Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Αφού πάντα η οθόνη είναι αυτή που σκοτώνει την μπαταρία περισσότερο. Άν το παρατήσω κι εγώ στο σπίτι και δεν κάνω τίποτα, ούτε το WiFi τρώει μπαταρία ούτε το 4G ούτε το sync ούτε τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, το ξερω οτι το εχουμε ξαναγραψει αλλα για να επιβεβαιωσω επειδη το κινητο μου κανει διαφορα περιεργα και λεω να κανω ενα format και install απο το pc. Ποιος ειναι ο πιο "επίσημος" τρόπος, με τα λιγότερα " πειράγματα. Τα έχω μπερδέψει λίγο.

 

 

1) Εχω θέμα με τον ήχο ( μικρόφωνο και αναπαραγωγη ηχου, οπου συχνα μπερδευει το ηχειο με το ακουστικο)

2) Κλεινει οποτε θελει το sync (μπορει να φταιει καποια εφαρμογη, αν και τα εχω σβησει ολα τα σχετικα για μπαταριες)

3) Και αλλα διαφορα μικροκολυματα (τα βαρια διορθωθηκαν με την 44) 

 

 

Οποτε τι πρεπει να κατεβάσω ; ποιο mod και τι software/drivers για να το κανω μαμα με φορματ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, το ξερω οτι το εχουμε ξαναγραψει αλλα για να επιβεβαιωσω επειδη το κινητο μου κανει διαφορα περιεργα και λεω να κανω ενα format και install απο το pc. Ποιος ειναι ο πιο "επίσημος" τρόπος, με τα λιγότερα " πειράγματα. Τα έχω μπερδέψει λίγο.

 

 

1) Εχω θέμα με τον ήχο ( μικρόφωνο και αναπαραγωγη ηχου, οπου συχνα μπερδευει το ηχειο με το ακουστικο)

2) Κλεινει οποτε θελει το sync (μπορει να φταιει καποια εφαρμογη, αν και τα εχω σβησει ολα τα σχετικα για μπαταριες)

3) Και αλλα διαφορα μικροκολυματα (τα βαρια διορθωθηκαν με την 44) 

 

 

Οποτε τι πρεπει να κατεβάσω ; ποιο mod και τι software/drivers για να το κανω μαμα με φορματ.

 

εδώ μόνο βρήκα κάτι μαζεμένο κι οργανωμένο σωστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιζω μπαλιτσα με OPO toolikit απο manuandroid

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/oneplus-one-toolkit-manudroid19-gui-t2807418

To toolkit απο μονο του εχει λινκζζ για οτι χρειαζεσαι (drivers/twrp κλπ ) και ειναι αρκετα detailed σε οποιοδηποτε βημα σε βαζει να κανεις. Μονο του μειονεκτημα οτι "κανει πολλα" οποτε ως αποτελεσμα μπορει να σου φανει "φορτωμενο" σαν interface. Εγω το χρησιμοποιω μονο για το αρχικο root (μιας που ολες οι ROM που επιλεγω ειναι πλεον pre-rooted) και απλα για να μπαινω TWRP απο οπου βαζω την ROM.

Την πρωτη φορα θα χρειαστεις drivers. (Εχει step by step το toolkit γιατι ενδεχεται να ειναι λιγο φασαρια)

Τις υπολοιπες ειναι 1 λεπτο υποθεση να μπεις TWRP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα unlock bootloader, και μετα μπηκα σε fastboot και μεσα απο το προγραμμα που εδωσε ο SLN (οneplus one kit) πατησα το flash CM11S και εκανα select file to αρχειο : cm-bacon-ac1ccf7921-to-5fa8c79c0b-signed.zip  και μετα οταν ανοιξε εκανα ενα factory reset.

 

Συμπερασμα, δε ξερω τι εχω κανει, και οι οδηγοι ειναι απειροι και ο καθενας λεει τα δικα του. 

 

Ευχομαι να μην εχω θεμα με τα επομενα updates και να ειναι ακομα stock το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Και το LG G2 ειναι πολυ καλη περιπτωση παντως στα 260€ που εχει πεσει.

Αν επαιρνα κινητο σημερα, το G2 θα επαιρνα.

Δεν θα έδινες δηλαδή τα 30 ευρώ παραπάνω για την 16άρα έκδοση του oneplus γιατί νομίζω κάπου εκεί κυμαίνεται η διαφορά τους; Πιστεύεις δεν την αξίζει, εσύ που το έχεις και το ένα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έδινες δηλαδή τα 30 ευρώ παραπάνω για την 16άρα έκδοση του oneplus γιατί νομίζω κάπου εκεί κυμαίνεται η διαφορά τους; Πιστεύεις δεν την αξίζει, εσύ που το έχεις και το ένα;

 

Απο την Oneplus, δεν μπορεις να παρεις 16ρι, μονο invites για 64ρι δινουν.

Aπο Κινα εχει οντως 30€ διαφορα. Αλλα το 16ρι δεν υπαρχει σε sandstone (που ειναι μεγαλο + στο Oneplus)

 

Το θεμα της εγγυησης ειναι σοβαρο, δεν θα εδινα 290€ για να παρω κινητο απο Κινα (που θα στο εχουν ανοιξει κιολας) και αν χρειαστεις εγγυηση τον ηπιες.

 

Χωρις να εχω μετανιωσει που εχω το 1+1, σημερα θα αγοραζα το G2 λογω εγγυησης.

 

Οσον αφορα την μπαταρια: (μαμει το κινητο)

 

post-39535-0-30755300-1416384830_thumb.ppost-39535-0-44919300-1416384840_thumb.ppost-39535-0-30066000-1416384849_thumb.p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε κ μένα την καλύτερη μπαταρία ως τώρα. Στοκ ρομ με franco 31. Χτες πέρασα τον 33 κ θα ξαναμετρηθω. Φωτεινότητα αυτόματη, wifi 3g ανοικτά πάντα, sync on notifications on κ τα βράδια το ίδιο. Μόνο το τελευταίο 5ωρο ήμουν σε power saver mode.

011c8f08d4b625a45a1f173555f1b618.jpg

8ab37c5fbc692e5e4b9de387397eb78d.jpg

fdd618847dd95c1fe048a5c58549b980.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε κ μένα την καλύτερη μπαταρία ως τώρα. Στοκ ρομ με franco 31. Χτες πέρασα τον 33 κ θα ξαναμετρηθω. Φωτεινότητα αυτόματη, wifi 3g ανοικτά πάντα, sync on notifications on κ τα βράδια το ίδιο. Μόνο το τελευταίο 5ωρο ήμουν σε power saver mode.

011c8f08d4b625a45a1f173555f1b618.jpg

8ab37c5fbc692e5e4b9de387397eb78d.jpg

fdd618847dd95c1fe048a5c58549b980.jpg

Καλά πως γίνεται και το Android OS kai Android system να είναι τόσο χάμηλα. Εμένα και στο Note 3 και τώρα στο 1+ με τρώνε πολύ μπαταρία. Τι ρυθμίσεις έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.