Jump to content



καμένη πλακέτα σκληρού δίσκου


Recommended Posts

καλησπέρα είχα 1 σκληρό δίσκο εσωτερικό.ορισμένες φορές ο υπολογιστής δεν τον διάβαζε.και αναγκαζόμουν να ανοίγω το κουτί και να αλλάζω θέση του SATA. με αποτέλεσμα σε κάποια φάση μύριζε ο σκληρός δίσκος καμένο. ύστερα τον έβγαλα και ξεβίδωσα την πλακέτα την πράσινη. είδα ότι στα μαύρα τσιπάκια είχαν καεί. τι φταίει; μερικοί μου λένε φταίει το τροφοδοτικό. τα καλώδια είμαι σίγουρος τα έβαζα σωστά. μετά από κάτι μέρες έβαλα άλλον σκληρό δίσκο και πάλι το ίδιο έγινε:((( τι να κάνω δηλαδή; θα μου καίγονται συνεχώς;

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτικό και σήμα από την μητρική. Αν δεν είναι το τροφοδοτικό τι άλλο μπορεί να είναι εκτός της μητρικής; Δοκίμασες με νέο τροφοδοτικό η θεωρητικά μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό! αλλά τις πληροφορικής ο καθηγητής αυτό μου είπε! 97% να είναι το τροφοδοτικό το πρόβλημα. πως μπορώ να εάν έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό ;

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό θα είναι παρε καποιο της προκοπης απο corsair.

Οταν παρει το καινουργιο κανε απλες συνδεσεις μην βαζεις extensions τροφοδοσιας κλπ.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό θα είναι παρε καποιο της προκοπης απο corsair.

Οταν παρει το καινουργιο κανε απλες συνδεσεις μην βαζεις extensions τροφοδοσιας κλπ.

υπάρχει και στην Ελλάδα τέτοιο μαγαζί; τι εννοείς να μην βάλω τα extensions?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ ακριβά ρε συ..το ξέρω ότι είναι πολύ καλά. τα έχω ακουστά..αλλά σε αυτές τις εποχές που ζούμε είναι δύσκολα όλα..έχεις να μου προτείνεις κάποια από αυτά; ή στην επόμενη σελίδα του λινκ

https://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika.html?from=catspan&keyphrase=%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF

Link to comment
Share on other sites

15-20€ για τροφοδοτικό; Ότι δίνεις παίρνεις. Και επίσης το φθηνό είναι και ακριβό. Κλέισε τα μάτια σου και πάρε ένα. Τι να προτείνουμε δηλαδή; Σε αυτή την κατηγορία που είναι όλα "του κιλού" τι επιλογές και τι προτιμήσεις να έχεις. Από efficiency δεν θα το συζητήσω καθόλου.

Εκτός από τα παραπάμω Corsair που είναι τσιμπημένα λόγω χαρακτηριστικών + modular κοντά στο 45άρι με 50άρι είναι και αυτά. Πολύ πιο τίμια από αυτα που κοιτάς εσύ με 15-20€. Σίγουρα έχουν εγγύηση και δεν θα σε προδώσουν τόσο εύκολα.

http://www.skroutz.gr/c/30/psu-trofodotika/m/698/Corsair/f/367628/80-PLUS-Bronze.html?keyphrase=corsair

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη μπορείς να μας πείς ένα ένα τα κομμάτια του υπολογιστή σου?

Λογικά για να σου έχει καεί 2 φορές κάποιο βραχυκύκλώμα θα γίνεται.

Εάν δεν παίζουν φράγκα, μια τίμια λύση είναι αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/312449/Deer-500W-DR-8500BTX.html

Εάν μπορεις να διαθέσεις λίγα παραπάνω, καλό θα ήταν, και μπορεις να κοιτάξεις από εδώ E-SHOP.GR: μετά το τρίτο.

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] νομίζω πως το efficiency έχει παρεξηγηθεί λιγάκι - έχει γίνει μόδα εάν προτιμάς - και αρκετοί αγοράζουν βάση αυτού. Από μόνο του το 80+ δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Just Saying.

