Jump to content



Google Play σε Turbo-X


Recommended Posts

Tο θέμα σου με το wifi δεν είναι πρόβλημα HW;Αυτό υπέθεσα γιατί και του φίλου τα ίδια θέματα είχα..

Μετά από 15 reboot και resets δούλεψε. Αν ήταν θέμα hw δε θα δούλευε ποτέ νομίζω.

Το λειτουργικό σε τι σε ενόχλησε;ΑΝ είχες στα χέρια σου ένα φυσιολογικό tablet το GPS θα ταν εκεί...

Δε θα έπρεπε να μπορώ να το βρω κάπως ευκολότερα;

Δε θα έπρεπε τη στιγμή που τους επιτρέπει να βάλουν ότι θέλουν να το ελέγχει πρώτα;

Κάτι άλλο, στη γυναίκα σου το Onda που αναφέρεις πιο πάνω πήρες;Θέλω λεπτομέρειες και battery life όταν με το καλό μπορέσεις..

Όταν το δουλέψω, θα γράψω στο άλλο thread :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δε φταει το android, φταει το σκ@τ@ customization που του εχουν κανει στο tablet

παραταυτα δοκιμασε αυτο Turbo-x Hive III - Page 2

εαν οντως το tablet εχει android 4.1 και δουλεψει το μαρκετ 3.4.4 τοτε μιλαμε για εντελως προχειροδουλεια στησιματος, ισα δηλαδη να ανοιγει.

λυπαμαι τα θυματα που αγοραζουν turbo-x-μπακατελες.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το root-αρεις δεν εχει google play...

Σε καποια sites (με λιγο google-ing θα το βρεις) εχω ανεβασει οδηγιες για root-αρισμα του turboX g510, αλλα μιλαμε για εντελως διαφορετικη περιπτωση, αφου μιλαμε για πολυ γνωστο κινητο της orient phone το οποιο απλα κυκλοφορει και σαν turboX, κι ετσι μπορεις να βρεις οτι θες και απο rom κι απο οτιδηποτε.

Τωρα το ταμπλετακι δε γνωριζω, αλλα προφανως ειναι κι αυτο καποιο γνωστο η αγνωστο Κινεζικο ταμπλετ που κυκλοφορει και ως turboX...

Αν ψαξεις για root-αρισμα ειμαι βεβαιος πως θα βρεις την ακρη, απλα εχω ψιλοενδιασμους αν το συγκεκριμενο αξιζει τον κοπο (με μια ματια δε το βλεπω και τοοοοοσο σοι)

Link to comment
Share on other sites

Δε φταει το android, φταει το σκ@τ@ customization που του εχουν κανει στο tablet

παραταυτα δοκιμασε αυτο Turbo-x Hive III - Page 2

εαν οντως το tablet εχει android 4.1 και δουλεψει το μαρκετ 3.4.4 τοτε μιλαμε για εντελως προχειροδουλεια στησιματος, ισα δηλαδη να ανοιγει.

λυπαμαι τα θυματα που αγοραζουν turbo-x-μπακατελες.

αν δεν το root-αρεις δεν εχει google play...

Σε καποια sites (με λιγο google-ing θα το βρεις) εχω ανεβασει οδηγιες για root-αρισμα του turboX g510, αλλα μιλαμε για εντελως διαφορετικη περιπτωση, αφου μιλαμε για πολυ γνωστο κινητο της orient phone το οποιο απλα κυκλοφορει και σαν turboX, κι ετσι μπορεις να βρεις οτι θες και απο rom κι απο οτιδηποτε.

Τωρα το ταμπλετακι δε γνωριζω, αλλα προφανως ειναι κι αυτο καποιο γνωστο η αγνωστο Κινεζικο ταμπλετ που κυκλοφορει και ως turboX...

Αν ψαξεις για root-αρισμα ειμαι βεβαιος πως θα βρεις την ακρη, απλα εχω ψιλοενδιασμους αν το συγκεκριμενο αξιζει τον κοπο (με μια ματια δε το βλεπω και τοοοοοσο σοι)

Όπως έγραψα και παραπάνω, δεν είναι δικό μου και δεν το διάλεξα εγώ. Εγώ απλά τρώω το μανίκι.

