Jump to content



Γυρισα - Compressor info - Συνδεσμολογια


JohnFish

Recommended Posts

Λοιπον να πως εχει το πραμα. Απεναντι απο το σπιτι μου υπαρχει ενα παλιο ψυγειο. Αν ημουν στην ελλαδα θα το φορτωνα στο αμαξι και μην τον ειδατε. Εδω ομως δεν εχω αμαξι και δεν μπορω να το συρω μεχρι το σπιτι μου. Η μοναδικη λυση ειναι να κοψω τους σωληνες του κομπρεσορα να τον παρω και να φυγω. Και παλι αν ημουν στην ελλαδα τους εκοβα και μην τον ειδατε :D :D. Αλλα και παλι, εδω δεν ειναι ετσι καθως αυτο απαγορευεται + οτι ειμαι σε μια ξενη χωρα και δεν με παιρνει. Θελω να παρω το κομπρεσσορα κοβοντας τους σωληνες γιατι δεν εχω χρονο να βρω που καταληγουν και να το παρω ολο το κυκλωμα αλλα να μην βγει πολυ φρεον απ' εξω γιατι και αυτο απαγορευεται και η γειτονια ειναι "κουτσομπολα" :D :D Επειδη δεν ξερω ποσο καιρο θα ειναι αυτο εδω θα παω σημερα το βραδυ. Αν καποιος εχει καμμια ιδεα ας την ριξει οσο πιο συντομα γινεται. Thanks.

P.S. Πρεπει να ειναι καλος κομπρεσσορας κιολας γιατι το ψυγειο ειναι τερας.

UPDATE: Γυρισα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κατι εργαλεια-πρεσσες για χαλκοσωληνες. Αλλα που να βρεις τετοια ωρα. Παρε μια ταναλια πατα τις σωληνες αλλα μην τις κοψεις. Μετα με το σωληνοκοφτη κοψτες λιγο παραπανω απο εκει που τις πατησες. Ετσι θα φυγει οσο το δυνατον λιγοτερο φρεον. Αυτα απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

Για την απεναντι μερια του δρομου. Μπορει να σου ακουγεται περιεργο αλλα εδω δεν ειναι τοσο απλα. Δεν μπορω να παω με μια πενσα σαν να μην τρεχει τπτ να το κοψω και να φυγω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnFish

Θελω να παρω το κομπρεσσορα κοβοντας τους σωληνες γιατι δεν εχω χρονο να βρω που καταληγουν και να το παρω ολο το κυκλωμα αλλα να μην βγει πολυ φρεον απ' εξω γιατι και αυτο απαγορευεται και η γειτονια ειναι "κουτσομπολα"

Γιατι να μην φυγει φρεον?

Αρχική απάντηση από JohnFish

Για την απεναντι μερια του δρομου. Μπορει να σου ακουγεται περιεργο αλλα εδω δεν ειναι τοσο απλα. Δεν μπορω να παω με μια πενσα σαν να μην τρεχει τπτ να το κοψω και να φυγω.

μη μασας ρε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν επιτρεπεται ρε αυτο. Να στο θεσω διαφορετικα. Βλεπει καποιος στην ελλαδα εναν αλβανο (γιατι ετσι μας συμπεριφερονται εδω) να κανει κατι με ενα ψυγειο στη μεση του δρομου...Δεν θα το παρει και πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα και τον πηρα οπως ειχα προαναγγειλει. Eχουμε και λεμε:

Aspera B1112A 123BA07 (R12)

DSC747.jpg

Και αλλη μια:

DSC00749.jpg

Εψαξα λιγακι στο internet αλλα δεν μπορεσα να βρω τι ιπποδυναμης ειναι. Aν εχει καποιος πληροφοριες ας δωσει. Ακομα, επειδη δεν ειχα ποτε aspera δεν ξερω ποιο απο τα παραπανω νουμερα (το Β1112Α ή το 123ΒΑ07) ειναι το νουμερο του μοντελου. Φανταζομαι οτι ενα ειναι το νουμερο του μοντελου και το αλλο καποιο serial number η κατι τετοιο...Ακομα ο κομπρεσσορας ΔΕΝ ειχε φρεον μεσα που με κανει να ελπιζω οτι ειχε μια διαρροη το ψυγειο και το πεταξανε. Οπως και να χει θα το δοκιμασουμε συντομα να δουμε αν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ και σκεψου οτι τους καθαρισα κιολας. Οχι το πλαστικο δεν θα το βγαλω γιατι δεν υπαρχει λογος να βαζω τα χερακια μου σε γυμνα καλωδια 240 V. Θα το βγαλω για να κανω τις συνδεσμολογιες και μετα θα το ξαναβαλω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Ανοιξα το καπακι να δω τη συνδεσμολογια του.

1ον Δε βλεπω πυκνωτη ρε παιδια. Θα χρειαστει?

2ον Βλεπω ενα καλωδιο με τρια καλωδια να φευγει που ειναι το ρευμα και αλλο ενα με τεσσερα - Τι ειναι αυτο???

DSC00750.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update καθως βιαζομαι να το...ξεκινησω τωρα που εχουμε λιγακι χρονο στη διαθεση μας. Τα τεσσερα καλωδια κατω πηγαιναν σε ενα θερμοστατη που ανοιγοκλεινε τον κομπρεσσορα αναλογα με τη θερμοκρασια. Εγω θελω να τα συνδεσω ωστε να παρακαμψω το θερμοστατη. Πως μπορω να το κανω? Ξερει κανεις? Αν καποιος ειχε Aspera (dr. unseen??) πρεπει να ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.