Link to comment
Share on other sites

Από τα turbo-x με 50-52% efficiency στα passive PFC με τυπικό 72% efficiency και στα τωρινά με 80+ όσο να είναι υπάρχει διαφορά. Στις χαμηλές καταναλώσεις δεν είναι σημαντική αλλά αν είναι σχεδόν 24/7 ο Η/Υ ανοιχτός αρχίζει και μετράει.

Όσο για το deer δεν το βλέπω και τόσο σαν τίμια λύση αν με 10€ παραπάνω μπορώ να πάω σε Corsair. My 2c.

Link to comment
Share on other sites

Από τα turbo-x με 50-52% efficiency στα passive PFC με τυπικό 72% efficiency και στα τωρινά με 80+ όσο να είναι υπάρχει διαφορά. Στις χαμηλές καταναλώσεις δεν είναι σημαντική αλλά αν είναι σχεδόν 24/7 ο Η/Υ ανοιχτός αρχίζει και μετράει.

Όσο για το deer δεν το βλέπω και τόσο σαν τίμια λύση αν με 10€ παραπάνω μπορώ να πάω σε Corsair. My 2c.

Επειδή μου κίνησες την περιέργεια με τα Turbo-X που έγραψες 50-52% μπήκα στο site τους και είδα πως ξεκινάνε από 65%. Μετά όντως υπάρχουν τα Passive με 70%, τα 80% efficient χωρίς certification για να γλιτώσουν τα χρήμματα και μετά πάμε στα 80+ Bronze και όσο πάει ανεβαίνει.

Επειδή πιο πρίν έγραψα πως είναι μόδα τα 80 Plus...εννοούσα πως ο κόσμος απλά αρέσκετε στο να ακούει για τα ποσοστά επί τις % και να αγοράζει...και το ίδιο μου ήρθε στο μυαλό με αυτό που έγραψες και έχω κάνει bold.

Από εδώ

Power supplies are the devices that power computer, servers and data center devices. They convert AC power from electric utilities into DC power used in most electronics. The 80 PLUS® performance specification requires power supplies in computers and servers to be 80% or greater energy efficient at 10, 20, 50 and 100% of rated load with a true power factor of 0.9 or greater. This makes an 80 PLUS certified power supply substantially more efficient than typical power supplies.

Παρ'όλα αυτά...o Μ.O των συστημάτων καταναλώνουν σε idle 20-50W (και πολλά ίσως λέω), πράγμα που σημαίνει πως

τα τροφοδοτικά καταναλώνουν τη μεγαλύτερη διάρκεια της ζωής τους να μην δουλευουν στο 20-100% που είναι και rated και πράγμα που σημαίνει πως ο κόσμος αγοράζει αχρειάστη δύναμη!

Όταν λές 24/7 εννοέις κάτι αντίστοιχο με το να κατεβάζεις ταινίες ας πούμε...και όχι να πάιζει παιχνίδια 24/7 ή να κάνει κάτι άλλο σοβαρό ε?

Όπως και να έχει...ακόμα και τις διαφορές των ποσοστών να βάλεις και να τις πολλαπλασιάσεις, θα δεις πως η διαφορά σε λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ μικρή! Εάν σκέφτεσαι να κερδίσεις αυτά τα χρήμματα από τα PC, καλύτερα να μην πας για καφέ 5 φορές τον χρόνο ή να μην παίρνεις το αμάξι σου για κοντινές διαδρομές από το να κάνεις οικονομία από το PC σου.

Και με όλα τα παραπάνω κατανοέις γιατί υπάρχουν εδώ και χρόνια και πουλάνε πιο πολύ απ'όλα τα τροφοδοτικά που λένε 500W και έχουν πραγματικά 200/230/250W. Γιατι παραπάνω δύναμη είναι αχρειάστη αλλά ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει.

Όλοι τα κράζουν, όλοι τα έχουν.

PS. Με το σκεπτικό σου για τα 10€ παραπάνω, μπορουμε να φτάσουμε στα 500€ τροφοδοτικό εάν θέλει.

Θα προσθέτουμε συνέχεια 10€ και θα βρίσκουμε το πιο συμφέρον.

