Jump to content



Αλλαγη router


spaka

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

Εχω στο σπιτι το thomson router που δινει η forthnet. Δεν ειμαι ευχαριστημενος ομως γιατι σε πολλα σημεια (παρεμβαλονται ντουβαρια) δε πιανω σημα με το κινητο. Ειδα κατι ρουτερ με 2 κεραιες περιπου στο 30euro και επισης ειδα και wifi repeaters στα 40 ευρο. Τι να επιλεξω;

Η δικια μου σκεψη ηταν να παρω router με τη λογικη να ξεκιναει το σημα δυνατο απο τη πηγη αλλα δε ξερω τι διαφορα θα δω με αυτο με τις 2 κεραιες.

Ευχαριστω!

Αυτο ειναι το μοντεμ που ειδα http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/adsl-modem-router/TP-Link-Wireless-ADSL-Modem-Router-%ce%9d-300Mbps-Annex-A.htm

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις 2 κεραίες συνήθως υποστηρίζουν υψηλότερες ταχύτητες σε wifi N αφού χρησιμοποιούν περισσότερα κανάλια. Αν αλλάζουν οι κεραίες μπορείς μελλοντικά να βάλεις κάποιες με μεγαλύτερη απολαβή. Ο repeater είναι καλή λύση αν έχεις πολλά ντουβάρια αφού ουσιαστικά θα παίρνει σήμα και τριγύρω του θα έχεις αισθητά καλύτερη λήψη. Μήπως όμως έχει θέμα το κινητό σου; Το δικό μου έξω από την οικοδομή και με 3 ορόφους διαφορά οριακά βλέπει σήμα και έχει ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μου ειναι Samsung Nexus S και στο σαλονι πιανει τσιμα τσιμα (σχεδον καθολου). Στον ιδιο χωρο εχω ενα htpc που με ενα usb wifi στικακι πιανει 3-4/5.

Ουτος η αλλως θελω να αυξησω τη δυναμη του wifi για να πιανει και στο διπλα σπιτι που τωρα πιανει παλι τσιμα-τσιμα και αυτο μονο σε συγκεκριμενο σημειο.

Δηλαδη λεσ οτι αυτα τα router με μεγαλυτερες και περισσοτερες κεραιες δεν δινουν περισσοτερο σημα?

Link to comment
Share on other sites

το thomson router είναι άχρηστο για το wifi, προτίμησε να έχεις μια συσκευή !! ή ακόμα αγόρασε με 1000lan αν σε ενδιαφέρει για μελλοντικά ..... κάνεις οικονομία και στο ρεύμα.

Αν καταλαβα εννοεις να μη παρω repeater αλλα να παρω modem.

Αυτο που εβαλα στο παραπανω λινκ ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη ρε παιδια αλλα με αυτο το tplink που ανεφερα δεν παιρνω καθολου περισσοτερη ενταση;

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ίσως. Πάντως στα σχόλια του προϊόντος υπάρχει κάποιος κάτω-κάτω που αναφέρει μέτριο σήμα σε wifi. Οι κεραίες πρέπει να αποσπώνται και να υπάρχει δυνατότητα να συνδεθούν άλλες με μεγαλύτερη απολαβή. Εγώ δεν θα αγόραζα νέο modem/router και σίγουρα όχι από Πλαίσιο.

Το thomson που έχεις δεν είναι άσχημο. Πριν 4-5 χρόνια ήταν από τα καλύτερα της αγοράς όσο αφορά τη σταθερότητα σε ιντερνετ αλλά παρόλο που έχει και σχετικά δυνατό σήμα στο wifi αν το ζορίσεις και αρχίσεις και συνδέεις πολλές συσκεύες και μεταφέρεις αρχεία στο τοπικό δίκτυο άνετα μπορεί να το φας το restart από τον router παρόλο που δεν έχει θέμα η γραμμή.

Εγώ είμαι με thomson 585v7 σε bridged mode και μετά έχω συνδέσει ένα western digital router (mynet N900) και έχω πολύ καλή κάλυψη. Θα κοίταγα στη θέση σου για σκέτο router με καλό wifi και όχι modem/router. Μελλοντικά (λέμε τώρα) αν μπει καμιά vdsl το modem/router που θα πάρεις θα σου είναι άχρηστο και θα πρέπει να τα ξανασκάσεις ένω με router απλά θα κουμπώσεις πάνω το νέο modem του παρόχου και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

...Το thomson που έχεις... παρόλο που έχει και σχετικά δυνατό σήμα στο wifi αν το ζορίσεις και αρχίσεις και συνδέεις πολλές συσκεύες και μεταφέρεις αρχεία στο τοπικό δίκτυο άνετα μπορεί να το φας το restart από τον router παρόλο που δεν έχει θέμα η γραμμή....

Δεν ξέρω για το ν7, αλλά το ν8 είναι άχρηστο. Το έχουν από πάνω μας, βρίσκομαι ακριβώς από κάτω του και το μόνο που πιάνει είναι ένα laptop. Κινητά και pads, αποσυνδέονται συνέχεια. Επειδή μάλιστα δεν είχα και internet, είχα κάνει σύνδεση μέσω ασύρματου με τους πάνω με ένα TPlink AP και έπεφτε η σύνδεση 3-4 φορές την ημέρα μόλις έμπαινε στο ασύρματο 3η-4η συσκευή. Όχι απλά δεν είναι καλό, είναι χάλια.

Εγώ έχω τώρα ένα NetGear DGND3300 που, σύμφωνα με τα reviews, το αρνητικό του σημείο είναι το WiFi και κατέβαζαν updates 4 συσκευές ταυτόχρονα και δεν έκανε κιχ.

