Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Θηκη πηρα την διάφανη της oneplus και ειναι ωραια, και απο προστασια οθονης μαρεσουν πολυ οι matte, παρολο που πιξελιαζουν. Δινουν πολυ καλη αισθηση (αν ειναι ποιοτικες) ειδικα οταν εχεις "υδρομενα" χερια.

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass ειναι πολύ καλύτερο από ζελατίνες, έχει καλύτερη αίσθηση στην αφή κι είναι απείρως ευκολότερο στην τοποθέτηση και σίγουρα θα προστατέψει την οθόνη καλύτερα από μια απλή ζελατίνα. Αυτό έχω: Nillkin 9H Hardness Tempered Glass Anti Scratch Screen Protector for Oneplus One | eBay και για θήκη αυτή: 0.5mm clear crystal high transparent hard PC back case cover for phones | eBay . Λεπτή και κάνει δουλειά.

Πολυ καλη τιμη το Nillkin για tempered glass... και η εταιρεια μου εκανε καλη εντυπωση σε θηκη+screen protector που ειχα παρει στο 1020. Αποκει και περα διαβαζω οτι το καλυτερο ειναι το Orzly... το θεμα ειναι, αυτο που δινει απο το site της η Opo τι λεει?

Απο θηκες ξενερωσα πολυ που διαβασα οτι γειωσαν το θεμα με τα styleswap covers... Γιατι οχι μονο ηταν πολυ ομορφα, αλλα επειδη το cover καλυπτει και το back και τα πλαϊνα του κινητου, οσους μας ενδιαφερει μονο η φθορα και οχι οι πτωσεις, μπορουσαμε να το εχουμε γυμνο μονο με tempered glass και αν μαζεψει γρατζουνιες να παρεις ενα νεο cover σε κανα 6μηνο-χρονο να το ανανεωσεις κιολας... Κριμας!

Link to comment
Share on other sites

Θήκη πήρα την πιο φτηνή που έπαιζε απο eBay με 1,5 δολάριο την imak την διάφανη πλαστική που αν και δένει καλά και προστατεύει σε συνδυασμό με την νιλκιν τζαμαρια, μαζεύει καργα γρατσουνιές και δίνει όγκο και κατιτις απο βάρος.Για το μέγεθος του κινητού που λέτε είναι όντως πολύ λεπτό και αν και είναι το μεγαλύτερο σε οθόνη που έχω πιάσει και το φανταζομουν δύσχρηστο,τώρα πλεον δεν θα το αλλαζα με μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η ειδοποιηση από mailboxde αλλα δεν εχει πεδίο για διευθυνση.

Μονο χωρα,περιοχη και ΤΚ. (state,zipcode,city)

Ξεχναω κάτι?

Να επιλεξω UPS ?

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η ειδοποιηση από mailboxde αλλα δεν εχει πεδίο για διευθυνση.

Μονο χωρα,περιοχη και ΤΚ. (state,zipcode,city)

Ξεχναω κάτι?

Να επιλεξω UPS ?

Ups είχα βάλει κι εγώ, περιπου 4 με 5 μερες έκανε.

Link to comment
Share on other sites

μόλις το google play μου έγινε έκδοση 5.. έτσι απλά, ενώ μπήκα να δω αν υπάρχει καμιά ενημέρωση σε εφαρμογή..

κι άλλο ένα βίντεο.. τι είναι τελικά αυτό το raw που τραβάει πλέον η κάμερά μας;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=op3cMaQPvhY]OnePlus One RAW Image Test | Best Phone Photography Yet - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

το RAW στις φωτογραφικες ειναι το "αρχικο" αρχειο που δεν εχει υποστει καμμια επεξεργασια.(οπως για παραδειγμα τα JPG που παιρνουμε).

οποτε εχεις ολη την πληροφορια ακατεργαστη.Απευθειας δλδ απο τον αισθητηρα.

σου δινει το περιθωριο να επεξεργαστεις πολυ καλυτερα τις φωτογραφιες σου απο οτι αν ειχες το JPG.

