Jump to content



Mirrοrless! Θέλω γνώμες!


Recommended Posts

Λοιπόν είμαι αρχάρια και ενδιαφέρομαι για την αγορά φωτογραφικής μηχανής mirrorless ( είναι καλύτερες από κόμπακτ, δεν θέλω dslr γιατι το επίπεδο που είμαι δεν είναι απαραίτητα και επίσης δεν θα με βολέψει στη μεταφορα). Επομένως ξέρω τι θέλω στο περίπου....αλλα δεν ξέρω ποιά! Θέλω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα και δυνατότητες με το κόστος να μην ξεπερνά τα 300 ευρω! Εχω ακουσει πολλά και διάβασα ακόμη πιο πολλά και μπερδέυτηκα! Εχω καταλήξει στις παρακάτω:

Samsung NX1000 Kit | Skroutz.gr Samsung NX1000)

Olympus Pen E-PM1 kit | Skroutz.gr (Olympus PEN-EPL1)

Kαι σας ρωτάω τωρα...Ποια προτείνετε και γιατί?? Οι ειδικοί τα φώτας σας! Επίσης άκουσα καλά λογια και για Sony Nex-1 ,που είναι σχετικά κοντά στην τιμή με τις παραπάνω. Αξίζει να δώω 50 ευρω παραπάνω γι αυτήν ή δεν θα δω ουσιαστική διαφορά αν επιλέξω κάποια από τις παραπάνω???

Ευχαριστώ:!

Link to comment
Share on other sites

κανε α-μπε-μπα-μπλομ μεταξυ nx1000 και σονυ nex3n .

(http://www.skroutz.gr/s/2981420/Sony-NEX-3N-16-50mm-Kit.html ...-να προσεξεις το "3" και το "n" .Υπαρχουν και αλλα μοντελα)

Πηγαινε σε κανενα μαγαζι και δουλεψε τες..διαλεξε οποια σου κατσει καλυτερα.

Στα λεφτα που αναφερεις δεν "υπαρχουν" αλλες επιλογες.

Λιγο πιο πανω παιζει και η nx 300..

H epm1 ειναι παλια (και σε παρενθεση εβαλες epl1 που ειναι αλλη μηχανη και επισης παλια).

Πλεον αξιζει σαφως καλυτερα η epm2 ..αλλα και παλι μπροστα στις sony/samsung ισως να μην αξιζει να ασχοληθεις.

(ουτως η αλλως ειναι και πανω απο το budget σου).

υ.γ

Σε οποιο επιπεδο και αν εισαι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις dslr.Ισα ισα που προσφερουν και περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια !Σας ευχαριστω..θα προσανατολιστω σε αυτές τις 2 λοιπόν! Απλά η samsung που ανεφέρθηκε έχει το συγκριτικο πλεονεκτημα τιμής και wi-fi( δεν βρήκα να έχει η Sony), και σταθεροποίση εικόνας( δεν ξέρω πολλα αλλα μου είπαν βοηθάει).

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω μονο η pentax εχει σταθεροποιηση εικονας στη μηχανη ..

Το πιο πιθανο ειναι να σου ειπαν για τον 18-55 οis .Σαν φακο δλδ που ουτως η αλλως δεν ερχεται με αυτον η nx1000.

Ακομα και ετσι ο 20-50 αποτελει καλυτερη λυση.Οχι κατα πολυ..αλλα οκ...αν βαλεις και το μεγεθος στην εξισωση 20-50 ειναι κατα πολυ "καλυτερος".

ΠΑρε την nx1000..

Ποτε αλλοτε δεν αγοραζες τοσο καλη μηχανη με τοσο ελαχιστα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Α!Και κατι αλλο! Για τη samsung nx2000 τι λετε;; Εχει καμια σοβαρη διαφορα με την 1000 (εκτος απο την οθονης αφης,και iso 25800 που δεν νομιζω να μου χρειαστει);;;; Αξιζει να δ δωσω παραπανω λεφτα η δεν διαφερουν σε θεμα ποιοτητας εικονας;; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

σε θεμα ποιοτητας εικονας δε παιζει να διαφερουν ουτε νχ1000 με νχ300.

Τα "features" που προσφερουν τις διαφοροποιουν ..

Μονο αυτες οι δυο υπαρχουν.Οτιδηποτε αλλο απλα ειναι 10-20-50€ φθηνοτερη απο την νχ300 και δεν αξιζει το κοπο να μην δε τη προτιμησεις (την nx300)

Link to comment
Share on other sites

H nx300 έχει καλύτερο αισθητήρα απο nx1000..Ετσι λένε τουλαχιστον στα review..

Στα 399 είναι καλύτερα η nx300..Αλλά μεταξύ της νχ1000 και sony nex3n θα έπαιρνα τη σονυ...Πιο γρήγορη εστίαση και καλύτερη φωτογραφία. Αν η νχ1000 έχει τον 20-50 δεν έχει και O.I.S..αρα ακόμα χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

H nx300 έχει καλύτερο αισθητήρα απο nx1000..Ετσι λένε τουλαχιστον στα review..

Στα 399 είναι καλύτερα η nx300..Αλλά μεταξύ της νχ1000 και sony nex3n θα έπαιρνα τη σονυ...Πιο γρήγορη εστίαση και καλύτερη φωτογραφία. Αν η νχ1000 έχει τον 20-50 δεν έχει και O.I.S..αρα ακόμα χειρότερα!

Η nx300 εχει τον ιδιο αισθητηρα με την nx1000 αλλα τον εχουν βελτιωσει. Αποδιδει λιγο καλυτερα σε υψηλα iso, εχουν βαλει και phase detect και γενικα εχουν βελτιωσει λιγο την μηχανη σε καποια θεματα (πχ εχει βελτιωθει το buffer της για της γρηγορες ληψεις.

παιδιά για την NX2000 τι γνώμη έχετε? σε σχεση με την nex-3n ποια είναι καλύτερη? ποια θα μου δώσει καλύτερη ποιότητα εικόνας?

Η nx2000 κατα την γνωμη μου δεν εχει λογο να βρισκεται στην αγορα, ειναι μια nx1000 με οθονη αφης και στα χρηματα που ειναι καλυτερα να δωσει καποιος λιγα παραπανω χρηματα να παρει την nx300.

Link to comment
Share on other sites

Η nx300 εχει τον ιδιο αισθητηρα με την nx1000 αλλα τον εχουν βελτιωσει. Αποδιδει λιγο καλυτερα σε υψηλα iso, εχουν βαλει και phase detect και γενικα εχουν βελτιωσει λιγο την μηχανη σε καποια θεματα (πχ εχει βελτιωθει το buffer της για της γρηγορες ληψεις.

Η nx2000 κατα την γνωμη μου δεν εχει λογο να βρισκεται στην αγορα, ειναι μια nx1000 με οθονη αφης και στα χρηματα που ειναι καλυτερα να δωσει καποιος λιγα παραπανω χρηματα να παρει την nx300.

για την sony Nex 3n δεν μας απαντησες ομως!καλυτερη απο νχ1000?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.