Jump to content



στήσιμο light συστήματος


gerasimos14

Recommended Posts

Καλησπέρα.Σκοπεύω να στήσω έναν σταθερό υπολογιστή ο οποίος θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για browsing,κανά youtube και skype αραιά και που.Για να καταλάβετε ποοοοόσο Light θα είναι ,θα δουλεύει με windows xp.υπάρχουν ήδη case και οθόνη.Σαν μια πρώτη ένδειξη έλεγα να κινηθώ σε κάποια τέτοια σύνθεση link που βγαίνει περίπου στα 235 ευρώ

Με όριο χρημάτων τα 250 ευρώ τι αλλο μπορείτε να μου προτείνετε?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σκοπεύω να στήσω έναν σταθερό υπολογιστή ο οποίος θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για browsing,κανά youtube και skype αραιά και που.Για να καταλάβετε ποοοοόσο Light θα είναι ,θα δουλεύει με windows xp.υπάρχουν ήδη case και οθόνη.Σαν μια πρώτη ένδειξη έλεγα να κινηθώ σε κάποια τέτοια σύνθεση link που βγαίνει περίπου στα 235 ευρώ

Με όριο χρημάτων τα 250 ευρώ τι αλλο μπορείτε να μου προτείνετε?

ευχαριστώ

Μια εκδοχη απο πλευρας AMD, και προσοχη... να περασεις 64bit λογισμικο ωστε να εχεις διαθεσιμη ολη την Ram.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παράγγειλα και εγώ ένα Light μηχάνημα για τον πατέρα μου με βέβαια λίγο παραπάνω χρήση απο internet αφού κυρίως media player το χρησιμοποιεί και λίγο internet.

Παράγγειλα fm2 πλατφόρμα με τον 5600k γιατί είναι 4πύρηνος και ποιο futureproof.

Πήγα σε multithread γιατί κάνει και video processing (μετατροπές αρχείων video και riping)

Και οι δύο επιλογές πάντως είναι πολύ καλές για την χρήση σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι για intel, γιατι εφοσον δεν παιζουν games, η fm2 δεν υπερτερει σε τιποτα...

Για χρήση internet απλά καλύτερα όντως intel. Χαμηλότερη κατανάλωση.

Για παιχνίδια όμως flash και multi thread δουλειά καλύτερα fm2 σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

INTEL CELERON G1820 INTEL CELERON G1820 2.70GHZ LGA1150 - BOX - - CPU - 39€

ASUS H81M-K ASUS H81M-K RETAIL - - 46€

KINGSTON KHX16C9B1R/4 KINGSTON KHX16C9B1R/4 4GB DDR3 1600MHZ HYPERX RED SERIES - RAM - 38€

CORSAIR VS SERIES VS450 CORSAIR VS SERIES VS450 - 450W POWER SUPPLY - - 39€ (έχει 3€ διαφορά με το 350)

SAMSUNG DVD-RW SH-224DB SAMSUNG DVD-RW SH-224DB/BEBE SATA BLACK BULK - - 17€

Δίσκος

Αν δεν σε ενδιαφέρει η χωρητικότητα από την στιγμή που το θες για internet

ο οποίος θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για browsing,κανά youtube και skype αραιά και που

με ssd KINGSTON SV300S37A/120G KINGSTON SV300S37A/120G V300 SSD 120GB SATA3 2.5'' RETAIL - - 69€ Σύνολο -> 248€

αν την χρειάζεσαι την χωρητικότητα ένας μηχανικός δίσκος 45-55€ Σύνολο -> 224-234€

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.τελικα θα παω στο συστημα INTEL με τον ssd.η ερωτηση μου είναι πλεον σχετικα με τον επεξεργαστη.η διαφορα μεταξυ INTEL CELERON G1820 και INTEL PENTIUM G3220 θα είναι μεγαλη στην χρηση που τον θελω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.