Jump to content



(SOLVED) Πρόβλημα με ολοκαίνουρια Gigabyte 7770


devaggos

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Πριν 3 μέρες πήρα για ένα φίλο μία Gigabyte GV-R777OC-1GD (rev. 2.0) 1GB για ένα φτηνό συστηματάκι που του είχα φτιάξει πέρυσι και λειτουργούσε με τα ενσωματώμενα intel γραφικά της cpu του. Το ζήτημα είναι ότι η κάρτα δεν δείχνει τίποτα στο pc του παρά μόνο Black Screen και το μηχάνημα φαίνεται να κολλάει ούτε καν ακούγεται ο σκληρός να μπαίνει στα windows, ενώ όταν την βάζω στο δικό μου pc την βλέπει κανονικά και παίζει κομπλέ!

Καμιά ιδέα τί μπορει να φταίει;

Ρυθμίσεις στο bios είναι priority sto pci express αντί του onboard graphics και επίσης το τροφοδοτικό του είναι 500W σε αντίθεση με 600W που είναι το δικό μου, αλλά όπως και να έχει 450W γράφει ότι θέλει στο site της Gigabyte. Επίσης δοκιμάσαμε την δικία μου κάρτα Saphire 6770 στο δικό του pc, και την είδε κανονικά και έπαιζε κομπλέ!

Cpu: Intel Pentium G860 3.00Ghz, Socket 1155

Mobo: ASRock H61M-GS

Screenshots παρακάτω για το μηχάνημα του:

post-11812-1416078033,0247_thumb.jpg

post-11812-1416078033,4371_thumb.jpg

// να προσθέσω επίσης ότι όταν δεν είναι η κάρτα στο pci express, το pc bootαρει κανονικά με την onboard ενεργή, όταν είναι πάνω η 7770 δεν bootάρει αν κρίνω από τους ήχους του σκληρού αλλά μένει στατικό και πιστεύω ότι αφού γίνεται αυτό την βλέπει ότι έιναι συνδεδεμένη γιατί κόβει την Onboard αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει και δεν την δέχεται κανονικά...

// SOLVED! check last post

Link to comment
Share on other sites

Ρεύμα στην κάρτα δίνεις? Το 6pin το έχεις κουμπώσει καλά?

Ναι φυσικά! Και μάλιστα δοκίμασα και με το έτοιμο 6πινο του τροφοδοτικού του, αλλά και με ένα 6πινο ανταπτοράκι που είχε μέσα.

adapter-2x-molex-6pin.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα reset στην μητρική με το jumper και να την ρυθμίσεις πάλι. Έχεις καμιά άλλη κάρτα να δοκιμάσεις?

Το τροφοδοτικό μπορεί να λέει 500w αλλά μην είναι κανένα της πλάκας. Ποιο τροφοδοτικό έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις ένα reset στην μητρική με το jumper και να την ρυθμίσεις πάλι. Έχεις καμιά άλλη κάρτα να δοκιμάσεις?

Οκ θα δοκιμάσω αυτό με το jumper που είπες στην μητρική αύριο. Άλλη κάρτα όπως είπα και παραπάνω, δοκιμάσα αυτή που έχω στο pc μου που είναι μία Saphire 6770 και την είδε κανονικά το pc του και άνοιξε και βάλαμε και drivers, όλα κομπλέ.

// χμμμ δεν θυμάμαι ποιο έχει, παίζει να είναι όντως της πλάκας αλλά είναι πολύ ζόρι να τα αλλάζουμε όλα και να βάζουμε το δικό μου τροφοδοτικό ... επίσης δεν είναι κουλό που παίζει με την 6770 και όχι με την 7770 ? η 6770 καίει πολύ περισσότερο ρεύμα από την 7770 link τέσπα, αν δεν υπάρχει άλλη ιδέα θα το δοκιμάσουμε και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες για το κουλό και για να δοκίμαζες το δικό σου τροφοδοτικό. Θα σου έλεγα ότι μπορεί να είναι κανένα βραχυκύκλωμα και να τα έβγαζες

