Jump to content



The DFI LanParty nF3 250GB & Εντυπώσεις - Overclock


Dagalidis

Recommended Posts

Βέβαια στο σημείο που έχω φτάσει την μνήμη υπάρχει ένα πρόβλημα.....

Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να εκμεταλευτώ το FSB γιατί εαν βάλω multi x9 θα έχω 290 χ 9 = 2610 ΜΗΖ την CPU πράγμα αδύνατον για την CPU μου....

Αρα ο μόνος δρόμος για να εκμεταλευτώ μεγάλο FSB στις μνημες είναι να πάω σε 358 4/5 = 286 ΜΗΖ οι μνήμες @ 358 Χ 7 = 2506 ΜΗζ η CPU και θα έχω αρκετό από το Performance που κέρδισα.....

Θα σας δώσω όλα τα Settings στο ΒΙΟΣ για τις μνήμες ίσως και σήμερα το βράδυ μόλις βελτιώσω λιγάκι το Βandwidth και πάω όσο παραπάνω μπορώ......:D

Επείσης θα κοιτάξω να βρώ και το μέγιστο Overclock στις μνήμες με 1Χ512ΜΒ με ανάλογα timmings και με στόχο να ξεπεράσω αν μπορέσω τα 310 FSB 1:1 πάντα με CMD 1T χτυπώντας στα ίσια ένα 4800/4800 Sandra MEM BENCH και γιατί όχι ακόμη παραπάνω.... :D:T: :clap:

Ολες οι ρυθμίσεις φίλοι μου θα αφορούν Hynix -D5 chips σαν αυτά που έχουν οι ADATA VITESTA DDR500 που έχω.......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 348
  • Created
  • Last Reply

Oi ρυθμίσεις στα timming των μνημών που σας υποσχέθηκα.... ;)

Dram Frequency Set(Mhz) = 200(Mhz)(1/01)

Command Per Clock(CPC) = Enable(1T)

Cas Latency Control(tCL) = 3.5

RAS# to CAS# delay(tRCD) = 4

Min RAS# active timing(tRAS) = 06

Row Precharge timing(tRP) = 4

Row Cycle Time(tRC) = 11

Row Refresh cyc time(tRFC) = 17

Row to Row Delay(also called Ras to Ras delay)(tRRD) = 0

Write Recovery Time(tWR) = 2

Write to read Delay(tWTR) = 1

Read to Write delay(tRTW) = 5

Refresh Period(tREF) = 3632

DQS skew Control = Increase Skew

DQS Skew Value = 16 or 32 (i use 32)

DRAM Drive Strength = Level 1

Max Asynce lantency = 8

Read Preamble time = 5.5nano sec

Idle Cycle Limit = 0 or 16 (i use 0)

Dynamic Counter = Enable

R/W Queue Bypass = 8x

Bypass Max = 5x

32 byte Granulation= Disable (8burst)

Και το σχετικό POST που έκανα στο extreme.sys

Link to comment
Share on other sites

Dag,

δοκίμασες επιδόσεις με χαμηλότερο fsb, μεγαλύτερα MHZ στην cpu και χαμηλότερα timmings στις μνήμες? θέλω να πώ μήπως τελικά στην προσπάθειά μας για μεγαλύτερο fsb ότι κερδίζουμε το χάνουμε στην διαδρομή απο άλλα σημεία? στις επιδόσεις και την σταθερότητα πάντα.

Οι ρυθμίσεις στις μνήμες που έδωσες είναι άκρως ενδιαφέρουσες, μόλις έχω χρόνο θα παίξω λίγο με βάση τις δικές σου για να δώ τι γίνεται, πέρα απο τα benches εσύ πως το βλέπεις το μηχάνημα συνολικά? γιατί νούμερα βλέπω κι εγώ με κάποιες ρυθμίσεις αλλά στην προσωπική χρήση δεν νοιώθω καλά, κάτι δεν μου πάει, το sandra πάει καλά αλλά στο photoshop πάω αργότερα για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 15:51]

με τι μετρησες το photoshop??

Με αμπερόμετρο :D

πλάκα κάνω :upside:

εννοώ το άνοιγμα μεγάλου αρχείου αλλά και την επεξεργασία του, χρονομετρώ το ίδιο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από Snips

με 2 χ 512 το σύστημα θα φρενάρει νωρίτερα ως προς την σταθερότητα του;;;(λόγω memory contoller λέω)

Λόγω memory controller και τροφοδοσίας. Δε σημαίνει οτι δεν αξίζει να τη ψάξεις όμως, τα 2x512 BH6 έφτασαν 260 με όλα σφικτά σε αυτή που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Στην μεταβαση 64... Εχω μέσα σε 2 μήνες δύο καμένες ASUS K8N-E Deluxe nForce 3. H πρώτη πήγε RMA και την αλλη λενε οτι ο Πουλιαδης δεν βρισκει τετοια μητρικη κλπ. Το προβλημα ειναι στο Socket του BIOS. Ο ******* πηγα να κανω Flash κι επεσε το ρευμα! Ακουσον ακουσον γκαντεμια. 5s υπόθεση και η ΔΕΗ μας την εκανε παλι... Οποτε τώρα λεω να δοκιμασω DFI. Αλλα επειδη είμαι μικρος και άπειρος και τα έχω παίξει με κατι MCH και κατι αλλα τρελα που λετε στις μνήμες (δεν καταλαβαινω Χρηστό, ηεξερα μονο 4Timings, ki oxi alla 10:P.=) Ελπίζω ότι θα με βοηθήσετε στο o/c. Κατι ακόμα, ολοι με νερο ειστε ; Εγω με μαμισια ψυκτρα του AMD ποσο FSB περιπου μπορω να πιασω ; Με την ASUS ήμουν 225, καθως μετα εβγαζε προβλημα το S^M. Τις μνημες τις ειχα 1/1 και 2.5 3 3 3 καθως αν αλλαζα διαιρετη πηγαιναν και 2 2 2 2 5 αλλα μιλαμε για ενα χιλιαρικο κατω στο 3dmk2001 και 4 sec περισσοτερο στο PI του TheLab. Αξιζει ή να βαλω καμια Gigabyte ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.