Jump to content



Recommended Posts

Εχω στα χερια μου δυο εξωτερικους σκληρους (ενας δικος μου, ενας συγγενη) που εχουν εμφανισει προβληματα μετα απο πτωση.

Στον Device Manager εμφανιζονται κανονικα, και ακουγονται οτι λειτουργουν.

kMir6B3.png

Οταν ομως ανοιγω τον φακελο του Υπολογιστη εμφανιζεται μονο ο "Disk 1" σαν απλα συνδεδεμενη συσκευη, χωρις κανενα αλλο στοιχειο.

Μετα απο διπλο κλικ στο εικονιδιο του παιρνω αυτο το μηνυμα:

q7mVZfs.png

Σε Δεξι κλικ -> Properties μου δινει αυτο:

mpD478N.png

Ο "Disk 2" ουτε φωνη, ουτε ακροαση...

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω ωστε να τους ξαναζωντανεψω, ή να σωσω τουλαχιστον κανενα δεδομενο?:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για αρχη βγαλε τις θηκες και κανε τους δισκους εσωτερικους. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι οκ.

Αν δεν πετυχει...

ερωτησεις:

1. εχεις backup?

2. το χεις με το ανοιγμα δισκων?

3. ποσο πολυτιμα ειναι τα δεδομενα σου και κατα ποσο θα πληρωνες για να τα ανακτησεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι για αρχη βγαλε τις θηκες και κανε τους δισκους εσωτερικους. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι οκ.

Αν δεν πετυχει...

ερωτησεις:

1. εχεις backup?

2. το χεις με το ανοιγμα δισκων?

3. ποσο πολυτιμα ειναι τα δεδομενα σου και κατα ποσο θα πληρωνες για να τα ανακτησεις?

Απαντησεις:

1. Οχι, δεν εχω backup

2. Γενικα πιανουν τα χερια μου, αλλα εχω φτασει μεχρι το επιπεδο του να βγαλω το δισκο απο τη θηκη, οχι παρακατω. Δεν εχω το know-how ουτε τα εργαλεια (περα απο απλα κατσαβιδακια)

3. Δε με νοιαζουν τοσο τα δεδομενα, οσο το οτι εχω δυο δισκους που δεν ξερω αν θα πρεπει να το παρω αποφαση οτι ειναι αχρηστοι ή μπορω να τους αξιοποιησω.

Θα δοκιμασω να τους κανω εσωτερικους και θα σας πω νεα. Επισης να πω οτι σε παλιοτερα σκαναρισματα που ειχα κανει ειχαν βγαλει κατι bad sectors...

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους ssd μου (ο 128ρης) ειναι ετσι, τελικα με αρκετο κοπο τον εφτιαξα και δουλευει μια χαρα.

Μην πεταξεις το κομματι που λειπει, και προσπαυησε να το κολλησεις χωρις να παει κολλα στα ποδαρακια και χωρις στραβωσεις καποιο (ειναι μανικι, εγω εχω αρκετη εμπειρια σε smd και παλι εφαγα ωρες με dremel τσιμπιδακια, μικροπατεντες, loctite για να το πετυχω σωστα, αλλα εγινε καλυτερος κι απο εργοστασιακος τελικα)... βεβαια εγω ηθελα να σωσω το δισκο και οχι καποια δεδομενα, και ειχα και το plan b οτι αν τελικα το χαλαγα θα ανοιγα το δισκο και θα αλλαζα το βυσματακι -το οποιο δεν υπαρχει Ελλαδα γι αυτο δεν το εκανα κατ ευθειαν αυτο- οποτε το εκανα με την προυποθεση του μονιμου. Αν δε σε νοιαζει αυτο απεφυγε την κολλα (ειναι πανευκολο να κανει ζημεια)

Link to comment
Share on other sites

Καλά... Ζόρικο μου ακούγεται.. Άσε που δεν έχω και τα εργαλεία για κάτι τέτοιο... Μάλλον θα τον ανακοινώσω νεκρό και θα τελειώσει η ιστορία..

Στάλθηκε από το MI 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωπα, τωρα τον ξαναδα, αυτος δεν εχει σπασμενο το πλαστικο στην υποδοχη του sata, αλλα ειναι απο τη μανα του ετσι... η τεσπα ετσι δειχνει, οποτε μηπως υπαρχει καποιο ανταπτορακι...

τεσπα, δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο οπως και να χει για δισκο που ειχε bad sectors, απλα μονο αν θες να σωσεις τιποτα απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα παίδες! Ξεθάβω το θέμα γιατί προέκυψε πρόβλημα με άλλο δίσκο τώρα... :-(

Τον Ιανουάριο του 2014 πήρα ένα laptop Dell 17R 5737, το οποίο είχε μέσα έναν WD Blue 1 TB. Με το που παρέλαβα τον υπολογιστή αντικατέστησα τον WD με έναν Samsung 840 ου είχα στο παλιό laptop, και τον μαμισιο τον έβαλα με caddy στη θέση του CD/DVD, να τον έχω σαν καθαρά αποθηκευτικό χώρο.

Ο εν λόγω δίσκος πριν από 3 μέρες άρχισε να κάνει κάτι κόλπα του τύπου να απασχολήσει συνεχώς το σύστημα και να μην το αφήνει να κλείσει παρά μόνο με παρατεταμένο πάτημα του power.

Έκανα ένα restart μπας και στρώσει, τον αναγνώριζε σαν συσκευή, έδινε χρήση 100% αλλά δε μου εδινε λοιπά στοιχεία και δυνατότητα πρόσβασης ούτε καν στις ιδιότητες. Στο Device Manager έδειχνε ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά, ενώ το Disk Management δε μπορούσε να φορτώσει και κολλούσε. Ακουγόταν σαν να προσπαθει να ανεβάσει στροφές, έκανε ένα κλικ (όπως όταν κλείνεις τον υπολογιστή ) και έριχνε πάλι στροφές.

Έκανα πάλι restart και από τότε ο δίσκος δε φαίνεται ούτε στο BIOS, ούτε στο File Manager, ούτε στο Device Management, ούτε στο Disk Management, ενώ ακούγεται να λειτουργεί κανονικά, χωρίς να κάνει κανένα περίεργο θόρυβο πια.

Πιθανολογω ότι ο δίσκος μας άφησε χρόνους, και από το μαγαζί που το αγόρασα (MrCheap.gr) μου είπαν να επικοινωνήσω με την Dell (δεν τους ανέφερα την επέμβαση μου στο σύστημα με τον SSD και το caddy). Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Υπάρχει τρόπος να ανακτησω κάποια δεδομένα που χρειάζομαι (εργασίες, φωτογραφίες κτλ ) πριν τον στείλω στη Dell?

2) Η αλλαγή που έκανα στους δίσκους έχει πειράξει την εγγύηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

1) Αν όπως λες δεν γυρίζει ο δίσκος τότε δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου. Ίσως αν βρεις άλλη πλακέτα..

2) Ξαναβάζεις το δίσκο το drive στη θέση τους και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τη Dell.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος γυρίζει κανονικά, αλλά δεν τον βλέπει το σύστημα. Μιλησα με τη Dell πριν λίγο και μου το επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει πειραχτεί η εγγύηση.

Έχετε κάτι κατά νου από ειδικους και τιμές για ανάκτηση δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός που είχε δίσκο με χτυπημένες πλάκες, του ζήτησαν γύρω στα 200 ευρώ για σκληρό φορητού. Ο δικός σου πιθανός να είναι φθηνότερος στην ανάκτηση καθώς δεν φαίνεται να έχει μηχανική ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.