Φίλε [MENTION=22091]spaka[/MENTION], πάρε ένα καλό router. Δε χρειάζεται να πληρώσεις πολλά για 2 και 3 κεραίες, τη στιγμή που αυτές μόνο μεγαλύτερη ταχύτητα προσφέρουν. Αν το θέλεις για internet και vDSL να έχεις, είσαι στα 50mbits, όσο δηλαδή και το απλό Wifi. Βρες κάποιο με καλό σήμα και πάρε το. Ψάξε για Vigor. Είναι εξαιρετικά αλλά και ακριβά. Δες όμως και κανένα review, γιατί το τελευταίο που είχα ήταν επί adsl 4mbit και μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν από πάνω μας, βρίσκομαι ακριβώς από κάτω του και το μόνο που πιάνει είναι ένα laptop. Κινητά και pads, αποσυνδέονται συνέχεια. Επειδή μάλιστα δεν είχα και internet, είχα κάνει σύνδεση μέσω ασύρματου με τους πάνω με ένα TPlink AP και έπεφτε η σύνδεση 3-4 φορές την ημέρα μόλις έμπαινε στο ασύρματο 3η-4η συσκευή. Όχι απλά δεν είναι καλό, είναι χάλια.

:hehe: Sorry, αλλά το τελευταίο μου θύμισε εκείνα τα ανεκδοτάκια της κρίσης:

Με πήραν απ' τη Hellas Online. Τους είπα: "Ευχαριστώ, κλέβω Conn-X απ' τον γείτονα, δεν αλλάζω εταιρεία"...

Link to comment
Share on other sites

LOL

πάντως το v7 είναι αστέρι. Όσο το είχα για modem/router "έκλεβε" και η αδερφή μου internet που νοικιάζει σπίτι περίπου 100μ μακριά από μενα και με 2-3 τοίχους να παρεμβάλλονται. Δεν είχε τρομερό σήμα αλλά FB έμπαινε χωρίς προβλήματα. Πάντως όταν το ζόριζα με μεταφορές από ΝΑS σε NAS το έτρωγα το restart σε dt από το thomson. Γενικά λόγω συμβατών dslam είχαν ένα πλεονέκτημα παλιά τα thomson. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια. Από τα 2 modem που πήρα από ΟΤΕ χτυπάει κάνα mbps πάρα πάνω σε συγχρονισμό το thomson και είναι εξίσου σταθερό οπότε why not. Τώρα ειδικά σε bridged mode είναι super :p

Υ.Γ. δεν έχω δοκιμάσει το v8 αλλά υποψιάζομαι ότι είναι θέμα firmware. Κάποιες από τις εκδόσεις που είχαν διαθέσει ήταν προβληματικές. Δοκίμασε με πιο πρόσφατο firmware μπας και στρώσει αν έχεις όρεξη να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. δεν έχω δοκιμάσει το v8 αλλά υποψιάζομαι ότι είναι θέμα firmware. Κάποιες από τις εκδόσεις που είχαν διαθέσει ήταν προβληματικές. Δοκίμασε με πιο πρόσφατο firmware μπας και στρώσει αν έχεις όρεξη να το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Δοκίμασα με 3 διαφορετικά, δεν άλλαξε κάτι. Όπως και να έχει όμως, αφού έχει θέματα, ας πάρει ένα της προκοπής να κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις μεχρι στιγμης.

Καταρχην να πω πως οντως το τελευταιο καιρο εχω μπολικες συσκευες πανω στο wifi.Εχω δωσει και το κωδικο σε ενα φιλαρακι γειτονα στο διπλα σπιτι και μπαινει και αυτος απο κει σε κανα fb και skype. Στην ουσια αυτος θελει να πληρωσει το modem και γω θα επωφεληθω με καλητερο σημα στο σπιτι γιατι ψηλοζοριζομαι.

Τωρα αν καταλαβα το brigde mode ειναι να ακομα ενα router με wifi το οποιο θα συνδεσω να δουλευει ως κατι σαν repeater; Αυτο στην ουσια θα ειναι απλα μονο στο ρευμα;

Να κοιταξω για ενα Vigor modem και να χρησιμοποιησω το thomson για bridge;

Σορυ αν πεταω μπαρουφες. Μή "δενεστε" αναφορες σε router - modem γιατι τα εχω λιγο μπερδεμενα:)

Στάλθηκε από το Nexus S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τώρα ένα NetGear DGND3300 που, σύμφωνα με τα reviews, το αρνητικό του σημείο είναι το WiFi και κατέβαζαν updates 4 συσκευές ταυτόχρονα και δεν έκανε κιχ.

Ουτε το ΖΤΕ ήταν καλο?

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Ουτε το ΖΤΕ ήταν καλο?

Δεν πρόλαβα να το χαρώ... Το έβαλα απάνω, αλλά έκανα ένα λάθος στον κωδικό του wifi. Έτσι, εγώ έμπαινα μια χαρά, αλλά εκείνοι, που δεν είχαν και ιδέα πως να τα αλλάξουν, δε μπορούσαν να μπουν. Οπότε το έβγαλαν, έβαλαν πάλι το Thomson και μου το επέστρεψαν λέγοντας ότι δε δουλεύει... :hang2: Όπως καταλαβαίνεις, δεν προσπάθησα να τους πείσω να το βάλω πάλι. Πλέον, εδώ και 1 εβδομάδα, έχουμε internet δικό μας, οπότε εκεί μπήκε το παλιό καλό NG που είχα. (btw, αν θέλεις αν βρεθούμε να στο δώσω πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα ενα NETGEAR με 2πλη κεραια που ειχε ο αδερφος μου και δεν ειχε διαφορα στο σημα.

Μου προτεινε ενας φιλος να βρω ενα modem/router με βιδωτη κεραια και να παρω και extra μεγαλυτερη κεραια.

Εχετε κατι υποψιν να προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.