Jump to content



ASUS P5G41-M LX2/GB/LPT - Τι μνήμη;


PetranEVO

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Υπολογιστής γνωστού για τα παιδιά του.

Μητρική : P5G41-M LX2/GB/LPT

Επεξεργαστής : Intel Core E5200 2,50Ghz

Μνήμη : 2x1 GB 800 Mhz (DDR2) εδώ είναι το γέλιο,νομίζω οτι έπρεπε να φοράει DDR3;

Σκληρός Δίσκος : 1x SATA 250GB

Κάρτα γραφικών : MSI 4650 1GB DDR2

Τροφοδοτικό: Noname - 450Watt.

Τον έκανα φορμάτ γιατί ήταν χάλια,με windows xp ,και ένα κάρο βλακείες.

Μπήκαν Windows 7 x64 Ultimate,όλα ρολόι.

Η ερώτησεις μου:

Τι μνήμη να βάλω για να το πάω στα 4GB,εννοώ υποστηρίζει 1333Mhz DDR3 ή θα πρέπει να βρώ 800Mhz DDR2;

Επίσης έστω και με Low - Settings, μπορεί να παίξει Skyrim,Sims 3,Witcher;

Αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μητρική έχει 2 υποδοχές για DDR3 μνήμη, οπότε δεν γίνεται να φοράει ddr2. για αυτό το σύστημα 4 γίγα είναι υπερ αρκετά, για τα παιχνίδια που λες με 40€ παίρνεις μία μεταχειρισμένη 4870 και τα παίζει σε mid/high άνετα. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα την υποστηρίξει το.. νο νέιμ τροφοδοτικό :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μητρική έχει 2 υποδοχές για DDR3 μνήμη, οπότε δεν γίνεται να φοράει ddr2. για αυτό το σύστημα 4 γίγα είναι υπερ αρκετά, για τα παιχνίδια που λες με 40€ παίρνεις μία μεταχειρισμένη 4870 και τα παίζει σε mid/high άνετα. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα την υποστηρίξει το.. νο νέιμ τροφοδοτικό :)

δεν με πιστεύεις ε;

DDR2 έχει πάνω,αλλά στο Site Λέει DDR3 αί βγάλε άκρη εσύ.

οτι ddr3 βρεις πιο φτηνη απλα μπορει να χρειαστει να πειραξεις κανα 2 ρυθμισεις στο bios
Link to comment
Share on other sites

για να βάζω στο τίτλο του θέματος το συγκεκριμένο μοντέλο , σημαίνει οτι είναι το συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτό που δεν με πιστεύετε μπορεί να με τρελάνει..

Η ASUS λέει DDR3 στο μοντέλο : P5G41-M LX

Αλλά το μοντέλο PG41-M LX2/GB/LPT ,δε έχει σημειώσεις παρότι έκανα και BIOS Update. :nada:

post-25790-1416078191,9847_thumb.jpg

post-25790-1416078192,0178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@PetranEVO

μην σκας ρε μαν,

μαλλον το bios ειναι λιγο απ'ολα για ολα τα G41

αμα ειναι μονο ddr2 με 2 slots ξεχνας το ddr3 :p

τα παιχνιδια ετσι οπως εισαι δεν παιζουν?

Βρε το BIOS το συγκεκριμένο το βρήκα ακριβώς απο την εταιρία για την μητρική την συγκεκριμένη αλλά δεν είχε περισσότερες πληροφορίες ούτε έγγραφα ούτε τίποτα,μόνο 3 εφαρμογές και το BIOS.

Δεν το δοκίμασα ακόμα,γιατί τώρα τελείωσα το φορμάτ ,έκανα μια βλακεία και τώρα θα τα βάλω με αυτή την κάρτα γραφικών,αλλά ρε συ νομίζω οτι και μια 4870 να βάλω σιγά μην λυγίσει.

Από όπου και να τη βρήκα, για δδρ3 έλεγε.... Αν φοράει δδρ2, όπως λέει και ο φίλος πάνω, ξεχνάς την τριάρα. Βέβαια μερικές ΜοΒο είχαν βγει με 2 ddr2 και 2 ddr3 slots

Ακριβώς ,αλλά η μητρική δεν την βλέπω να γράφει κάτι τέτοιο πάνω της ή οτιδήποτε για να αντέχει DDR2/DDR3 όπως πχ η P5K , αλλά ντάξει.

Τώρα έχει 2χ1GB 800Mhz ,να αγοράσω 1066 ή ούτε και αυτό ξέρουμε αν θα το υποστηρίζει;:angry:

Link to comment
Share on other sites

εε ναι δεν το ειπα καλα η Ασους μαλλον εβγαλε 1 bios μαλλον για ολα τα G41 mobo της αυτο ηθελα να πω, μολις τελειωσεις τα φορματια και περασεις ολους τους οδηγους κοιτα αμα παιζουν τα παιχνιδια σου ικανοποιητικα...

