Jump to content



Αναβάθμιση PC - Mobo - RAM - VGA


jose

Recommended Posts

Σκέφτομαι να παρω το παρακατω σύστημα με

mobo : Asus Socket 1150 H87M-E C2 GLan Audio Raid

Ram : KINGSTON KHX16C9B1R/4 4GB DDR3 1600MHZ HYPERX

CPU : INTEL CORE I3-4130 3.40GHZ LGA1150 ή τον INTEL CORE I5-4430 3.00GHZ LGA1150

και VGA την ASUS GTX650-E-1GD5 1GB ή ASUS GTX650-DC-1GD5 1GB ή ASUS GTX650TI-1GD5 1GB

OI VGA που εχει πανω η mobo ειναι καλη λετε ? εχει καποια ποιότητα ?

αν εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο σε αυτα τα χρήματα θα με βοηθούσατε ?

δεν εχω σκοπο για overcolocing αλλα κυριος για video editing και κανα game μιας και εχω να παιξω πολυ καιρο!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για video editing καλυτερα να προτιμισεις τον i5.

Οσον αφορα την καρτα γραφικων, προσωπικα θα πηγαινα σε 750 (Τi). Ιδιες επιδοσεις με την 650 και καιει τα μισα. :yes2:

εννοεις κατι τετοιο μάλλον, ASUS GTX750-PHOC-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

απλα ανεβαίνω πολυ στον προυπολογισμο μου !!! :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CPU : INTEL CORE I3-4130 3.40GHZ LGA1150 ή τον INTEL CORE I5-4430 3.00GHZ LGA1150

Αν τελικά επιλέξεις i3, πάρε τον i3-4330, (κερδίζεις 100MHz). Αν επιλέξεις i5 (i5-4430 3.0 - 3.2GHz), πάρε τον i5-4570 (3.2 - 3.6GHz, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη). Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, η χρηματική επιβάρυνση είναι ασήμαντη, μόλις 15€. Κρίμα δηλαδή.

Ειδικά για τα παιχνίδια, αν μπορείς να επωμισθείς άλλη μια χρηματική επιβάρυνση 30€ (σε σχέση με την τιμή της 650 ti), πάρε μια GTX660, που είναι σαφώς ισχυρότερη από την GTX650 ti, πόσο μάλλον από την απλή 650.

Ειδικά για το video editing, χρειάζεσαι δύο δίσκους, έναν που θα φιλοξενεί την κατάτμηση συστήματος, και έναν όπου θα αποθηκεύεις το προς επεξεργασία αρχείο. Όχι ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου και με ένα δίσκο, αλλά με δύο δίσκους η αύξηση της ταχύτητας, στο μέτρο που αυτή εξαρτάται από το υποσύστημα αποθήκευσης, είναι μεγάλη. Μπορείς να κάνεις το τεστ και μόνος σου. Αντίγραψε ένα αρχείο των 300MB από ένα φάκελο του δίσκου σε άλλο φάκελο του ιδίου δίσκου, και χρονομέτρησε τη διαδικασία. Μετά αντίγραψε το ίδιο αρχείο από το δίσκο που το έχεις σε άλλον, επίσης εσωτερικό δίσκο. Θα δεις πως η διαδικασία θα ολοκληρωθεί το αργότερο στο 1/5 του χρόνου, και πολύ λέω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.