Jump to content



DIY ποδαράκια για mouse; Τι υλικό;


Volrath

Recommended Posts

Έχω το mx518 εδώ και 5-6-10 χρόνια και τα ποδαράκια του έχουν λυώσει τελείως. Δε με ένοιαζε ιδιαίτερα μιας και δεν έπαιζα σε pad, παράγγειλα όμως το qck mass σήμερα και πρέπει να τα αντικαταστήσω κάπως..στο τσαμπέ όμως.

Για πείτε κάνα υλικό που θα κάνει; Καποιου είδους ταινία; Κάποια Αυτοκόλλητα; DIY λύση θέλω φτηνή, γιατί να στάξω €10-15 για 3 αυτοκόλλητα δε πρόκειται.

Ευχαριστωωωώ!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θέλεις τεφλόν απ' ότι ξέρω, αλλά θα πρέπει να βρείς αυτοκόλητη ταινία τεφλόν. Στο ebay λογικά κάτι θα βρείς (ως "adhesive teflon tape"), αλλά ρίξε μια ματιά μήπως κάνεις δουλειά και με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Mπα δε παίζει να κάνω δουλειά με αυτά. Το ποντίκι μου έχει 2 μεγάλα ποδαράκια και ένα μεσαίο. Άσε που με μεταφορικά/αντικαταβολές θα πάει €11-12.

Από κάνα praktiker/hardware shop με κάνα τάληρο άμα είναι να την βγάλουμε εντάξει. Όχι να δώσω όμως το 1/4-1/5 αξίας νέου ποντικιού σε κάτι που μπορεί να μη δουλέψει. :(

Τι διάολο ειναι το teflon; Άμα είναι αυτό που φαντάζομαι - που βάζεις στις σωληνώσεις ενδιάμεσα για να μη χάνουν - έχω κάπου. Αλλά δε νομίζω να κάνει δουλειά, δεν είναι "λείο" αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη δεν επαιζες σε sharkoon 1337 XL των 6 ευρω φαγωθηκαν τα ποδαρακια noob :p

Αν μπορεσεις να βρεις πουθενα ταινια εντος Ελλαδισταν εχει καλως.

Review: Mouse Skatez

Αλλιως δωσε 7 ευρω για ενα σακουλακι hyperglides MX-5 (περιλαμβανει 2 set )

Hyperglide Gaming Gear - High-tech gaming mouse feet

Ερχονται απο Σιγκαπουρη οποτε υπολογιζε γυρω στον 1 μηνα αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη δεν επαιζες σε sharkoon 1337 XL των 6 ευρω φαγωθηκαν τα ποδαρακια noob :p

Αν μπορεσεις να βρεις πουθενα ταινια εντος Ελλαδισταν εχει καλως.

Review: Mouse Skatez

Αλλιως δωσε 7 ευρω για ενα σακουλακι hyperglides MX-5 (περιλαμβανει 2 set )

Hyperglide Gaming Gear - High-tech gaming mouse feet

Ερχονται απο Σιγκαπουρη οποτε υπολογιζε γυρω στον 1 μηνα αναμονη.

Τι ένα μήνα - δε παίζει. To mousepad είναι καθ'οδόν και πρέπει να το φτιάξω σημερααύριο.

Δεν ήθελα να βάλω mousepad τόσο καιρό για να είναι δίκαιο για τους άλλους παίχτες ρε. Handicap και έτσι :p

Πάντως το "teflon" που αναφέρουν δεν είναι το ίδο με το teflon που ξέρω. Μια άσπρη π@π@ριά που βάζουν στους σωλήνες - έχω τέτοιο - αλλά δε κάνει. Θα πάω witch-hunt σε κάνα μαγαζί μπας και βρω τπτ αυτοκόλλητα λαστιχα ή κάτι παρόμοιο. Φαααακ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε!

Δεν χρειάζεται να καλύπτει όλο το κενό που έχει το mouse για το ποδαράκι, το μόνο που σε νοιάζει είναι το πάχος του, και κατ' επέκταση πόσο σηκώνει το mouse.

Για παράδειγμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτοκόλλητα ματάκια που υπάρχουν για μικρές κούκλες!!:hang2::hang2:

To teflon το ίδιο είναι απλά αυτό που έχεις εσύ είναι πολύ λεπτοκομμένο. (και για τελείως άλλη εφαρμογή)

Μπορείς να βρείς πιο χοντρά κομμάτια και να κόψεις/διαμορφώσεις μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Update - βρήκα teflon, να'ναι καλά ο bro, μου έφερε από τη δουλειά του.

warning - dirty mouse

mousefeet-10816.jpg

Κάνει ΠΟΛΥ καλή δουλειά - και δε του φαινόταν :D

EDIT: Παρεπιπτώντος και το mousepad πολύ καλό. Και βαρύ. €13 ευράκια well spent.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οταν θα χαλασεις κανα χιλιομετρο απο ταινια σκεψου να παρεις hyperglides που σου βγαζουν πανω απο χρονο σε clothpad, 2 βδομαδες ειναι το shipping τελικα, πηρε ο βεντουζαιος BigBoss προσφατα για το 518 και τον εχουν βολεψει ταμαλα ! ανεβασε βιντεο στο yt το ποζερι :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Jd9DsFVd7_8]unedited highlights on dust2 testing my new hyperglide feet on my mx518 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα χαλασεις κανα χιλιομετρο απο ταινια σκεψου να παρεις hyperglides που σου βγαλουν πανω απο χρονο σε clothpad, 2 βδομαδες ειναι το shipping τελικα, πηρε ο βεντουζαιος BigBoss προσφατα για το 518 και τον εχουν βολεψει ταμαλα ! ανεβασε βιντεο στο yt το ποζερι :p

Άμα σκεφτείς ότι έχω βάλει το teflon εδώ και ένα μήνα, είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση, και έχω ακόμα υλικό για άλλα 20-30 "περάσματα"...πρώτα θα χαλάσει το mouse και μετά θα ξεμείνω :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] υποτίθεται πωλούνται κι εντός Ευρώπης Hyperglide Gaming Gear - High-tech gaming mouse feet ειδικά το σουηδικό maxfps μοιάζει να τα έχει
maxfps.se does not send outside sweden

CM Storm Alcor and Mizar - Page 30

Link to comment
Share on other sites

τα είδα και στο γερμανικό amazon βάζοντας τη λέξη skatez και το ποντίκι. π.χ. [ame=http://www.amazon.de/Corepad-Mausf%C3%BC%C3%9Fe-Skatez-Razer-handed/dp/B001U1CZUQ]http://www.amazon.de/Corepad-Mausf%C3%BC%C3%9Fe-Skatez-Razer-handed/dp/B001U1CZUQ[/ame] αλλά δεν έψαξα τα της αποστολής. Υπάρχουν και για kone που κοίταξα, λογικά και για άλλες δημοφιλείς μάρκες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] υποτίθεται πωλούνται κι εντός Ευρώπης Hyperglide Gaming Gear - High-tech gaming mouse feet ειδικά το σουηδικό maxfps μοιάζει να τα έχει

Θα ηθελα review στα hyperglide και συγκριτικο ολισθησης σε κεκλιμενη επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.