Jump to content



Kάρτα ήχου creative ZX


sstav

Recommended Posts

Μετά από το σχετικό θέμα με τα ακουστικά (δεν έβγαλα άκρη ακόμα, μάλλον θα πάω σε sennheiser 598), ενδιαφέρομαι και για κάρτα ήχου και συγκεκριμένα για την creative soundblaster zx.

[ame]http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/b00a152ryg/geizhals07-21/ref=nosim?m=A3P5ROKL5A1OLE[/ame]

Υπάρχουν γνώμες /ενστάσεις σε αυτό το εύρος τιμής; Είναι και ενισχυτής ακουστικών;

Από το αντίπαλο στρατόπεδο της asus xonar τι υπάρχει;

Ευχαριστώ! προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η κάρτα αυτή έχει ενισχυτή για ακουστικά ως 600 ohm. Στην περιγραφή κάπου το αναφέρει. Όσο αφορα τα ακουστικά τα HD 598 είναι φοβερά. Αλλά εξαρτάται και απο το ειδος μουσικής που ακούς. Πάντως αυτά είναι κάπου στα 50 ohm που δεν απαιτούν και καμια ιδιαίτερη ενίσχυση...

Sent from my LG-P880 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ακουστικα δεν θα προτεινα την Zx μιας και ειναι gaming sound card series.

Creative ZxR vs Creative Zx κατω απο το καπο....

Zx_R_vs_Zx.jpg

ή ανεβάζεις τα ευρω στα 207 και αγοραζεις ZxR και καθαριζεις ή ειμαι σχεδον σίγουρος οτι στα 120 ευρω που θελεις η Asus Xonar Θα εχει κατι καλυτερο για ακουστικά.

Εγω θα σου προτεινα και καμια μεταχειρισμένη Χ-FI Titanium HD (που την ειχα). Αλλα ειναι 2010 μοντελο....

Link to comment
Share on other sites

πολύ φτωχή η ΖΧ κάτω απ'το καπό...απ'την άλλη η ZXR είναι 75% πιο ακριβή!...

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] για αυτή λες ; η τιμή της είναι καλή;

[ame]http://www.amazon.co.uk/Creative-Sound-Blaster-X-Fi-Titanium/dp/B003RRY3WO/ref=pd_sim_sbs_computers_8[/ame]

Για ποια xonar κοιτάμε;

ASUS Xonar D2X/XDT

ASUS Xonar Essense ST,

κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

η χρήση της δεν θα είναι αποκλειστικά με ακουστικά...έχω και ηχεία 2.1 (edifier)

επίσης ψάχνω και το φθηνότερο (με μεταφορικά) internetικό μαγαζί..

Asus Xonar ESSENCE ST vs Asus Xonar ESSENCE STX διαφορές ; επειδή έχουν παραπλήσιες τιμές... είναι ακριβές βέβαια.

[ame]http://www.amazon.co.uk/Asus-Xonar-ESSENCE-Internal-Sound/dp/B002BZIZ04/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1391508553&sr=8-10&keywords=asus+xonar[/ame]

[ame]http://www.amazon.co.uk/Asustek-Xonar-Essence-Channel-Express/dp/B001P9O894/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1391508553&sr=8-8&keywords=asus+xonar[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη εαν ειναι να δωσεις 180 ευρω για Xonar, δωσε 207 ευρω και παρε Creative ZxR. Εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.

Απο Creative θα παιξεις για Χ-Fi Titanium HD (new δεν λεει, για μεταχειρο) ή Creative ZxR για ακουστικά...

Creative Sound Blaster ZxR | Skroutz.gr

Creative Sound Blaster X-FI Titanium HD | Skroutz.gr

Απο Xonar οπως λεει ο [MENTION=2748]KoMM[/MENTION] Θα παιξεις για Xonar ST/ STX

Asus Xonar Essence ST | Skroutz.gr

Asus Xonar Essence STX | Skroutz.gr

Eαν έβρισκες καμιά μεταχειρισμένη X-FI Titanium HD στα 90 ευρω θα ηταν ταμαμ... Με τα Sennheiser HD 598 που την ειχα επαιζε μπομπα!

Link to comment
Share on other sites

Η titanium HD δεν εχει SBX surround (ναι ειμαι ανωμαλος και το προτιμαω μετα απο 6 χρονια συνυπαρξης με το x-fi cmss3d )

Η Z ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα της, υπαρχει και η audigy FX στα 40 ευρω apo creative store.eu για οποιον θελει καρτα αποκλειστικα για το soundwhoring + το ALchemy στα παλια games.

