Jump to content



Κάρτα ήχου


LazyGreek

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα..

Είμαι ανάμεσα στην

ROG Xonar Phobeus Solo

ή

Creative Sound Blaster Z

Και για να πάρεις καλή κάρτα ήχου πρέπει να έχεις και καλά ακουστικά / ηχεία..

Αλλιώς πάει σκάρτη..

Ηχεία έχω τα Logitech z5500 που τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα.. (Πάνω από 4ις γραμμές δεν το πάω όμως)

Και από ακουστικά που τα χρησιμοποιώ πάντα όταν παίζω σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια..

έχω..

Plantronics 380 (stereo)

Plantronics 780 (7.1)

Steelseries Siberia v2 (Stereo)

Και σκέφτομαι να πάρω και ένα κομμάτι Superlux 668-b η κάτι τέτοιο..

Αλλά το άλλο που με απασχολεί όμως είναι η κάρτα.. (Πολλά λεφτά δεν είναι τα 100 ευρώ) η Ζ είναι φθυνότερη κιόλας..

Αλλά κάθομαι και κοιτάω Reviews και Software πραγματικά δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό η εντυπωσιακό..

Κάτι φωνητικές αλλάγες κάτι στα μικρόφωνα ή να ρυθμίζεις Surround 7.1 που τα Plantronics έχουν ήδη το δικό τους πρόγραμμα η κατεβάζεις ακόμα και το Razer..

Επίσης μετά διαβάζω κάτι Comments "ΩΩΩΩΩ το μπάσο είναι τέλειο" ο "ηχος είναι τέλειως και τέτοια"

Αλλά μου φαίνονται μπαρούφες..

Δηλαδή πραγματικά άμα βάλω τα Siberia η τα Plantronics 380/780 στην Onboard Mobo, Τα βάλω και στην Phobeus θα έχει διαφορά? και στην μουσική και στο Gaming και παντού?

Link to comment
Share on other sites

SBZ+superlux reporting in .

Αγορασε την (τα) εγω μουσική και ταινίες -παιχνιδια εχω δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα...

Στο cod 4 για παραδειγμα γνωριζα ακριβως που ηταν ο αντίπαλος (μεσα απο τοιχους κλπ) λες και ειχα 6η αισθηση ενα πραμα, ματια και στη πλατη :p Τρελο cheat

Στις ταινιες ειναι σα να εισαι σινεμα

drivers περασε τους blabla__16 (ειναι οι προηγούμενοι, οι _22 εχουν προβλήματα )

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Την Phobeus την βρίσκω 110

Την Ζ στα 85 αλλά το κακό ότι είναι Bulk και δεν ξέρω τι θα μου ερθει.. αλλά έχει εγγύηση και τα πάντα όλα..

Και με βολέυει περισσότερο γιατί τα z5500 με οπτική να αγοράσω και μια φορά οπτική γιατί ούτε αυτό έχω κάνει..

Και τα Headset (stereo) τα Jack στην κάρτα ήχου τα USB (7.1) στην Mobo και εκεί φοβάμαι με το Compatibility.. (Που δεν είναι κατευτείαν στην κάρτα)..

Άρα δηλαδή είναι αλήθεια άκουγες ένα κομμάτι στο Youtube "έτσι" και όταν έβαλες την κάρτα ήταν ουαου μαου ταου μπάσα τρελλά, καθαρός ήχος, και όλα τα σχετικά γιατί κάτι τέτοια διαβάζω.. αρα Ζ έτσι? και ας είναι Bulk.. το Retail έχει τίποτα που θα χρειαστώ? .. γιατί πραγματικά μου φαίνεται θα μου έρθει σε έναν φάκελο και δεν ξέρω άμα έχει και τον σκελετό.. αλλά θα μιλήσω και με το μαγαζί..

Link to comment
Share on other sites

αμα βαλεις τα ζ5500 με οπτικη το ψηφιακο σημα θα το κανουν αυτα αναλογικο και οχι η καρτα. Ειτε εισαι με onboard ειτε με ξεχωριστη καρτα το ιδιο σημα θα στειλουν.

Δηλαδή το πρόβλημα που είναι και τι πρέπει να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

βαλτα με analog , αλλιως παρε μια φτηνη καρτα με οπτικη αν δεν εχει η μητρικη.