Σημασία δεν έχει τόσο πολύ το 80+, όσο η ποιότητα. Το ότι κάτι έχει γίνει 80+ Certifdied (δηλαδή το δείγμα που είχε

πάει για να μετρηθεί) δεν σημαίνει ότι και τα της σειράς θα έιναι το ίδιο ποιοτικά!

Link to comment
Share on other sites

To deer τροφοδοτικό κάθε άλλο παρά ποιότητα σημαίνει για μένα. Είναι ένα του "κιλού". Το ότι έχει χαμηλό efficiency ακόμα χειρότερα γιατί εκτός του efficiency κατασκευάζεται με παλιά τεχνολογία. Τα περισσότερα passive PFC απλά έχουν έναν πυκνωτή στην είσοδο. Τώρα δεν ξέρω για τα πολλά watts αλλά τα ψευτο-watt που δίνουν τα χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικά είναι δίκοπο μαχαίρι. Ξαφνικά αγοράζεις μια νέα κάρτα γραφικών, την βάζεις πάνω στο σύστημα σου και συνειδητοποιείς ότι απλά δεν την αντέχει. Για αυτά τα 10-15€ παραπάνω θα χρειαστεί να δώσεις απο την αρχή το πενηντάρικό για το τροφοδοτικό. Επίσης το τροφοδοτικό δεν το ορίζεις βάσει της idle κατανάλωσης αλλά τις μέγιστης, γιατί αν τραβήξει ρεύμα το σύστημα που δεν μπορεί να δώσει το PSU τότε shutdown στην καλύτερη ή αν είναι κακής ποιότητας, "λαμπάδα" όλο το σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συγγνώμη που δεν απαντούσα τόσες μέρες αλλά είχα δουλείες.25-30 μπορώ να διαθέσω αλλά δεν ξέρω εάν φταίει το τροφοδοτικό και ποιο ακριβώς να αγοράσω. η μητρική είναι η p5b deluxe

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
To deer τροφοδοτικό κάθε άλλο παρά ποιότητα σημαίνει για μένα. Είναι ένα του "κιλού". Το ότι έχει χαμηλό efficiency ακόμα χειρότερα γιατί εκτός του efficiency κατασκευάζεται με παλιά τεχνολογία. Τα περισσότερα passive PFC απλά έχουν έναν πυκνωτή στην είσοδο. Τώρα δεν ξέρω για τα πολλά watts αλλά τα ψευτο-watt που δίνουν τα χαμηλής ποιότητας τροφοδοτικά είναι δίκοπο μαχαίρι. Ξαφνικά αγοράζεις μια νέα κάρτα γραφικών, την βάζεις πάνω στο σύστημα σου και συνειδητοποιείς ότι απλά δεν την αντέχει. Για αυτά τα 10-15€ παραπάνω θα χρειαστεί να δώσεις απο την αρχή το πενηντάρικό για το τροφοδοτικό. Επίσης το τροφοδοτικό δεν το ορίζεις βάσει της idle κατανάλωσης αλλά τις μέγιστης, γιατί αν τραβήξει ρεύμα το σύστημα που δεν μπορεί να δώσει το PSU τότε shutdown στην καλύτερη ή αν είναι κακής ποιότητας, "λαμπάδα" όλο το σύστημα.

Όσα αναφέρεις είναι σωστά και βοηθούν εμπειρικά όταν αγοράζεις τροφοδοτικά.

Παρολαυτά δεν νομίζω ότι ένας απλός χρηστης χρειάζεται να ξέρει τίποτα περισσότερο από:

-την εγγύηση που δίνει ένα τροφοδοτικό,

-το efficiency το οποιο παρεχει πχ στα corsair λόγο κατασκευής (βλέπε seasonic) εχουν 0db θόρυβο ειδικά αν πάρεις 860watt,

-να είναι modular,

-και προφανως την τιμή.

Φυσικα για ολα αυτα υπαρχουν τα review οπου οπως συμβαινει με ολα τα ηλεκτρονικα ειδη υπαρχουν αλλοι που κανουν την δουλεια για μας. Στην συγκεκριμενη περιπτωση εγω προσωπικα δεν συμβιβαζομαι με τιποτα διαφορετικο απο corsair σειρα ax το οποιο αγοραζεις μια φορα και σε ακολουθει πολλα χρονια μετα απροβληματιστα.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.