αυτο ισχυει σε ολες τις φωτογραφικες.Τωρα ποσο παραπανω μπορει να σου προσφερει ενα RAW απο κινητο , δε μπορω να το γνωριζω και δεν ειναι απλα ενα marketing κολπο..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με τον αισθητήρα στην οθόνη παραμένει και είναι πολύ εκνευριστικό.

Άλλος αντιμετωπίζει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο; Χάνει πάρα πολλά γράμματα όσο γράφω και είναι και αυτό εκνευριστικό. Λέτε το ένα πρόβλημα να επηρεάζει το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

fd03ff212fda70aeac13703efdf19a3c.jpg

Πώς γίνεται να με χρεώνουν 4 μέρες mobile internet δηλαδή 4 ευρώ μέσα στις τελευταίες 20 μέρες ενώ τα έχω όλα κλειστά και χωρίς να μου γράφει έστω ποσά KB το κινητό?

Το έχει πάθει κανείς άλλος αυτό ή με χρεώνουν όποτε γουσταρουν για να βάλω κάρτα?

Στην q όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πλεον στο pre-order δεν αφηνει το Name + Surname να ειναι πανω απο 35 χαρακτηρες, οποτε δε μπορω να ακολουθησω ακριβως τις οδηγιες για mailboxde, πως προτεινετε να το συμπληρωσω?

Κανονικα επρεπε να ειναι :

Mailboxde.com e.K.

Konstantinos Mourikis ID XXXXX

Αλλα επειδη υπερβαινει τους 35 χαρακτηρες κατα πολυ, το εκανα :

Mailboxde.com eK

Mourikis Κ IDXXXXX

Εχετε καμια καλυτερη προταση? ή απο δικη σας εμπειρια τι ειναι πιο σημαντικο να φαινεται εκει?

Link to comment
Share on other sites

το pre-order μου ειναι ετοιμο για αυριο...αλλα ηθελα να ρωτησω, με σημερινες τιμες ειναι τοσο συμφερον ακομα το κινητο? Γιατι παρατηρησα οτι το Xperia Z2 εχει πεσει στην Ελλαδα στα 360 ευρω...

Το O+O βγαινει περιπου στα 330ε αν βαλεις τα μεταφορικα και το mailboxde, ειναι πολυ κοντα δηλαδη, και με εγγυηση απ'εξω. Δε φανταζομουνα οτι θα εβρισκες αλλο κινητο ειδικα με 3gb ram σε τοσο κοντινη τιμη...

Δηλαδη με μια προχειρη συγκριση, σε ισχυ ειναι ιδια (cpu-ram-gpu) και αποκει και περα το OpO εχει τα 64gb εσωτερικη μνημη (αλλα το sony παιρνει SD εως και 128), και 0.3" παραπανω. Το sony ομως εχει καλυτερη καμερα μαλλον (20mp) και ειναι water/dust proof. H εμφανιση ειναι υποκειμενικη, αλλα το sony εχει και την τοπικη εγγυηση...

Νομιζω στην παραπανω συγκριση ψιλοκερδιζει το sony....απλα σκεφτομαι οτι προτιμω το cyanogen απο το να κρεμομαι απο τη sony να βγαζει updates... ειναι οντως εκει η διαφορα?

Γενικα με το cyanogen εχεις updates απο τριτους χωρις να εξαρτασαι απο την OpO ή οχι? Γιατι προσπαθω εδω να δω και αν προσεγγιζει την αξια του nexus5 στα updates που ειναι παρα πολυ σημαντικο πραγμα στα smartphones...

Link to comment
Share on other sites

το pre-order μου ειναι ετοιμο για αυριο...αλλα ηθελα να ρωτησω, με σημερινες τιμες ειναι τοσο συμφερον ακομα το κινητο? Γιατι παρατηρησα οτι το Xperia Z2 εχει πεσει στην Ελλαδα στα 360 ευρω...

