Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Χωρίς κάποιο επιπλέον πρόγραμμα; Κανονικά αντιγράφεις το λινκ και μετά αφού κατέβει δεν μπορείς να το βρεις; Κάτι last, όταν πατάς add torrent τι φάκελο σου βγάζει εκεί;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι πρέπει να φτιάξω ένα φάκελο transmission για να πηγαίνουν εκεί τα downloads και στο πρόγραμμα έχω ορίσει να αποθηκευονται στο /volume1/transmission αλλά μετά μου βγάζει access denied. Σε άλλο οδηγό έλεγε ότι χρειάζεται να φτιάξω και ένα χρήστη transmission με read/write δικαιώματα αλλά δεν με αφήνει. Τέλος πάντων, παραδίνομαι.

Μια απλή ερώτηση πριν ξεκινήσω.

Το usb το συνδέουμε κάπου εσωτερικά; Γιατί όχι στις πίσω usb ή στην e-sata;

Έχετε καταφέρει να συνδέσετε το Serial number με τη σελίδα της HP για να κατεβάσετε drivers κλπ

μου κάνει περίεργα.

Προχώρησα με την εγκατάσταση και ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Πως προχωράμε στο Update 2 ποιος το έτρεξε με επιτυχία γιατί κάτι κάνω λάθος ή στη σειρά των βημάτων ή πρέπει να δώσω άλλες εντολές στο SSH.

Εγώ το usb με το gnoboot το έβαλα στην εσωτερική θύρα απλά και μόνο για λόγους πρακτικότητας. Έχω κάνει επιτυχώς το update 2 μόνο που στην αρχή δεν κατάφερνα να συνδεθώ μέσω putty. Μου έβγαζε σφάλμα ότι δε μπορεί να βρεί κάποιο path ή κάτι τέτοιο. Από macbook μέσω terminal συνδέθηκα με την πρώτη.

Αρχική πήγα και πάτησα download για να κατέβει η ενημέρωση. Έπειτα συνδέθηκα με ssh και πληκτρολόγησα τις παρακάτω εντολές:

sed 's/flashupdateDeb/flashupdateDeb1/' /autoupd@te.info > /autoupd@te.info1
mv /autoupd@te.info1 /autoupd@te.info

Τέλος πάτησα update, έκανε επανεκκίνηση και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα χρήστη transmission δεν χρειάζεται να φτιάξεις και ούτε κάποιον ιδιαίτερο φάκελο.

Κατά την εγκατάσταση του plugin του λες που θα αποθηκεύει. Αυτό το folder αν θέλεις να το βλέπεις από το pc σου, κάντο share μέσα από το xpenology και δώσε δικαιώματα σε όλους τους χρήστες (και στον guest)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το usb με το gnoboot το έβαλα στην εσωτερική θύρα απλά και μόνο για λόγους πρακτικότητας. Έχω κάνει επιτυχώς το update 2 μόνο που στην αρχή δεν κατάφερνα να συνδεθώ μέσω putty. Μου έβγαζε σφάλμα ότι δε μπορεί να βρεί κάποιο path ή κάτι τέτοιο. Από macbook μέσω terminal συνδέθηκα με την πρώτη.

Αρχική πήγα και πάτησα download για να κατέβει η ενημέρωση. Έπειτα συνδέθηκα με ssh και πληκτρολόγησα τις παρακάτω εντολές:

sed 's/flashupdateDeb/flashupdateDeb1/' /autoupd@te.info > /autoupd@te.info1
mv /autoupd@te.info1 /autoupd@te.info

Τέλος πάτησα update, έκανε επανεκκίνηση και όλα κομπλέ.

Το έβαλα και εγώ στην εσωτερική.

Όσο αναφορά στο update.

Κάνω download το 2, κάτω κανονικά τη σύνδεση και την εντολή που γράφει ο οδηγός.

Στη συνέχεια βγάζει notification οτι υπάρχει αναβάθμιση και αντί να έχω την επιλογή update, ξαναγυρνάει στην επιλογή download.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση προχώρησε κανονικά!

Εκτός των άλλων μου έβγαζε ότι τα αρχεία του update ήταν corrupted.

Αφού ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των σκληρών δίσκων που είχα εγκαταστήσει έτρεξε κανονικά!