Δηλαδή βάζουμε τα 1-2-3

uUO88Vx.jpg

στα 4-5-6

up6iSVy.jpg

Γιατί δεν τα πολύξερω τα ηχειακά πράγματα..

Αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο υποτίθεται η οπτική δεν βγάζει αυτόματα την καλύτερη ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Ρουμανε αν ειναι να παρεις καρτα ηχου και να συνδεσεις τα Ζ5500 με οπτικη και το headset με USB, τοτε τσαμπα θα την παρεις γιατι και στις 2 περιπτωσεις η καρτα δε θα κανει τιποτα.

Παρε τη Ζ και κουμπωσε τα ηχεια οπως ειπες (1,2,3-4,5,6). Και ναι, θα δεις διαφορα σε σχεση με την on board.

Αν συνδεσεις τα ηχεια με οπτικη, τοτε την αποκωδικοποιηση θα την κανουν τα ηχεια (ο DAC τους) και οχι η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σκοπό να βλέπεις ταινίες στο PC με πολυκάναλο ψηφιακό ήχο 5.1 DolbyDigital (DD) ή DTS, τότε τη ψηφιακή σύνδεση δε τη χρειάζεσαι. Εάν ναι τότε καλό θα ήταν να κάνεις ψηφιακή σύνδεση αλλά και με την αναλογική δε χάθηκε ο κόσμος, απλώς θα έχεις μία παραπάνω μετατροπή & επομένως κάποιες απώλειες στο αρχικό ψηφιακό σήμα. Χρειάζεσαι έναν αποκωδικοποιητή DD,DTS. Τα ηχεία σου δεν έχουν, η Ζ δεν έχει στο Hardware αλλά υποστηρίζει με Software (Powerdvd) το οποίο κάνει την αποκωδικωποίηση DD,DTS και το ρυθμίζεις να στέλνει το σήμα στην S\PDIF έξοδο, οπότε το σήμα σου μεταφέρεται ως καθαρά ψηφιακό μετά την αποκωδικοποίηση στα ηχεία σου χωρίς απώλειες.

Εάν δε σε ενδιαφέρουν οι ταινίες με πραγματικό ήχο 5.1 DD,DTS αγνοείς τα παραπάνω.

Εφόσον παίζεις παιχνίδια ιδανικά θα ήθελες Dolby Digital Live (DDL) το οποίο μετατρέπει σε πραγματικό χρόνο τον ήχο που ακούς από τα παιχνίδια που παίζεις σε ψηφιακό 5.1 Dolby Digital σήμα. Η Ζ υποστηρίζει DDL αλλά για να το χρησιμοποιήσεις θέλεις πάλι κάποιον αποκωδικοποιητή DD o οποίος δε μπορεί να είναι software όπως στο παράδειγμα με τις ταινίες. Άρα και αυτό το ξεχνάς.

Ουσιαστικά το καλύτερο & πιο οικονομικό που έχεις να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις ένα ζευγάρι καλά στερεοφωνικά (όχι 5.1 & όχι usb) headphones & να χρησιμοποιήσεις το software που έρχεται μαζί με τις καλές κάρτες ήχου για να κάνεις upmix όλα τα στερεοφωνικά σήματα που ακούς (games,music) σε πολυκάναλο ήχο στα ακουστικά σου. Αυτό είναι το Dolby Headphone. Εάν θές να κάνεις το ίδιο για να ακούς στα 5.1 Logitech ηχεία σου αυτό είναι το Dolby Prologic II. Σε αυτή την περίπτωση η αναλογική σύνδεση είναι υπεραρκετή.

Μια χαρά κάρτες βγάζει και η Asus αλλά προτιμώ Creative. Για μένα πάρε τη Z. Ενδέχεται μέσα στο software που θα βρεις με τη Z, οι παραπάνω Dolby ονομασίες να έχουν διαφορετικά ονόματα, αλλά κάνουν την ίδια δουλειά. Παίξε και λίγο με το software και θα τα βρεις όλα.

H πρότασή μου μείνε μακριά από ακουστικά 5.1 και σύνδεση usb. Πάρε ένα καλό στερεοφωνικό σετ ακουστικών με το κλασικό βύσμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι έναν αποκωδικοποιητή DD,DTS. Τα ηχεία σου δεν έχουν...

