Jump to content



Πως να κάνω Timelapse ;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω,πρόκεται να κάνω ένα μεγάλο BUILD απο την μηχανή μου κτλ. και θα ήθελα να γίνει Timelapse βίντεο.

Δεν έχω τρομερό εξοπλισμό.Απλά πράγματα.

Έχω μια κάμερα 3 ετίας με 8mpixel φακό, και στάντ αρκετά ψηλό.

1. Πως μπορώ να την κάνω να βγάζει timelapse;

2. Μπορώ πχ όμως να κάνω το άλλο να την βάλω να βγάζει βίντεο ώρες,και μετά με κάποιο πρόγραμμα να κρατήσει φώτο ανα 5 σεκ. και να μου τις κόψει;

Ευχαριστώ,όλες οι ιδέες ευκολοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κάνεις timelapse αυτόματα χωρίς να το υποστηρίζει η φωτ. μηχανή σου. Αυτό με το video είναι μία λύση αλλά 8mp φαντάζομαι compact το video που θα τραβάει θα ελεϊνο για να κάνεις extract frames. Άσε που πόση ώρα θα βαστάει μπαταρία/κάρτα μνήμης.

Άμα το build θα σου πάρει ώρα (2-3ώρες+) δε χρειάζεται να παίρνεις κάθε 5sec φωτό. Μόνο όταν κάνεις κάτι σημαντικό. Π.χ. αναφέρεις μηχανή, η κάμερα σταθερή, φωτός όταν βγάλεις τη σέλα, εξάτμιση, ποδιές κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν σου επιτρεπει η μηχανη η αν υπαρχει προγραμμα..

μπορεις να συνδεσεις τη μηχανη σου με τον υπολογιστη , να την διαβασει το προγραμμα οπως πχ αν εχεις nikon το camera control και οριζεις εσυ απο το προγραμμα καθε ποτε θελεις να τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κάνεις timelapse αυτόματα χωρίς να το υποστηρίζει η φωτ. μηχανή σου. Αυτό με το video είναι μία λύση αλλά 8mp φαντάζομαι compact το video που θα τραβάει θα ελεϊνο για να κάνεις extract frames. Άσε που πόση ώρα θα βαστάει μπαταρία/κάρτα μνήμης.

Άμα το build θα σου πάρει ώρα (2-3ώρες+) δε χρειάζεται να παίρνεις κάθε 5sec φωτό. Μόνο όταν κάνεις κάτι σημαντικό. Π.χ. αναφέρεις μηχανή, η κάμερα σταθερή, φωτός όταν βγάλεις τη σέλα, εξάτμιση, ποδιές κτλ κτλ.

Δεν έχω όντως , τέτοιου είδους φωτογραφική μηχανή ,το ξέρω οτι χρειάζετε.

Η ώρα που θα πάρει το BUILD υπολογίζετε για πάνω 8+ ώρες ,θα ξεκινήσει σίγουρα πρωί και θα τελείωσω σίγουρα απόγευμα.

Αν κάνω αυτό με το βίντεο πως κάνεις εξτράκτ;

Όσο για το επόμενο,με τον υπολογιστή έχω λάπτοπ που μπορώ να το συνδέσω,αλλά πιο πρόγραμμα το υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται εξτρακτ. Κάνεις speedup το βίντεο καμια 10αρια φορές και GG.

θα ήθελα να κερδίσω το εφέ του timelapse,δεν υπάρχει κάποιο editing tool που να κρατάει φώτο ανά 5 καρέ / δευτ. ; γενικά το μυαλό μου θέλει κάτι τέτοιο..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=S5Afu_BXzY8]Honda 07 CBR 600RR Konica Minolta Build - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο είναι το παραπάνω.

Tραβας βίντεο και το επιταχύνεις 10-15 φορες, αναλογα το αποτελεσμα που θές.

ΕDIT: Βασικά, το επιταχύνεις τόσο οσο χρειάζεται ώστε το τελικό βιντεο να έχει την διάρκεια που θες. Στο moviemaker γίνεται με ενα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο είναι το παραπάνω.

Tραβας βίντεο και το επιταχύνεις 10-15 φορες, αναλογα το αποτελεσμα που θές.

ΕDIT: Βασικά, το επιταχύνεις τόσο οσο χρειάζεται ώστε το τελικό βιντεο να έχει την διάρκεια που θες. Στο moviemaker γίνεται με ενα κλικ.

