Jump to content



ρυθμίσεις για azoreus ή bitornado


tsompanos

Recommended Posts

μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το emule καλό δεν λέω αλλά είναι της υπομονής. Σκέφτηκα να δοκιμάσω τα torrents clients και συγκεκριμένα δοκίμασα τα bitornado και azoreus. Το bitornado μου φάνηκε αργό έκανε 5 ώρες για να κατεβάσει ένα αρχείο 60mb. Το azoreus από την άλλη όποτε το χρησιμοποιούσα δεν έβλεπα ιντερνετ με τον firefox και δεν δεν έβλεπα και τρομερές ταχήτητες αν και ποιο γρήγορο από το bitorent. Βέβαια ήθελε και κάποιοες ψιλορυθμίσεις τις οποίες εκτός από το άνοιγμα port 6881 δεν τις πολυκαταλαβαίνω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να έχω αξιοπρεπες download αλλά και να σερφάρω άνετα στο ιντερνετ. Υπάρχει περίπτωση να έχω και το emule ταυτόχρονα με το azoreus???? Μήπως να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα για torrents??

Link to comment
Share on other sites

βασικά το azureus χρησιμοποιώ αλλά έχει το μειονέκτημα ότι ανοίγει ένα σωρό java connections και σέρνεται το net μετά.

δεν είχα καταφέρει να το περιορίσω με bandwidth limiters, γιατί ανοίγει πολλές συνδέσεις.

το azureus πιάνει πολύ καλές ταχύτητες αλλά όχι αμέσως, θέλει 5-6 ώρες να ξυπνήσει.

εγώ με την 384 πάντως ήμουνα πολύ καλά στα αρχεία 100MB - 2GB. (δηλαδή κατέβαιναν σε νορμάλ χρονικό διάστημα).

Μπορείς να βάλεις μέχρι 3-4 torrent ταυτόχρονα, παραπάνω δεν νομίζω ότι έχει νόημα.

Παίζει μεγάλο ρόλο να περιορίσεις κάπως τα peer connections και να βάλεις ένα upload limit γύρω στα 2-3 KB κάτω απ'το θεωρητικό σου (εγώ το βαζα 8-10).

Link to comment
Share on other sites

δουλευω εδω και καμια εβδομαδα το BIT TORNADO..εχω στη διαθεση μου μια τ3+ στην πραξη εχω να κατεβαζουν γυρω

στα 6-8 torrents και παραλληλα καμια 5αρα αρχεια απο το soulseek.εχει ενα πανελακι στο

bittornado oπου και διαθετει ρυθμιστη των kb/s των uploads οπως και των αριθμο των uploads.το εν λογω προγραμμα ειναι μακραν οτι γρηγοροτερο εχω δοκιμασει στην τ3,δουλευει κουτι μαζι της το προβλημα μου μαλλον ειναι η ταχυτητα των ατα και το μεγεθος της μνημης μου ,αν με καταλαβαινεις....εκει στομωνει το συστημα.....στην περιπτωση μιας adsl μαλλον δεν κερδιζεις και πολλα,ισως και να χανεις .μεινε στα dc++ ,soulseek..αυτα προτεινω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 18:17]

πολυτεχνειο,δημοσια δωρεαν παιδεια κλπ

Πράγμα που είναι ψιλοπαράνομο να την χρησιμοποιείς για τέτοιο σκοπό...

Φαντάζομαι το κάνεις και από Η/Υ ιδιοκτησίας Πολυτεχνείου...

Όπως κάποιοι άλλοι που τρέχουν σετι και λοιπά προζτεκτς απο Υπολογιστές που δεν τους ανήκουν!

Link to comment
Share on other sites

μπα η φαντασια σου οργιαζει.δικο μου μηχανημα κουβαλ΄ησα και απλα χρησιμοποιω μια πορτα απο τις απειρες της σχολης.....σαν φοιτητης εχω το δικαιωμα να συνδεομαι απο την σχολη αφου μου καταχωρηθικε κανονικα user name και pass.απο τον υπευθυνο δικτυων.τωρα αν εσυ εχεις καμια σχεση με την νομικη η wannabe ψαξε για κατι πραγματικα παρανομο καιμ μετα λογοκρινε το

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ανοίξεις την πόρτα σε TCP & UDP. O πιθανότερος λόγος για το "μπούκωμα" είναι ότι έχεις βάλει μεγάλο upload. Δοκίμασε, με αρχική τιμή το 10, να το ρίξεις σταδιακά μέχρι να "στρώσει".

Φυσικά και μπορείς να τρέξεις μουλάρι και azureus ταυτόχρονα! Απλώς πρόσεξε το upload σου και πάλι. Αν ξεπεράσεις κάποια τιμή (επαναλαμβάνω ότι μπορεί να παίζει μεταξύ 7-10) θα έχεις και πάλι προβλήματα!

ΥΓ: Δοκίμασε και το BitComet για το οποίο ακούω πολύ καλά λόγια!

Link to comment
Share on other sites

στο emule upload έχω 8 που το κόβω σε 6 με netlimiter οπότε με παίρνει να βάλω 5 το πολυ στο azoreus. Όταν τα έβαλα μια φορά και τα 2 (βέβαια το azoreus το είχα αφήσει deufalt δηλαδή 13) το 2ο έπαιρνε όλη την ταχύτητα από emule (μηδένησε) και από το ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Χθες, στις 18:57]

μπα η φαντασια σου οργιαζει.δικο μου μηχανημα κουβαλ΄ησα και απλα χρησιμοποιω μια πορτα απο τις απειρες της σχολης.....σαν φοιτητης εχω το δικαιωμα να συνδεομαι απο την σχολη αφου μου καταχωρηθικε κανονικα user name και pass.απο τον υπευθυνο δικτυων.τωρα αν εσυ εχεις καμια σχεση με την νομικη η wannabe ψαξε για κατι πραγματικα παρανομο καιμ μετα λογοκρινε το

Ααα, ναι μάλλον οργιάζει η φαντασία μου... ΜΗΝ βαράς εντάξη μια υπόθεση έκανα... Αλλά και να μην το δικαιούσαι δεν μου πέφτει λόγος... Περισσότερο ήταν απορία!:giveup:

Link to comment
Share on other sites

ρυθμήσεις για το bitcomet από κάποιον .Υποθέτο πως θα είναι περίπου οι ίδιες όπως και στο azoreus αλλά απλά ρωτάω περισσότερο για να μου πείτε από θα γίνουν αν μπορεί κάποιος. Και μία ακόμα ερώτηση πως μπορώ μόλις κατεβάσω ένα αρχείο μπορώ να το κάνω seed??Αν ξέρει κάποιος ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

αυτοπροσδιοριζεσαι ως seeder και απλα δεν κλεινεις το torrent που κατεβασες,το αφηνεις ανοιχτο,ενω το dl rate εχει μηδενιστει(αφου κατεβηκε) το upload συνεχιζεται κανονικα....βεβαια καθε upload σου δεσμευει κανονικα πορους απο τους σκληρους οποτε φροντισε να εισαι με τιποτα σατα σε raid γιατι αλλιως σε βλεπω να ψιλοσερνεσαι.....αυτο τουλαχιστον συνεβει σε μενα.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.