Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι εννοείς.

Μήπως ότι το να έχεις μια κόπια σε έναν εξωτερικό που έχεις εκτός ρεύματος είναι πιο ασφαλές από το να έχεις RAID-1 σε ένα NAS ανοιχτό 24/7;

Το "RAID is not backup" είναι καθιερωμένη άποψη, που δυστυχώς έχει επιβεβαιωθεί συχνά και με επώδυνο τρόπο :)

Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι από σφάλμα να το σβήσει κάποιος ή να γράψει πάνω από αρχεία. Όσους δίσκους και να έχεις, τα δεδομένα χάθηκαν. (Ναι, υπάρχουν λύσεις και γι' αυτό, αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα).

[MENTION=67]vaios[/MENTION] μια χαρά το μηχανάκι. Πώς τα πάει το link aggregation κάτω από 2012?

Link to comment
Share on other sites

Το "RAID is not backup" είναι καθιερωμένη άποψη, που δυστυχώς έχει επιβεβαιωθεί συχνά και με επώδυνο τρόπο :)

Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι από σφάλμα να το σβήσει κάποιος ή να γράψει πάνω από αρχεία. Όσους δίσκους και να έχεις, τα δεδομένα χάθηκαν. (Ναι, υπάρχουν λύσεις και γι' αυτό, αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα).

[MENTION=67]vaios[/MENTION] μια χαρά το μηχανάκι. Πώς τα πάει το link aggregation κάτω από 2012?

Εγώ περισσότερες φορές έχω καεί από

1. καμένο δίσκο

2. Μπέρδεμα με αρχεία που είχα εδώ και εκεί με αποτέλεσμα να χάσω τις πιο πρόσφατες εκδόσεις, ή να μην θυμάμαι που είναι

3. Corruption σε αντιγραφή από/σε εξωτερικό δίσκο.

η λύση για μένα πια? RaidZ + ZFS Snapshots :D

Link to comment
Share on other sites

Το "RAID is not backup" είναι καθιερωμένη άποψη, που δυστυχώς έχει επιβεβαιωθεί συχνά και με επώδυνο τρόπο :)

Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι από σφάλμα να το σβήσει κάποιος ή να γράψει πάνω από αρχεία. Όσους δίσκους και να έχεις, τα δεδομένα χάθηκαν. (Ναι, υπάρχουν λύσεις και γι' αυτό, αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα αντίστοιχα παραδείγματα).

[MENTION=67]vaios[/MENTION] μια χαρά το μηχανάκι. Πώς τα πάει το link aggregation κάτω από 2012?

Ο παράγοντας ανθρώπινου λάθους για την δική μου περίπτωση είναι μικρός. Πιο πολύ με απασχολεί το hardware failure...

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκαθαρήσουμε κάτι.

Το Raid σε καλύπτει σε περίπτωση Hardware Failure... γιατι δεν υπάρχει single point of failure.

Περιπτώσεις χαλασμένου File System , Ιους , Physical destraction κλπ δεν κάνει τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι όταν ένα RAID (ειδικά με parity) είναι σε degraded κατάσταση, αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να χτυπήσει κι άλλος δίσκος. Και βέβαια οι λόγοι συνεχίζουν...

Για να μην σας κουράζω, δεν είναι άδικα καθιερωμένη αυτή η άποψη, ένα απλό googlάρισμα για "raid is not backup" είναι αρκετό. Προφανώς ο καθένας ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του, αλλά εγώ προτιμώ το RAID για υψηλή διαθεσιμότητα και ταχύτητα και για backup διακριτά αντίγραφα των δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Το "RAID is not backup" είναι καθιερωμένη άποψη, που δυστυχώς έχει επιβεβαιωθεί συχνά

[MENTION=67]vaios[/MENTION] μια χαρά το μηχανάκι. Πώς τα πάει το link aggregation κάτω από 2012?

Πολύ καλα δεν το έχω δει να κολάει πουθενά και οι ταχύτητες αψογες ~ 100μβ/sec / client.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες για virtualizing προχώρησα στην εγκατάσταση του FreeNas 9.2.0 Χ64 σε USB thumb drive.

Οδηγίες εγκατάστασης στο παρακάτω link (είναι πολύ εύκολο)

Burning an IMG File - Freenas (Using 7-Zip and Win32DiskImager on Windows)

Μετά την εγκατάσταση και το 1ο boot, μπαίνοντας στο web interface, όλο το hardware και οι δίσκοι έχουν αναγνωριστεί κανονικά.

33axgs2.jpg

5yyxww.jpg

Στήθηκε το Storage με ZFS

33o0dhe.jpg

και εγκαταστάθηκαν τα plugins που θα χρησιμοποιηθούν

292xlck.jpg

Φτιάχτηκαν και μερικά Shares για να τα βλέπω από το pc στα paths που θα χρησιμοποιούνται από τα plugins

xb0gm8.jpg

To freenas φαίνεται κανονικά σαν resource του δικτύου

359l4s6.jpg

Περισσότερα με τα Plugins σε επόμενο post

Link to comment
Share on other sites

1o plaugin που μπήκε ήταν το transmission, ο web based torrent client που χρησιμοποιούσα και στο Mybook και έχω βολευτεί απίστευτα.