Σιγουρο αυτο? Τα ειχα αυτα τα ηχεια και θυμαμαι οτι οταν τα ειχα συνδεδεμενα με οπτικη, αποκωδικοποιουσαν DD και DTS.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κατι ,γιατί ίσως δεν το έπιασες.

Αν συνδέσεις τα ηχεια με optical,παίρνεις το σημα που βγάζει ο κομπιούτερ,ανόθευτο,δεν περνάει απο την onboard καρτα ήχου ,αλλα το επεξεργάζεται ενα ενσωματωμένο dac που εχουν τα ηχεία.

Εγω θα έλεγα,παρε ενα optical καλωδιο και συνδεσε τα ηχεια σου.

Η "καρτα ήχου" που περιλαμβάνουν ,μπορει να σου αρκεί ,γιατί δε σε βλέπω να καίγεσαι και τρελά για hi fidelity.

Απο την onboard θα ειναι κάπως καλυτερη λογικά.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω την SB Z bulk με τα logitech 5500 η διαφορα που εχει η bulk απο την retail ειναι οτι η 2η εχει ενα μικροφωνο εχτρα μεσα,καπακι πανω στο pcb της καρτας και ενα γυαλιστερο κουτι.Hardwarικα ειναι ακριβως η ιδιες.Οποτε αν δεν σε συγκινουν τα παραπανω πας στην bulk.

[ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009S1NTUU/ref=oh_details_o06_s00_i00?ie=UTF8&psc=1[/ame]

εδω ειναι 48 λιρες και με τα μεταφορικα 55 λιρες δηλαδη 67 ευρω . Οποτε χτυπας εδω και εισαι αρχοντας!

ποιοτητικα η καρτα ειναι αρκετα καλη αλλα θα την συνδεσεις με τα ηχεια σου μετα jack καλωδια επειδη αν βαλεις το οπτικο το decoding θα το κανουν τα ηχεια και οχι η καρτα.Επειδη εχω δοκιμασει και τα 2 με τα καλωδια εχει διαφορα προς το καλυτερο.

αυτα :) καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]..

Οκ τότε.. Αλλά ξαναλέω ότι τα Z5500 δεν πάνε πάνω από 4ις γραμμές (ένταση εννούσα)

για αυτό και δεν με πολύ νοιάζει [MENTION=20349]Bynar01[/MENTION].. ούτε σε διαταξη 5.1 τα έχω ακόμα όλα πάνω στο γραφείο είναι (μπορεί να καθίσω σήμερα να τα φτιάξω κάπως) αλλά νόμιζα ότι η οπτική έχει καλύτερη ποιότητα (γενικά) από ότιδιποτε άλλο.

Και για Headset έχω τα Siberia με Jack και αυτά θα πάνε κατευτείαν πάνω στην κάρτα..

Και θα πάρω και ένα κομμάτι Superlux 668-b αλλά το κακό είναι με τον θωμά ότι +20 ευρώ μεταφορικά τσάμπα λεφτά..

Και ήμουν ανάμεσα σε στην Ζ + Phobeus αλλά μάλλον Ζ Bulk θα πάω από ότι φαίνεται..

Και στην Ζ αυτά τα Scout Mode που ακούς τα βήματα κτλπ ισχύουν η σαν το μουφο 7.1 surround είναι?

edit:

τώρα το είδα [MENTION=649]Aias[/MENTION] αυτό τώρα το θέμα είναι το Bulk που με νοιάζει.. μίλησα με το μαγαζί εγγύηση κανονικά και σου δίνουν και τους Drivers λεει..

Το μόνο που με νοιάζει στον πακέτο είναι να είναι και το καπάκι μέσα.. έτσι χήμα δεν μ'αρέσει.. (για το καπάκι και μόνο σκέφτομαι να πάω Phobeus)

Τώρα το Mic για το Noise Cancelation κτλπ νταξ.. είναι σαν να μην έχει Backplate ένα πράγμα.. θα το αγοράσω από το μαγαζί ούτε σι άλλος (20 ευρώ παραπάνω) ακόμα με τα Amazon δεν τα πάω καλά και αυτά..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6900]AnimaTronic[/MENTION]..