τα πράγματα από το κουτί, για να τα δοκίμαζες όλα χύμα αλλά μου λες ότι με την δικιά σου κάρτα δουλεύει. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις

είναι να δοκιμάσετε με το δικό σου τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα. Με την κάρτα που έχει ο επεξεργαστής έχει εικόνα; Αν έχει τότε δοκίμασε σε άλλη pci-e 16x θύρα να βάλεις την Gigabyte GV-R777OC-1GD (rev. 2.0) 1GB . Αν δεν έχει εικόνα και με του επεξεργαστή την κάρτα γραφικών βγάλε τις μνήμες και δες αν κάνει το χαρακτηριστικό μπιπ η μητρική. Αν δεν το κάνει ίσως έχει πρόβλημα. Επίσης δοκίμασε με μία μνήμη κάθε φορά μήπως κάτι παίζει με τις μνήμες (λίγο δύσκολο).

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα ρε παιδιά δουλεύει κανονικά με τα γραφικά του επεξεργαστή, δεν έχει άλλο πρόβλημα πέρα με την συγκεκριμένη κάρτα. Και τώρα που το είπε ο φίλος alexgk, όταν είναι συνδεδεμένη η 7770 δεν κάνει μπιμ η μητρική. Αλλά γιατί να συμβαίνει αυτό; Τέσπα θα δοκιμάσω να βάλω το τροφοδοτικό μου στο πισι του και θα ενημερώσω αν είχα καμια τύχη... πάντως είναι πολύ κουλό το πρόβλημα και δυστυχώς με έχει φέρει και σε δύσκολη θέση η φάση διότι εγώ ανέλαβα να του επιλέξω ποιά να αγοράσει....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως όλα είναι θέμα επιλογών κάποτε και εγω έκανα αυτο το λάθος και έλεγα σιγά μην δώσω για τροφοδοτικο και μητρικη!!!!Ποσο λάθος ειμουν!!!!ολα αυτα βγαίνουν μετα...πάντως παρόμοιο πρόβλημα που είχα λύθηκε με bios update και στήσιμο μαζι με καθαρισμό όλου του PC.τωρα δες αν στο τροφοδοτικο το 6pin που κουμπωνεις λέει pci επάνω μήπως είναι για την μητρικη και στέλνει λειγοτερα watt

Link to comment
Share on other sites

@devaggos δοκίμασε να ανοίξεις το pc με την 7770 επάνω και τη 1 από τις 2 μνήμες ram (που πιθανώς έχεις) εκτός.

Δοκίμασε πρώτα να το ανοίξεις έχοντας μόνο τη 1 μνήμη στο 2ο σλοτ. Ακούγεται κουφό but it might work!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφτιαξε η μ@λ@κία!!! Αφού δοκιμάσαμε όλα τα υπόλοιπα με τροφοδοτικά και jumperάκια, τελικά κάνοντας ένα BIOS Update το έστρωσε και δούλεψε με την κάρτα!

Οπότε ήταν μλκίες της ASRock και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η κάρτα έπαιζε απευθείας και στο παλιό μου pc με LGA775 ΠΑΛΙ με ASRock G41m-s.... τι να πεις! Αφού λειτουργεί τώρα στο πισι του είμαστε κομπλέ!

Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και την βοήθεια!:upside:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έφτιαξε η μ@λ@κία!!! Αφού δοκιμάσαμε όλα τα υπόλοιπα με τροφοδοτικά και jumperάκια, τελικά κάνοντας ένα BIOS Update το έστρωσε και δούλεψε με την κάρτα!

Οπότε ήταν μλκίες της ASRock και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η κάρτα έπαιζε απευθείας και στο παλιό μου pc με LGA775 ΠΑΛΙ με ASRock G41m-s.... τι να πεις! Αφού λειτουργεί τώρα στο πισι του είμαστε κομπλέ!

Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και την βοήθεια!:upside:

2 Post ποιο πάνω το είχα αναφέρει συμβαίνει αυτό!

ευτυχώς που έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.