Το γράφω μήπως έχει και άλλος το ίδιο θέμα.

Έχει στήσει κανείς υπηρεσία DDMZ, για απομακρυσμένη πρόσβαση στο server?

Ποια υπηρεσία χρησιμοποιήσατε;

Το Router μου υποστηρίζει μόνο το DynDNS.org, που πρόσφατα άρχισε να χρεώνει για τους προσωπικούς λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε. Στο synology (και κάθε nas) μέχρι τώρα έπρεπε να βάλεις το Domain. Πχ test. Dyndns.org! Την δημιουργία του test.dyndns.org μέχρι τώρα την έκανες δωρεάν. Αυτό πλέον δεν υπάρχει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε. Στο synology (και κάθε nas) μέχρι τώρα έπρεπε να βάλεις το Domain. Πχ test. Dyndns.org! Την δημιουργία του test.dyndns.org μέχρι τώρα την έκανες δωρεάν. Αυτό πλέον δεν υπάρχει.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Εννοείται οτι το account γίνεται από web browser

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ στην εσωτερική.

Όσο αναφορά στο update.

Κάνω download το 2, κάτω κανονικά τη σύνδεση και την εντολή που γράφει ο οδηγός.

Στη συνέχεια βγάζει notification οτι υπάρχει αναβάθμιση και αντί να έχω την επιλογή update, ξαναγυρνάει στην επιλογή download.

  1. Κάνεις check για new update
  2. Πατάς download
  3. Μέσω putty συνδέεσαι με SSH με user:root και το password του admin
  4. Εκτελείς τις παρακάτω 2 εντολές:
    • sed 's/flashupdateDeb/flashupdateDeb1/' /autoupd@te.info > /autoupd@te.info1
    • mv /autoupd@te.info1 /autoupd@te.info

[*]Βγάζεις το τηλεφωνικό καλώδιο για να μην έχεις inet

[*]Πατάς update

Κάνεις τα παραπάνω και δεν σου δουλεύουν?

Μόλις τα έκανα και...

post-31334-1416078345,4044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχει no-ip και αλλα

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Μόλις το ρύθμισα με το no-ip και παίζει κανονικά.

  1. Κάνεις check για new update
  2. Πατάς download
  3. Μέσω putty συνδέεσαι με SSH με user:root και το password του admin
  4. Εκτελείς τις παρακάτω 2 εντολές:
    • sed 's/flashupdateDeb/flashupdateDeb1/' /autoupd@te.info > /autoupd@te.info1
    • mv /autoupd@te.info1 /autoupd@te.info

[*]Βγάζεις το τηλεφωνικό καλώδιο για να μην έχεις inet

[*]Πατάς update

Κάνεις τα παραπάνω και δεν σου δουλεύουν?

Μόλις τα έκανα και...

Ναι το διόρθωσα το μήνυμά μου.

Αφού ολοκληρώθηκε το consistency των σκληρών έτρεξε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δοθεί η λάθος εντύπωση... Μια χαρά δουλεύει το ddns απο xpenology. Το έχω να τρέχει ένα μήνα περίπου με dyndns.org (περιμένω να τελειώσει ο τελευταίος μήνας και μετά θα αλλάξω υπηρεσία) και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμίσει αν κάτι δε λειτουργεί σωστά στο μηχάνημα να ενημερωθώ με email.

Υπάρχει άλλη μια ρύθμιση που λέγεται beep control, και αν κάτι στραβώσει ακούγεται ήχος από τη συσκευή, αλλά σε μια δοκιμή που έκανα δεν άκουσα κάτι.

Από θέμα ασφάλειας είναι καλύτερο να κλειδώσω τον admin με πολύ ασφαλές κωδικό μιας και το μηχάνημα "βγαίνει" στο Internet, και να κάνω ένα δεύτερο χρήστη και να του μεταφέρω τα αρχεία μου στο φάκελο του;

Υπάρχει τρόπος να λαμβάνω log file όταν κάποιος χρήστης συνδεθεί στη συσκευή;

Πως βλέπω αν οι δίσκοι μπαίνουν σε sleep, μιας και ο server από ότι καταλαβαίνω δε μπαίνει.

