Jump to content



Sigma Gaspar Executive Chair


PetranEVO

Recommended Posts

Sigma Gaspar Executive Chair

1. Πρόλογος :

Ήρθε η ώρα μετά απο λίγο ψάξιμο να κάνω και εγώ μια παρουσίαση , θα είναι η 1η μου ελπίζω,όχι και η τελευταία μου.Ελπίζω να σας μεταφέρω όσο καλύτερα μπορώ τα χαρακτηριστικά της καρέκλας της οποίας αγόρασα.

Τοιχόν λάθη ,σας ζητώ συγνώμη καθώς έχω δυσλεξία και μου είναι δύσκολο να αποτυπώσω οτι θέλω χωρίς να κάνω και ορθγοραφικά λάθη.

Ελπίζω να μοιραστώ σωστά μαζί σας , τις εντυπώσεις μου.

2. Κόστος:

Το κόστος το οποίο αγοράστηκε η καρέκλα ήταν στα 94€ με ΦΠΑ,απο το MAKRO Θεσσαλονίκης.

3. Χαρακτηριστικά:

  • Υψηλή Πλάτη
  • Πλάτη και κάθισμα από συνθετικό υλικό
  • Ενισχυμένο μαξιλάρι κεφαλής & υποστήριξη μέσης
  • Μαύρα , ενισχυμένα (μαξιλάρι) μπράτσα, ΜΗ ρυθμιζόμενα.
  • Ανθετική ,συνθετική βάση στήριξης,με επίχρισμα (γκρί) σκόνης.
  • Διπλά ροδάκια και φρένο αναλόγως φορτίου για μαλακό δάπεδο
  • Διαθέτει μοχλό ρυθμίσεως ύψους
  • Διαθέτει μοχλό-ρόδα για ρύθμιση επαναφοράς πλάτης.

  • Βάρος : 18.5 κιλά
  • Καθαρό βάρος (Χωρίς κουτιά) : 18.1 κιλά

  • Ύψος (Στημένη καρέκλα-μικρότερη απόσταση-απο το πάτωμα έως κορυφή) : 112 εκ.
  • Ύψος (Στημένη καρέκλα-μέγιστη απόσταση απο δάπεδο μέχρι κορυφή) : 122 εκ. (10εκ. ύψος διαφοράς)
  • Ύψος πλάτης (Μέσα μεριά έως κορυφή,όπως καθόμαστε) : 70 εκ.
  • Βάθος θέσεως (Απο τα γόνατα μας έως πίσω στην λεκάνη) : 51 εκ.
  • Πάχος (Απο το αριστερό μας χέρι έως το δεξί ) : 53 εκ.
  • Πάχος (Με τα μπράτσα τοποθετημένα ) : 65 εκ.

4. Φωτογραφίες (Υψηλής ανάλυσης)

Κουτί το οποίο αγοράστηκε το προίον μας:

iev8.jpg

Πλάγια το κουτί με πληροφορίες τι θα βρούμε εντός :

p0gm.jpg

Αναλυτικές πληροφορίες :

ta5j.jpg

Περιοχέμενο κούτας και ο τρόπος που είχαν τοποθετηθεί :

yvjf.jpg

Όλα τα προϊοντα μέσα στην κούτα τοποθετημένα στο δάπεδο :

1kb2.jpg

Πόμολο μετακίνησης καθ'ύψος της καρέκλας

yhxt.jpg

Μηχανισμός ύψους - βάθους :

mh2r.jpg

Ροδάκια :

bhnk.jpg

Αστερίας στήριξης :

86de.jpg

Οδηγίες χρήσεως σε Αγγλικά - Ελληνικά :

33w5.jpg

Κάθισμα : 60ev.jpg

yicl.jpg

Πλάτη

5j4h.jpg

Κυρτότητα πλάτης

wi6s.jpg

Μπράτσα και πάχος μπράτσων

ea0c.jpgtao6.jpg

Περιόμενα σε βίδες

hw8x.jpg

Αποτέλεσμα συναρμολόγησης

7myo.jpg

ajf8.jpg04w7.jpg

5.Απότελεσμα γενικό και άποψη:

Η συναρμολόγηση της καρέκλας ήταν αρκετά εύκολη κάτω απο 10 λέπτα (Μόνος μου) με την ησυχία μου,γιατί έβγαζα και φωτογραφίες σωστές ώστε να φαίνονται όσο καλύτερα γίνεται.