H FX εχει χειροτερο DAC απο την Z αλλα δεν δινει το πολυ βολικο beam-forming mic για online games και skype.

Επισης δεν εχει ΕΜΙ shield ουτε οπτικη εξοδο, κατι που μπορει να σου φανει χρησιμο στην Z αμα σου φανει στην πορεια το headamp section ανεπαρκες.

H Z τωρα στο μονο που της λειπει σε συγκριση με την Zx ειναι το ACM μαραφετι, αντικειμενικα ομως ειναι καλυτερο να συνδεεις τα ακουστικα απευθειας στην καρτα παρα σε αυτο.

Μπορει στην περιπτωση της πανακριβης ZxR το dac και το headamp section να ειναι λιγο καλυτερα απο αυτα της Z αλλα και παλι μπορεις να κανεις αρκετα καλυτερη δουλεια αμα παρεις εξωτερικο DAC+AMP και το συνδεσεις στην Z μεσω toslink, ετσι συνδυαζεις αρκετα καλυτερη ποιοτητα ηχου με τα ALchemy και το SBX surround για οταν τα χρειαστεις.

Τελος μην δινεις πολυ σημασια στο " up to 600ohm " καθαρα marketing ειναι ! επειδη παιζουν δυνατα ακομα και "ανιωθα" ακουστικα οπως τα K601 δεν σημαινει απαραιτητα οτι παιζουν και σωστα.

moar info :

Sound Blaster Z vs. ZXR - [H]ard|Forum

Looking to replace G930s with Xonar DGX soundcard and Beyerdynamic MMX300 headset - [H]ard|Forum

Creative Sound Blaster new series Z, Zx & ZxR - Page 120

Link to comment
Share on other sites

Η titanium HD δεν εχει SBX surround (ναι ειμαι ανωμαλος και το προτιμαω μετα απο 6 χρονια συνυπαρξης με το x-fi cmss3d )

Η Z ειναι αρκετα καλη για τα λεφτα της, υπαρχει και η audigy FX στα 40 ευρω apo creative store.eu για οποιον θελει καρτα αποκλειστικα για το soundwhoring + το ALchemy στα παλια games.

H FX εχει χειροτερο DAC απο την Z αλλα δεν δινει το πολυ βολικο beam-forming mic για online games και skype.

Επισης δεν εχει ΕΜΙ shield ουτε οπτικη εξοδο, κατι που μπορει να σου φανει χρησιμο στην Z αμα σου φανει στην πορεια το headamp section ανεπαρκες.

H Z τωρα στο μονο που της λειπει σε συγκριση με την Zx ειναι το ACM μαραφετι, αντικειμενικα ομως ειναι καλυτερο να συνδεεις τα ακουστικα απευθειας στην καρτα παρα σε αυτο.

Μπορει στην περιπτωση της πανακριβης ZxR το dac και το headamp section να ειναι λιγο καλυτερα απο αυτα της Z αλλα και παλι μπορεις να κανεις αρκετα καλυτερη δουλεια αμα παρεις εξωτερικο DAC+AMP και το συνδεσεις στην Z μεσω toslink, ετσι συνδυαζεις αρκετα καλυτερη ποιοτητα ηχου με τα ALchemy και το SBX surround για οταν τα χρειαστεις.

Τελος μην δινεις πολυ σημασια στο " up to 600ohm " καθαρα marketing ειναι ! επειδη παιζουν δυνατα ακομα και "ανιωθα" ακουστικα οπως τα K601 δεν σημαινει απαραιτητα οτι παιζουν και σωστα.

moar info :

Sound Blaster Z vs. ZXR - [H]ard|Forum

Looking to replace G930s with Xonar DGX soundcard and Beyerdynamic MMX300 headset - [H]ard|Forum

Creative Sound Blaster new series Z, Zx & ZxR - Page 120

Συμφωνω σε ολα εκτος οπως ξερεις στο SBX vs CMSS3D οπου για φθηνα ακουστικα δηλαδη οτιδηποτε κατω των 200κατι ευρω το 2ο ειναι πολυ πιο μπροστα σε sound whoring.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τη Ζ οχι την Ζχ ειναι ακριβως η ιδια αλλα με τη μαπα το κοντρολ το οποιο χαλαει τον ηχο.