Rootάρισμα δε θέλω να κάνω, γιατί όπως αναφέρθηκε πολλά από αυτά έχουν ή βγάζουν πρόβλημα και δε θέλω να χάσω την εγγύηση. Άλλωστε άλλος το πλήρωσε, είναι μια απόφαση που δε μπορώ να πάρω εγώ.

Πως μπορώ να βρω ποιό είναι; Υπάρχει κάποιος τρόπος ή απλά ψάχνοντας;

Link to comment
Share on other sites

Rootάρισμα δε θέλω να κάνω, γιατί όπως αναφέρθηκε πολλά από αυτά έχουν ή βγάζουν πρόβλημα και δε θέλω να χάσω την εγγύηση. Άλλωστε άλλος το πλήρωσε, είναι μια απόφαση που δε μπορώ να πάρω εγώ.

Πως μπορώ να βρω ποιό είναι; Υπάρχει κάποιος τρόπος ή απλά ψάχνοντας;

Δε χανεις καμια εγγυηση, απλα αν φτασεις για rma κανεις επαναφορα σε εργοστασιακα, ή εχεις κρατησει backups απο τη rom (αν ασχοληθεις με android ετσι κι αλλιως θα μπεις στο τριπακι να φτιαχνεις δικες σου ρομ).

Αν παλι φτασεις για rma και δεν μπορει να λειτουργησει, σε διαβεβαιωνω πως ουτε αυτοι μπορουν να το βαλουν μπροστα (απλα τα πετανε) για να δουν τι εχεις κανει...

Τωρα για να το βρεις, θελει λιγο ψαξιμο... Αρχικα google-αρεις μηπως εισαι τυχαιρος και το εχει βρει καποιος αλλος.

Αν δεν, τοτε ψαχνεις το hardware και αρχιζεις και συγκρινεις με τα Κινεζικα που παιζουν σε 30-50% τιμη κατω απο αυτη του turboX

Link to comment
Share on other sites

αν πατήσεις την επιλογή "Κατάσταση" και έχεις ενεργοποιημένα τα bluetooth/wifi θα σου δείξει τα mac, αλλά δεν χρειάζεται.

Είναι somy Somy Technology Co.,Ltd(Digital Photo Frame) αλλά δεν βρίσκω πουθενά rom/root method.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επιτυχώς την επέμβαση σε ενα Hive IV που πήρα πριν απο κανένα 2μηνο.

Μου έβγαλε το λάδι και μένα μέχρι να βρω την λύση αλλά τέλος καλό όλα καλά, μια χαρά πάει για τα λεφτά του.

Κάνε ότι ακριβώς λέει ο φίλος στο myphone.gr:

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο) : Σελίδα 16 :: myphone forum

Εμένα ήταν ήδη rooted btw.

Link to comment
Share on other sites

Eκανε την τρισμεγιστη βλακεια η ξαδερφη μου και πηγε και πηρε κινητο 200€.

Ενα Turbo-X G410. Γιατι εχει 8mp camera λεει και ειναι καλη.

Φυσικα το κινητο ειναι αθλιο, λαγκαρει παντου, και δεν εχει καν Google Play.

Δεν φταιει κανενα android, φταιει η ασχετοσυνη του κοσμου.

Και εγω Κινεζικο εχω αλλα οποιος το βλεπει το λιγουρευεται, τρεχει υπερsmooth, και το εχω κουκλαρα.

Εσυ τι λες λοιπον [MENTION=173]Wizard![/MENTION] φταιει το android που ειναι open source και το κανει ο καθενας οτι θελει;

Ειναι μαπα το Android που τρεχει αθλια στο κινητο της ξαδερφης μου ή ειναι μαγκικο που εχω σουπερ-ντουπερ κινητο με 130€ εγω;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε ο αδερφός μου αυτή την αηδία για τη μητέρα μου και μου το έστειλε να της το στήσω για να το πάρει αύριο που θα έρθει σπίτι.

Δεν τα κανουμε αυτα τα λάθη....