Μετά την εγκατάσταση, το jail του transmission έχει πάρει δική του, ξεχωριστή ip, από το pool που είναι ορισμένο στα jails settings.

2gydpo0.jpg

την οποία κάνεις κανονικά ping

k9u8tw.jpg

Από το jails / Transmission / Storage, προσέθεσα maps μεταξύ των shares που έφτιαξα και του transmission του jail. Στο παρακάτω φαίνεται ότι "'εδεσα" το "Torrents Download" shared folder με το "media/Downloads" του transmission.

x3j2c8.jpg

Έτσι στις ρυθμίσεις του transmission όρισα το "media/Downloads" ως download path και θα το βλέπω από το pc στο Share που ήδη είχα φτιάξει.

34flh91.jpg

Στο παραπάνω φαίνεται άλλο ένα Path, το "Torrents Wath", επίσης shared στο οποίο, όταν ρίχνω ένα αρχείο torrent, το Transmission το παίρνει μόνο του και ξεκινά αυτόματα το download, τόσο απλά!

Εδώ ένα image από το interface του transmission.

2r3k1lt.jpg

Επόμενο το Plex Media Server

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

μιας και το transmission είναι ο αγαπημένος μου torrent client στο qnap μου, σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, αντί για το ελλεινό interface του transmission μπορείς να χρησιμοποιείς και αυτό : transmission-remote-dotnet - A

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό εως γυμνό αλλά με τον καιρό το συνήθισα και πλέον μου φαίνεται νορμάλ. Βοηθάει όταν μπαίνω και από έξω γιατί είναι πολύ ελαφρύ.

Ωραίο το tip, θα το δοκιμάσω!

Έγινε επεξεργασία από it.expert
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή μου γράφει 49-50W και τον έχω μόνο με τον μαμά δίσκο και μια εξτρα κάρτα γραφικών (6450)

Με 4 δίσκους, το CPU 100% και να κάνει copy αρχεία στο raid (άρα να δουλεύουν οι 3 σε εγγραφή) φτάνει μέχρι 79-80W

Link to comment
Share on other sites

Στο τετράμηνο μάλλον αναφέρεσαι

Για τιμολόγιο μεταξύ 1600-200kWh η τιμή είναι 0,0946€/kWh

80W = 0.08kW

0.08kW x 24h x 30μέρες x 0.0946 = 5.44€ / μήνα (άνευ φορολόγησης)

Άντε να βάλεις και προσαύξηση από αυτήν την κατανάλωση στο πάγιο του ρεύματος να σου βγεί παραπάνω

Eπίσης υπολογίσθηκε με max ισχύ και δεν λάβαμε υπόψιν νυχτερινό ρεύμα αν έχει κάποιος, ούτε το πόση κατανάλωση έχει σε sleep/standby/low-power mode ( αν αξιωθεί και τα ρυθμίσει ο φίλος μας ).

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά μαζί με save features θα έρχεται max 20€ το τετράμηνο...

Και ένα κανονικό PC αν είναι σωστά σεταρισμένο μπορεί να ισοφαρίσει το άνω άκρο της κατανάλωσης του NAS αυτού...

Γενικά , από όσο έχω ψάξει στα NAS, έχεις sleep το ίδιο σε NAS τύπου Synology/QNAP/Asustor κλπ με HP Proliant και σε PC low perf φτιαγμένο για NAS χρήση.

Εκεί που αλλάζει είναι στο idle με τα παραπάνω σε αντιστοιχία να είναι 20-30 για τα πρώτα (Intel Atom και Marvell cpus) 40-50 για το δεύτερο και 80-90 για το τρίτο..

Σε load οι διαφορές είναι της τάξης 45-55 / 80 / 100

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, παίζει μεγάλο ρόλο το setup, το σενάριο χρήσης αλλά και το O/S.

Π.χ. στο Unraid δουλεύει κάθε φορά μόνο ο δίσκος που διαβάζεις + ο parity, ενώ σε ένα τυπικό RAID γίνονται spin-up όλα τα drives.

Link to comment
Share on other sites

( αν αξιωθεί και τα ρυθμίσει ο φίλος μας ).

Αν λάβεις υπόψιν ότι τα τελευταία 2 σχεδόν χρόνια η τηλεόραση του σαλονιού δεν έσβηνε ποτέ γιατί αν την έσβηνα δεν ξανάναβε (λόγω χαλασμένου πυκνωτή στο τροφοδοτικό) και αν επίσης υπολογίσεις ότι αντί να φτιάξω το τροφοδοτικό, άλλαξα tv, δεν θα ορκιζόμουν ότι θα κάτσω να ασχοληθώ με Power management για 50W... :)

Επίσης οι δίσκοι βγάζουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής όσο λιγότερα on/off έχουν (έτσι διαβάζω γενικώς).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.