Jump to content



PSU για Haswell:αξίζει η υποστήρηξη C6/C7 states;


azer

Recommended Posts

Χτίζω ένα PC για κατάστημα γύρω από έναν i5 4440s. Θα λειτουργεί με ενσωματωμένα γραφικά οπότε δεν θα έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ισχύ. Τροφοδοτικό δεν ήθελα να αλλάξω αλλά είδα ότι οι μητρικές αυτές έχουν μια έξτρα 8-pin υποδοχή εκεί που η υπάρχουσα έχει 4-Pin. Οπότε μιας και θα πάω σε καινούριο αξίζει να υποστηρίζει C6/C7 states του Haswell ή να μην προβληματιστώ;

Επίσης λίγο που κοίταξα για κάποια certified οι τιμές είναι πολύ παραπάνω από αυτό που θα ήθελα να δώσω

πχ Corsair CXM 750W

Link to comment
Share on other sites

Τα πιό οικονομικά αλλά και καλά Haswell compatible τροφοδοτικά είναι τα GxxxM της Cooler Master. Δες αυτό. Έχουν και 5 χρόνια εγγύηση. Υπάρχει και σε 450W και σε 650W αν σκέφτεσαι αναβάθμιση στο μέλλον. Χωρίς κάρτα γραφικών σε καλύπτει και το G450M.

Edit: Για το αν αξίζει εγώ πιστεύω ναι. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρεις τροφοδοτικό εκτός λίστας και με ένα-δυό κολπάκια να μην έχεις ποτέ πρόβλημα. Το ένα είναι να συνδέσεις έναν ανεμιστήρα απ' ευθείας στο τροφοδοτικό ώστε το 12V rail να δίνει πάντα το ελάχιστο ρεύμα. Το άλλο είναι (αν παρουσιαστεί πρόβλημα) να απενεργοποιήσεις τα C states. Διάβασα όμως και περιπτώσεις που ο υπολογιστής δεν ξύπναγε με τίποτα. 1% πιθανότητα, αλλά το ρισκάρεις με νέο σύστημα; Εγώ δεν θα το ρίσκαρα. ΑΝ έχεις ήδη τροφοδοτικό, τότε το δοκιμάζεις αν τρέχει καλά. Αν ναι, τότε το κρατάς και τέλος. ΑΝ δεν έχεις καθόλου τροφοδοτικό και πρέπει να αγοράσεις καινούργιο, τότε κατά την γνώμη μου πάρε Haswell compatible καλού-κακού.

Link to comment
Share on other sites

thanx για την άμεση απάντηση.

Έξυπνη ιδέα αυτό με τον ανεμιστήρα, αλλά μπορέι να υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν απενεργοποιήσεις τα C-states? To έχει πάθει κανείς αυτό?

Τώρα έχω ένα chieftech 550w, ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι, αλλά φαντάζομαι θα είναι επικίνδυνο να δοκιμάσω να τρέξω το καινούριο σύστημα με 4 από τα 8 pins τις δεύτερης υποδοχής για ρεύμα στην μητρική συνδεδεμένα..

Από πότε άλλαξε το κλασσικό με τα 4 και διπλασιάστηκαν; Τόσο πολυ έχω μείνει εκτός hardware!?

Link to comment
Share on other sites

Τα πιό οικονομικά αλλά και καλά Haswell compatible τροφοδοτικά είναι τα GxxxM της Cooler Master. Δες αυτό. Έχουν και 5 χρόνια εγγύηση. Υπάρχει και σε 450W και σε 650W αν σκέφτεσαι αναβάθμιση στο μέλλον. Χωρίς κάρτα γραφικών σε καλύπτει και το G450M.

Σίγουρα είναι Haswell compatible αυτά που προτείνεις; Πού το είδες; Γιατί στο PSU selector tool της intel δεν βλέπω τα συγκεκριμένα μοντέλα.

[βάζεις την απαίτηση 12V2 Min-load 0A στο "YES" για να μείνουν μόνο τα συμβατά]

edit: μήπως εννοούσες αυτό:RS550-AMAAG1 αγγίζουμε και πάλι την κατοστάρα και ήδη έχω κάνει μια μικρή υπέρβαση με τον επεξεργαστή..

Ξέρουν τι κάνουν οι εταιρίες, βρήκαν ευκαιρία να προμοτάρουν τα ακριβότερα μοντέλα

(βέβαια μπορεί να υπάρχει και κατασκευαστική δυσκολία για τα 0 αμπέρ αλλά μικρή η πιθανότητακατά την ταπεινή μου άποψη)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου. Αυτό εννοούσα. Δες εδώ Cooler Master: G550M γράφει στην 5η τελειά: "Haswell C6/C7 support & zero load operation".

Τα V series της Cooler Master είναι compatible από το V700 και πάνω. Πάντα (και εννοώ ΠΑΝΤΑ) να κοιτάς την ιστοσελίδα της εταιρείας για τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.