Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Hello everyone.

Θέλω εδώ και καιρό να πάρω ένα νέο NAS για το σπίτι. Έχω ένα MyBookLive 1TB από το οποίο είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Το έχω με Transmission και έχει μέρα/νύχτα ~700 torrents live χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Παίζει επίσης μέσω DLNA στην τηλεόραση τα πάντα χωρίς κολλήματα, ακόμα και 1080p 3D SBS/UP-DOWN 3D movies με μεγάλο bitrate.

Θέλω να πάρω κάτι όμως που να παίρνει παραπάνω δίσκους ώστε να παίζει raid (1/5) ώστε να έχω κάποια ασφάλεια παραπάνω. Προς το παρόν αναγκάζομαι να κρατάω αντίγραφα και αλλού αρχείων που με ενδιαφέρουν ώστε να μην κλάψω με μαύρο δάκρυ.

Βλέποντας τις τιμές των κουτιών χωρίς δίσκους δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί ζητάνε 200+ € και αρνούμαι να τα δώσω. Προτιμώ με αυτά τα λεφτά να το κάνω με ένα pc και να πάρω τους δίσκους έπειτα.

Έχοντας διαβάσει λοιπόν κάποια ελάχιστα πραγματάκια περί nas/dlna κλπ σε ubuntu, θα προχωρήσω στήνοντας ένα δικό μου και λέω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου κατά τη διάρκεια του build.

Για αρχή, η ερώτηση είναι: Τι hardware?

Θα πρέπει να πάρω ένα micro pc που να δέχεται 3 τουλάχιστον δίσκους (ώστε να σηκώνει raid 5) και φυσικά να έχει τον αντίστοιχο controller, vga, gigabit και φυσικά τροφοδοτικο.

Σαν ιδανική λύση μέχρι στιγμής έβλεπα κάτι HP microservers με λιγότερα από 200€ αλλά κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι αυτά συνήθως θέλουν δίσκους από HP και όχι ό,τι να 'ναι (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Έχει κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο και αν ναι με τι hardware? Γενικώς οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

στο microserver μπορείς να βάλεις ό,τι δίσκους θες.

όσον αφορά το υψηλό κόστος των qnap/synology σε πολύ μεγάλο βαθμό πληρώνεις το λειτουργικό, τις αναβαθμίσεις και το μικρό όγκο/κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω , πως εισαι διατεθειμενος να παρεις εναν εξοπλισμο αξιας 200+ ευρο

την στιγμη που ακομα και αν αφηνες απλα το pc σου ανοιχτο , αντι για nas και σχετικα , θα περνουσαν πολλα χρονια οσπου να σου καταναλωσει αυτα τα 200ευρο

edit

https://www.skroutz.gr/s/2224221/Asrock-AD2550B-ITX.html

https://www.skroutz.gr/s/3760842/Asrock-E35LM1-R2-0.html

+http://www.skroutz.gr/s/2534900/LC-Power-LC-1410mi.html

και ειναι νετα

ισως να σαρεσε και κατι τετοιο ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Το να το στήσω στο PC μου δεν τίθεται σαν ενδεχόμενο. 1ον και κύριον γιατί το τωρινό μου pc δεν είναι PC αλλά iMac :pleasantry:

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION] ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα χρειαστούν και μνήμη αυτά, έτσι δεν είναι?

Στα 180€ γλυκοκοιτάω κάτι τέτοιο. Είναι μαζεμένο, τα έχει όλα και παίρνει ικανό αριθμό δίσκων κουμπωτά δίχως ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα θα κανεις. το μοναδικο του μειον για μενα εινσι η μη υποστηριξη usb3.0. κατα τα αλλα με μια καταλληλη καρτα γραφικων μπορεις να το χρησιμοποιεις και για xbmc.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρκεστώ στο DLNA για την TV, με καλύπτει 100%

το είπα γιατί εμένα το DLNA της τηλεόρασης με καλύπτει κατά 95%. π.χ. όταν θέλω να δω συναυλιακά bluray rips είναι αρκετά δύσκολο το μπρος πίσω, γιατί η υποστήριξη seek στα βίντεο είναι λίγο τραγική...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο microserver, αλλα η απουσια hardware (εστω και απο chipset) RAID5 ειναι μεγαλο θεμα. Απο την άλλη ενα εσωτερικο USB 8GB και καθαρισες με ενα FreeNAS.

Αναφερεις θεμα ασφαλειας. Το Raid xx ΔΕΝ ειναι ασφαλεια. Ειναι θεμα data availability σε ενα hardware προβλημα 1-2 δισκων. Αν θες ασφαλεια, κοπια και αλλου. Αλλιως Backup ΔΕΝ εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

το είπα γιατί εμένα το DLNA της τηλεόρασης με καλύπτει κατά 95%. π.χ. όταν θέλω να δω συναυλιακά bluray rips είναι αρκετά δύσκολο το μπρος πίσω, γιατί η υποστήριξη seek στα βίντεο είναι λίγο τραγική...

Με το αρχικό DLNA server (Twonky Media) του MyBookLive είχα κι εγώ θέματα. Βασικά όχι θέματα, απλά δεν έπαιζε seek, το οποίο ήταν τεράστιο πρόβλημα.

Μετά από αναβάθμιση του Firmware ενεργοποίησα ένα άλλo, νομίζω λέγεται WD Minidlna, και από τότε όλα καλά!

Σήμερα ίσως περάσω από Cosmodata να χτυπήσω το HP. Έχουμε καμιά πρόταση για καλύτερο μαγαζί? Νομίζω Cosmodata είναι οκ?

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] Ναι, αναφέρομαι στο data availability, αυτό που με αγχώνει είναι το H/W failure.

Σωστά είδα λοιπόν ότι έχει μόνο 0,1 έ? Για 5 ούτε λόγος? Μήπως να κούμπωνα μια άλλη κάρτα? Αν ναι, γνωρίζετε συμβατότητα?

Τέλος, όντως αυτό με το εσψτερικό dongle είναι ωραία λύση, στήνεις το FreeNas σου και είσαι αρχηγόπουλο!

Link to comment
Share on other sites

Με ενα hp microserver n40/n54 μπορουμε να έχουμε 6 δισκους (των 4tb) με drive bender (για να τους βλέπει σαν έναν μεγάλο) και το λειτουργικό του (win7/8?) σε USB stick;

Ps. Η μονη δουλεια που θα κάνει ειναι stream full bluray rip σε media player..

6 sata με το πειραγμένο firmware..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.