Βίντεο είναι;

Σαν timelapse Μου μοιάζει ...

Το καλό είναι οτι έχω κάμερα, έστω 8.1 Mpixel & τρίποδο,πιστεύεις οτι δεν θα κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι speedup.

To timelapse γίνεται με 2 τρόπους. Είτε με speedup κανονικού βίντεο ή με λήψη φωτογραφιών ανα κάποια χρονικά διαστήματα και συρραφή σε βίντεο.

____________

Η μηχανή σου τραβάει 640Χ480 βίντεο. Είναι κρίμα να κάνεις τόση δουλειά και να την έχεις σε τοσο σκ@τα ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι speedup.

To timelapse γίνεται με 2 τρόπους. Είτε με speedup κανονικού βίντεο ή με λήψη φωτογραφιών ανα κάποια χρονικά διαστήματα και συρραφή σε βίντεο.

____________

Η μηχανή σου τραβάει 640Χ480 βίντεο. Είναι κρίμα να κάνεις τόση δουλειά και να την έχεις σε τοσο σκ@τα ποιότητα.

σοβαρά μιλάς;Πωωω ξενέρωσα τώρα.

Άντε να δώ,τώρα ποιον θα βρώ να έχει κάμερα να τραβάει σε FullHD.

Άρα εγώ θα το κάνω με τον πρώτο τρόπο.. (μάλλον) :fun:

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιον να σου δανείσει κάμερα που τραβάει φωτογραφίες ανά κάποια δευτερόλεπτα ή κάποια gopro να κάνεις την δουλειά σου γιατί δεν θα βγάλεις καλό αποτέλεσμα και θα παιδευτείς. Μπορείς να το αναφέρεις και στην ζήτηση στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποιον να σου δανείσει κάμερα που τραβάει φωτογραφίες ανά κάποια δευτερόλεπτα ή κάποια gopro να κάνεις την δουλειά σου γιατί δεν θα βγάλεις καλό αποτέλεσμα και θα παιδευτείς. Μπορείς να το αναφέρεις και στην ζήτηση στις αγγελίες.

Να μου δανείσει για τόσες ώρες κάποιος απο εδώ,λίγο δύσκολο.

Θα ρωτήσω 1-2 άτομα αν ξέρουν ή έχουν κάποιον που να έχει γνωστό μας,μπας και ...

Όσο για την GOPRO για γενικό βίντεο δεν είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Με την gopro μπορείς να τραβήξεις καρέ καρέ φωτογραφίες ανά κάποια δευτερόλεπτα που του ορίζεις εσύ. Στην gopro hero 3 black που έχω μπορείς να τραβάς και βίντεο και φωτογραφίες ταυτόχρονα. Μετά για να κάνεις timelapse βάζεις τις φωτογραφίες πχ στο movie maker των windows και του ρυθμίζεις ανά πόσα λεπτά να αλλάζει φωτογραφίες και έτσι δημιουργεί ένα βίντεο με καρέ καρέ φωτογραφίες. Βέβαια με την gopro πρέπει να έχεις καλό φωτισμό για να βγουν καλές οι φωτογραφίες γι αυτό καλό θα ήταν βρεις μία μεσαίας κατηγορίας dslr που να έχει επιλογή για ριπή πολλών φωτογραφιών.

Link to comment
Share on other sites

Με την gopro μπορείς να τραβήξεις καρέ καρέ φωτογραφίες ανά κάποια δευτερόλεπτα που του ορίζεις εσύ. Στην gopro hero 3 black που έχω μπορείς να τραβάς και βίντεο και φωτογραφίες ταυτόχρονα. Μετά για να κάνεις timelapse βάζεις τις φωτογραφίες πχ στο movie maker των windows και του ρυθμίζεις ανά πόσα λεπτά να αλλάζει φωτογραφίες και έτσι δημιουργεί ένα βίντεο με καρέ καρέ φωτογραφίες. Βέβαια με την gopro πρέπει να έχεις καλό φωτισμό για να βγουν καλές οι φωτογραφίες γι αυτό καλό θα ήταν βρεις μία μεσαίας κατηγορίας dslr που να έχει επιλογή για ριπή πολλών φωτογραφιών.

αί να δώ που θα βρώ...:victory:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.