Την εχω με τα superlux και μπορώ να πω ηταν η καλύτερη αγορα του '13 :p

Αμα την παρεις βαλε τους drivers xxx_16

Link to comment
Share on other sites

To SBX surround σε παιχνιδια με τυπικο 5.1 -> stereo downmixing αντι για hardware audio acceleration ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει, εχω δοκιμασει cmss3d + dolby headphone + razer surround ( τζαμπε download μεχρι τις 30 ιουνιου mind you )

Ολα τα DSP αλλοιωνουν την ποιοτητα ηχου λιγο-πολυ, το cmss3d ομως της βγαζει τα ματια εξω :p Μην κοιτας μονο τα συγκριτικα του frekeone στο yt, σε αυτα το cmss ακουγεται αρκετα "ακριβες" με μια εμφαση στα πριμα, στην π χρηση ομως μπουκωνει τοσο πολυ ο ηχος που πρεπει να ανεβασεις την ενταση 5 και 10% για να ακους το ιδιο δυνατα με πριν οταν το ειχες κλειστο !

Link to comment
Share on other sites

οχι ιδιαιτερα...οι _16 ειναι μια χαρα ομως οι 22 το παιρνουν ...μεσα στο μηνα θα βγουν καινουριοι για 8.1 παραθυρα και θα φτιαξουν το channel swap των _22 .

Αξιζει παλι η αγορα της Ζ/ΖΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Παρε τη Ζ οχι την Ζχ ειναι ακριβως η ιδια αλλα με τη μαπα το κοντρολ το οποιο χαλαει τον ηχο.

Την εχω με τα superlux και μπορώ να πω ηταν η καλύτερη αγορα του '13 :p

Αμα την παρεις βαλε τους drivers xxx_16

Γιατι οχι τους πιο καινουριους ? xxxxx.22?|Aυτο με to channel swap το εχουν ολοι ή ειναι λαχειο εγω σε μενα δε το χω παρατηρησει γι αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι να σου πω, εμενα τη 1η μερα ηταν μια χαρα.

Οταν πειραζα τα εφε του μικροφώνου κρασαρε ο driver και απο τοτε εχω πρόβλημα.

Πρέπει είτε να τους ξηλώσω απο safe mode και με κανα πρόγραμμα ή format :p

Σε μουσικη (2 καναλια) δεν παρατηρησα καποια αλλαγη, το sbx δε δουλευει καθολου παντως ουτε το εφε ουτε τα καναλια που ειναι το μπρος-πισω

Link to comment
Share on other sites

Για κακη εγκατασταση μου μυριζει εμενα σε μια εγκατασταση παλια δε ειχε καθολου το tab cinematic.Λες και ηταν κλειδωμενα τα dolby rights ffs.Με καθαρη απεγκατασταση με Driver uninstaller guru3d και επανεγκατασταση εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Μα εγραψα οτι τη 1η μερα ηταν μια χαρα.

Μετα οταν κρασαρε επρεπε να κανω restart το πισι για να παιξει ο ηχος.

Ενας ειχε το ιδιο προβλημα αλλα ελεγε πως εφταιγε το sbx σαν τεχνολογια και τον κράζανε τελικα εκανε καθαρο format και ηταν ολα καλα. :p

Σιγουρα συμβαινει με τους 22 , οι 16 ειναι καλα. Σπανια ισως

Θα κανω επανεγκατάσταση με το προγραμμα που πρότεινες :) γιατι το απλο reinstall δε δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ όλους σας...

αν και το volume control και το headphone in είναι χρήσιμα, με βλέπω να χτυπάω την Soundblaster Z (83 ευρώ διαθέσιμα από you και οκ computers). Τα 130 ευρώ παραπάνω για την ΖΧR δεν θα τα δώσω γιατι τα υπολογίζω για τα ακουστικά που μου λείπουν. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να έχω πάνω στο γραφείο για να κουμπώνω/ ξεκουμπωνω τα ακουστικά και να ρυθμίσω ένταση;

Πάντως για τους μη έμπειρους με τον ήχο χρειάζεται ένας Grunt, ένας alexopus, ένας petrossortep και άλλοι γνώστες (συμπαθάτε με αν ξεχνάω κάποιον), να κάτσουν μαζί σου στο pc και να σου βάζουν να δοκιμάζεις πράγματα με τον ήχο, το surround, τα παιχνίδια και πως λειτουργούν οι διαφορετικές επιλογές (SBX, Cmss3d κτλ) με 2-3 ακουστικά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.