Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Σωστά. Resellers για την Ευρώπη. Τώρα βέβαια το "professional" θα ήθελαν να ειναι "official" αλλά τουλάχιστον ειναι μια επιλογή απο την Ευρώπη που σημαίνει χωρίς χρονοτριβές, χωρίς τελωνεία και δασμούς ωστόσο με υψηλό κόστος ταχυδρομικών ένεκα dhl...

Όπως έγραψα, το παράγγειλα Παρασκευή μεσημέρι και το παρέλαβα Τρίτη μεσημέρι.

Τα μεταφορικά ήταν 22€. Τα έδωσα με μεγάλη ευχαρίστηση, από το να τρώω τη μέρα μου στα refresh των ΕΛΤΑ για να δω αν θα έρθει μέχρι τα Χριστούγεννα ή θα χρειαστεί να δώσω άλλα 100€ τελωνείο... :hm:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και το πρόβατο, από ΕΕ δεν περνάει τίποτα.

Για την ιστορία, έφυγε από Τριέστη, Βενετία, Αθήνα, εδώ.

Μόλις το πήρα στα χέρια μου.

Πρώτες εντυπώσεις:

Είναι πανέμορφο, η αίσθηση της πλάτης είναι μαγική (δεν πρόκειται να μπει σε θήκη) και γενικά η ποιότητα κατασκευής και η συσκευασία δε δείχνουν σε τίποτα την τιμή του. Είναι φυσικά το Κινεζικό, με περασμένο το Cyanogenmod απάνω (δεν το γράφει στην πλάτη όπως το international).

Στο πακέτο μέσα είχε επιπλέον:

USB adaptor κανονικό σε μίνι, SIM adaptor μίνι σε κανονική, ένα μικρό πενάκι με γόμα, φορτιστή αυτοκινήτου, δύο ζελατίνες κινεζικές, μια θήκη λευκή απομίμηση δέρματος και αντάπτορα για την πρίζα (110ν σε 220ν)

τους έστειλες κανένα mail για να έχει μέσα cyanogenmod και όχι colour os? για να άλλα τα έξτρα πλήρωσες κάτι παραπάνω ή τα έστειλαν από μόνοι τους? πόσο σου βγήκε όλο αν επιτρέπεται (και πιο μοντέλο πήρες).

ρωτάω γιατί από ότι είδα πας στο site απλά διαλέγεις χρώμα και 16 ή 64, πληρώνεις μέσω paypall kkthxbb, τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί από ότι είδα πας στο site απλά διαλέγεις χρώμα και 16 ή 64, πληρώνεις μέσω paypall kkthxbb, τίποτα άλλο.

Αυτό ακριβώς. Δε ζήτησα τίποτα. Οι μόνες επιλογές που είχα ήταν μνήμη (16/64), χρώμα (λευκό/μαύρο) και μεταφορικά (DHL/άλλο). Όλα τα υπόλοιπα ήταν έτοιμα από τους ίδιους.

Σύνολο έδωσα 360€. Νομίζω 340€ θα ήταν με άλλη μεταφορική και αναμονή.

Ερώτηση: Ελληνικό πληκτρολόγιο πως βάζω; Όχι γλώσσα, μόνο πληκτρολόγιο θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Δε ζήτησα τίποτα. Οι μόνες επιλογές που είχα ήταν μνήμη (16/64), χρώμα (λευκό/μαύρο) και μεταφορικά (DHL/άλλο). Όλα τα υπόλοιπα ήταν έτοιμα από τους ίδιους.

Σύνολο έδωσα 360€. Νομίζω 340€ θα ήταν με άλλη μεταφορική και αναμονή.

Ερώτηση: Ελληνικό πληκτρολόγιο πως βάζω; Όχι γλώσσα, μόνο πληκτρολόγιο θέλω.

Settings -Language and input - Android Keyboard (click sto δεξι κουτακι) - Input languages και ξετικαρεις το default για να σου επιτρεψει να διαλεξεις κι αλλη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι τόσο easy από το oneplus.eu (και τόσο γρήγορο) γιατί γμτ παίζει τόσο qq και εξαπάτηση στις αγγελίες και δεν πάνε όλοι να το πάρουνε από εκεί με 360 και τέλος (ναι, 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2, ναι δεν εχει το logo από πίσω) αλλά πάλι, από το να βλέπεις να φεύγουν 64άρια 400 ανοιχτά και 420 σφραγισμένα... είναι κάπως

Link to comment
Share on other sites

αφού είναι τόσο easy από το oneplus.eu (και τόσο γρήγορο) γιατί γμτ παίζει τόσο qq και εξαπάτηση στις αγγελίες και δεν πάνε όλοι να το πάρουνε από εκεί με 360 και τέλος (ναι, 1 χρόνο εγγύηση αντί για 2, ναι δεν εχει το logo από πίσω) αλλά πάλι, από το να βλέπεις να φεύγουν 64άρια 400 ανοιχτά και 420 σφραγισμένα... είναι κάπως

Και τα δυο χρονια εγγυηση ειναι για να γελανε και οι πετρες που λεει και καποιος αλλος εδω μεσα. Εχω διαβασει ουκ ολιγα περιστατικα με αναμονες ημερων για μια απαντηση μεσω mail για θεματα εγγυησεων απο τη μαμα εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει την CM11 ή παραμένεις με την CM11s;

το CyanogenMod ειναι firmware ή Software? Η ευρωπαική εκδοση το έχει εγκατεστημένο;

Το λειτουργικό του κινητού είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απορία νο2 (τις αριθμώ γιατί θα έχω πολλές :p)

Πως μεταφέρω κάποια playlists από το iTunes στο τηλέφωνο;

Δοκίμασα τα Synctunes & iSync αλλά δε μου κάνουν. Το βασικότερο είναι πως δεν κάνουν σωστό sync, ουσιαστικά αντιγράφουν. Δεύτερον γίνεται μέσω Wifi, όπου θα πάρει ώρες. Τρίτο και σημαντικότερο, δεν κάνουν convert τα τραγούδια σε μικρότερο bitrate, οπότε για να βάλω τα playlists που είχα πάντα μαζί μου, θέλω ~15GB, ενώ στο iPhone, επειδή τα κάνει convert στα 128kbps, έπιαναν μόλις 6GB.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Δε ζήτησα τίποτα. Οι μόνες επιλογές που είχα ήταν μνήμη (16/64), χρώμα (λευκό/μαύρο) και μεταφορικά (DHL/άλλο). Όλα τα υπόλοιπα ήταν έτοιμα από τους ίδιους.

Σύνολο έδωσα 360€. Νομίζω 340€ θα ήταν με άλλη μεταφορική και αναμονή.

Οσο κανει και ένα S4. Πολλα δεν είναι? (για κινεζικο)

Link to comment
Share on other sites

Οσο κανει και ένα S4. Πολλα δεν είναι? (για κινεζικο)

Bασικά ΔΕΝ είναι όπως όλα τα κινέζικα..

Kι επειδή το s4 το έχει ο αδερφός μου, 999 φορές θα διάλεγα το 1+1 και 1 το s4. Νομίζω το ίδιο κι εκείνος! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.