Jump to content



Bootmgr is missing σε Windows 7


tarirs

Recommended Posts

Παιδια γεια σας,ως αρχαριος και εδω και στο φορουμ,θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας....

επειδη δεν γνωριζω και τωρα ξεκιναω απο πισια...μου εδωσε ο αδερφος μου ενα vaio,και μου βγαζει το μυνημα το εξης :

bootmgr is missing, win7

Εχω ακολουθησει οτι γραφετε εδω και οτι μπορω να βρω απο ιντερνετ αλλα ακρη δεν βρηκα....η δεν τα καταφερα....

Να παω σε εξωτερικο γνωστη δηλ μαγαζι,και να μου βγαλει οτι θελει αυτο αλλαγη,θελει εκεινο....σημερα δεν υπαρχουν χρηματα για πεταμα.

Για αυτο ζηταω την βοηθεια σας,να ερθω στον χωρο σας η οπου θελετε,να μου πειτε τι χρειαζετε,για να συνελθει....,χρειαζετε σκληρο δισκο ? Χρειαζετε λογισμικο ? ( cd ο αδερφος μου δεν μου εδωσε με τα 7αρια που γραφει κατω απο το netbook,αλλα μου τα εδωσε με 8αρια,μαλλον σπασμενα)

Μενω Περαμα....καποιος απο Αθηνα-η Πειραια,κερατσινι...η εδω γυρω....

Μπαινω απο ιντερνετ καφε,διοτι δεν εχω αλλο πισι....αν μπορειτε βαθια παρακληση,στειλτε μου πμ....θα ενημερωθω εγκαιρως....

Ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που σου πρότεινε ο #Ydinopoulos κ πες μας.

Οταν γυρίσω σπίτι θα το ψάξω κ θα σου πω. 99% χάλασε απλά το boot των Windows οπότε στην χειρότερη format που μάλλον θα το γλυτώσεις!!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κότσαρε το dvd των windows (πρέπει να είναι ίδια έκδοση με αυτή που έχεις εγκατεστημένα) και κάνε repair. Θα σου φτιάξει το MBR.

Τώρα βέβαια άμα ο δίσκος είναι έτοιμος να τα φτήσει, μετά από καιρό θα έχεις πάλι προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κότσαρε το dvd των windows (πρέπει να είναι ίδια έκδοση με αυτή που έχεις εγκατεστημένα) και κάνε repair. Θα σου φτιάξει το MBR.

Τώρα βέβαια άμα ο δίσκος είναι έτοιμος να τα φτήσει, μετά από καιρό θα έχεις πάλι προβλήματα.

*Αν δεν κάνω λάθος αυτό γίνεται στην περίπτωση που τα Windows είναι γνήσια.

Εννοείται πως ειναι ... Απλα για να το γνωρίζει ο κόσμος! !!

:)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου λεει ο volrath ειναι κατι που εχει φερει λύσεις τις περισσοτερες φορες και δεν ειναι απαραίτητο να ειναι αυθενμτικα τα windows. Το εχω κανει πολλές φορές που χαλασε το MBR και δουλεψε αψογα

και δουλευει και σε διαφορες περιπτωσεις όπως πχ αν εχεις dual boot και καποια στιγμή σβήσεις το δευτερο λειτουργικο, πρεπει να βαλεις το dvd για να στρωσει το MBR.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ΔΕΝ είναι θέμα hardware, κατεβάζεις το Hiren's Boot CD και κάπου έχει επιλογή Fix Bootmgr error.

Hiren's BootCD 15.2 - All in one Bootable CD » www.hiren.info

Ψαχνω αλλα δεν το βρισκω,αν το βρω κανω copy σε cd και το βαζω να τρεξει στο vaio ?

Κότσαρε το dvd των windows (πρέπει να είναι ίδια έκδοση με αυτή που έχεις εγκατεστημένα) και κάνε repair. Θα σου φτιάξει το MBR.

Τώρα βέβαια άμα ο δίσκος είναι έτοιμος να τα φτήσει, μετά από καιρό θα έχεις πάλι προβλήματα.

το εκανα αυτο με το repair,αλλα δεν εφτιαξε....(να περιεργο,αν δεν το εκανα σωστα ειναι οτι στην λιστα δεν εμφανιζε καθολου την επιλογη για win7,δεν ειχε καθολου επιλογη....)

Αυτο που σου λεει ο volrath ειναι κατι που εχει φερει λύσεις τις περισσοτερες φορες και δεν ειναι απαραίτητο να ειναι αυθενμτικα τα windows. Το εχω κανει πολλές φορές που χαλασε το MBR και δουλεψε αψογα

και δουλευει και σε διαφορες περιπτωσεις όπως πχ αν εχεις dual boot και καποια στιγμή σβήσεις το δευτερο λειτουργικο, πρεπει να βαλεις το dvd για να στρωσει το MBR.

Ειχε βαλει ο αδερφος μου το disk santinel (αν δεν κανω λαθος) και του εβγαζε health,15% μου ειπε....:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Βρες στο σε τορενταδικα. Open Source ειναι. Θα κατεβει ενα ISO αρχειο και θα το καψεις σε ενα DVD (Αν θυμαμαι ειναι κανα 1.5GB)

Μπουταρεις κ ψαχνεις που λεει για επιδιορθωση BOOTMGR.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε βαλει ο αδερφος μου το disk santinel (αν δεν κανω λαθος) και του εβγαζε health,15% μου ειπε....:unsure:

τοτε πρεπει να λύσεις αρχικά το πρόβλημα με την health του δισκου. υπάρχουν προγραμματα όπως το HDD regenerator που θα πρεπει να τρέξεις μήπως και σωσεις την κατάσταση. αν μπορείς να κανεις κατι τετοιο, εξαρταται απο την εξοικείωση που εχει με τους υπολογιστες. μπορείς αν βρεις παλιοτερη εκδοση του Hirens που σου λενε τα παιδια που περιέχει και το regenerator.

