Jump to content



Τελευταιο μαθημα για πτυχιο


christosjr1

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά την βοήθεια και την γνώμη σας. Μου εχει μεινει ενα μονο μαθημα για πτυχίο ΦΧ3 (Χημικο Αθηνας ΕΚΠΑ) . Ειμαι εισαχθεις το 2004 (ξερω αργησα πολυ) και εχω το εξης ζητημα. Δουλευω ηδη ως χημικος σε μεγαλη βιομηχανια της χωρας εδω και 6 μηνες αλλα το μαθημα το παλευω ενα χρονο και δεν το περναω. Πολλα μαθηματικα για μενα ισως. Κβαντικη φυσικοχημεια γαρ. Τι κανω; Να πιασω τον καθηγητη μπας και με κατανοησει; Κινδυνεύω να χασω και την δουλεια μου αν δεν παρουσιάσω το πτυχιο συντομα και σημερα παλι εμαθα πως κοπηκα.... Μια βοηθεια γιατι σαλταρωωωω

Link to comment
Share on other sites

Κάψτου το αμάξι.

Κόβουν τα πόδια και τα όνειρα των παιδιών αντι να βάλει μια εργασία εκει να τελειώνεις.

Εγώ θα έλεγα με το που περνάει κάποιος στο πανεπιστήμιο να του δίνουν αυτομάτως και το πτυχίο. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην του κοπούν τα πόδια και τα όνειρα.

Α! και στο τέλος κάθε σχολικού έτους να καίνε και το αμάξι ενός καθηγητή έτσι για το καλό.

Εγώ λέω να μιλήσει με τον καθηγητή και αν δεν βρει άκρη να δει που έχει πρόβλημα με τα μαθηματικά. Αν του φαίνονται αλαμπουρνέζικα, πιθανόν έχει ελλιπείς γνώσεις από παλιότερα έτη οπότε θα πρέπει να ξεσκονίσει παλιότερα βιβλία μαθηματικών πριν ξανά δοκιμάσει να δώσει το μάθημα.

Τώρα αν χάσει την δουλειά, κάποιος άλλος ΜΕ πτυχίο που περιμένει στην ανεργία, θα την πάρει. Η θέση δεν χάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δικος μας του Χημικου. Οχι λευτα αλλα δεν δαπανω για την σχολη. Δεν εχει και νοημα πια εξαλλου. Το θεμα ειναι οτι ειμαι αλλου ειδικευμενος και εργαζομενος πλεον...

Φιλε yanni το να βρεις μια καλη δουλεια ειναι και θεμα τυχης. Το να την κρατησεις ικανοτητα. Περασα απο συνεντευξη και δοκιμαστικη περιοδο και εδειξα οτι ειμαι ικανος και οχι λειψος εναντι καποιου αλλου με πτυχιο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε yanni το να βρεις μια καλη δουλεια ειναι και θεμα τυχης. Το να την κρατησεις ικανοτητα. Περασα απο συνεντευξη και δοκιμαστικη περιοδο και εδειξα οτι ειμαι ικανος και οχι λειψος εναντι καποιου αλλου με πτυχιο...

Δεν έχω δικαίωμα και δεν μπορώ να κρίνω το επίπεδο της δουλειάς σου(πως θα μπορούσα?). Η εταιρία στην οποία εργάζεσαι θα το κρίνει αυτό, το αν δηλαδή το πτυχίο είναι τόσο σημαντικό ώστε να σε αντικαταστήσουν, προσωρινά ή μόνιμα. Ποιο πολύ αντέδρασα στην ηλιθιότητα που έγραψε ο άλλος(sorry [MENTION=14026]jiohkor3[/MENTION], αλλά με εκνεύρισες απίστευτα με αυτό σου το σχόλιο).

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον καθηγητή σου. Δεν είναι δεδομένο ότι θα σε βοηθήσει. Μπορεί να το θεωρήσει λάθος να σε περάσει την στιγμή που άλλους τους έχει κόψει. Είναι δικαίωμά του και μπορεί να το κάνει ακόμα και αν είναι γενικά καλός άνθρωπος, ακόμα και αν νιώθει άσχημα.

Οπότε αν δεν σταθείς τυχερός σε αυτό, θα πρέπει να οργανωθείς για τις επόμενες εξετάσεις. Δεν έχεις άλλη επιλογή. Ξέρω ότι όσο ποιο πολύ περνάνε τα χρόνια, τόσο ποιο δύσκολο γίνεται ένα μάθημα διότι με το καιρό ξεθωριάζουν ίσως άλλες γνώσεις που χρειάζονται για να περάσεις αυτό το μάθημα, για να κατανοήσεις την ύλη του. Για αυτό και θα πρέπει να ξεσκονίσεις παλαιότερα βιβλία σου και να αρχίσεις να διαβάζεις από εχτές. Βλέπεις ότι ένα μάθημα μπορεί να σου ακυρώσει πολλά χρόνια κόπων. Θα πρέπει να το παλέψεις μόνος σου και να μην βασίζεσαι στην κατανόηση του καθηγητή σου ή στην κατανόηση του εργοδότη σου(να κάνει άλλους 6 μήνες υπομονή).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε yanni το να βρεις μια καλη δουλεια ειναι και θεμα τυχης. Το να την κρατησεις ικανοτητα. Περασα απο συνεντευξη και δοκιμαστικη περιοδο και εδειξα οτι ειμαι ικανος και οχι λειψος εναντι καποιου αλλου με πτυχιο...

Και το δύσκολο μάθημα, ικανότητα χρειάζεται για να το περάσει κάποιος.

Σου εύχομαι καλή τύχη στην επόμενη εξεταστική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.