Αν κάνω το server shutdown, θα πρέπει να υπάρχει συνδεδεμένο καλώδιο με την οθόνη ώστε στο power on, να πατήσω gnoboot.me και στη συνέχεια gnoboot 5.0.xxx ;

Τελικά εγκατέστησα 3 δίσκους των 3TB και σαν 4ο έβαλα το δίσκο των 250GB, έκανε μόνο του το SHR 1, είναι καλύτερο από το να μην έβαζα καθόλου 4ο δίσκο;

Επηρεάζει την όποια "ασφάλεια" μπορεί να δίνει αυτή η υλοποίηση;

Έχω εγκαταστήσει το Data Replicator, ώστε μια φορά την εβδομάδα να μου κάνει όλα τα αρχεία που με ενδιαφέρουν Backup σε ένα προκαθορισμένο φάκελο.

Επίσης το Cloud Station, ώστε τα αρχεία συγκεκριμένου φακέλου να είναι προσβάσιμα ανά πάσα στιγμή μέσω του server που θα μένει ανοιχτός.

Αυτό, αν υποθέσουμε ότι το Sleep για τους δίσκους λειτουργεί, προφανώς τους κρατάει ενεργούς όσο μεταβάλω αρχεία στο σταθερό Η/Υ μου.

Επίσης στις ρυθμίσεις του Cloud Station έχω ορίσει το "Locally deleted files will be removed from your NAS", ώστε ο φάκελος με τα αρχεία μου που "στεγάζεται" στο Σταθερό Η/Υ, να είναι καθρέπτης για τα αρχεία που θα έχει το NAS, σωστά;

"Αρχεία PC" >> "Αρχεία PC-NAS"

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπω αν οι δίσκοι μπαίνουν σε sleep, μιας και ο server από ότι καταλαβαίνω δε μπαίνει.

Ακούμπησέ τους / ακουσέ τους να δεις αν κλείνουν

Αν κάνω το server shutdown, θα πρέπει να υπάρχει συνδεδεμένο καλώδιο με την οθόνη ώστε στο power on, να πατήσω gnoboot.me και στη συνέχεια gnoboot 5.0.xxx ;

Όχι

Από θέμα ασφάλειας είναι καλύτερο να κλειδώσω τον admin με πολύ ασφαλές κωδικό μιας και το μηχάνημα "βγαίνει" στο Internet, και να κάνω ένα δεύτερο χρήστη και να του μεταφέρω τα αρχεία μου στο φάκελο του;

Αν σου φάνε κάποιο user αυτός θα είναι του Admin/root οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Ακούμπησέ τους / ακουσέ τους να δεις αν κλείνουν

Όχι

Αν σου φάνε κάποιο user αυτός θα είναι του Admin/root οπότε...

Μου έγραψε κάποια στιγμή στο widget ότι ο δίσκος επανήλθε από Hibernation.

Ναι το πιο λογικό είναι να φάνε το χρήστη με όλα τα δικαιώματα δεν έχεις άδικο.

Υποστηριζει two factor authentication μέσω Google authenticator app οπότε δες και αυτό για ασφάλεια

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Ευχαριστώ, δε το είχα εντοπίσει!

Βρήκα το τρόπο να το ρυθμίσω από εδώ

http://my-orion.synology.me:8000/wordpress/?p=153

Είναι στα γερμανικά νομίζω αλλά από τις εικόνες είναι κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δοθεί η λάθος εντύπωση... Μια χαρά δουλεύει το ddns απο xpenology. Το έχω να τρέχει ένα μήνα περίπου με dyndns.org (περιμένω να τελειώσει ο τελευταίος μήνας και μετά θα αλλάξω υπηρεσία) και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Γιατί το λες, παίζει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ

Επειδή ή εγώ κάτι δεν πρόσεξα ή απλά το αγνοήσατε. Και δεν θεωρώ ότι δουλεύει απροβλημάτιστα ούτε προσπαθώ να δώσω λάθος εντύπωση, αλλά αυτό δεν είναι dns. Το θέμα σας είναι να μην γράφετε την ip ή να έχετε τα οφέλη μιας static ip; Εγώ επειδή το είδα για λίγο το προσπέρασα για ένα και μόνο λόγο. Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται σε περίπτωση που αλλάξει για οποιοδήποτε λόγο η ip;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.