Άποψη που κάθομαι ουσιαστικά ήδη 2 ώρες συνεχόμενες ,είναι οι καλύτερες σε σχέση με την προηγούμενη μου.

Ποιάνει πάρα πολύ όμορφα το σημείο της λεκάνης και το σημείο της μέσης.

Υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να καθίσει όλο το πόδι μέσα ,και ο γλουτός μέχρι το σημείο του γονάτου.

Το πάχος του μαξιλαριού είναι αρκετό οπότε υπάρχει το λεγόμενο βούλιαγμα (ελάχιστα) οπότε νιώθεις μια χαλάρωση.

Το δέρμα απο την μεριά του είναι αρκετά καλό μπορώ να πώ ,δεν περίμενα κάτι το τόσο καλό. (Πάλι καλά έχω τα κεριά απο την φροντίδα της στολής μου οπότε θα μπορώ να περιοποιούμε και το δέρμα της καρέκλας)

Το πάχος στα μπράτσα είναι αρκετά ικανοποιητικό και με βοηθάει στην στήριξη μου απίστευτα με το γραφείο και την οριζόντια ακριβώς θέση μου με το πληκτρολόγιο ,ξεκουράζονται πάρα πολύ οι αγκώνες μου.Όπως και το κεφάλι μου οτι το ακουμπάω πίσω.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και να σας έδειξα το προϊον όσο καλύτερα μπορούσα.

Για τυχόν λάθη με συγχωρείτε. :X:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι δέρμα;

Δεν θυμάμαι αν είχα την ίδια εταιρεία καρέκλα αλλά ίδιο σχέδιο σε μπεζ απο Praktiker. Χάλασε στο χρόνο πάνω. Επίσης ήταν δερματίνη.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι δέρμα;

Δεν θυμάμαι αν είχα την ίδια εταιρεία καρέκλα αλλά ίδιο σχέδιο σε μπεζ απο Praktiker. Χάλασε στο χρόνο πάνω. Επίσης ήταν δερματίνη.

Το κάθισμα λέει οτι είναι απο δερματίνη.

Μόνο αυτό αναφέρει,μέχρι και στο Manual.:look:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με ενδιαφερει ο τροπος περιποιησης του δερματοσ για την δικη μου την ergohuman. Για δωσε πληροφοριες παρακαλω!

Απλά παίρνεις κρέμα ειδική για δέρμα και καθαρισμό μαζί με στέγνωμα πανάκια,έχει ΚΙΤ έτοιμα ακόμα και αν θες αγοράζεις.

δερματίνη = αγνό παρθένο πολυέστερ.... Δεν είναι δέρμα όπως οι στολές moto.

Δεν το γνώριζα αυτό.

Της μηχανής μου το δέρμα που χρησιμοποιώ στην στολή συγκεκριμένα είναι και καγνκαρού δέρμα (kangaroo).

Μοιάζει στην υφή τόσο πολύ;:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Από σελίδα με παππούτσια.

ΔΕΡΜΑΤίΝΗ

Συνθετικό υποκατάστατο του δέρματος με κύριο στόχο τη μείωση του κόστους. Υπάρχουν όμως ειδικές επεξεργασίες δερματίνης που στοιχίζουν παραπλήσια με το δέρμα (όπως για παράδειγμα η αλκαντάρα). Οι δερματίνες χρησιμοποιούνται όχι μόνο σε ρούχα και παπούτσια, αλλά και σε ταπετσαρίες σπιτιών, αυτοκινήτων, σκαφών, κλπ.

Το κύριο πλεονέκτημα της δερματίνης είναι φυσικά η κατά κανόνα χαμηλή τιμή της, καθώς και το γεγονός πως είναι πλήρως αδιάβροχη. Αντέχει επίσης περισσότερο σε ζαρώματα, τσακίσεις, ξεχειλώματα, κλπ.

Στα μειονεκτήματά της ανήκει το γεγονός πως αν γδαρθεί, γρατσουνιστεί, κλπ τότε είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον (ανάλογα τη ζημιά) να διορθωθεί ή να βαφτεί.

