Jump to content



Αγορά 24" monitor for GAMING !


Recommended Posts

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα..

οι 144hz BenQ πως παίζουν με AMD (290)

τα πιάνουν τα 144 η όχι?

Επίσης με την FORIS άμα γνωρίζει κανείς? γιατί είναι 240hz η συγκεκριμένη..

Και όλα αυτά τα επιπρόσθετα Light Boost Flicker Free παίζουν με R9 η μόνο Nvidia?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα..

οι 144hz BenQ πως παίζουν με AMD (290)

τα πιάνουν τα 144 η όχι?

Επίσης με την FORIS άμα γνωρίζει κανείς? γιατί είναι 240hz η συγκεκριμένη..

Και όλα αυτά τα επιπρόσθετα Light Boost Flicker Free παίζουν με R9 η μόνο Nvidia?

Kοίτα "λογικά" δε θα έχεις πρόβλημα με την 290 , άλλωστε δεν αναφέρει πουθενά πως (τουλάχιστον η BENQ) απαιτεί Nvidia για να δουλέψουν τα 120-144Ηz για το 3D ναι. Βασικά πρόβλημα ίσως να έχω εγώ με την 7950 όπου έχω διαβάσει ορισμένα θέματα με όλη τη σειρά 79xx. Είναι ένα ρίσκο το όποιο έχω πάρει εις γνώση μου...

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα "λογικά" δε θα έχεις πρόβλημα με την 290 , άλλωστε δεν αναφέρει πουθενά πως (τουλάχιστον η BENQ) απαιτεί Nvidia για να δουλέψουν τα 120-144Ηz για το 3D ναι. Βασικά πρόβλημα ίσως να έχω εγώ με την 7950 όπου έχω διαβάσει ορισμένα θέματα με όλη τη σειρά 79xx. Είναι ένα ρίσκο το όποιο έχω πάρει εις γνώση μου...

Κοίταξε οι BenQ είναι καθαρά Nvidia Compatibility..

Για αυτό ρωτάω και εγώ επειδή ξέρω ότι η 7χχχ σειρά δεν μπορεί να πιάσει τα 144 μόνο τα 120..

Και από ότι βλέπω ο από πάνω για τα Lightboost κτλπ οι AMD κάρτες πρέπει να χακάρεις το μόνιτορ για να παίξει αυτό είναι 100% σίγουρο.. το θέμα είναι δεν ξέρω με τις R9 τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα..

οι 144hz BenQ πως παίζουν με AMD (290)

τα πιάνουν τα 144 η όχι?

Επίσης με την FORIS άμα γνωρίζει κανείς? γιατί είναι 240hz η συγκεκριμένη..

Και όλα αυτά τα επιπρόσθετα Light Boost Flicker Free παίζουν με R9 η μόνο Nvidia?

144hz οθονη που δοκιμασα παιζει κανονικα σε 290Χ, δεν παρατηρησα καποιο θεμα μεχρι στιγμης.

attachment.php?attachmentid=61267&stc=1&d=1395666243

post-11419-1416078257,5128_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

144hz οθονη που δοκιμασα παιζει κανονικα σε 290Χ, δεν παρατηρησα καποιο θεμα μεχρι στιγμης.

attachment.php?attachmentid=61267&stc=1&d=1395666243

Δες λιγο απο afterburner αν τα ρολογια της καρτας idl-αρουν κανονικα στα 144hz σε σχεση με τα 120 και τα 60.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο απο afterburner αν τα ρολογια της καρτας idl-αρουν κανονικα στα 144hz σε σχεση με τα 120 και τα 60.

Σε idle πεφτουνε κανονικα ρολογια/voltage της καρτας.

Με τους 14.Χ beta καποιες φορες σε idle τα ρολογια και το voltage της καρτας δεν πεφτανε και καθοτανε στα 1040mhz, οχι λογο 144hz, αλλα λογο οτι ο driver μ@λ@κιζεται, εβαλα τους τελευταιους official Πλεον(13,12).

attachment.php?attachmentid=61291&stc=1&d=1395767362

post-11419-1416078262,3522_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι όντως λάθος...300/150 πρέπει να παίζει κανονικά idle από όσο γνωρίζω...(τουλάχιστον σε 60αρι monitor)

γιαυτό ρωτάω, επειδή είχα 7970 παλιότερα με παλιότερους drivers εννοείται, δεν μου ήταν ποτέ σωστά τα idle clocks στα 144hz σε σχέση με τα 120 και τα 60 Hz που ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Στα 144hz ναι, δεν πεφτει η μνημη σε idle.

Στα 60hz που μολις δοκιμασα, η μνημη πεφτει κανονικα στα 150mhz οταν ειναι σε idle...

τουλάχιστον πέφτει ο πυρήνας τώρα. Όταν είχα την 7970 στα 144Hz σε μένα δεν έπεφτε και ο πυρήνας, έπεφτε γύρω στο 500 αλλά όχι στο 300 που ήταν το κανονικό της 7970. Στα 120Hz και στα 60 ήταν κανονικά τα IDLE. Απλά νόμιζα ότι το διορθώσανε μετά απο 2 χρόνια στις νέες κάρτες αυτό το πρόβλημα.. Σε nvidia δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, στα 144hz η κάρτα έχει τις κανονικές τιμές της σε IDLE.

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον πέφτει ο πυρήνας τώρα. Όταν είχα την 7970 στα 144Hz σε μένα δεν έπεφτε και ο πυρήνας, έπεφτε γύρω στο 500 αλλά όχι στο 300 που ήταν το κανονικό της 7970. Στα 120Hz και στα 60 ήταν κανονικά τα IDLE. Απλά νόμιζα ότι το διορθώσανε μετά απο 2 χρόνια στις νέες κάρτες αυτό το πρόβλημα..

