Jump to content



2ο Τροφοδοτικο Για tower


pmakr1416003456

Recommended Posts

εφοσον με λιγοτερους δισκους δουλευουν ολα μια χαρα και στις 2 pci express τι θεμα μπορει να εχουν. Ακουω τα μοτερ να κανουν ρεσετ αρα μαλλον δεν φτανει το ρευμα

H pci express μια χαρα ειναι. με 7 δισκους

Η μια ειναι με sil3132 η αλλη με marvel ειναι 30+ ευρω η καθεμια

Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ να δοκιμάσεις τους 8 σκληρούς που έχεις στην mb + 2 στην μία pciex σύνολο 10 HDD για να δούμε αν θα το κάνει.Μπορεί να παίζει και ασυμβατότητα των hardware (pciex sata card με mb). Αν πάλι δεν φτάνει το ρεύμα δεν θα έπερναν μπροστά, λογικό δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύμετρο , μετράμε παράλλιλα για volt (τάση) και σε σειρά για ρεύμα (Ampere ) κόβοντας κύκλωμα (το αποφεύγουμε για διάφορους λόγους σε φτηνό πολύμετρο καθώς η κλίμακα του είναι γενική και οχι ακριβής ) . Επίσης μέσα του έχει και ασφάλεια που καίγεται αν κάνουμε βλακεία .

Άνοιξε το να δεις αν έχει κάψει ασφάλεια ( τουλάχιστον οταν μετράς να ξέρεις οτι είναι οκ )

Τα πολύμετρα (εδικά αυτά με τις κλίμακες ) σου δίνουν τιμή κατα προσέγγιση (πχ κλίμακα 20V θες να μετρήσεις αν βγάζει 12V θα σου δώσει 11.87 που είναι οκ η 10.4 που δεν είναι :D )

Υπάρχουν και κάποια άλλα με αυτόματη κλίμακα (σε γενικές γραμμές ποιο ακριβή )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες του πολυμετρου

Προφανως μετρουσα παραλληλα τα ampere και οχι σε σειρα ! Οσο για την ασφαλεια εχεις δικιο ειχε οταν το ανοιξα να βαλω μπαταρια!

Επισης δοκιμασα και αλλαξα controller ειχα αλλον αλλη μαρκα τα ιδια κανει!

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρεπει να αγορασω καλωδιο για να τα συνδεσω μεταξυ του γιατι αυτο που ειχα ειναι 20 pins οχι 24

θα γινει και μια εγχειρηση σε αυτο γιατι αναγκαστικα θα παρω extension και θα τραβηξω δυο pin για να παιρνει εντολη να ανοιγει και το αλλο

Μαλλον θα παρω κατι φτηνα της Msystems ( ειναι της deer τα καλα με rma λιγοτερο απο 1%) και καποιος τεχνικος μου ειχε πει οτι τα χρησιμοποιει πολυ και δεν εχουν θεματα. Εχουν efficincy 60% μεν αλλα θα αναβουν για πολυ λιγο

500w-25 euro

Απομενο ειναι φτηνα 450αρια corsair

Link to comment
Share on other sites

θα το δειτε στις ειδησεις η απο κοντα η απλως δεν θα ξερετε απο που σας ηρθε αναλογα με την περιοχη

http://www.imgbase.info/images/safe-wallpapers/photography/miscellaneous/17975_miscellaneous_nuclear_explosion_explosion.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικα πρεπει να αγορασω καλωδιο για να τα συνδεσω μεταξυ του γιατι αυτο που ειχα ειναι 20 pins οχι 24

θα γινει και μια εγχειρηση σε αυτο γιατι αναγκαστικα θα παρω extension και θα τραβηξω δυο pin για να παιρνει εντολη να ανοιγει και το αλλο

Μαλλον θα παρω κατι φτηνα της Msystems ( ειναι της deer τα καλα με rma λιγοτερο απο 1%) και καποιος τεχνικος μου ειχε πει οτι τα χρησιμοποιει πολυ και δεν εχουν θεματα. Εχουν efficincy 60% μεν αλλα θα αναβουν για πολυ λιγο

500w-25 euro

Απομενο ειναι φτηνα 450αρια corsair

τι ακριβως εννοεις, "να συνδεσεις μεταξυ τους" ?

τα τροφοδοτικα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα 2 pins απο την τροφοδοσια του ενος παιρνεις και τα συνδεεις στο αλλο ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για να ξεκινανε μαζι οταν πατας το power on στο tower και να κλεινουν και μαζι

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν θα το εκανα, και για αλλους λογους..!!

δαφορετικα τροφοδοτικα, διαφορετικη ποιοτητα, διαφορετικα ρευματα......

θα προτιμουσα ενα μεγαλο τροφοδοτικο...!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τροφοδοτικο ειμαι αναμεσα σε

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-500W

και

Corsair VS Series 450W (CP-9020049-EU) - Τροφοδοτικά (PSU) - plaisio.gr

Θα τροφοδοτησουν 8 σκληρους

Για το πρωτο εχω καλες πληροφοριες οτι εχει πολυ χαμηλο rma, δεν με πειραζει το χαμηλο efficiency αλλα δεν ξερω αν κανει φασαρια

Το δευτερο επειδη ειναι σιγουρα καλο !

τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τροφοδοτικο ειμαι αναμεσα σε

Msystems.gr - Προϊόντα - Msystems ATX-500W

και

Corsair VS Series 450W (CP-9020049-EU) - Τροφοδοτικά (PSU) - plaisio.gr

Θα τροφοδοτησουν 8 σκληρους

Για το πρωτο εχω καλες πληροφοριες οτι εχει πολυ χαμηλο rma, δεν με πειραζει το χαμηλο efficiency αλλα δεν ξερω αν κανει φασαρια

Το δευτερο επειδη ειναι σιγουρα καλο !

τι λετε;

καλησπερα φιλε γιατι δεν βαζεις ενα απο αυτα τα δυο και να τελειωνεις THERMALTAKE W0157 TOUGHPOWER POWER EXPRESS 450W - η ποιο μεγαλο αυτο https://www.e-shop.gr/product?id=PER.650718 εγω το εχω βαλει στον ανηψιο το μικρο 450w και το εχω στην καρτα γραφικων και το αλλο το υπαρχον ολο το συστημα εδω και 1,5 χρονο δεν εχει κανει κιχ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

1.Ευχαριστω αλλα τα συγκεκριμενα δεν τα ηξερα !!!

2.Δεν εχω καμια θεση 5,25 ελευθερη και εχει 11 το tower

EDIT : Επειδη ειναι εξαντλημενα απο περιεργια ποσο κοστιζουν

Μικρη Αλλαγη Σχεδιων

Λεω να βαλω μαζι 2χ650 και στο pc που θα μεινει χωρις τροφοδοτικο να βαλω ενα μεγαλο (αναλογα με την τιμη)

Τι τροφοδοτικο μπορει να σηκωσει αυτα :

3770κ στα 4.4

2xgtx 460 SLI ( αλλα και με μια το κανει )

11 δισκους δισκους

Full ολες οι καρτες με ηχου SB και 2xSATA controllers

9 Ανεμιστηρες 3x80mm 6x120mm

Blu ray Recorder

Τωρα εχει : 650w TX Corsair αλλα δεν την παλευει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.