Το O+O βγαινει περιπου στα 330ε αν βαλεις τα μεταφορικα και το mailboxde, ειναι πολυ κοντα δηλαδη, και με εγγυηση απ'εξω. Δε φανταζομουνα οτι θα εβρισκες αλλο κινητο ειδικα με 3gb ram σε τοσο κοντινη τιμη...

Δηλαδη με μια προχειρη συγκριση, σε ισχυ ειναι ιδια (cpu-ram-gpu) και αποκει και περα το OpO εχει τα 64gb εσωτερικη μνημη (αλλα το sony παιρνει SD εως και 128), και 0.3" παραπανω. Το sony ομως εχει καλυτερη καμερα μαλλον (20mp) και ειναι water/dust proof. H εμφανιση ειναι υποκειμενικη, αλλα το sony εχει και την τοπικη εγγυηση...

Νομιζω στην παραπανω συγκριση ψιλοκερδιζει το sony....απλα σκεφτομαι οτι προτιμω το cyanogen απο το να κρεμομαι απο τη sony να βγαζει updates... ειναι οντως εκει η διαφορα?

Γενικα με το cyanogen εχεις updates απο τριτους χωρις να εξαρτασαι απο την OpO ή οχι? Γιατι προσπαθω εδω να δω και αν προσεγγιζει την αξια του nexus5 στα updates που ειναι παρα πολυ σημαντικο πραγμα στα smartphones...

Για συγκριση καμερας:

Camera shootout: OnePlus One versus Xperia Z2 | Xperia Blog

Στα ιδια ειναι, αν δεν ειναι καλυτερο το 1+1 (που πλεον παιρνει και raw)

Για την αποδοση:

Το 1+1 ειναι απο τα πιο γρηγορα κινητα που εχω πιασει, ειναι εκει πανω με το Nexus5.

Για την CM11s που φοραει το 1+1:

1) Εχει theme engine, ποτε δεν μπορεις να γυρισεις σε απλο τηλεφωνο αν ειχες theme engine.

2) Ειναι.... official custom rom. Βλαμενα bugs που στην δινουν αλλα και πιο γρηγορα updates.

Προσωπικα, εχω το τηλ. εδω και ενα μηνα και δεν πετυχα τετοια bugs, αλλα μου φαινεται θα τα βρω μπροστα μου με το Lollipop.

Γιατι να επιλεξεις το Ζ2:

Εγγυηση στη γειτονια σου.

Ευκολα αξεσουαρ (περιμενω εδω και ενα μηνα τα δικα μου απο ebay/ali)

Μεγεθος

Ειναι πολυ καλη επιλογη και το Ζ2, εγω δε θα το επαιρνα ποτε γιατι μου αρεσει να πειραζω το κινητο μου, αλλαζω θεματα/icons/roms/xposed κλπ

Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα, πας σουμπιτο για Z2

Link to comment
Share on other sites

Για συγκριση καμερας:

Camera shootout: OnePlus One versus Xperia Z2 | Xperia Blog

Στα ιδια ειναι, αν δεν ειναι καλυτερο το 1+1 (που πλεον παιρνει και raw)

Για την αποδοση:

Το 1+1 ειναι απο τα πιο γρηγορα κινητα που εχω πιασει, ειναι εκει πανω με το Nexus5.

Για την CM11s που φοραει το 1+1:

1) Εχει theme engine, ποτε δεν μπορεις να γυρισεις σε απλο τηλεφωνο αν ειχες theme engine.

2) Ειναι.... official custom rom. Βλαμενα bugs που στην δινουν αλλα και πιο γρηγορα updates.

Προσωπικα, εχω το τηλ. εδω και ενα μηνα και δεν πετυχα τετοια bugs, αλλα μου φαινεται θα τα βρω μπροστα μου με το Lollipop.

Γιατι να επιλεξεις το Ζ2:

Εγγυηση στη γειτονια σου.

