξανα τα ιδια.

Εβγαλα οτι μπορουσα κτλ και παλι τα ιδια. Τι λετε να ειναι?

τροφοδοτικο?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...Αν τον ανοίγεις και κλείνει, σβήνει εντελώς πιθανόν να είναι τροφοδοτικό. Αν τον ανοίγεις και δε μπαίνει στα win και τα δείχνει όλα μαύρα, πιθανόν να είναι κάρτα γραφικών ή μητρική. Αν έχεις άλλη κάρτα γραφικών βάλτην επάνω. Αν η μητρική έχει κάρτα γραφικών, βγάλε την ξεχωριστή που έχεις και βάλε το καλώδιο της οθόνης στην κάρτα της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα...Αν τον ανοίγεις και κλείνει, σβήνει εντελώς πιθανόν να είναι τροφοδοτικό. Αν τον ανοίγεις και δε μπαίνει στα win και τα δείχνει όλα μαύρα, πιθανόν να είναι κάρτα γραφικών ή μητρική. Αν έχεις άλλη κάρτα γραφικών βάλτην επάνω. Αν η μητρική έχει κάρτα γραφικών, βγάλε την ξεχωριστή που έχεις και βάλε το καλώδιο της οθόνης στην κάρτα της μητρικής.

ξέχασα να γράψω,

Το τροφοδοτικό ήταν τελικά το έλενξα την ίδια μέρα κιόλας ευτηχώς.Οπότε ντάξει θα πάρω ένα τον 15€ να τελείωνουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.