Jump to content



Αγορα νεας Οθονης. Gaming. 27 - 32.


MaZzzZ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Σκεφτομαι αυτες τις μερες να αγορασω καινουργεια οθονη.

Σκεφτομουνα στην αρχη για 27αρα αλλα μετα ειδα τις τιμες για τις 32αρες και δεν με χαλασε τοσο ποσο μπορω να πω.

Καλα οκ ειδα και τις 40αρες ουτε εκεινες με χαλασανε αλλα λογικα δεν κανουνε εκεινες για υπολογιστη, δεν κανουνε θελω να πω πως παιζει να βγαλω πολυ τα ματακια μου μιας και την θελω για 1 μετρο το πολυ αποσταση.

Θελω σιγουρα να ειναι Full HD.

Στην συνεχεια να εχει HDMI.

Να εχει USB εισοδο.

Να εχει MPEG4 αλλα και Analog (Ναι αναγκαστηκα ξερω θα ειναι TV Monitor μιας και δεν εχει σε τετοιες ιντσες οθονη απλη.)

Μαρκες που εμπιστευομαι ειναι LG, Sony, Samsung.

Μετα δεν γνωριζω κατι αλλο.

Μηπως θα πρεπει να κοιταξω να εχει και DisplayPort μιας και εχει και η καρτα γραφικων μου η ειναι πανακριβες οι οθονες με DisplayPort ακομα και δεν αξιζει και να προτιμησω την HDMI?

Αξιζει να παρω οθονη για υπολογιστη και να ειναι Smart? Τζαμπα λεφτα παραπανω δεν θα δωσω αφου θα ειναι για υπολογιστη?

Οσο αφορα μετα για να ειναι 3D ουτε αυτο νομιζω πως αξιζει να το κανω, μιας και την θελω τοσο για ταινιες αλλα πιο πολυ για δουλειες υπολογιστη και για παιχνιδια.

Στην αρχη σκεφτομουνα να την παρω IPS αλλα απο μια βολτα μαγαζια που εκανα μου ειπανε εκει περα δεν αξιζει να παρεις IPS για υπολογιστη για παιχνιδια, οταν ρωτησα γιατι μου ειπανε οτι δεν εχεις καλη ανταποκριση στο μαυρο και γενικα σε σκοτεινα σημεια σε σχεση με μια χωρις IPS, αληθευει αυτο? Και γενικα το IPS δεν νομιζω να μου χρησιμεψει στην τελικη μιας και θα κοιταω μονο απο μπροστα και οχι απο τα πλαγια και περιπου στο 1 μετρο το πολυ, οποτε ουτε αυτο μου χρειαζεται?

Οσο αφορα τα HZ δεν νομιζω να βρω στην τιμη που ψαχνω και στις ιντσες που ψαχνω κατι παραπανω απο 100 HZ σωστα?

Οσο αφορα τον χρονο αποκρισης τελικα παιζει ρολο η δεν παιζει? Σε πολλες καινουργειες εχω δει οτι ο κατασκευαστης δεν γραφει καν τον χρονο αποκρισης.

Το 16:9 που γραφουνε ολες αυτες αξιζει για παιχνιδια και για υπολογιστη?

Και τελος, με 32 ιντσες θα εχω προβλημα απο τοσο κοντινη αποσταση η θα βγαλω τα ματακια μου?

Τα λεφτα που θελω να δωσω ειναι πανω κατω στα 300 με 350 ευρω.

Αν ξεφυγει λιγο παραπανω οκ δεν πειραζει.

Αυτα ευχαριστω προκαταβολικα.

Οποιος ξερει και μπορει ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αλλο monitor κι αλλο tv / monitor...

Οταν μιλαμε για monitor συνηθως εννωουμε καθαρα φτιαγμενο γι αυτη τη δουλεια με ανωτερη ποιοτητα απεικονισης χαμηλα timings κτλ. και φυσικα αρκετα υψηλη τιμη.

Αν παλι μιλας για tv monitor στην πλειοψηφια των περιπτωσεων -τουλαχιστο οταν μιλαμε για συμβατικες κατηγοριες τιμων- ειναι ενας συμβιβασμος οπυ χανεις απο λιγο εως αρκετα σε ποιοτητα και συνηθως μπορεις να αγορασεις σε "νορμαλ" τιμες κατι σε περισσοτερες ιντσες (οπου αν υπερβαλεις σε μεγεθος χανεις επι πλεον κατι τι σε ποιοτητα αφου το μεγεθος του καθε πιξελ ειναι μεγαλυτερο), απο κει και περα διαλεγεις και παιρνεις.

