Jump to content



Aγορια... 21/10/04 Πειτε μου τωρα ποια απο αυτες να διαλεξω?


Recommended Posts

Λοιπον φτασαμε σχεδον στο τελος....Και σας ευχαριστω πολυ!

Με την βοηθεια σας κατεληξα σε μερικα μοντελα και θα ηθελα να μου πειτε απο αυτες τις μηχανουλες που θα σας πω παρακατω ποια θα περνατε εσεις και γιατι θα την διαλεγατε?Εχουμε και λεμε:

1 ΝΙΚΟΝ 4800

2 FUJIFILM FINEPIX S3500

3 MINOLTA Z10

4 OLYMPUS C-765

5 KODAK DX6490

6 CANON IXUS 430

Ok το ξερω βγηκα λιγο εξω απο τον προυπολογισμο μου...

Θα ηθελα την καλυτερη επιλογη ποιοτητας -τιμης.

Επισης αν θα θελατε ,αφου μου προτεινετε ποια να αγορασω,πεστε μου και κανα καταστημα που μπορω να την βρω με καλες τιμες μετροιτης!

Ευχαριστω που με ανεχεστε εμενα και την ασχετοσυνη μου.......

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειμαι fan της Nikon αλλα ειναι λιγο ακριβες....

Μπορεις να παρεις μια CANON POWERSHOT A95 που εχει 10 παραπανω απο το budget σου και ειναι και 5 MP....

Κοιτα λιγο στο www.eshop.gr:)

Αλλα δεν εχει και πολυ zoom....

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να αυξησεις το bugdet σου θα ηταν πολυ καλυτερα παντως....

αν οχι τοτε προτεινω

την Nikon 4800

Canon A95

Olympus C60

απ' οτι διαβαζω σε ενδιαφερει η βραδυνη ληψη, και το ζοομ καθως και το μεγεθος της.

σχετικα με τα 3 μοντελα που προτεινω, η Nikon/Canon εχουν λιγο καλυτερη ποιοτητα στη φωτογραφια (λιγο πιο φυσικο χρωμα και λιγο λιγοτερη παραμορφωση στις καθετες γραμμες) και χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι η συγκεκριμενη Nikon εχει καλυτερο ζοομ.

ΕΠισης αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η νυχτερινη ληψη τοτες δες και τις Sony οι οποιες διαθετουν "Night shot"

με αρκετα εντυπωσιακα αποτελεματα....

παντως να ξερεις ενα πραμα....

οταν η κουβεντα στρεφεται γυρω απο φωτογραφικες μηχανες θα ακουσεις πολλα πραγματα, χωρις να ειναι 100% αληθεια...

το καλυτερο ειναι να αφιερωσεις καποιο σεβαστο καιρο ψαχνωντας και ακουγοντας γνωμες να καταληξεις σε 2-3 μοντελα με τα υπερ και τα κατα.... και μετα να τις δοκιμασεις real, ωστε να καταληξεις καπου.

ΜΗΝ ΠΑΣ στα τυφλα επειδη σου ειπε "καποιος" παρε τουτη 'η εκεινη...

:flower: Happy shoting :flower:

YΓ αυτα που ειναι υπογραμμισμενα ειναι λινκς. πατας πανω τους....:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο αυτήν την προσφορά της HP που μπορεί να σου κάνει (έχει καλό zoom):

HP PhotoSmart 945: Resolution 5.3 MP (2668x1970 pixels), CCD 1/1.8", Color Depth 36 Bit, Zoom 56x (Digital Zoom 7x & Optical zoom 8x (35 mm equivalent: 37-300 mm)), LCD 5 cm TFT Color 557x324 pixels, 32 MB SD up to 256 MB, Sensitivity Automatic ISO 100-200-400, Auto Flash

Έχει γύρω στα 375 (τελική με ΦΠΑ)

PS Μου κάνει εντύπωση που με τον τίτλο του thead ''Αγόρια...'' και τα 'Φιλάκια'' έχεις μόνο τόσο λίγες απαντήσεις:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση στίς ψιλοπαραλογες απαιτησεις μου-λιγα χρηματα,καλο εργαλειο-και ελπζω να συνεχισετε ωστε να καταληξω καπου...

Ειστε πολυυυυυυυυ καλοι!

Link to comment
Share on other sites

PS Μου κάνει εντύπωση που με τον τίτλο του thead ''Αγόρια...'' και τα 'Φιλάκια'' έχεις μόνο τόσο λίγες απαντήσεις:D

:cool: κατσε να το δουν και οι υπολοιποι και θα δεις ποσες απαντησεις να μαζεψει.... θα μπαινει ο καθε πικραμενος και θα γραφει οτι του 'ρθει... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ και κανένα μέλος του TheLab.gr, δεν παρεξηγει τις κατα τ'αλλα αγνες προθεσεις μιας γλυκειας υπαρξης που προσπαθει να βρει απαντησεις στο σκληρο αυτο κοσμο των αντρων.... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras

Ποτέ και κανένα μέλος του TheLab.gr, δεν παρεξηγει τις κατα τ'αλλα αγνες προθεσεις μιας γλυκειας υπαρξης που προσπαθει να βρει απαντησεις στο σκληρο αυτο κοσμο των αντρων.... :)

Αααααααχ τι ωραια που τα λες.... :p :P :p:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ορισες Μαριαννα (τσιμπα κ ενα λελουδακι!) :flower:

Στο θεμα μας τωρα....