Το κύριο όμως μειονέκτημά της είναι πως δεν έχει πόρους για να «αναπνέει», οπότε το πόδι ιδρώνει γρήγορα και προκαλείται κακοσμία. Για αυτό όμως ευθύνεται κυρίως ο εσωτερικός πάτος του παπουτσιού και πολύ λιγότερο η φόδρα ή το εξωτερικό του μέρος. Μπορείτε λοιπόν να περιορίσετε σημαντικά το φαινόμενο χρησιμοποιώντας δερμάτινους πάτους (θα τους βρείτε σε διάφορες παραλλαγές & τιμές σε φαρμακεία, σούπερ-μάρκετ, κλπ)

Ένα σημείο που χρειάζεται μεγάλη προσοχή με τις δερματίνες είναι η ποιότητά τους. Διότι υπάρχουν και τα λεγόμενα «πετρέλαια» που δεν απέχουν και πολύ από το να φοράτε… πλαστικές σακούλες στα πόδια σας, όπως για παράδειγμα όταν βλέπετε μπότες των €29,00-€49,00 ή γόβες των €9,00-€29,00 (εκεί δεν σας σώζουν ούτε πάτοι, ούτε σπρέυ ούτε τίποτα). Στο άλλο άκρο βρίσκονται οι ακριβές δερματίνες, όπως η αλκαντάρα που αναφέραμε και παραπάνω (η οποία μάλιστα «αναπνέει» κιόλας).

Η υφή είναι ίδια γιατί το kangaroo δέρμα είναι ποιο σκληρό και έχει πολύ καλή ελαστικότητα.

Kangaroo leather - Wikipedia, the free encyclopedia

Όχι τίποτα άλλο αλλά αν ήταν δέρμα δεν θα κόστιζε τόσο αλλά 3πλάσια πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Από σελίδα με παππούτσια.

ΔΕΡΜΑΤίΝΗ

Συνθετικό υποκατάστατο του δέρματος με κύριο στόχο τη μείωση του κόστους. Υπάρχουν όμως ειδικές επεξεργασίες δερματίνης που στοιχίζουν παραπλήσια με το δέρμα (όπως για παράδειγμα η αλκαντάρα). Οι δερματίνες χρησιμοποιούνται όχι μόνο σε ρούχα και παπούτσια, αλλά και σε ταπετσαρίες σπιτιών, αυτοκινήτων, σκαφών, κλπ.

Το κύριο πλεονέκτημα της δερματίνης είναι φυσικά η κατά κανόνα χαμηλή τιμή της, καθώς και το γεγονός πως είναι πλήρως αδιάβροχη. Αντέχει επίσης περισσότερο σε ζαρώματα, τσακίσεις, ξεχειλώματα, κλπ.

Στα μειονεκτήματά της ανήκει το γεγονός πως αν γδαρθεί, γρατσουνιστεί, κλπ τότε είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον (ανάλογα τη ζημιά) να διορθωθεί ή να βαφτεί.

Το κύριο όμως μειονέκτημά της είναι πως δεν έχει πόρους για να «αναπνέει», οπότε το πόδι ιδρώνει γρήγορα και προκαλείται κακοσμία. Για αυτό όμως ευθύνεται κυρίως ο εσωτερικός πάτος του παπουτσιού και πολύ λιγότερο η φόδρα ή το εξωτερικό του μέρος. Μπορείτε λοιπόν να περιορίσετε σημαντικά το φαινόμενο χρησιμοποιώντας δερμάτινους πάτους (θα τους βρείτε σε διάφορες παραλλαγές & τιμές σε φαρμακεία, σούπερ-μάρκετ, κλπ)

Ένα σημείο που χρειάζεται μεγάλη προσοχή με τις δερματίνες είναι η ποιότητά τους. Διότι υπάρχουν και τα λεγόμενα «πετρέλαια» που δεν απέχουν και πολύ από το να φοράτε… πλαστικές σακούλες στα πόδια σας, όπως για παράδειγμα όταν βλέπετε μπότες των €29,00-€49,00 ή γόβες των €9,00-€29,00 (εκεί δεν σας σώζουν ούτε πάτοι, ούτε σπρέυ ούτε τίποτα). Στο άλλο άκρο βρίσκονται οι ακριβές δερματίνες, όπως η αλκαντάρα που αναφέραμε και παραπάνω (η οποία μάλιστα «αναπνέει» κιόλας).

Η υφή είναι ίδια γιατί το kangaroo δέρμα είναι ποιο σκληρό και έχει πολύ καλή ελαστικότητα.

Kangaroo leather - Wikipedia, the free encyclopedia

Όχι τίποτα άλλο αλλά αν ήταν δέρμα δεν θα κόστιζε τόσο αλλά 3πλάσια πάνω.

πάρα πολύ ωραία έμαθα και κάτι ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.