Jump to content



file management σε σερβερ απο wan/κινητο


avpap

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αγορασω εναν hp micro 54 που ειναι μηχανακι ελβετικος σουγιας. Ενα απο τα βασικα πραγματα που θα κανει θα ειναι βεβαιως να κραταει τη media library. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος να κανω διαχειρηση των αρχειων μου copy/move/delete μεσω κινητου ή μεσω καποιου ui απο αλλο pc.

Μια μπακαλικη λυση ειναι ενα remote desktop προγραμμα οπως vnc, team viewer κτλπ, αλλα δεν ειναι και η πιο κομψη. Σκεφτηκα μετα να εχω στημενο ftp server, αλλα νομιζω οτι δεν επιτρεπει copy. Μεσω webdav μηπως; ή κατι αλλο; Βασικο θα ειναι να μην απαιτειται να περασει το αρχειο διαμεσω του client. Δηλαδη να μην παει να κανει το copy απο ενα φακελο σε αλλο του σερβερ, κανοντας πρωτα download στον client διαχειρησης και μετα upload στο φακελο στοχο του σερβερ!

Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν να τρεχω win7/8 στον σερβερ, μιας και ειμαι πιο εξοικειωμενος με αυτο το OS, αλλα αν μου πειτε οτι αυτα επιτυγχανονται με αλλο os δεν θα ειχα προβλημα να αλλαξω.

ΥΓ: μια αλλη λυση θα ηταν xpenology ωστε να παρει το dsm της synology και μετα να τρεχω τα mobile apps αλλα και το web ui της synology, αλλα για να πω την αληθεια μου την ψιλοφοβαμαι αυτη τη λυση μιας και δεν ειναι "επισημη" λυση, αλλα πιο πολυ hack.

Link to comment
Share on other sites

Το ftp φυσικά και υποστηρίζει copy.

Αν στήσεις κάποιο linuxάκι θα μπορείς να κάνεις τη διαχείριση των αρχείων και από την κονσόλα, που σημαίνει ότι δε χρειάζεται να κάνεις απαραίτητα διαχείριση του γραφικού περιβάλλοντος, αλλά με ένα ssh να μπεις και να αντιγράψεις τα αρχεία που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ftp φυσικά και υποστηρίζει copy.

Αν στήσεις κάποιο linuxάκι θα μπορείς να κάνεις τη διαχείριση των αρχείων και από την κονσόλα, που σημαίνει ότι δε χρειάζεται να κάνεις απαραίτητα διαχείριση του γραφικού περιβάλλοντος, αλλά με ένα ssh να μπεις και να αντιγράψεις τα αρχεία που θέλεις.

διαβασα αυτο και ειπα οτι με το ftp δεν θα κανω δουλεια μαλλον με το ftp In FTP, how do I copy a remote file to other directories - Stack Overflow

για το ssh θα το δω. Εχω χρησιμοποιησει Putty για σεταρισμα raspberry, αλλα θα προτιμουσα κατι με γραφικο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

ισως βολεψει κ αυτο ownCloud.org | Your Cloud, Your Data, Your Way!

εχω την εντυπωση οτι αυτο το πραγμα ειναι κατι σαν private dropbox, οποτε θα συγχρονιζει αρχεια κιολας με τον client, κατι το οποιο δεν θελω. Θα του ριξω μια ματια ομως, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το scp είναι για να μεταφέρεις αρχεία μέσω ssh, από το κινητό στο ftp server. Αν θέλεις απλά να αντιγράφεις αρχεία που είναι ήδη στον ftp server σε κάποιο άλλο φάκελο, το κάνεις με το ssh. Αλλιώς κοίτα για κάποιον ftp που υποστηρίζει server to server transfers (FXP). Τέτοιο πρόγραμμα είναι το FlashFXP - Secure FTP Client Software for Windows. Upload, Download, and Synchronize your files.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι το ftp σαν πρωτοκολλο δεν υποστηριζει copy, παρα μονο move. το ssh απο οτι ειδα το επιτρεπει. Το winscp μου αρεσε γιατι ειχε αξιοπρεπες gui. Αν μπορουσα να βρω και κατι τετοιο σε android θα ημουν απολυτα ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις το ftp με το ssh. Είναι διαφορετικά πράγματα. Το ftp είναι για να μεταφέρει αρχεία ανάμεσα σε 2 μηχανήματα. Το ssh για να έχεις απομακρυσμένη κρυπτογραφημένη κονσόλα. Υπάρχει το sftp, που είναι πάντρεμα των 2 αυτών πρωτοκόλλων, δηλαδή μεταφορά αρχείων με κρυπτογράφηση. Αν θέλεις να κάνεις τοπική διαχείριση των αρχείων σου και το ssh σου φαίνεται άβολο, κοίτα για κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης αρχείων σε απομακρυσμένο μηχάνημα.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.