Σα να ζητας πολλα βρε κοπελια...με 350 πας σε κατηγορια που δεν φημιζετε για την ταχυτητα...

Το ψηφιακο ζοομ μπορεις να το αγνοησεις αφοβα,το οπτικο μετραει ;)

Προτεινω Olympus c-765 στα 316ε απο Nomatica.com

Ξεκινα το διαβασμα :D

http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/CDISPLAY.HTM

http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php

Η ΝΙΚΟΝ δεν ειναι τοσο καλη σε αυτη την κατηγορια,οποτε....

(γιατι κολημα με ΝΙΚΟΝ?Γουσταρες κανενα Νικο κ εμεινε στο υποσυνειδιτο?) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:10]

Κοίτα λίγο αυτήν την προσφορά της HP που μπορεί να σου κάνει (έχει καλό zoom):

HP PhotoSmart 945: Resolution 5.3 MP (2668x1970 pixels), CCD 1/1.8", Color Depth 36 Bit, Zoom 56x (Digital Zoom 7x & Optical zoom 8x (35 mm equivalent: 37-300 mm)), LCD 5 cm TFT Color 557x324 pixels, 32 MB SD up to 256 MB, Sensitivity Automatic ISO 100-200-400, Auto Flash

Έχει γύρω στα 375 (τελική με ΦΠΑ)

:D

αυτη ειναι μια πραγματι καλη προσφορα...

ψηνομαι να την χτυπησω εδω και καιρο...

αλλα για τις προδιαγραφες που εχει θεσει η Μαριαννα

νομιζω οτι ειναι πολυ μεγαλη και αργη...

διαφορετικα ειναι η καλυτερη λυση σαυτα τα χρηματα απο πλευρας ποιοτητας και ζουμ...

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή από πικραμένο με HP: Μην πας σε HP!!! Είχα την 735 και δε λέω καλλή για τα λευτά της αλλά αρκετά αργή, τις μπαταρίες τις έτρωγε μην σου πώ πόσο γρήγορα και ήταν και κάπως μεγάλη. Κι εντάξει, αυτά δεν με πείραζαν τόσο. Το μόνο που με πείραξε ήταν η πολιτική της HP στην επισκευή προϊόντων εκτώς εγγύησης. ’μα σου χαλάσει κάποια τέτοια μηχανή τότε είναι που θα κλαίς τα λευτά σου.

Υ.Γ.: Ναι είμαι φανατικός κατά της HP. Πριν χαλάσει η μηχανή την πρότεινα και σε καλλούς φίλους αλλά από τότε...

Link to comment
Share on other sites

H HP 945 είναι αρκετά καλή μηχανή αλλά είναι ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΑΡΓΗ και τεράστια δλδ δύο κριτήρια που θέτεις τελέιως αντίθετα.

Σε μικρες μηχανές μπορείς να πας σε

Nikon 4200: Πάρα πολύ καλή ποιότητα-ταχύτητα με μόνο μειονέκτημα ότι δεν έχει πολλές χειρκοκίνητες ρυθμίσεις(320ευρώ).

Canon IXUS 430:Τα ίδια με πάνω σαν γυναίκα πιστεύω θα σου αρέσει πιο πολύ σαν σχήμα. Ίσως η 4200 είναι λίγο καλύτερη(350ευρώ)

Canon A80: Πάλι μια από τα ίδια με τη διαφορά ότι είναι λίγο πιο μεγάλη αλλά έχει πλήρεις δυνατότητες χειροκίνητων ρυθμίσεων

Οι παραπάνω μηχανές έχουν το τυπικό 3χ ζουμ. Αν θέλεις ακόμα πιο μακρινές λήψεις πουλιά κτλ θα χρειαστείς παραπάνω ζουμ αλλα θα πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες στο μέγεθος. Σε αυτη την κατηγορία σου προτείνω

Minolta Z10 (280ευρώ)

Κοdak DX6490(339ευρώ)

Και οι δύο έχουν χειροκίνητες ρυθμίσεις.

Mια σύγκριση από τα μοντέλα που ανέφερα:

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_s410%2Ckodak_dx6490%2Ckonicaminolta_dimagez10%2Cnikon_cp4200%2Ccanon_a80&show=all

Η Nikon 4200 έχει ίσως ένα μειονέκτημα ως η μόνη που δέχεται ταχύτητες κλείστρου μόνο μέχρι 4sec. Συνήθως είναι αρκετό βεβαια αλλά εμένα πολλές φορές τη νύχτα μου χρειάστηκαν 8sec και παραπάνω. Από την άλλη δες τη δύναμη του φλας αν σε ενδιαφέρουν νυχτερινά πορτραίτα, τα μεγέθη κτλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.