Jump to content



Περιεργο προβλημα με USB 3.0 θυρες


knight_77

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Εδω και καποιο καιρο, απο τοτε δλδ που πηρα εναν εξωτερικο δισκο USB 3.0 (Western Digital Passport 500GB),

αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με τις θυρες USB της μητρικης, οποτε ζηταω τα φωτα σας.

Με τον που τον συνδεω σε θυρα USB 3.0, οι υπολοιπες θυρες 2.0 υπολειτουργουν ή δεν δουλευουν καθολου.

Για παραδειγμα το Wireless USB Stick που ειναι πανω σε USB 2.0 θυρα, αποσυνδεεται απο το νετ και επαναλειτουργει κανονικα μονο οταν αποσυνδεσω τον δισκο απο την USB 3.0 θυρα.

Eπισης η ταχυτητα του σκληρου ειναι πολυ πεσμενη ακομα και κατω απο τις ταχυτητες 2.0 οταν ειναι συνδεδεμενος στις θυρες 3.0.

Δυστυχως δεν εχω καποια αλλα συσκευη USB 3.0 να δοκιμασω, αλλα κατι μου λεει ειναι καποιο θεμα της μητρικης.

Τα specs του μηχανηματος ειναι τα εξης:

i7 2600Κ @ stock

16GB Hyper X Beast @ 1600Mhz

Asrock Z68 Extreme3 Gen3

Αsus 770 GTX

Στο bios ο controller για τις USB 3.0 ειναι κανονικα ενεργοποιημενος.

Οποιαδηποτε ιδεα καλοδεχουμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμάζεις και νεότερους οδηγούς από εδώ; Station-Drivers - News

κι εγώ θυμαμαι παλια είχα θέματα με μια καρτούλα usb 3.0 με τσιπάκι NEC.

με το Ζ77 chipset όμως και εγγενής υποστήριξη σε usb 3.0 δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτο παντως να εχει τετοια θεματα.

Εγώ έχω 4 στο κουτί και 2 στη μητρική. Από τα 4 του κουτιού, τα 3 τα βλέπει κανονικά, ενώ το 4ο όταν βάζω συσκευή μου λέει να το βάλω σε 3άρι γιατί εκεί που το βάζω είναι αργό :fist:

κι εγώ θυμαμαι παλια είχα θέματα με μια καρτούλα usb 3.0 με τσιπάκι NEC.

Συνάδελφος είχε θέματα με τon Frisco Logic (που θεωρείται ο καλύτερος) και πήρε έναν TurboX που φοράει απάνω το Renesas (NEC δηλαδή) και παίζει μια χαρά...

Γενικά είναι ανώριμο και έχει θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου πρέπει να έχει τον ASMedia 1042 USB 3.0 controller σύμφωνα με το manual και τις φωτογραφίες στο internet.

Κάνε έναν κόπο και πέρνα τον τελευταίο driver για αρχή. Όχι από το site του κατασκευαστή.

Αυτός είναι ο τελευταίος:

http://www.station-drivers.com/index.php/downloads/func-download/460/chk,bbeda9e8d509e37864934aaabb829946/no_html,1/

Δες αν αλλάξει κάτι με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Εδω και καποιο καιρο, απο τοτε δλδ που πηρα εναν εξωτερικο δισκο USB 3.0 (Western Digital Passport 500GB),

αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με τις θυρες USB της μητρικης, οποτε ζηταω τα φωτα σας.

Με τον που τον συνδεω σε θυρα USB 3.0, οι υπολοιπες θυρες 2.0 υπολειτουργουν ή δεν δουλευουν καθολου.

Για παραδειγμα το Wireless USB Stick που ειναι πανω σε USB 2.0 θυρα, αποσυνδεεται απο το νετ και επαναλειτουργει κανονικα μονο οταν αποσυνδεσω τον δισκο απο την USB 3.0 θυρα.

Eπισης η ταχυτητα του σκληρου ειναι πολυ πεσμενη ακομα και κατω απο τις ταχυτητες 2.0 οταν ειναι συνδεδεμενος στις θυρες 3.0.

Δυστυχως δεν εχω καποια αλλα συσκευη USB 3.0 να δοκιμασω, αλλα κατι μου λεει ειναι καποιο θεμα της μητρικης.

Τα specs του μηχανηματος ειναι τα εξης:

i7 2600Κ @ stock

16GB Hyper X Beast @ 1600Mhz

Asrock Z68 Extreme3 Gen3

Αsus 770 GTX

Στο bios ο controller για τις USB 3.0 ειναι κανονικα ενεργοποιημενος.

Οποιαδηποτε ιδεα καλοδεχουμενη :)

τι ταχύτητες έχεις στο usb3?? οι αρχικοί οδηγοί ήταν ελαττωματική.... εγώ δεν αντιμετωπίζω θέμα με το usb3 στικ integral 32gb και με το intenso 3t usb3

αλλά εγώ έχω το Etron EJ168A

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου πρέπει να έχει τον ASMedia 1042 USB 3.0 controller σύμφωνα με το manual και τις φωτογραφίες στο internet.

Κάνε έναν κόπο και πέρνα τον τελευταίο driver για αρχή. Όχι από το site του κατασκευαστή.

Αυτός είναι ο τελευταίος:

http://www.station-drivers.com/index.php/downloads/func-download/460/chk,bbeda9e8d509e37864934aaabb829946/no_html,1/

Δες αν αλλάξει κάτι με αυτό.

Τον περασα αλλα παλι τα ιδια.

Σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα του stick και παιζει ασυμβατοτητα.

τι ταχύτητες έχεις στο usb3?? οι αρχικοί οδηγοί ήταν ελαττωματική.... εγώ δεν αντιμετωπίζω θέμα με το usb3 στικ integral 32gb και με το intenso 3t usb3

~20ΜB/s

Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα παω στη γυναικα θα δανειστω το δικο της wireless στικακι, τουλαχιστον να αποκλεισω θεμα ασυμβατοτητας.

Σε περιπτωση που εχω παλι τα ιδια, θα το παρω αποφαση μου φαινεται πως ειναι θεμα μητρικης....

Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο

Link to comment
Share on other sites

Τον περασα αλλα παλι τα ιδια.

Σκεφτομαι μηπως ειναι θεμα του stick και παιζει ασυμβατοτητα.

~20ΜB/s

με αυτήν την ταχύτητα η θύρα δουλεύει σαν usb2,και ελαττωματικά βρες στο νετ καινούργιους οδηγούς,ή αγόρασε απο το ebay με 6-8 ευρω usb pci-e

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.