μετα όλα αυτα και εφόσον ο δισκος συνέλθει,να ακολουθησεις την διαδικασία με τo dvd.

Link to comment
Share on other sites

Βρες στο σε τορενταδικα. Open Source ειναι. Θα κατεβει ενα ISO αρχειο και θα το καψεις σε ενα DVD (Αν θυμαμαι ειναι κανα 1.5GB)

Μπουταρεις κ ψαχνεις που λεει για επιδιορθωση BOOTMGR.

τοτε πρεπει να λύσεις αρχικά το πρόβλημα με την health του δισκου. υπάρχουν προγραμματα όπως το HDD regenerator που θα πρεπει να τρέξεις μήπως και σωσεις την κατάσταση. αν μπορείς να κανεις κατι τετοιο, εξαρταται απο την εξοικείωση που εχει με τους υπολογιστες. μπορείς αν βρεις παλιοτερη εκδοση του Hirens που σου λενε τα παιδια που περιέχει και το regenerator.

μετα όλα αυτα και εφόσον ο δισκος συνέλθει,να ακολουθησεις την διαδικασία με τo dvd.

Παιδια εκανα αυτα που μου ειπατε..αλλα μου βγαζει ακομα την μπλε-μαυρη οθονη με το μυνημα....αυτο που εκανα επιπλεον...ηταν να ψαξω να βρω απο φιλο WIN7να ξεκιναω install και οταν φτανει στην εγκατασταση των windows...ενω ειχε εγκαταστασησει ολα τα απαιτουμενα πιο πριν,με πεταει παλι στην μπλε-μαυρη οθονη με το μυνημα....:hmm: Σας λεει κατι ολα αυτα...???:big_boss: Μηπως τελος ο σκληρος...???:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα αυτα που μου ειπατε..αλλα μου βγαζει ακομα την μπλε-μαυρη οθονη με το μυνημα....αυτο που εκανα επιπλεον...ηταν να ψαξω να βρω απο φιλο WIN7να ξεκιναω install και οταν φτανει στην εγκατασταση των windows...ενω ειχε εγκαταστασησει ολα τα απαιτουμενα πιο πριν,με πεταει παλι στην μπλε-μαυρη οθονη με το μυνημα....:hmm: Σας λεει κατι ολα αυτα...???:big_boss: Μηπως τελος ο σκληρος...???:nothing:

Να ρωτησω κατι...γιατι μεσα στο BIOS γραφει την χωρητικοτητα του σκληρου...αν ηταν dead,θα επρεπε να το εγραφε...?

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει κατι αυτο. μπορεί να εχει πολλα Bad sectors αλλα να ειναι ακόμα σε θεση να σου πει την χωρητικότητα. συνηθως αυτο το μήνυμα παντως το βγαζει σε τελειως μαυρη οθόνη και το γραφει αυτο στην κορυφη. δεν καταλαβα το μπλε που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει κατι αυτο. μπορεί να εχει πολλα Bad sectors αλλα να ειναι ακόμα σε θεση να σου πει την χωρητικότητα. συνηθως αυτο το μήνυμα παντως το βγαζει σε τελειως μαυρη οθόνη και το γραφει αυτο στην κορυφη. δεν καταλαβα το μπλε που αναφέρεις

Mαυρη ηταν η οθονη και εγτραφε αυτο λαθος,παντως αυτο το bad sectors ρωυησα τον αδερφο και ειχε παρα πολλα...

Να ρωτησω κατι,διοτι δεν σκαμπαζω και πολλα,εχω βγαλει τον σκληρο,και εχω προσαρμογεα βα τον συνδεσω με αλλο pc με usb,μπορω να κανω κατι...???

ps: Παιδια ετρεξα τον hdd με sentinel,και γραφει οτι : ΕΠΙΔΟΣΗ:100% και υγεια 12% με bad sectors :346....

Τον σωνουμε η οχι οπως λεει το παλικαρι παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω δύσκολα. αλλά δεν χανεις κατι να προσπαθησεις να τον σωσεις ή τουλαχιστον αυτα που εχεις μεσα. ο δισκςο φανταζομαι ειναι sata εκτός αν ειναι παλιος. οποτε μπορεις να το συνδεσεις μεσα σε αλλο pc ή με εξωτερικό κουτάκι usb

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω δύσκολα. αλλά δεν χανεις κατι να προσπαθησεις να τον σωσεις ή τουλαχιστον αυτα που εχεις μεσα. ο δισκςο φανταζομαι ειναι sata εκτός αν ειναι παλιος. οποτε μπορεις να το συνδεσεις μεσα σε αλλο pc ή με εξωτερικό κουτάκι usb

sata ειναι....

Υγ: εχει κοληησει σε 1 badsector και κανει παρα πολυ ωρα και γραφει generating... να το αφησω να κανει την δουλεια του ?

Εντωματαξυ τον ''ακουω'' και κανει σαν να εχει ποντικια μεσα απο το ξυσιμο...χρατς-χρουτς.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.