Jump to content



Αγορά 24" monitor for GAMING !


Recommended Posts

καλημέρα παίδες η τσέπη μου με τρώει οπότε πρέπει να την ξύσω :p για πείτε ποιο monitor πιστεύεται ότι μου κάνει !

το monitor θα είναι περισσότερο για gaming άντε που και που τίποτα σχεδιαστικό like photoshop οπότε 24" είναι μια χαρά πιστεύω ....

μαρούλια μέχρι 250 αν και 200 θα ήταν ότι πρέπει !

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εφοσον την θες κυριως για gaming ψαξε σε καμια αγγελια μηπως βρεις κατι απο την παρακατω λιστα στα 150-200 ευρω αναλογα με το μοντελο και την κατασταση.

List of 120Hz Monitors – Includes 144Hz, 240Hz | Blur Busters

Μην παρεις 60αρα LCD εν ετει 2014 ελεος :p

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειράζει αλλά εδώ είμαστε για 24" monitor και όχι για 27" αλλά δεν είναι κρίμα να μας πουλάνε ακόμα 60Hz monitors από ότι είδα στο Ελλάδα 330-350 ευρώ η [ame=http://www.amazon.com/dp/B00B2HH7G0/?tag=ufomonitors-20]ASUS VG248QE[/ame] τόσο έχει και αν την παραγγείλεις απο amazon ...

οπότε αφού φτάσαμε τα 300 κατοστάρικα σταματάω κάνω παύση και πάω να δουλέψω

[ame=http://www.amazon.com/dp/B00B2HH7G0/?tag=ufomonitors-20][/ame]

Link to comment
Share on other sites

επειδή πιάσαμε και τα 140+ Hz να κάνω και εγώ την ερώτησή μου υποτίθεται ότι αυτά τα monitor για να δεις παπάδες , Σεραφείμ και χερουβείμ πρέπει να πιάνεις κάτι πραγματάκια που λέγονται FPS, δηλαδή 140 Hz = 140 FPS ώστε να γίνει πλήρης αντιστοιχία frames and hertz , σωστά ? σωστά υποθέτω ....

στην περίπτωση που δεν πιάνω 140 FPS και πιάνω 70 για παράδειγμα δηλαδή τα μισά τι όφελος θα έχω στο monitor με τα 140 Hz και τι όφελος με τα 60Ηz ξέρω κάνω ιεροσυλία για την σύγκριση αλλά τι να κάνουμε αν δεν ρωτήσεις δεν πρόκειται να φτάσεις στην πόλη .

Πιστεύω ότι είναι μια καλή ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

/takes deep breath

Παμε παλι .... και 40fps να εχεις παλι καλυτερα ειναι να εισαι με 120hz refresh rate αποτι με 60

Ολοι το λενε αυτο, μονο οσοι δεν ξερουν απο τετοια μονιτορ λενε το αναποδο ! μεχρι και ο γκεουλας ο σκωτζεζος το φωναζει στο guide του (στην κατηγορια misc tips στο τελος)

Και ναι το ghosting στις LCD παντα υπηρχε και παντα θα υπαρχει, ειδικα στα IPS panel, δεν ειμαι εξωγηινος ουτε εχω βιονικο ματι επειδη μπορω και βλεπω ghosting στο 120αρι TN μου.

Δεν χρειάζεται να είσαι competitive player για να καταλάβεις την διαφορά ανάμεσα από 60 και 120h hz ,

ακόμα και άτομα που δεν παίζουν καν games καταλαβαίνουν την διαφορά και μόνο απο την κίνηση του κέρσορα στο desktop.

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μου αντίδραση σε 120hz monitor, "1st thought: πρέπει να έχω πειράξει τα dpi στο mouse, 2nd thought: μπα δεν υπάρχει περίπτωση, 3d thought: ο μι τζι".

Απο video ΔΕΝ πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά ακόμα και ο Cooller να είσαι. (ειδικά απο youtube 30frames...)

Καλορίζικο το 120/144άρι και καλά καψίματα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα λεφτα και δεν θα την ευχαριστηθεις και στο full, δεν ειναι το 3d που σε καιει αλλα το ghosting !! στις "T" θα πρεπει να κατσεις να ασχοληθεις με το toastyX utility και μετα να ξαναφτιαχνεις τις ρυθμισεις απο το OSD γιατι θα αλλαξει ολη η εικονα μετα το hack (προς το χειροτερο :p )

Οι "Z" εχουν ομως δικο τους motion blur reduction, οποτε προτιμησε την 2411Z που ειναι και πιο φθηνη BenQ XL2411Z Full HD-Monitor: TFT-Monitor Preisvergleich - Preise bei idealo.de

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.