γιατι out of the blue δεν λεει να σκασεις 1 50αρι για μνημες και αλλο ενα για μια καρτα με που υποστηριζει μεχρι DX9

τεσπα δες τι γινεται με τα παιχνιδια ετσι οπως εισαι και μιλαμε παλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου πω φίλε, πάλι ότι διαβάσω θα σου πω αλλά με έστειλες με τις ddr2 και δεν το διακινδυνεύω :D

είδες;κάτι ήξερα.

εε ναι δεν το ειπα καλα η Ασους μαλλον εβγαλε 1 bios μαλλον για ολα τα G41 mobo της αυτο ηθελα να πω, μολις τελειωσεις τα φορματια και περασεις ολους τους οδηγους κοιτα αμα παιζουν τα παιχνιδια σου ικανοποιητικα...

γιατι out of the blue δεν λεει να σκασεις 1 50αρι για μνημες και αλλο ενα για μια καρτα με που υποστηριζει μεχρι DX9

τεσπα δες τι γινεται με τα παιχνιδια ετσι οπως εισαι και μιλαμε παλι

Συμφωνώ όταν με 200€ φτίαχνω και υπολογιστή με 7770 και A6 + FM2.(Που λέει ο λόγος)

Θα τα βάλω το βράδυ ,να δούμε. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ είναι λογικά

ASUS P5G41-M LX2/GB/LPT DDR2 VGA OEM BOX

ASUS/ASmobile P5G41-M LX2/GB/LPT Motherboard (DDR2-800MHz) Memory

Βάλτου 32bit λειτουργικό, σε μνήμες δείτε σε μεταχειρισμένη ddr2 και αν η τιμή σας κάνει στο μάτι την παίρνετε.

Τώρα έχει 2χ1GB 800Mhz ,να αγοράσω 1066 ή ούτε και αυτό ξέρουμε αν θα το υποστηρίζει;

Αν την βάλεις μόνη της το σύστημα κατά 99,9% δεν θα ξεκινάει. Αν βάλεις στο πρώτο dimm (ddr2_1) την 800mhz

και στην δεύτερη την 1066 θα δουλέψει αλλά ως 800mhz δηλαδή θα πάρει την ταχύτητα της μικρότερης.

Κάνε την εγκατάσταση ας το δουλέψει όσο μπορεί, μαζεύει κάποια χρήματα, πουλάει και αυτό που έχει και φτιάχνει

ένα καινούργιο. Δεν αξίζει να ρίξει χρήματα σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή εδώ είναι λογικά

ASUS P5G41-M LX2/GB/LPT DDR2 VGA OEM BOX

ASUS/ASmobile P5G41-M LX2/GB/LPT Motherboard (DDR2-800MHz) Memory

Βάλτου 32bit λειτουργικό, σε μνήμες δείτε σε μεταχειρισμένη ddr2 και αν η τιμή σας κάνει στο μάτι την παίρνετε.

Αν την βάλεις μόνη της το σύστημα κατά 99,9% δεν θα ξεκινάει. Αν βάλεις στο πρώτο dimm (ddr2_1) την 800mhz

και στην δεύτερη την 1066 θα δουλέψει αλλά ως 800mhz δηλαδή θα πάρει την ταχύτητα της μικρότερης.

Κάνε την εγκατάσταση ας το δουλέψει όσο μπορεί, μαζεύει κάποια χρήματα, πουλάει και αυτό που έχει και φτιάχνει

ένα καινούργιο. Δεν αξίζει να ρίξει χρήματα σ'αυτό.

και όμως δεν είναι αυτή.

Έχει διαφορές στην υλοποίηση και το πως είναι η μητρική.

Εγώ προς στιγμή τον έχω έτοιμο τον υπολογιστή ,το βράδυ θα κατεβάσω τα παιχνίδια που μου ζήτησε,θα τα βάλω έστω και σε Low και θα δούμε αν έστω παίζουν τότε όλα καλά :)

Δείτε το πρίν και το μετά στις φώτο :p

post-25790-1416078195,3412_thumb.jpg

post-25790-1416078195,4207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''Πριν'' και ακόμα χειρότερα, το βλέπω καθημερινά στο σέρβις μου και συγχύζομαι. Έχω βρει μέχρι και νεκρό ποντίκι μέσα σε πισι. Κάθε δουλειά είναι και μία ξεχωριστή περιπέτεια ανακάλυψης :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''Πριν'' και ακόμα χειρότερα, το βλέπω καθημερινά στο σέρβις μου και συγχύζομαι. Έχω βρει μέχρι και νεκρό ποντίκι μέσα σε πισι. Κάθε δουλειά είναι και μία ξεχωριστή περιπέτεια ανακάλυψης :)

εγώ αφού δεν έπαθα άσθμα πάλι καλά να λέω...

Είδα και έναν κροκόδυλο,αλλά ΟΚ,ξεκινάω εγκαταστάσεις απο τα παιχνίδια να δούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν.

Sims 3: Όλα στο Φούλ.

Skyrim : έκανε auto-detect τα έβαλε στο High και είναι και Playable,άνετα,αρκετά καλό FPS αν βγάλεις και το anti-liasing τότε είναι ακόμα καλύτερο.

Witcher : Περιμένω να τελείωσει η εγκατάσταση.:fun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.