[ame]http://www.amazon.co.uk/Toshiba-Excite-10-1-inch-Tablet-Android/dp/B00GXBVHMA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1388480470&sr=8-1&keywords=toshiba[/ame]

Στο amazon.co.uk με 170 λιρες παιζει εδω και μερες το Toshiba 10.1 με Tegra 4 και οθονη IPS 2560x1600.

Link to comment
Share on other sites

^^ [MENTION=38]Vadergr[/MENTION]

Το toshiba δεν παίρνει root, έχει πάρει 4.3 στο US αλλά όχι Ευρώπη ακόμα και η αυτονομία του ελέω tegra4 είναι απλά τραγική. Απο θερμοκρασίες είναι επισης τραγικό αναγκάζει τον tegra να ρίχνει ρολόγια με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δείς ταινία (5 frames/sec).

Καλύτερα 200Ε σε κινέζο παρά σε toshiba και tegra !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....Πριν λιγο καιρο ειχα βρει μια λυση για το ταμπλετ αυτο, εγκαθιστωντας το παλιο μαρκετ(το οποιο ειχε λιγα προβληματα με τα downloads) ...προσφατα ομως πηρα χαμπαρι οτι το spice iv εχει ροοτ απο την μανα του, αρα αυτο μας επιτρεπει να εγκαταστισουμε το πιο καινουριο play store μαζι με ολα τα καλα του

λοιπον ας αρχισουμε:

Τι θα χρειαστουμε:

-Turbo x spice iv(εννοειται)

-root explorer(ψαξτε στο google root explorer apk μιας και δεν μπορειτε να το κατεβασετε απο μαρκετ,αλλα αγοραστε το μετα,ειναι χρησιμο...)

-gmail apk http://forum.xda-developer....php?t=2308612

-google play apk http://forum.xda-developer...php?p=41433836 (πηγεντε στο "attached files" και κατεβαστε το com.blah blah.vending..-4.1.6)

Σωστε τα παραπανω σε εναν ευκολα προσβασιμο φακελο market στο ταμπλετ

Ξεκινααμε:

0)Διαλεγουμε απ τις ρυθμισεις να γινεται εγκατασταση εφαρμογων απο αγνωστες πηγες

1)Εγκαθιστουμε το root explorer και οταν στο μελλον μας ζητησει αιτηματα superuser παταμε "ΕΠΕΤΡΕΨΕ"

2)εγκαθιστουμε το gmail.apk (δεν το ανοιγουμε!)

3)σταματαμε...παιρνουμε ανασα(optional : ανοιγουμε μια μπυρα) και θυμηθειτε να πατησετε επετρεψε στα αιτηματα superuser

4)ανοιγουμε το root explorer και πηγαινουμε στον φακελο μαρκετ οπου παταμε παρατεταμενα το blah-blah vending και παταμε copy

5)μενοντας στο root explorer παμε στο αρχικο αρχικο directory (root) (σαν το c:\ στα windows),παταμε τον φακελο "system" (/system) παταμε το κουμπι mount r/w και παταμε "copy here"

6)μετονομαζουμε το αρχειο(παταμε παρατεταμενα κτλ) com.android.vending-4.1.6.apk ΣΕ Phonesky.apk

7)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε permissions οπου εμφανιζεται ενα τετραγονακι με συνολο 9 κουτακια...

εμεις θελουμε την πρωτη και την δευτερη ΚΑΘΕΤΗ στηλη τικαρισμενες και απ την τριτη καθετη στηλη το πρωτο κουτακι τικαρισμενο..

και παταμε οκ

8)παταμε παρατεταμενα το Phonesky.apk και παταμε move

9)παμε μεσα στον φακελο app (/system/app) και παταμε move here

10)Mολις γινει αυτο φευγουμε απ το root explorer ,ανοιγουμε το εγκατεστιμενο gmail, συνδεομαστε στον google λογαριασμο μας και φευγουμε..

11)Ανοιγουμε το play store και ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ την εμπειρια google στο ταμπλετ μας(optional:Ανοιγουμε 2η μπυρα)

Υ.Γ.

Πειτε μου για οποιοδηποτε προβλημα που θα αντιμετοπισετε(δεν νομιζω να εχετε κανενα,σας εγραψα και την παραμικρη λεπτομερια...)