Οσον αφορα τωρα για τις 40 ιντσες, αν ακολουθησεις τη λυση tv / monitor φυσικα και μπορεις να πας και σε 40 και σε 60 και σε 100 η οτι αλλο σ αρεσει, και βασικα αυτος ειναι και ο πιο ισχυρος παραγοντας ωστε να προτιμησεις αυτη τη λυση που συνηθως υστερει σε ποιοτητα.

Παντως οσες ιντσες οθονη και να διαλεξεις δεν εχεις θεμα με τα ματια απο οποια αποσταση κι αν βλεπεις (ακομα κι αν κολησεις πανω της)... Αυτο συνεβαινε με τις crt οπου λιγο πολυ μας καταντησαν με αξιοσεβαστους βαθμους μυωπιας. Με tft δεν τρεχει τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

και με τφτ "τρεχει" θεμα μυωπιας..δεν εχει να κανει.

Δε λυθηκαν τα οποια προβληματα στην οραση με την αλλαγη στη τεχνολογια.(σε νεοτερους δλδ που δεν προλαβαν crt)

Σε δευτερη φαση ..λεφτα δεν αναφερεις και παιζει να ξενερωσεις ταχιστα μολις δεις καμμια προταση της προκοπης.

εδιτ

σορρυ

τωρα ειδα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αναγκαστηκα θα παω TV-Monitor.

Γιατι οι οθονες του υπολογιστη δεν φτανουνε τις 32ιντσες.

Οποτε λογικο ειναι να παω σε TV-Monitor.

Οσο αφορα τις 30 και 40 ιντσες και οχι τις 60 και 100 που λες.

Τις ειπα γιατι θελω να πω μηπως αν παω σε 40 ιντσες βγαλω τα ματια μου?

Αποσταση 1 μετρο θα εχω απο την οθονη για αυτο ρωτησα για τις ιντσες.

Οποτε σε 1 μετρο 60 και 100 ιντσες οπως λες δεν παιζει.

Και οκ οταν λεω θα βγαλω τα ματια μου δεν εννοω μυοπια.

Εννοω οτι δεν θα μπορω να παιξω και απλα θα κοιταω το κεφαλι μου για να δω και οχι τα ματια μου.

Για αυτον τον λογο ηθελα 28 ιντσες στην αρχη.

Μετα λεω αντε να παω σε 32 το πολυ.

Μετα σκεφτηκα για 40 αλλα μου φαινεται πως θα κουναω το κεφαλι για να βλεπω στα παιχνιδια και οχι τα ματια.

Ναι αναφερω τα λεφτα.

Βρηκα 32 ιντσες σε 280 με 300 ευρω.

Δεν ειναι ουτε IPS ουτε Smart ουτε τιποτα.

Ας πουμε ειδα αυτην εδω που μου αρεσε.

https://www.skroutz.gr/s/3206691/LG-32LN5400.html

Ειναι FullHD κτλπ εχει οτι θελω πιστευω.

Αλλα δεν εχει DisplayPort μηπως θα μου χρειαστει αυτο η αδικα θα παρω και θα δωσω παραπανω λεφτα για μια καλυτερη οθονη με DisplayPort?

Μετα βρηκα αυτην εδω στα 350 ευρω.

https://www.skroutz.gr/s/3750998/LG-42LN5200.html

Η οποια ειναι 40αρα.

Και αυτη ειναι πανω κατω ιδια με την αλλη αλλα ειναι 8 ιντσες παραπανω.

Τελικα τι αξιζει να παρω?

Ποσες ιντσες ειναι καλα για 1 μετρο αποσταση?

32 η 40?

Να εχει DisplayPort?

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωταω γιατι η τιμη της 32 ειναι στα 280 με 300.

Και με 50 ευρω παραπανω που σχετικα ειναι μικρη η διαφορα παω στην 40.

Για αυτον τον λογο ποιο πολυ ρωτησα.

DisplayPort παιδια να κοιταξω η και το HDMI ειναι αρκετο?

Το G-Sync τι ακριβως ειναι?

Υπαρχουνε σε τετοια μονιτορ η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Η 40 δηλαδη θα ειναι υπερβολικο?

Αυτο που θα βλεπεις απο την 40αρα/1080P αν καθεσαι στο 1 μετρο δεν θα σου αρεσει, θα βλεπεις "πιξιλιασμα" κτλ.

Ασε που απο τετοια αποσταση σε τοσες ιντσες, θα κουνας το Mouse , και ταυτοχρονα θα γυρνας και το κεφαλι δεξια αριστερα για να δεις απο την μια ακρη της οθονης στην αλλη:hehe:

1 μετρο αποσταση θεασης=32 ιντσες, με τιποτα μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.