Jump to content



Θερμοκρασία σε 3770Κ


Ali8inoS

Recommended Posts

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που ανοίγω θέμα ελπίζω να το έκανα στο σωστό τοπικ και να μην αρχίσετε το κράξιμο:p

Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα έναν 3770Κ και όταν παίζω crysis 3 οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν στο θεό δλδ αγγίζει τους 70c έχω stock cooler της intel τι μπορεί να φταίει? :help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που ανοίγω θέμα ελπίζω να το έκανα στο σωστό τοπικ και να μην αρχίσετε το κράξιμο:p

Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα έναν 3770Κ και όταν παίζω crysis 3 οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν στο θεό δλδ αγγίζει τους 70c έχω stock cooler της intel τι μπορεί να φταίει? :help:

E, όχι και στον Θεό... Μια χαρά είσαι με 70°. Μη το πείς πουθενά...:secret:.

Οι ιδανικές θερμοκρασίες λειτουργίας για τον 3770κ είναι τυπικά μέχρι 67°, αλλά κανονικά υπάρχει αέρας μέχρι 72° Αυτές είναι καλές θερμοκρασίες για μεγάλο προσδόκιμο ζωής του επεξεργαστή. Το να φτάσεις σε full load τους 75-76° πάλι δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Αρχίζεις να ανησυχείς όταν σε φυσιολογικές συνθήκες ανεβαίνεις πάνω από 80° σε στρεσάρισμα. Εκεί όντως θα αρχίσει να ροκανίζεται η ζωή του επεξεργαστή αν αυτές οι θερμοκρασίες τραβάνε για καιρό.

Μπορείς αν θέλεις να είσαι πιο ήσυχος να βάλεις μια φτηνή και καλή αερόψυκτρα, όπως η Hyper Evo 212 με 30κάτι € και να έχεις υπό φορτίο κάτω και από 60°.

(Στα γράφω αυτά ως κάτοχος του 3770κ και μάλιστα με OC'ing στα 4.6)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ανάλογο.

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή χρονισμένο στα 4,2 με την ψύχτρα της υπογραφής.

Σε βαριά παιχνίδια (Crysis 3 , BF4 κλπ.) ανεβαίνει 90+ Να το αφήσω έτσι ή να λύσω την ψύχτρα (πράγμα αληθινά ψυχοφθόρο) και να ελέγξω επαφή, πάστα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ανάλογο.

Έχω τον ίδιο επεξεργαστή χρονισμένο στα 4,2 με την ψύχτρα της υπογραφής.

Σε βαριά παιχνίδια (Crysis 3 , BF4 κλπ.) ανεβαίνει 90+ Να το αφήσω έτσι ή να λύσω την ψύχτρα (πράγμα αληθινά ψυχοφθόρο) και να ελέγξω επαφή, πάστα κλπ.

ναι να το ελέγξεις. Εγώ με 4,5 όταν είχα 3770k σε games πήγαινε max 77 βαθμούς, με καλή ψύκτρα όμως. Αν έχεις το stock cooler της intel που είναι σκουπίδι τότε είναι φυσιολογικοί οι 90 βαθμοί σε o/c.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την στόκ, αλλά αυτή AIRCOOL: Be quiet Dark Rock Advanced C1

Κάτι πρέπει να συμβαίνει μάλλον στην επαφή με τον επεξεργαστή. Ότι χειρότερο. Ξήλωσε τα σχεδόν όλα γαμώτο.

Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτήν την ψύκτρα και τον 3770κ στα 4.2 να ανεβαίνεις 90°C. Κάτι τρέχει. Το πιθανότερο επαφή. Εκτός αν κάτι συμβαίνει με το ρεύμα. Με τι Vcore είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου δεν θα τον άφηνα στους 90° καθόλου. Δεν σημαίνει ότι έχει πάθει κάτι, αλλά είναι ρίσκο και κρίμα να "ψήσεις" τέτοιον επεξεργαστή. Πρέπει να κοιτάξεις να τον έχεις κάτω από 72° μονίμως σε full load.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα

3770K @4.5/1.2v

Prime95 v28 8threds Small FFT

Μετα απο 1 ωρα είμαι στουε 70c ο πιο ζεστος πυρηνας με 25c θερμοκρασια δωματιου

Ειναι καλα για custom loop?

Link to comment
Share on other sites

jsiNKsN.jpg

Stock ο CPU εδώ πέρα..

Οι τιμες είναι σημερινές το PC 3ων μερών ανοιχτο, έχω παίξει BF4 Titanfall Diablo Wolfenstain Watch Dogs, Εχω Streaμαρει.. Επίσης έχω 290 που ρίχνει μέσα στο κουτί των ζεστό αέρα..

Τα Fans του κουτιού όταν είμαι Browsing και τανίες δουλεύουν μόνο οι από πάνω που βγάζουν τον εσωτερικό αέρα και όταν παίζω μπαίνουν και Intake να σπρωχνουν τίποτα..

Θερμοκρασία δωματίου.. 20-26..

Η80 με scythe typhoon 1850rpm

Link to comment
Share on other sites

jsiNKsN.jpg

Stock ο CPU εδώ πέρα..

Οι τιμες είναι σημερινές το PC 3ων μερών ανοιχτο, έχω παίξει BF4 Titanfall Diablo Wolfenstain Watch Dogs, Εχω Streaμαρει.. Επίσης έχω 290 που ρίχνει μέσα στο κουτί των ζεστό αέρα..

Τα Fans του κουτιού όταν είμαι Browsing και τανίες δουλεύουν μόνο οι από πάνω που βγάζουν τον εσωτερικό αέρα και όταν παίζω μπαίνουν και Intake να σπρωχνουν τίποτα..

Θερμοκρασία δωματίου.. 20-26..

Η80 με scythe typhoon 1850rpm

Αν τον έχεις stock τότε αν βγάλεις το Vcore από το αυτόματο και το βάλεις 1.1 με το χέρι θα δείς 5-10° πιό κάτω. Είναι λίγο ψηλές οι θερμοκρασίες για stock με Η80.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είσαι. Εγώ τον χειμώνα στα 4.5 με 1.28V τον έφτανα 75°. Άρα καλά είσαι. Έχω την H80i σαν ψύξη.

Καλα ενταξει η δικια μου ειναι γομαρι με στεροειδη (2x480 + 1x240) αλλα εχω πανω και 2x7950 στο κυκλωμα (1100/1500 @1/2v) αλλα παλι δεν με ικανοποιεί, δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλα ενταξει η δικια μου ειναι γομαρι με στεροειδη (2x480 + 1x240) αλλα εχω πανω και 2x7950 στο κυκλωμα (1100/1500 @1/2v) αλλα παλι δεν με ικανοποιεί, δεν ξερω

Είναι και το hyper threading σε αυτούς τους επεξεργαστές που ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία. Αν το απενεργοποιήσεις θα δείς 5-10° κάτω. Είναι καλό πάντως το τσιπάκι. Αν με 1.2V έπιασες 4.5 τότε με 1.3 μπορείς να ανέβεις και 4.7GHz όπως το βλέπω. Όλα εξαρτώνται από το τσιπάκι. Άλλα θέλουν λίγο ρεύμα και ανεβάζουν θερμοκρασίες, άλλα θέλουν παραπάνω ρεύμα και είναι πιό δροσερά. Εσένα είναι μια μεσαία κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.