Σε κάποια άλλα thread, στην κατηγορία Linux, κοροϊδεύετε τους linuxάδες που σας δίνουν ανάλογες οδηγίες για απλά πράγματα και συνεχίζεται να χρησιμοποιείτε Windows... Εδώ, επειδή είναι "όχι-apple", δεν τρέχει μία, όλα τα κάνω, όλα τα πετυχαίνω... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεσετε αλλα εχει την πλάκα του το ολο θέμα...

Ο o.p. λεει ότι φταίει το λειτουργικό που δε δουλευει η μπαχατελα και ενα iPhone 1 δουλεύει ρολοι ακόμα :D (ελα να σου δείξω 3gs που δεν παει ουτε σαν 70€ τηλεφωνο,και τεσσάρι να λαγκαρει μόλις του κανεις "ψιτ" ) και αυτο που με σκοτώνει ειναι η λογική του wizard που ρωτάει "πες μου που αντιμετωπισα πρόβλημα με το hardware" :D:D:D.

Οταν μπήκες στο πλαίσιο αγόρι μου.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

να ξαναπουμε για αλλη μια φορα οτι δεν εχει σχεση το android αλλα η μ@λ@κι@ που δερνει το πλαισιο ή παει στο ντουκου ?

εαν το πλαισιο ειχε κανει καλη δουλεια οπως κανει η apple ή η sony (κλπ) τοτε δε θα ειχες κανενα προβλημα, και δε θα χρειαζοσουν κατεβατα με οδηγιες τυπου linuxαδων.

Link to comment
Share on other sites

η παραπανω διαδικασια ειναι για να εγκαταστησεις το play store, κατι που θα επρεπε να ειχε κανει το πλαισιο εξ αρχης.

για το hardware παλι, παλι το πλαισιο φταει, που εκτος οτι διαλεγει κινεζικα, διαλεγει κινεζικα 3ης διαλογης.

Link to comment
Share on other sites

η παραπανω διαδικασια ειναι για να εγκαταστησεις το play store, κατι που θα επρεπε να ειχε κανει το πλαισιο εξ αρχης.

Εδώ είναι που είσαι λάθος. Από τη στιγμή που επιτρέπει η Google και δίνει το δικαίωμα σε κάθε κατασκευαστή να κάνει ότι εκείνος θέλει και να μου απαγορεύει να βάλω το playstore και το gmail, τότε το πρόβλημα είναι στη Google ότι στον εκάστοτε κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι έχεις android αλλά τελικά σου δίνει ο καθένας ότι θέλει να ονομάσει εκείνος android. Όταν αγοράζω Win, όταν αγοράζω OS, ξέρω τι θα πάρω, δε χρειάζεται ψάξιμο. Εδώ, έτσι όπως το έχουν κάνει, θέλει να ψάξεις την κάθε συσκευή χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που είσαι λάθος. Από τη στιγμή που επιτρέπει η Google και δίνει το δικαίωμα σε κάθε κατασκευαστή να κάνει ότι εκείνος θέλει και να μου απαγορεύει να βάλω το playstore και το gmail, τότε το πρόβλημα είναι στη Google ότι στον εκάστοτε κατασκευαστή. Υποτίθεται ότι έχεις android αλλά τελικά σου δίνει ο καθένας ότι θέλει να ονομάσει εκείνος android. Όταν αγοράζω Win, όταν αγοράζω OS, ξέρω τι θα πάρω, δε χρειάζεται ψάξιμο. Εδώ, έτσι όπως το έχουν κάνει, θέλει να ψάξεις την κάθε συσκευή χωριστά.

Ανοιχτος κωδικας. Τον παιρνεις, του αλλαζεις την παναγιωτα και το πασαρεις χωρις τις ευλογίες της Google (no playstore/GApps). Ειναι Android fork, proprietary κωδικας και οχι της Google. Συνεπως τα παραπονα στον ΟΕΜ που δεν συμορφώνεται στα ελαχιστα στανταρς επειδη θελει να πουλησει κατι με αρπαχτη αλα ελλήνικος επιχειρημάτιας που λενε στο Amurika! Hell Yeah!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.