Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Αυτό ακριβώς είναι το επόμενο μου project :D

Απλά δεν ξέρω αν θα τους βάλω μέσω RAIDZ1 η να πάρω κάποιον controller.

Sent from my GT-I9505

τι κανει το RAIDZ1?

τον controller γιατι τον θελεις;

το θεμα ειναι αν μπορει να λειτουργησει σωστα το drive bender και win7/8 απο USB stick, ωστε να μπορουμε να εκμεταλευτουμε και τις 6 SATA που δινει ο hp...

με τους 4TB δεν εχει προβλημα ε;

Θα αεριζονται σωστα ομως 6 δισκοι στο μικρο κουτι του hp;

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Με επιπλέον controller παίζει και συστοιχία από 2.5" στην θέση του οπτικού 5.25, αλλά είναι παράλογα ακριβό.

Για τα υπόλοιπα:

[MENTION=31334]it.expert[/MENTION] Η θέση SATA που κάθεται το DVD έχει τα χάλια της. Με μια απλή τροποποίηση του BIOS συμπεριφέρεται κανονικά, τόσο από πλευράς συμβατότητας όσο και από πλευράς απόδοσης. Αναμενόμενο άλλωστε αφού κάθεται στο ίδιο hardware με τις υπόλοιπες!

Επίσης, προσωπικά έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ RAID5 - μόνο RAID 1 και RAID 10 αν έχω αρκετούς δίσκους. Ναι χάνεις πολύ χώρο, αλλά δεν έχεις και rebuild που κρατάνε 2 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτή η τροποποίηση στο Bios?

HP ProLiant n54l BIOS modification guide – Allow Hot-Plug SATA and 5th SATA port | Chris Pomfret

Εννοείται ότι το αλλάζεις με δική σου ευθύνη και αναλαμβάνεις εν γνώσει σου όποιο κίνδυνο :).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22342]minast[/MENTION], [MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] έχετε στήσει κανένα τέτοιο με non hp μνήμες?

Κι εγώ το έχω δουλέψει με 2x4GB Corsair Vengeance:

Vengeance

Τώρα το έχω με τα 2GB ECC που ήρθε, γιατί δουλεύει μόνο σαν NAS.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και παρέλαβα το σερβεράκι.

Βάσει αυτής της λίστας δοκιμασμένων μνημών, τους παρήγγειλα 2 X Kingston 8GB DDR3 1333Mhz CL9 non-ECC προς 77€ την μία.

Ελπίζω να μην έκανα καμιά πατάτα, μου φάνηκε νορμάλ η τιμή (έχω καιρό να αγοράσω μνήμες, νομίζω είναι γενικώς λίγο ανεβασμένες οι τιμές αυτό τον καιρό).

Όταν περάσω να παραλάβω τα στικάκια θα πάρω και 3 Χ 3TB Red να παίξω 6T ωφέλιμου αποθηκευτικού χώρου. Τους έχει ~125€ και οι 4T ξεφεύγουν στα ~185€.

Αν έχετε καμιά άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζώ οτι EEC μνήμες, χρειάζεται αν μπεί OS τυπου ESXi ή Server (πχ 2008/2012 η το ανάλογο Linux).

Για πιο απλές δουλείες, νομίζω είναι too much.

Για εμένα είναι πάντα μια ευπρόσδεκτη πολυτέλεια, αλλά συμφωνώ. Ειδικά σε χρήση NAS είναι καλοδεχούμενες, γιατί ελαττώνει (επιπλέον) την (εξαρχής μικρή) πιθανότητα data corruption στη μνήμη. Κυρίως αναφερόμουν στο μέγεθος (με την τωρινή χρήση δε χρειάζομαι παραπάνω από 2GB) και όχι στο error correction :).

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται σαν νουμερο μεγαλο το 16GB. Μην ξεχνας οτι ειναι ενα μικρος διπυρηνος. Δεν αντεχει και πολλα vm's

Ναι αλλά έτσι κι αλλιώς στα Vm πιο πολύ μνήμη θες παρά CPU power. Αν ας πούμε σηκώσω έναν Exchange που γενικώς το CPU θα είναι idle, και κανα 2 client, δεν πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα. Θα δείξει και στην πράξη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.