Ευκολα αξεσουαρ (περιμενω εδω και ενα μηνα τα δικα μου απο ebay/ali)

Μεγεθος

Ειναι πολυ καλη επιλογη και το Ζ2, εγω δε θα το επαιρνα ποτε γιατι μου αρεσει να πειραζω το κινητο μου, αλλαζω θεματα/icons/roms/xposed κλπ

Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα, πας σουμπιτο για Z2

μου αρεσει πιο που το OpO γενικα, ο κυριος λογος που σκεφτομαι το Z2 ειναι η μεταπωλητικη αξια. Σε 1 χρονο οχι μεθαυριο, γιατι τωρα το πουλας και ακριβοτερα το OpO αποσο σου κοστισε, αλλα σε 1 χρονο καμια σχεση δε θα ειναι κατι το ιδιαιτερο, και εκει η τοπικη εγγυηση του sony θα παιξει ενα ρολο...

Αλλα θεωρω πολυ βασικο το θεμα των updates. To προηγουμενο android μου ηταν Nexus4...

Αν δεν ηταν τα updates στη μεση θα σκεφτομουνα ακομα και το Galaxy S4 black edition που παιζει 280ε στα skroutzαδικα...

Γι'αυτο προσπαθω να καταλαβω τι θα παιξει με το cyanogen και αυτο το κινητο.

Αν εχω καταλαβει σωστα, cyanogen ειναι ελαφρως modded stock android οποτε θα ειναι πολυ κοντα στη stock android του nexus που μου αρεσει. Απο πλευρας updates ομως μπορει να θεωρησει κανεις οτι με το που βγαζει η google Android 5.2 πχ, μεσα σε 1 μηνα θα εχουμε αντιστοιχη cyanogen βασισμενη σε αυτο? Γενικα αυτο το κινητο εχοντας και τη σταμπα της cyanogen, θα ειναι η πρωτη συσκευη πανω στην οποια θα φτιαχνεται το cyanogenmod οποτε βγαινει νεα εκδοση απο google? Θα εχει ας πουμε καποια προνομιακη μεταχειρηση σε αυτο το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Για το Lollipop, ειπαν οτι σε 90 μερες θα την παρει το Oneplus.

Οχι και κατι το ιδιαιτερο δηλαδη.

Βαζεις σε προτεραιοτητα τα updates αλλα δεν μας λες γιατι αποκλειεις το Nexus5.

Link to comment
Share on other sites

Για το Lollipop, ειπαν οτι σε 90 μερες θα την παρει το Oneplus.

Οχι και κατι το ιδιαιτερο δηλαδη.

Βαζεις σε προτεραιοτητα τα updates αλλα δεν μας λες γιατι αποκλειεις το Nexus5.

Δε με νοιαζει αν θα βγαινει το update 1 εβδομαδα μετα τη google ή 3 μηνες, με νοιαζει να βγαινει eventually, να μη γινει obsolete δηλαδη το κινητο σε 1-2 χρονια... Γι'αυτο και θελω να παω σε κατι με 3gb ram...για να αντεχει θεωρητικα αρκετες εκδοσεις android ακομα...

Δηλαδη πχ σε hardware και ενα Galaxy S4 black edition μπορει να με καλυπτε, αλλα λογω του οτι πρεπει να περιμενεις τη samsung να βγαλει update, ακομα και να εχει τα specs να παει lollipop ή το επομενο κλπ, επειδη σε λιγο θα ειναι 2 γενιες πισω, απλα δε θα ασχολουνται να το βγαλουν....

Απο αυτην την αποψη εννοω αν ειναι καλο στοιχει το cyanogen με την εννοια οτι θα υποστηριξουν το κινητο ακομα και σε βαθος 3ων ετων πχ...

Nexus5 δε θελω να παρω γιατι θελω κατι πιο φρεσκο και με 3gb ram αν γινεται (και καλυτερη καμερα γιατι στο nexus4 ηταν λιγο απογοητευση και δεν ακουω και για τρελη βελτιωση στο 5...). Αν το Nexus6 ακολουθουσε την τιμολογιακη πολιτικη των 4 και 5 99% θα πηγαινα προς τα εκει και ας εκανε ~400ε, αλλα not even close...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.