Jump to content



Καμία ιδέα;


andkokin

Recommended Posts

Εχω εδώ και λίγο καιρό αλλάξει pc.

Στο παλιό είχα vista και τώρα τα 7.

Πέντε δίσκοι των 2TB (όλοι WD) μέσα και ένας ssd για τα 7.

Ένας απο τους πέντε ειναι τελείως γεμάτος και μονο με ταινίες HD.

Λόγω του οτι ήταν γεμάτος δεν ασχολιομουν μαζι του μεχρι που πριν κανά δυο μερες χρειάστηκα να βρω μια παλιά ταινία αλλα τοτε διαπίστωσα οτι είχε εξαφανίστει απο το my computer.

Οσο και να προσπάθησα τζίφος.

Τον έβγαλα απο το pc, τον έβαλα σε ενα εξωτερικό dock που εχω και παλι δε διαβάζεται βάζω άλλο δίσκο στο dock ολα καλα.

Του άλλαξα καλωδιο και θεση στη μητρική αλλα και παλι τίποτα.

Βέβαια δε θα τρελαθω και ιδιαίτερα για τις ταινίες, αλλα κάποιες απο αυτές ήταν πολυ καλές.

Το μονο που δε μπορω να καταλάβω ειναι γιατι να τα παίξει λίγο μετα το πέρας της τριετούς εγγύησης και με 6800 περιπου ώρες λειτουργίας (εχω ακόμα τον δεύτερο ιδιο δίσκο που είχα αγοράσει μαζι και είδα τις ώρες) και είμαι σίγουρος οτι τις περισσότερες απο αυτές τις πέρασε χωρίς να γραψωσβηνει κατι, απλά ήταν ανοικτός.

Καμία ιδέα πατριώτες;

Παίζει καμία αλλάξο....λια με τον άλλο ιδιο δίσκο που εχω μήπως και ανακτησω κατι;

Υπαρχει κάποιος που να αναλαμβάνει να τον επαναφέρει και τι να κοστίζει άραγε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδώ και λίγο καιρό αλλάξει pc.

Στο παλιό είχα vista και τώρα τα 7.

Πέντε δίσκοι των 2TB (όλοι WD) μέσα και ένας ssd για τα 7.

Ένας απο τους πέντε ειναι τελείως γεμάτος και μονο με ταινίες HD.

Λόγω του οτι ήταν γεμάτος δεν ασχολιομουν μαζι του μεχρι που πριν κανά δυο μερες χρειάστηκα να βρω μια παλιά ταινία αλλα τοτε διαπίστωσα οτι είχε εξαφανίστει απο το my computer.

Οσο και να προσπάθησα τζίφος.

Τον έβγαλα απο το pc, τον έβαλα σε ενα εξωτερικό dock που εχω και παλι δε διαβάζεται βάζω άλλο δίσκο στο dock ολα καλα.

Του άλλαξα καλωδιο και θεση στη μητρική αλλα και παλι τίποτα.

Βέβαια δε θα τρελαθω και ιδιαίτερα για τις ταινίες, αλλα κάποιες απο αυτές ήταν πολυ καλές.

Το μονο που δε μπορω να καταλάβω ειναι γιατι να τα παίξει λίγο μετα το πέρας της τριετούς εγγύησης και με 6800 περιπου ώρες λειτουργίας (εχω ακόμα τον δεύτερο ιδιο δίσκο που είχα αγοράσει μαζι και είδα τις ώρες) και είμαι σίγουρος οτι τις περισσότερες απο αυτές τις πέρασε χωρίς να γραψωσβηνει κατι, απλά ήταν ανοικτός.

Καμία ιδέα πατριώτες;

Παίζει καμία αλλάξο....λια με τον άλλο ιδιο δίσκο που εχω μήπως και ανακτησω κατι;

Υπαρχει κάποιος που να αναλαμβάνει να τον επαναφέρει και τι να κοστίζει άραγε;

