Jump to content



Κάρτα ήχου


LazyGreek

Recommended Posts

Μα αυτό σου έγραψα, έχεις ήδη καλύτερη κάρτα ήχου από την onboard: Plantronics 780

Ναι βρε παιδί μου λόγου του Headset αλλά στο PC κάτι καλύτερο από την Onboard δεν έχω και ήδη τα Siberia (σήμερα ήρθανε) είναι ήδη πολύ καλύτερα σε Stereo από τα 780..

Αλλα και πάλι εκεί σκαλώνω ότι και με τα 7.1 που λεει ο λόγος πατημασίες από πίσω μου δεν άκουσα κατάλαβες αυτό εννοώ.. Αλλά ότι ήταν μια καλή αναβάθμιση από τα 380 ήτανε.. ότι τα siberia θα τα ευχαριστιθώ παραπάνω σίγουρα.. τα φοράω από τις 2 και ακόμα τα αυτιά μου δεν με έχουν πονέσει σαν τα 780.. στο (2ωρο) Τέλος πάντων η κάρτα πάρθηκε βλέπουμε το Σαββατο..

EDIT : Ότι έχει καλήτερο ήχο από τα 780 έχει.. ότι έχει καλύτερο μπάσο από τα 780 έχει.. ότι έχει καλύτερη ένταση και δεν αλλιώνεται στο τέρμα έχει.. τι παραπάνω να δώσει το Siberia δηλαδή άμα το βάλω Ζ για αυτό μου φαίνεται μπαρούφα γενικά αλλά θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει καλήτερο ήχο από τα 780 έχει.. ότι έχει καλύτερο μπάσο από τα 780 έχει.. ότι έχει καλύτερη ένταση και δεν αλλιώνεται στο τέρμα έχει.. τι παραπάνω να δώσει το Siberia δηλαδή άμα το βάλω Ζ;
...πατημασίες από πίσω μου δεν άκουσα κατάλαβες αυτό εννοώ...

Αυτό θα σου δώσει. Καλύτερο positioning και καθαρότερο ήχο. Η onboard είναι software κάρτα. Δηλαδή την αποκωδικοποίηση την κάνει ο επεξεργαστής σου μέσω του driver. Η Ζ έχει chip. Η μεγάλη διαφορά είναι στο πως φτάνουν στα αφτιά σου ήχοι από τις κατευθύνσεις και για αυτό ευθύνεται σε σημαντικό βαθμό η κάρτα.

Διάβασε εδώ, μην τα ξαναματαγράφω:

http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices-31/gaming-headset-gia-surround-ixo-117043-post1063398384/

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις καλά ακουστικά, παίρνεις την ΖΧ με τον ξεχωριστό ενισχυτή, ή κάποια άλλη της σειράς Platinum (πχ Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Champion Sound Card - Creative Labs (Pan Euro)), ή θα χρειαστείς ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών.

Η Zx το μονο διαφορετικο που εχει ειναι το ACM (ρυθμιστικο για ενταση ) ΜΟΝΟ.

Η Ζ και η ZX ειναι η ιδια καρτα (και οι 2 εχουν ενισχυτή) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες την καρτα για ακουστικα δεν εχει καμια διαφορα η Z απο την ZX

Εγω ειχα παρει Z retail με 70 ευρω απο το stockhouse του e-shop, το μικροφωνο με εχει βολεψει παρα πολυ μετα απο τοσα χρονια με το zalman, το EMI shield το ηθελα κυριως για μουρη μιας και ειχα παραγγειλει κουτι χωρις παραθυρο και μου φερανε τελικα με παραθυρο :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] το Mic που έχει μέσα σουλεύει και σαν μικρόφωνο (γιατί διάβασα είναι μόνο για noise cancellation, Γενικά θόρυβο δεν έχω μέσα στο σπίτι αλλά οκ..

Αυτό το Scout Mode πες μου τώρα κάνει τίποτα.. Μετατρέπει όλον τον ήχο τι γίνεται? ακούς ποδάρια η οχι?

edit:

[MENTION=11666]wolves[/MENTION] εδώ κοντεύουμε να το παρατήσουμε.. Δεν είναι μόνο το BF4.. Θα πάρουμε TITANFALL / Insurgency (όταν μπαίνω).. Εκτός τα MOBA Dota 2/LoL/HoN/Strife

Thief/Division (περιμένουμε) /Watch Dogs (Περιμένουμε)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Scout Mode πες μου τώρα κάνει τίποτα.. Μετατρέπει όλον τον ήχο τι γίνεται? ακούς ποδάρια η οχι?