Οκ τότε.. Αλλά ξαναλέω ότι τα Z5500 δεν πάνε πάνω από 4ις γραμμές (ένταση εννούσα)

για αυτό και δεν με πολύ νοιάζει [MENTION=20349]Bynar01[/MENTION].. ούτε σε διαταξη 5.1 τα έχω ακόμα όλα πάνω στο γραφείο είναι (μπορεί να καθίσω σήμερα να τα φτιάξω κάπως) αλλά νόμιζα ότι η οπτική έχει καλύτερη ποιότητα (γενικά) από ότιδιποτε άλλο.

Και για Headset έχω τα Siberia με Jack και αυτά θα πάνε κατευτείαν πάνω στην κάρτα..

Και θα πάρω και ένα κομμάτι Superlux 668-b αλλά το κακό είναι με τον θωμά ότι +20 ευρώ μεταφορικά τσάμπα λεφτά..

Και ήμουν ανάμεσα σε στην Ζ + Phobeus αλλά μάλλον Ζ Bulk θα πάω από ότι φαίνεται..

Και στην Ζ αυτά τα Scout Mode που ακούς τα βήματα κτλπ ισχύουν η σαν το μουφο 7.1 surround είναι?

edit:

τώρα το είδα [MENTION=649]Aias[/MENTION] αυτό τώρα το θέμα είναι το Bulk που με νοιάζει.. μίλησα με το μαγαζί εγγύηση κανονικά και σου δίνουν και τους Drivers λεει..

Το μόνο που με νοιάζει στον πακέτο είναι να είναι και το καπάκι μέσα.. έτσι χήμα δεν μ'αρέσει.. (για το καπάκι και μόνο σκέφτομαι να πάω Phobeus)

Τώρα το Mic για το Noise Cancelation κτλπ νταξ.. είναι σαν να μην έχει Backplate ένα πράγμα.. θα το αγοράσω από το μαγαζί ούτε σι άλλος (20 ευρώ παραπάνω) ακόμα με τα Amazon δεν τα πάω καλά και αυτά..

οπως γουσταρεις αλλα μεσα στο κουτακι σου θα την εχεις και σε 2 μερες απο την αγορα θα το εχεις ηδη ξεχασει το καπακι.Οποτε τα 20 ευρω καλυτερα σουβλακια (κατα εμενα) :)

Εγω αντιθετα απο σενα το 98% των αγορων μου ειναι απο αμαζον και πρεπει να εχω δωσει πανω απο 4000 χιλιαρικα (ισως και παραπανω) συνολικα οσο ψωνιζω απο εκει (περιπου απο το 2010) και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα.

Μερικες φορες το μαγαζι απο την αγγλια ειναι πολυ πιο κοντα απο τα μαγαζακια διπλα στο σπιτι σου (θα το καταλαβεις αν ο μη γεννητο χρειαστει αντικατασταση λογο βλαβης) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

οσο αφορα τους drivers τους κατεβαζεις απο το site της creative σε 10 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσουμε κάτι...

Όσον αφορά στην έξοδο της οπτικής ίνας, δεν παίζει ρόλο από που θα την πάρεις, αφού την αποκωδικοποίηση την κάνουν τα ηχεία σου.

Αν δώσεις στα ηχεία αναλογική, ίσως να πάρεις καλύτερο ήχο γιατί τα Ζ5500 έχουν καλό decoder, αλλά ίσως όχι καλύτερο από την Ζ/ΖΧ/ΖΧR ή την Xonar.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?221559-Digital-vs-analogue-on-Z5500

http://www.hardwareheaven.com/hardware-discussion-support/152294-x-fi-optical-vs-analog-z-5500-a.html

http://www.overclock.net/t/918069/z-5500-analog-vs-optical

http://hardforum.com/showthread.php?t=1635772

Τα ακουστικά με σύνδεση USB, είναι κάρτες ήχου και δεν παίζει ρόλο η κάρτα του μηχανήματος.

Αν θέλεις να βάλεις καλά ακουστικά, παίρνεις την ΖΧ με τον ξεχωριστό ενισχυτή, ή κάποια άλλη της σειράς Platinum (πχ Sound Blaster Recon3D Fatal1ty Champion Sound Card - Creative Labs (Pan Euro)), ή θα χρειαστείς ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] αυτά είναι άλλο επίπεδο..

Ούτε καλό Headset έχω και το μόνο που θέλω είναι κάτι καλύτερο από την Onboard και μια δοκιμή πιο πολύ να δώ τι γίνεται τι γίνεται με αυτές τις κάρτες ήχουν και περι Gaming..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.