Jump to content



Dell 3008 calibration with X-rite i1 pro


crmaris

Recommended Posts

Σήμερα κατεύθασε το καινούριο μου εργαλείο και επίσης σήμερα έφτασε και η θήκη του (thanks Πάνο ([MENTION=22392]Zarko1[/MENTION])!!!)

Πρώτα μερικές photos από το εργαλείο της δουλειάς.

img-0511-small-11118.jpg

img-0513-small-11119.jpg

Μένει τώρα να αγοραστεί και ένα Colorimeter και είμαι κομπλέ! Αν έβρισκα και λίγο χρόνο για να φτιάξω μεθοδολογία θα πετούσα στα ουράνια :crazy_pilot:

Πως ήταν πριν η οθόνη μου στο sRGB mode (preset)

Capture175171.jpg

Και πως έγινε με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο custom mode

Capture176.jpg

Τα παραπάνω αποτελέσματα μιλάνε από μόνα τους πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Άρη, έχω μείνει απλά... άφωνος με το πώς ακριβώς ήταν το sRGB της οθόνης σου! :o :O :o

1800 Κέλβιν;! :-O

Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω δει χειρότερες μετρήσεις στο πριν , χαχαχά, ο i1 Pro πρέπει να λάλησε! :p

Στο χρώμα τώρα, κάτι δεν πρέπει να πήγε καλά στη μέτρηση του κόκκινου στο πριν, γιατί η μέτρηση στο σχεδιάγραμμα δεν είναι φυσιολογική.

Στο μετά τώρα, τα πάντα μοιάζουν να έχουν έρθει στη θέση τους. :T:

Απλά, στη θέση σου θα το μετρούσα και με το CalMAN για να νιώθω πιο σίγουρος.

Το Dell 3008 είναι μοντέλο του 2008;

Link to comment
Share on other sites

το μάτι εύκολα μπερδεύεται συνηθίζει. Η Dell 3008 είναι αρκετά παλιό μοντέλο, δε θυμάμαι πότε ακριβώς την αγόρασα. Επίσης η παλιά μέτρηση έγινε με ένα colorimeter που έχω το οποίο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και ως αξιόπιστο.

Πάντως φωτεινότητα έχει ακόμη πολύ η οθόνη (δεν έχει χάσει δηλαδή σε σχέση με τότε που ήταν new) αλλά όπως και να το κάνουμε ναι το contrast ratio δε συναγωνίζεται αυτό μοντέρνων οθονών. Αν καταφέρω και μαζέψω κανά φράγκο θα την αλλάξω με την 32αρα :jump: (αν πεσει η τιμή της κοντά στο 1Κ ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

Άρη, έχω μείνει απλά... άφωνος με το πώς ακριβώς ήταν το sRGB της οθόνης σου! :o :O :o

1800 Κέλβιν;! :-O

Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω δει χειρότερες μετρήσεις στο πριν , χαχαχά, ο i1 Pro πρέπει να λάλησε! :p

Στο χρώμα τώρα, κάτι δεν πρέπει να πήγε καλά στη μέτρηση του κόκκινου στο πριν, γιατί η μέτρηση στο σχεδιάγραμμα δεν είναι φυσιολογική.

Στο μετά τώρα, τα πάντα μοιάζουν να έχουν έρθει στη θέση τους. :T:

Απλά, στη θέση σου θα το μετρούσα και με το CalMAN για να νιώθω πιο σίγουρος.

Το Dell 3008 είναι μοντέλο του 2008;

Άμα δεν το πάρω κανονικά το Calman (sponsored) δεν το βάζω πάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.