Ευχαριστώ

Φιλε μου για να μην σκοτιζεσαι αδικα και να μην χανεις τον στοχο..μην ψαχνεις να βρεις γιατι..ξαφνικα βαρεσε μπιελα. Η καλυτερη απαντηση που μου εχουν δωσει (οση προστασια και να εχεις επανω με προγραμματα που παρακολουθουν την υγεια των σκληρων)..ειναι οτι ΔΕΝ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ τα ηλεκτρονικα γενικοτερα ..για το ποτε θα ψοφησουν. Αν βαρεσει μπιελα ο μηχανικος δισκος ..βαρεσε. Προχωρα στο παρασυνθημα που επειγει και μετα την ψαχνεις αν εχεις ορεξη και το παρασυνθημα ειναι να παρεις οτι ειχες μεσα ή τελος παντων αυτα που θες. Το οτι δεν τον βλεπουν πια τα win ναι, δεν ειναι καλο σημαδι, αλλα το σημαντικο ειναι το αν τον βλεπει το ΒΙΟS. Αν ναι, τοτε υπαρχει ελπιδα με προγραμματα διαφορα (ενα απο τα καλυτερα για μενα ειναι το file scavenger θα το βρεις σε πολλα "καλα μαγαζια") αλλα και πολλα αλλα που μπορουν να σου προτεινουν αλλοι απο εδω μεσα. Το οτι τον βαζεις σε κουτι σαν εξωτερικο ΔΕΝ βοηθαει σε τιποτα, αντιθετα το χειροτερευει. Το νοημα ειναι να τον βαλεις μονο ως εσωτερικο και εκει να την παλεψεις. Αν ΔΕΝ τον βλεπει το BIOS τοτε οντως εχεις προβλημα, μπορει πχ να εχουν παραδωσει πνευμα οι κεφαλες οποτε πας σε αλλα παραμυθια, αν οντως σε καει τοσο πολυ. Πρεπει πχ να βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο μοντελο και να αλλαξεις τις κεφαλες απο τον "καλο"στον πεθαμενο, ωστε τουλαχιστον να λειτουργησει και να εχεις happy end. Βεβαια, το τι θα εχει πεθανει.. δεν το ξερω, ενα παραδειγμα εφερα.

Την δουλεια αυτη την κανουν διαφοροι τεχνικοι εκει εξω (αν δεν τον βλεπει ως εσωτερικο κανενα BIOS σε κανενα PC), υπαρχουν πολλες εταιρειες, εγω θα μπορουσα να σου συστησω, τα ξερω ΠΟΛΥ καλα τα κατατοπια, αλλα δεν μπορω να το κανω φωναχτα (αν ειναι σε pm) για να μην θεωρηθει διαφημιση. Πριν φτασεις εκει βεβαια κοιτα αυτο που σου λεω με το BIOS και μετα εδω ειμαστε παλι.

Υ.Γ.

Οταν παιρνουμε σκληρους..ιδιως οι περισσοτεροι που δεν ασχολουνται ιδιαιτερα αγοραζουν οτι ναναι απο τυπο σκληρου δισκου βλεποντας μονο τα GB.

Για παραδειγμα, η σειρα στους 500 Gb της WD -AAKS ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ :confused:. Αντιθετα, η πιο αξιοπιστη σειρα ειναι η ABYS (για αυτο και κανει περιπου 20 € παραπανω απο τον ΑΑΚS με τα ιδια χαρακτηριστικα περιπου) με τα γραμματα του τυπου να αλλαζουν ανα κατηγορια GB σκληρων.

Οταν και εγω παλια ΔΕΝ ηξερα, ειχα παρει 2 ΑΑΚS..ο ενας μας αφησε χρονους..στα ξαφνικα και τα πηρε ολα μαζι του και ο αλλος ιδιος που ειχα..ακομα και σημερα ειναι μια χαρα..Παρ'το αυγο και κουρευτο. Αυτο που εμαθα απο τοτε βεβαια ειναι οτι αυτα που με καινε πρεπει να τα εχω backup.

Τελος, αυτο που μπορω να σου πω για να σου φυγει εντελως η απορια γιατι χαλασε, ειναι οτι, καποιες φορες οτι και να κανεις, οσο και να καβατζωνεσαι, αμα ο δισκος ειναι να χαιρετησει :bye:...και εσυ δεν μπορεις να αποφυγεις την μητσοτακια :hehe:που ερχεται..Ε, τοτε..δεν θα θελει και παραπανω ψαξιμο.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Για λίγες μερες δε θα μπορέσω να κανω κατι.

Εαν κατάλαβα καλα πρεπει να τον συνδέσω παλι στη μητρική και να δω εαν το bios τον βλέπει.

Μεχρι εδώ νομίζω οτι μπορω να τα καταφέρω.

Μετα θα χρειαστώ τη βοήθεια σας σίγουρα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.