Jump to content



Samsung NX1000 - official thread


Recommended Posts

Μετά από καιρό που ψηνόμουν για mirrorless, τελικά τσίμπησα μια Samsung NX1000. Μιας και είμαστε αρκετοί οι κάτοχοι της συγκεκριμένης μηχανής, είπα να κάνω ένα θέμα ώστε να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και απόψεις για την φτηνή αλλά θαυματουργή NX1000.

attachment.php?attachmentid=61368&stc=1&d=1396145905

Ξεκινάω λοιπόν με 2 ερωτησούλες:

1. Κάρτα μνήμης. Πόσο ρόλο παίζει η ταχύτητα της κάρτας? Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ μια sandisk microSD που έχει μείνει στην άκρη εδώ και κανά χρόνο (είχε αγοραστεί για κινητό). Είναι η κλασσική class10 UHS-1 και αν θυμάμαι καλά είναι rated για 30mb/s. Απ ότι βλέπω τώρα κυκλοφορούν σε πολύ προσιτές τιμές κάρτες με διπλάσιες+ ταχύτητες. Αξίζει να πάρω μία ή δεν θα καταλάβω καμία διαφορά?

2. UV φίλτρο. Το σκέφτομαι για προστασία του φακού πιο πολύ. Στην παλιά μου αναλογική SLR είχα (αν και δεν χρειάστηκε ποτέ). Εδώ να πάρω? Αν ναι, τι μάρκες να κοιτάξω και σε τι χρήματα παίζουν?

Για να ακούσω γνώμες :)

[attach]61368[/attach]

post-5110-1416078271,7418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω λοιπόν με 2 ερωτησούλες:

1. Κάρτα μνήμης. Πόσο ρόλο παίζει η ταχύτητα της κάρτας? Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ μια sandisk microSD που έχει μείνει στην άκρη εδώ και κανά χρόνο (είχε αγοραστεί για κινητό). Είναι η κλασσική class10 UHS-1 και αν θυμάμαι καλά είναι rated για 30mb/s. Απ ότι βλέπω τώρα κυκλοφορούν σε πολύ προσιτές τιμές κάρτες με διπλάσιες+ ταχύτητες. Αξίζει να πάρω μία ή δεν θα καταλάβω καμία διαφορά?

2. UV φίλτρο. Το σκέφτομαι για προστασία του φακού πιο πολύ. Στην παλιά μου αναλογική SLR είχα (αν και δεν χρειάστηκε ποτέ). Εδώ να πάρω? Αν ναι, τι μάρκες να κοιτάξω και σε τι χρήματα παίζουν?

Για να ακούσω γνώμες :)

1) ναι παιζει ρολο, η nx1000 παροτι ειναι μια εξαιρετικη για τα χρηματα της μηχανη ειναι λιγο αργη στην εγγραφη των αρχειων της. Εγω ειχα παρει μια sandisk extreme με ταχυτητα εγγραφης εως 95mb/s και ειδα διαφορα στα raw. Εουν πεσει οι τιμες τους οποτε αξιζει νομιζω.

2) Επαιρνα παλια uv φιλτρακια αλλα πλεον τα εχω καταργησει γιατι εβλεπα οτι μου εριχναν λιγο την ποιοτητα του φακου και γενικα πεταγαν κατι περιεργα flares στα βραδινα φωτα (η εμπειρια μου ηταν μονο με φιλτρακια απο hoya). Τελικα τα καταργησα εδω και 2 χρονια μιας και νομιζω οτι αν εισαι προσεκτικος με τους φακους σου δεν θα εχεις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

1) ναι παιζει ρολο, η nx1000 παροτι ειναι μια εξαιρετικη για τα χρηματα της μηχανη ειναι λιγο αργη στην εγγραφη των αρχειων της. Εγω ειχα παρει μια sandisk extreme με ταχυτητα εγγραφης εως 95mb/s και ειδα διαφορα στα raw. Εουν πεσει οι τιμες τους οποτε αξιζει νομιζω.

Αν είναι αργή σαν μηχανή (πχ δεν μπορεί να γράψει με μεγάλη ταχύτητα), τι της βάλεις σχετικά αργή, τι της βάλεις πολύ γρήγορη κάρτα, δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά. Μεγάλη εμπειρία στο θέμα ψηφιακών δεν έχω, όμως η απλή λογική αυτό λέει. Τι κάρτα είχες πριν και κατάλαβες διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αργή σαν μηχανή (πχ δεν μπορεί να γράψει με μεγάλη ταχύτητα), τι της βάλεις σχετικά αργή, τι της βάλεις πολύ γρήγορη κάρτα, δεν θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά. Μεγάλη εμπειρία στο θέμα ψηφιακών δεν έχω, όμως η απλή λογική αυτό λέει. Τι κάρτα είχες πριν και κατάλαβες διαφορά?

Ειχα μια kingston class 10 και με την αλλαγη ειχα δει διαφορα οπως ειπα. Οσο για την ταχυτητα ισχυει αυτο που λες οποτε υποθετω οτι οι απλες καρτες δεν επιαναν μονιμα αυτην την ταχυτητα.

Θα βρεις περισσοτερα εδω η αν κανεις μια αναζητηση στο google με το συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της ΝΧ1000 και εγώ προσφάτως..

Για τα λεφτά της πάρα πολύ ευχαριστημένος με την μηχανή,την έχω αγαπήσει!

Στον kit φακό δεν έχω uv φίλτρο αλλά στον 50-200mm που πήρα εχθές έχω ένα Hoya και προσπαθώ να κάνω δοκιμές για το αν μειώνει ή όχι την ποιότητα εικόνας οπότε μόλις καταλήξω θα ενημερώσω :)

Κάρτα μνήμης και εγώ με μια Sandisk Ultra 16GB είμαι και όντως υπάρχει μια ελάχιστη καθυστέρηση στα raw αρχεία αλλά για εμένα είναι πολύ μικρή και αποδεκτή..

Δέν κάνει 6sec. που λέει το παιδί στο πρώτο post του παραπάνω link!

Link to comment
Share on other sites

Must φακος παντως για την nx1000 ειναι ο 30αρης, ειναι εξαιρετικος φακος για τα χρηματα του (τον ειχα βρει καπου στα 160-180) πριν 1 χρονο περιπου που τον ειχα παρει στο ebay και ο φακος περα οτι ειναι πολυ καλος κανει και την μηχανη πολυ μικρη. Βολευει απιστευτα σε φωτογραφια δρομου και σε μερη που δεν θες να δωσεις στοχο.

Link to comment
Share on other sites

ένα Hoya και προσπαθώ να κάνω δοκιμές για το αν μειώνει ή όχι την ποιότητα εικόνας οπότε μόλις καταλήξω θα ενημερώσω :)

γενικα δεν μειωνουν τα καλα φιλτρα αλλα ορισμενες φορες το βραδυ με τα φωτα στους δρομους κανουν ανακλασεις αναμεσα στα οπτικα , δοκιμασε το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν μειωνουν τα καλα φιλτρα αλλα ορισμενες φορες το βραδυ με τα φωτα στους δρομους κανουν ανακλασεις αναμεσα στα οπτικα , δοκιμασε το βραδυ

Will do sir!

From Outer Space - Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.