Jump to content



2ο Τροφοδοτικο Για tower


pmakr1416003456

Recommended Posts

Το tower Μου παιρνει και δευτερο τροφοδοτικο και θελω ενα 400-500 watt να σηκωνει 8 σκληρους.

Εχω δει ενα που πουλανε στην Msystems δικο τους 25 ευρω

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-500W

Δεν θα ειναι συνεχεια on παρα μονο οταν θελω τους συγκεκριμενους σκληρους

Εχει χαμηλο efficiency 65% αλλα θα δουλευει 1μηνα το χρονο συνολο και πολυ λεω και οχι συνεχομενα

Ειναι καλο; Εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εχω

2700k > 4.4

gtx 460 SLI ( αλλα και με μια το κανει )

11 δισκους ( 3 συνεχεια ON και 8 σε διακοπτη)

Full ολες οι καρτες με ηχου και controllers

9 Ανεμιστηρες

Και 650w TX Corsair

Οι δισκοι ειναι με διακοπτη στα 5v και 12v ( 4 καθε δυαδα διακοπτων )

Οταν αναβω τη μια τετραδα και ανοιγω το pc ολα οκ το ιδιο και στην αλλη μονη της

Οταν αναβω και τις 2 τετραδες κανουν καποιοι δισκοι reset.

Ακομα και χωρις SLI

Τα watt μπορει να φτανουν ισως στα ampere να τα χαλαει

Επισης το τροφοδοτικο ειναι single line 12v

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεσαι την αγορά ενός μόνο psu μεγαλύτερων αποδόσεων; πχ ένα στα 750W, χρηματικά είναι από 85 -100€, κι εγώ έχω 9 σκληρούς με corsair 620Watt και με water cooling system και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, δες λίγο τις συνδέσεις σου ή τι amp σου βγάζει η κάθε έξοδο του psu σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο θεμα ειναι οτι πανε ολοι οι δισκοι στο ιδιο καλωδιο παρολα αυτα ειναι single line ta 12v Μηπως στα 5 τα χαλαει ...

Αν ηταν οι συνδεσεις οταν αναβα ΜΟΝΟ τις τετραδες δεν θα ειχα παλι θεμα;;; Δεν εχω ομως. ( δηλαδη με 7 δισκους ΟΝ δεν εχει θεμα )

Οταν τους αναβω ολους μαζι δημιουργειται μονο.

Σε ενα Online calculator παντως ειμαι off 650 δεν φτανει

Για 750 καλη ιδεα μεν αλλ αδεν εχω λεφτα και ουσιαστικα τα παραπανω watt δεν τα θελω συνεχεια. Και θελω για 2 tower απο ενα οποτε παμε στη 200αρα μινιμουμ

Ενω με δυο μικρα αφου εχει θεση και το tower Μου καλα ειναι ενα 50αρικο

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορούμε να υποθέσουμε πολλά αλλά πράγματα .... αλλά μήπως έχει θέμα το καλώδιο αφού λες ότι είναι single line ή το psu δεν αποδίδει τα μέγιστα ώς προς τις προδιαγραφές του;αν μπορείς μέτρα λίγο τι νούμερα σου βγάζει η γραμμή του. Κι εγώ που έχω αυτό στην υπογραφή μου τελικά είναι για τα μπάζα βέβαια τότε που το πήρα δεν ήξερα :wall: αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μεχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι δεν αποδιδει τα μεγιστα

Αφου ολα τα παραπανω με 7 δισκους ειναι σταθερα χωρις blue screens reboots και ολα καλα και overclocked κατασταση...

Πηρα ενα πολυμετρο προσφατα. Τα 12 και 5 volt Που ειχα μετρησει ηταν οκ σταθερα

Πηγα να μετρησω και ampere αλλα μου εβγαζε 1 κατι τετοιο (δεν ξερω απο πολυμετρα πολυ καλα....καμια πατατα εκαα εκει κατσε να το ξαναδω)

Τι αλλο μπορουμε να υποθεσουμε !

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι ηλεκτρονικές γνώσεις μου είναι περιορισμένες αλλά ούτως η άλλος υποθέσεις κάνουμε, πολλά μπορεί να είναι ακόμη και η γείωση μπορεί να παίζει ρόλο. Όταν λες ότι κάνου reset οι σκληροί, μετά δουλεύουν κανονικά ή έχουν θέμα (π.χ. δεν τους βλέπει το λειτουργικό ίσως);

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα και σε μια πριζα στα 220v με τηλεοραση αναμενη αλλα εκει ελεγε 0.04

οταν παει να μπει στα windows ακουω να κανουν καποιοι Power off και μετα ξανα power on

Αν καταφερει να μπει παλι το ιδιο γινεται και μια τους χανει μια τους βρισκει μια δεν τους βλεπει καθολου

Μετρησα amperes αλλα 0 λεει η αυτο ειναι χαλασμενο η εγω ασχετος....η και τα δυο με το δευτερο πιο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην τους ξαναβάλεις όλους τους σκληρούς μαζί μην καεί κάποιος, αν δεν είσαι σίγουρος για την μέτρηση που έκανες, κάνε ένα κόπο και πήγαινέ το σε έναν ηλεκτρολόγο/ηλεκτρονικό να το δεί.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα με 7 δουλευει στους 11 εχουμε θεμα. Δεν τους ξαβαναζω

Και στο διπλα pc το ιδιο κανει με αλλο τροφοδοτικο ομοιως 650

Οποτε δεν φτανει. Θα παω για 2ο

To pc με 7 σκληρους δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα ! Μια χαρα ειναι

+4 και μαμιεται το συμπαν!

Αρα ενα τροφοδοτικο μικρο να βαλω 4-5 εκει θελω η εστω ολους.

Αν ειχε θεματα θα ειχε καψει τα παντα. Τα volt παντως ειναι σχεδον solid. 0.1 Πανω κατω απο το κανονικο τους και πολυ λεω

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε για λίγο το bluray και τσέκαρε τους μετά, δλδ ξεκίνα το pc μόνο με τους σκληρούς πάνω. Επίσης δες μόνο με μία pci card και μετά και με τις δύο μαζί. Απ' ότι κατάλαβα μιλάς για δύο pci.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.