Jump to content



Δικτυο με 2 pc! Βοηθεια!


fanisk

Recommended Posts

Για πειτε ρε παιδια τι εχω βαλει λαθος????? :o

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ(ΕΧΩ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ)

IP 192,168,0,1

Subnet 255,255,255,0

Default Gateway τιποτα

Preffered DNS τιποτα

Alternate DNS τιποτα

================================================

ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ(ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)

IP 192,168,0,2

Subnet 255,255,255,0

Default Gateway 192,168,0,1

Preffered DNS 192,168,0,1

Alternate DNS τιποτα

Τι εχω κανει λαθος?????

Επισης στο ZAP εχω κανει τη συνδεση

Marios(195,168,0,1-195,168,0,254 IP RANGE TRUSTED)

Αλλα στο δικο του δεν εχω κανει κατι τετοιο..

Στο ZAP μου το firewall για το internet το εχω HIGH και για τα trusted MEDIUM...

Επισης ποια ειναι η DNS του Provider(εχω Otenet)?????

Βοηθεια παιδες!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δικό σου PC θα έχει IP :192.168.0.1 , SUBNET : 255.255.255.0 , PREFFERED DNS : 195.170.0.1 , ALTERNATE DNS : 195.170.2.2 και του αδελφού σου

IP :192.168.0.2, SUBNET : 255.255.255.0 , DEFAULT GATEWAY :192.168.0.1 και PREFFERED DNS : 195.170.0.1 , ALTERNATE DNS : 195.170.2.2

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να πας στον ΙΕ του αδερφουσου στις ιδιοτητες και βαλε στις ρυθμησεις οταν συνδεεται στο ιντερνετ να ψαχνει στο τοπικο δικτ και οχι συνδεση μεσο μοντεμ

Link to comment
Share on other sites

FAni Υπεμονή!!!!! Εμένα μου πήρε μήνες κάτι πιο απλό κι ας έκανα ό,τι μου λέγανε...

Αρχική απάντηση από Dannyd

Λοιπόν το δικό σου PC θα έχει IP :192.168.0.1 , SUBNET : 255.255.255.0 , PREFFERED DNS : 195.170.0.1 , ALTERNATE DNS : 195.170.2.2 και του αδελφού σου

IP :192.168.0.2, SUBNET : 255.255.255.0 , DEFAULT GATEWAY :192.168.0.1 και PREFFERED DNS : 195.170.0.1 , ALTERNATE DNS : 195.170.2.2

Εγώ θα έβαζα prefered DNS kai Secondary DNS στο ΠΣ του αδερφού σου τα DNS settings tou ISP του παροχέα Ιντερνετ δηλ. Παρε τους τηλ. να μάθεις ποια είναι. Αυτό έχει νόημα αν ο ένας υπολογιστής ήδη βλέπει τον άλλο

(σε παράθυρο DOS -Accessories > Command Prompt - γράψε net view. Θα πρέπει να σου βγάζει τα ονόματα των υπολογιστών κ του δικού σου και του αδερφού σου)

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω εγώ (αν ενοούμε το ίδιο)

Στο ΙΕ πάς στο Tools (εργαλεία - πώς το λέει αν έχεις Ελληνικά) και Internet Options. Πας στο connections tab και επιλέγεις Never dial a connection. Μετά πατάς το κουμπί LAN settings και επιλέγεις automatically detect settings.

Good luck! (H good lack :p )

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε οτι με τα ΧΡ όλα είναι αυτόματα... Με μια κίνηση!!!!! Δε συμφωνείς?!? :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι δε δουλεψει... την τέχνη του format την ξέρεις? ε...

Αν ποτέ την εφαρμόσεις - σαν γνήσιος καλητέχνης των PC κι εσύ - τότε στήσε το δύκτιο αμέσως και ΠΡΙΝ βάλεις οποιδήποτε firewall or antivirus etc. Στην αρχή μετά τα drivers. Οι ελπίδες να λειτουργήσει είναι πολύ περισσότερες, αν και δεν ξέρει ποτέ κανείς...:toomuchne ΧΡ είναι αυτά :sick: έχουν και τις ιδιοτροπίες τους :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε γμτ ακομα τιποτα...εχω ριξει τοσα καντηλια κ μπινελικια κ κοντευω να παθω κανα ψυχολογικο προβλημα με τοσα που εχω πει...

Ενω εχω δικτυο, βλεπει ο ενας τον αλλο, δεν μπορουμε να εχουμε file transfer αλλα ουτε και να μοιρασω ιντερνετ:TD: :TD: :TD: :TD:

post-835-1416071550,8754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε συ Φάνη!?! Ασε τα wizards κάνε enale simple file sharing, μοίρασε το root κάποιου σκληρού να δείς τι παίζει.

Ξανα έκανες όλα τα παραπάνω που αναφέρονται στο thread; (θυμίσου οτι για ιντερνετ χρειάζεται να βάλεις ως default gateway to PC που μοιράζει το ιντερνετ) Ασχολήσου όμως με το ιντερνετ αφού μπορέσεις να αλλάξεις αρχεία με το πσ του αδερφου σου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα πραγματα ειναι πολυ μα πολυ απλα

1ον - Θα σιγουρευτεις οτι εχουν και οι 2 το ιδιο workgroup (με workgroup α δουλευεις αν καταλαβα καλα )My compyter δεκσι κλικ ->ιδιοτητες -> computer name -- πηγαινεις στο change και στα δυο pc-ια και βεβαιωνεσαι οτι ειναι το στο ιδιο ονομα το workgroup

2oν - θα πας στα tcp/ip των properties των καρτων δικυου και των δυο pc απενεργοποιεις το automatic και θα βαλεις στο pc που εχει το μοντεμ και θα δινει internet 192.168.0.1 και στο αλλο 192.168.0.2 --- subnet 255.255.255.0 και στα δυο pc --- και gateway μονο σε αυτον που θα παιρνει internet απο τον αλλον δηλαδη το αυτονοητο 192.168.0.1 --- dns δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα

3ον - Τελος θα πας στην συνδεση του ιντερνετ (οτενετ πχ ) dial-up που εχεις φτιαξει και θα πας σε καποιον υποφακελο που εχει ενα κουτακι να το τσεκαρεις που λεει allow other pcs to use this connection ή share this internet connection δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει και κανεις ενα restart και στα δυο pc και εισαι οκ

ελπιζω να βοηθησα ... :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.