Jump to content



Προβολείς / φωτισμός


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Long time, no see :p

Μπαίνω απευθείας στο ζουμί. Ψάχνομαι για φωτισμό, για πορτραίτα, μοντέλα κλπ. Δεν θέλω φλας, θέλω ζεστό σταθερό φωτισμό και όσο γίνεται πιο φθηνό για να ξεκινήσω. Βρήκα μια προσφορά (?) στο adorama η οποία είναι αυτή. 3 προβολείς, με βάσεις, ρυθμιστή τάσης και τα πτερύγια, όλα μαζί 330€. Θα χρειαστώ και ομπρέλες, τουλάχιστον 2. Το πρόβλημα με το παραπάνω είναι το κόστος και ο αριθμός των προβολέων που είναι 3, ενώ και με 2 κάνω την δουλειά μου. Ίσως και με έναν για αρχή.

Τέλος πάντων, ο ένας μόνος του χωρίς βάση και χωρίς ρυθμιστικό κάνει 99€, οπότε αν βάλεις βάση και ρυθμιστή πάει αρκετά παραπάνω.

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι ψήνεται κανείς για συνεταιρική παραγγελία; Να πάρουμε το σετ με αναλογία 1/1 τρία άτομα, ή 2/1 δυο άτομα και να πληρώσει ο καθένας το ανάλογο ποσό;;;

Άλλες γνώμες; Μεταχειρισμένα που μπορώ να βρω; Με λίγο googling δεν βρήκα κάτι σε μεταχειρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά ακριβός ο Κατερέλος.

Σκέφτομαι ακόμα και έναν απλό προβολέα όπως αυτός με 30€ μαζί με την βάση. Και με μια ομπρελίτσα θα είναι κούκλος.

Αν πάρεις τέτοιο πάρε με τουλάχιστον τα μισά watt, στσ 500 είναι ψησταριά, την ομπρέλα θα στην λιώσει για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες είναι σχετικά φθηνές, θα πάρω άλλες, κοστίζουν μέχρι 10€ περίπου οι ακριβότερες απ' ότι είδα και διαρκούν 200+ ώρες.

Βρήκα 2 τέτοιους προβολείς στα 30€ και οι δυο μαζί, από ιδιώτη που δεν τους έχει χρησιμοποιήσει. Οπότε λέω να τους πάρω. Μένει μόνο να μου πει μια λεπτομέρεια για τις βάσεις.

Οπότε με 30€ για τους προβολείς και άλλα τόσα για 2 ομπρέλες έκλεισα :)

Μάλλον θα χρειαστεί μια προέκταση στις βάσεις στην περίπτωση που θέλω να ξεπερνούν το 1.90, αλλά αυτό γίνεται σχετικά εύκολα με πατέντα™.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Long time, no see :p

Μπαίνω απευθείας στο ζουμί.

Aκομα στο ζουμι σε κοβω...θα μπεις και στο ψητο??

Αυτα που αναφερεις ειναι πολυ γενικα ..και θεωρω οτι παιζει να κινηθεις σε λαθος αγορα με αυτα που βλεπεις.

(οχι οτι δεν θα βγαζεις φωτος..φως θες..φως βγαζουν).

Προσωπικα και χωρις να ξερω ακριβως τι σκοπο εχεις στο μυαλο σου δεν θα αγοραζα ομπρελες.

Softboxes ftw.

To πρωτο λινκ στα γρηγορα..θα ηθελα να ειχε και grid να μπαινει μπροστα.

3 x950w Continuous Lighting Kit Studio Photography Light + softbox + light stand | eBay

Επισης κατι ακομα...αν εχεις ενα και νομιζεις οτι με 2 θα κανεις δουλεια..παω στοιχημα οτι τις 99% των περιπτωσεων θα ηθελες και τριτο (Εκτος αν ξερεις να τα στηνεις αναλογα την εκαστοτε περισταση).Τα δυο μπροστα ενθεν και ενθεν ειναι ψιλοτραγικο.Θα χρειαστεις και rim(hair) light.

my 2c

υ.γ

για εντος τα θες ..για εκτος..για να καλυψεις χωρο (εκκλησια πχ), κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

A

To πρωτο λινκ στα γρηγορα..θα ηθελα να ειχε και grid να μπαινει μπροστα.

3 x950w Continuous Lighting Kit Studio Photography Light + softbox + light stand | eBay

Μια απορία γιατί δεν μου βγαίνουν τα νούμερα..:o

Στις λεπτομέρειες γράφει:

3 x 950W Continuous Head Unit : 2850W

15 x 38W-5500K Fluorescent Bulbs : 570W

Γιατί διαφέρουν τα νούμερα;

Μήπως με το 2850W εννοεί τα ισοδύναμα Watt αν οι λάμπες ήταν κανονικές και όχι Fluorescent;

Και κάτι άλλο. :p

Στο συγκεκριμένο σετ μπορείς να βάλεις μεγαλύτερες λάμπες;

Κάτι τέτοιο ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχοληθηκα με το αν βγαινουν τα νουμερα.: p

Ενα γρηγορο λινκ εδωσα με το τι κυκλοφορει εκει εξω

Πολυ πιθανων να ειναι οι αντιστοιχιες.

Το θεμα δεν ειναι ποσο δυνατα φωτα εχεις ..αλλα πως θα τα διαχειριστεις.

Σιγουρα καποιες φορες θα χρειαστεις και δυναμη και εξαιρωντας αυτες που ειναι ελλειψη εμπειριας μιλαμε για σπανιες περιπτωσεις.

Εστω πχ το παραδειγμα οτι εχεις 1000watt φωτα (συνολικα και σε αντιστοιχιες)..αν πας σε 2000watt απλα θα κερδισεις ενα στοπ -αν εχει αυτη η αυξηση στα watt την ιδια αναλογια στα lumens.Αλλιως ουτε τοσο.

ΠΑνω κατω να πας απο 1/200 σε 1/100 στο κλειστρο ..η ενα στοπ στο ισο...κλπ κλπ.

Αυτο χωρις να κουνησεις τιποτα απο τον εξοπλισμο σου..

Δεν εχει δλδ ουτε νοημα να παρεις 4Κ watt και να το βαλεις 10μετρα μακρια δλδ.

Αρα ως επι το πλειστον ειναι απλα θεμα να ξερεις πως να στησεις τα φωτα που εχεις.Ο,τι και αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.