Στα 60hz πεφτει κανονικα σε idle η μνημη, στα 150mhz.

Στα 120Hz σε idle, πεφτει μεν στα 150mhz, αλλα κανει κατι σκαμπανεβασματα καπου καπου στα 1300mhz χωρις καποιο προφανη λογο, σε idle παντα στο desktop..

Στα 144hz σε idle ειναι παντα 1300mhz η μνημη.

Το ρολοι του πυρηνα με τους 13,12 που φοραω, πεφτει παντοντε οταν η καρτα ειναι σε idle, ειτε σε 60hz, ειτε σε 120hz, ειτε σε 144hz.

Σε nvidia δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα, στα 144hz η κάρτα έχει τις κανονικές τιμές της σε IDLE.

Το γνωριζω, εχω και 780.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές παρέλαβα την XL2411Z , μερικά πράγματα που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.

1. Το blur reduction δε δουλεύει μιας και δυστυχώς ήρθε με παλιό firmware

2. Δουλεύει κανονικά σε 120hz - 144hz με την 7950 (core clock 500 - memmory 1250 @144hz)

3. Απίστευτη αίσθηση σε games είτε έχω 50 fps είτε έχω 120+fps , πολύ ξεκούραστη και η κίνηση γενικά είναι το κάτι άλλο

4. Movies επίσης μια χαρά.

5. και τελευταίο και αρνητικό : τα χρώματα σε desktop καμία σχέση με IPS , δοκίμασα με windows calibration και κάπως είδα μια διαφορά προς το καλύτερο , χάνει σε κίτρινο και πράσινο , μάλλον φταίει το brigtness ή κάτι τέτοιο . Ίσως θέλει καλιμπράρισμα με εργαλείο.

Αυτά εν όλίγης και για αρχή .:D

Link to comment
Share on other sites

1. Το blur reduction δε δουλεύει μιας και δυστυχώς ήρθε με παλιό firmware

Έκανες το test που έχει εδώ; BENQ XL2720Z artifact with BENQ Blur Reduction. (EDIT: Fix now available) | Blur Busters

Σου εμφανίζει το artifact; Την έχω παραγγείλει κι εγώ και περιμένω να έρθει. Δεν ανησυχώ και πολύ, και χωρίς το blur reduction είναι τεράστιο upgrade από το 60hz Dell που έχω τώρα.

Είναι ολίγον τραγικοί πάντως οι τύποι, το blur reduction είναι το μόνο ουσιαστικό upgrade από το 11T απ' ότι κατάλαβα, είναι δυνατόν να μη δουλεύει σωστά;:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Εδώ είναι το review της 2420t (ίδιο πάνελ με 2411t-z) κάπου στη μέση έχει τρία profiles για 100-120-144hz αντίστοιχα.Τα κατεβάζεις και δοκιμάζεις αν και να σου πω την αλήθεια διαφορά δεν είδα...Επίσης και εδώ έχει ορισμένα που μπορείς να δοκιμάσεις. Πάντως έχε στο νου το εξής : αν έχεις IPS μόνιτορ κράτησε το! Μην κάνεις τη βλακεία που έκανα εγώ να το δώσεις , έχε το ένα για desktop και το άλλο για games. Προσωπικά παρόλο που έχει περάσει τόσος καιρός ακόμα μου κακοφαίνεται για τα χρώματα (σε desktop πάντα) .Βέβαια δε ξέρω τι γίνετε με το calibration tool μήπως δλδ υπάρχει διαφορά...Εσύ ποία έχεις πάρει?? Έχει βγάλει και πιο καινούριο η benq καθώς και η ΑΟC έχει ένα εξίσου καλό monitor απ' ότι διαβάζω με gsync κιόλας (μιας και από ότι βλέπω έχεις nvidia). Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Την παρέλαβα σήμερα (XL2411Z), της πέρασα firmware V2 χρησιμοποιώντας το ubuntu guide, πέρασα και το profile από το link που έδωσες αλλά όντως ενώ έχει καλά χρώματα για TN με χαλάει στο λευκό/μαύρο το οποίο κουράζει λίγο. Βέβαια την έχω με blur reduction on τώρα και το strobe: Blur Busters Strobe Utility for BENQ Z-Series | Blur Busters

Καμιά ιδέα γιατί το Black Equalizer δεν μπορώ να το αλλάξω; δεν με αφήνει (είναι γκρι).

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Την παρέλαβα σήμερα (XL2411Z), της πέρασα firmware V2 χρησιμοποιώντας το ubuntu guide, πέρασα και το profile από το link που έδωσες αλλά όντως ενώ έχει καλά χρώματα για TN με χαλάει στο λευκό/μαύρο το οποίο κουράζει λίγο. Βέβαια την έχω με blur reduction on τώρα και το strobe: Blur Busters Strobe Utility for BENQ Z-Series | Blur Busters

Καμιά ιδέα γιατί το Black Equalizer δεν μπορώ να το αλλάξω; δεν με αφήνει (είναι γκρι).

άλλαξε preset απο το Display mode και θα σε αφήσει.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε preset απο το Display mode και θα σε αφήσει.

Ευχαριστώ, αν και τα άλλα presets δεν μου φαίνονται τόσο καλά στα χρώματα.

Σε gaming πάντως είναι μεγάλη η διαφορά από την Dell που είχα, είναι σαν να παίζεις με vsync on στα 120hz (τόσο smooth).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.