Στην πράξη είναι ένα equalizer preset. Δυναμώνει λίγο κάποιες συχνότητες και κόβει αυτές που μπουκώνουν τα ακουστικά. Με δοκιμές θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα . για να μην ανοίγω νέο θέμα -θέλω να κάνω μια ερώτηση.

έχω μια κάρτα ήχου , έναν ενισχυτή και 2 ηχεία στερεο Qacoustics. ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να συνδέσω την κάρτα ήχου με τον ενισχυτή. με rca analog ή με optical. ???

προς το παρόν τα έχω με optical cable το οποίο μου κόστισε και ακριβά . αλλά είναι ποιοτικό αμερικάνικο.

ρωτάω γιατί σε ένα παιχνίδι διάλεξα για ήχο - speakers asus xonar dg αντί για spdif που το είχα και ο ήχος βγήκε ποιο δυνατός .

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω μια bump το θέμα και να κάνω μια ερώτηση που έχω.. Επειδή πήραμε τα superlux τώρα και mic δεν έχουμε σκεφτόμουν να πάω το Blue yeti snowball http://www.thomann.de/gb/blue_snowball.htm αλλά είναι με USB, υπάρχει καμία επιλογή Jack? Η snowball θα μπορέσει να συμβαδισει σαν software / hardware με την κάρτα ήχου η όχι?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω μια bump το θέμα και να κάνω μια ερώτηση που έχω.. Επειδή πήραμε τα superlux τώρα και mic δεν έχουμε σκεφτόμουν να πάω το Blue yeti snowball Blue Snowball White - Thomann UK αλλά είναι με USB, υπάρχει καμία επιλογή Jack? Η snowball θα μπορέσει να συμβαδισει σαν software / hardware με την κάρτα ήχου η όχι?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

όχι, είναι καθαρά Usb.

Αν είναι να δώσεις αρκετά για Mic,

πάρε αυτό το σετ:

Shure SM58-Set - Thomann Greece

και

Behringer Xenyx 502 - Thomann Greece

Αλλά αφού έχεις τα ακουστικά, στη θέση σου θα είχα αγοράσει το κονσολάκι και με ένα καλώδιο jack θα το είχα στην είσοδο της κάρτας ήχου. Θα ρύθμιζα την ευαισθησία και την ένταση όσο ήθελα.

also, αν δεν αγόρασες ακόμη κάρτα ήχου, θα έλεγα να πας σε ROG Xonar Phoebus Solo χωρίς 2η σκέψη.

Έχω εξαντλήσει πολλές CMI κάρτες ήχου, από φτηνές μέχρι αρκετά ακριβές. Ποτέ ΠΟΤΕ δεν με κρεμάσανε ούτε από drivers ούτε από ποιότητα. Είναι άριστες για τα λεφτά τους ειδικά η oxygen που φοράει η Phoebus.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15504]Pokemon640[/MENTION] ανεβαίνει πολύ το Budget σκεφτόμουνα κάτι στα 50 ευρώ σύνολο..

Και από Thomann είναι 80 + 20 αλλά επειδή έχω ακούσει τα καλύτερα για την Snowball χαλάλι που λεει ο λόγος..

Δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ και το mic της κάμερας αλλά δεν θέλω να φωνάζω..

Καρτα ήχουν έχω την SB-Z

Αυτά με τις κονσόλες απλά δεν.. ούτε καν χώρος στο γραφείο υπάρχει..

Άρα άκυρο η Snowball δηλαδή..

Τι άλλη επιλογή μικροφώνου έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

διακριτικό και να μη φαίνεται, θα μπορούσε να δοκίμαζες ψείρα. Δεν θέλει επιπλέον power, παίζει όπως είναι με κάρτες ήχου / recorders.

Μετά μπορείς να βρεις τρόπο να το στηρίξεις και στο ακουστικό ;) η ακόμη και πάνω στο ρούχο.

Link to comment
Share on other sites

AntLion Audio — Welcome

(http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/antlion-audio-modmic-106534.html)

BoomPro Microphone - V-MODA

(http://www.thelab.gr/ixos-multimedia-kai-input-devices/v-moda-boompro-microphone-antlion-modmic-alternative-126229.html)

::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

οποιοδηποτε αλλο πετου απο amazon, ebay με max 5-10 ευρω, εκτος και αν σκεφτεσαι να κανεις κανα καναλι στο youtube για να "χτυπησεις" τον LevelCap

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.