Jump to content



Ενεργοποιηση AGP 8X και system resourses


omni

Recommended Posts

Εχω το εξης προβλημα :

Ενεργοποιωντας το agp 8x στην καρτα μου ( powercolor ATi Radeon 9800 pro 128 ) διαπιστωσα οτι η καταναλωση πορων του συστηματος κατα την εκκινηση αυξηθηκε δραματικα ( περ. 50 % απο 62 mb σε 92 ! )

Υπαρχει καποιος τροπος να ξαναεπανελθουν ?

Φυσικα οι επιδοσεις στα παιχνιδια αυξηθηκαν . . . :getlost:

Ομως ο υπολογιστης σερνεται

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να βρεις νεους οδηγους καρτας και μητρικης κυριως? Αν δεν μπορεις πες μου τι μητρικη εχεις να δω αν μπορω να σε βοηθήσω!! Βασικα πιστεβω οτι το ΒΙΟS θελει update..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Εχω μια GA-8IPE1000 PRO2 με F9 BIOS , που νομιζω οτι ειναι και τα πιο προσφατα .

Δεν καταλαβαινω πως ενα θεμα καθαρα ( νομιζω ) hardware επηρεασε τον πυρηνα την windows !!!!

Η ενεργοποιηση εγινε μεσω smartgart του driver .

Ενταξει δεν σερνεται ο Η/Υ ομως θα ηταν καλυτερα τα 62 . . .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Εδω ειναι επισημοι οδηγοι για την μητρικη σου .... http://www.giga-byte.com/Motherboard/Support/Driver/Driver_GA-8IPE1000%20Pro2.htm

Εδ'ω ειναι το επισημο Bios για την μιτρικη σου το οποιο απο οτι μου λες το εχεις... F9 σωστα? http://www.giga-byte.com/Motherboard/Support/BIOS/BIOS_GA-8IPE1000%20Pro2.htm

Τωρα δεν ξερω τι να σου πω... Για δοκιμασε να βαλεις τους οδηγους που σου ειπα πρωτα σε περιπτωση που δεν τους εχεις βαλει και ενημερωσεμε να δω τι γινεται... Περιεργα πραγματα !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα links ;)

εβαλα το "intel inf update" αλλα τιποτα

για bios δε τιθεται θεμα , τελικα τα f9 ειναι τα νεοτερα .

η καρτα γραφικων "φοραει" τους Omega 2.5.90

ξεχασα να πω οτι οταν ενεργοποιησα το agp 8x δεν αλλαξα τιποτε αλλο παρα μονο αυτο κι ετσι ξαφνικα αυξηθηκαν τα MB . . .

OS : Windows με ολα τα updates εκτος του sp2

Τι να φταει ρε ΓΜΤ ? ( εστω απο περιεργεια ) :giveup:

Α ΡΕ ΓΑΤΕΣ ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ! ! ! ! :TD:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.. το sp 2 θα σε σιμβουλεβα να το βαλεισ μιας και εχω δει οτι το συστημα μου παει καλιτερα με αυτο! και το δικο σου που ειναι καλο μαλλον σε καλο θα σου βγει! Λοιπον.. δοκιμασες τους 4.10 Catalyst? Προσωπικα εχω μια 9800 AIW Pro 128 και με τους καινουριους το κομπιουτερ μου ειναι πολι πιο σταθερο! Καλιτερα σταθερο παρα να εχω ανομαλιες με τιν οικονα στα παινχιδια για ενα κολοframe παραπανο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.