Jump to content



Σύνθεση νέου Gaming PC


Recommended Posts

Καλησπέρα στη κοινότητα του thelab.gr !!

Υπαρχει παρα πολυ υλικο εδώ και το όλο φορουμ ειναι καταπληκτικο! Συγχαρητηρια στους διαχειριστες και χρήστες!

Το προβληματακι ειναι, όπου υπαρχει μεγαλος ογκος πληροφοριων, γινεται λιγο κουραστικο ή/και δυσκολο να τις αξιοποιησει κανείς στο βελτιστο. Για αυτο ζητω τη βοηθεια-συμβουλη σας σε ενα νεο pc που θα στησω συντομα.

Εχω διαλεξει μερικα κομματια και σας τα παραθετω :

CPU: INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150

MB: Asrock Z87 Extreme4

GPU: Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC

PSU: Corsair CX Series Modular CX750M 750Watt 80 PLUS Bronze

SD: Samsung 840 Series Evo 250GB

SD2: εναν μηχανικο δισκο

Case: Corsair Carbide 200R Windowed Midi Tower

RAM : ?

Ψυκτρα:?

Αυτο ειναι το συστημα που έχω σχεδον ετοιμο στο πλανο μου.

Τα παιχνιδια που λιωνω ειναι : Diablo3, WoW, Lineage2.

Το προβλημα μου ειναι στα εξης και εδω ζητω λιγη βοηθεια.

Κουτι+Ψυκτρα: Δεν ειναι σιγουρο αν θα χωρεσει την Η100i, την οποια θελω να βαλω στο μηχανημα.

θα ήθελα να μεινω σε Corsair Windowed κουτι, αλλα αw αφησουμε το 300r εξω γιατι απο review στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι λιγο ευκαμπτο το υλικο του και μου θυμισε την ψευτια των turboX που τα βλεπεις και γελας.

RAM: απο 8gb και ανω , ψαχνω κατι, το οποιο θα το παω αργοτερα στα 16gb. προς το παρον ξεκιναμε με 8.

ειχα δει κατι 8αρες Ribjaw, αλλα δεν ειμαι αρκετα σιγουρος οτι κανω καλα.

PSU: Υπαρχει κατι καλυτερο που μπορει να αντικαταστησει την επιλογη μου, παλι σε Corsair? Ισως FullModular?

θα ήθελα σε αυτο το PC να μπορω να παιζω τα 3 κολληματα μου, ανετα, δυνατα και σε ανω του μετριου γραφικα settings.

Οσο αφορα τον επεξεργαστη "Κ" και την Z87 extreme, ειναι γιατι ναι μεν ΔΕΝ θα κανω με οτ καλημερα OC, αλλα θελω να εχω την δυνατοτητα, οταν θα μουρθει , να το κάνω χωρις εξοδα περαιτερω!

Παρακαλω και καλωσοριζω τα καλαιπροαιρετα σχόλια σας!

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από Badbreath
Σένθεση νέου Gaming PC ΣΥΝΘΕΣΗ , ω Δαιμων,!
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε αγοράζεις ή αναβαθμίζεις τον υπολογιστή σου;

Αν είναι κάθε χρόνο, οκ. Αν όμως θα αλλάξεις πάλι σε 5 χρόνια, πιστεύω ότι πρέπει να περιμένεις τις DDR4 και να μην αγοράσεις τώρα σύστημα.

Επίσης νομίζω ότι αυτό

GPU: Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC

δεν κολλάει με αυτό

Τα παιχνιδια που λιωνω ειναι : Diablo3, WoW, Lineage2.

Σε αυτά τα παιχνίδια μπορείς να γλιτώσεις αρκετά χρήματα ή να τα δώσεις σε κάποιο άλλο περιφερειακό όπως πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη, ups (που το παραμελούν οι περισσότεροι).

Link to comment
Share on other sites

Τα περιφεριακα μου ειναι καλα, και τζιτζια.

Γιατι λες οτι δεν κολλαει η καρτα στα gaming habbits, και ειναι τοσο ωραιο εργαλειο!

PC αλλαζω σπανια, να φανταστεις αυτο που εχω ειναι απο το 2005.

αρκετα απλο, (δεν θυμαμαι ολα τα specs του οπουτε θα τα αναρτησω μετα) εχει αλλαξει απο τοτε, 2 τροφοδοτικα καμμενα , ενα σετ μνημων για upgrade, και μια καρτα γραφικων.

τα DDR4 ποτε θα σκασουν μυτη? ξερεις τι γινεται με αυτα ετσι? καθε φορα που βγαινουν νεα σλοτακια, ξεφευγουν οι τιμες και παλι ειναι κακη περιοδος για αγορα.

Ισως να περιμενς κανα 2μηνο μονο και μονο για τα reviews των i5 Has.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι λες οτι δεν κολλαει η καρτα στα gaming habbits, και ειναι τοσο ωραιο εργαλειο!

Αν είναι να την κρατήσεις 5 χρόνια, μια χαρά είναι. Απλά σήμερα είναι too-much για τα παιχνίδια που παίζεις. Θα έκανες τη δουλειά σου με αρκετά φθηνότερη.

τα DDR4 ποτε θα σκασουν μυτη? ξερεις τι γινεται με αυτα ετσι? καθε φορα που βγαινουν νεα σλοτακια, ξεφευγουν οι τιμες και παλι ειναι κακη περιοδος για αγορα.

Ισως να περιμενς κανα 2μηνο μονο και μονο για τα reviews των i5 Has.

Μέσα στο 2014 θα είναι διαθέσιμα. Αν ήταν για 2015, προφανώς και δε θα περίμενες, τώρα όμως είναι ρίσκο. Αν το κρατάς 5 χρόνια, σκέψου τι δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσεις σε 4 χρόνια από σήμερα, αν πχ σου καεί η μητρική. Θα βρίσκεις ddr3; Σε τι τιμή; Δες πόσο ακριβές είναι σήμερα οι μνήμες ddr2 και πόσο δυσεύρετες.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ, δηλαδη η GPU ειναι λιγο Overkill για τη χρηση μου σημερα. Ξερεις τι, αν κολλαει με το υπολοιπο συστημα ας ειναι, γιατι οπως ειπα, ΟΤΑΝ κατι καει τοτε αλλαζει. Οποτε θα σκεφτω σοβαροτατα την αναμονη του DDR4 ...

παντως το συστημα , ως εχει, τι λες; καποια αλλη προταση, και καμια RAM?

Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις κάποιο σοβαρό O/C, τότε RAM δε χρειάζεται να πάρεις κάτι ιδιαίτερο. Οποιοδήποτε σετ 2x8GB ή 2x4GB θα κάνει τη δουλειά του. Επίσης, οι διαφορές ανάμεσα σε 1333 και 2133 είναι μηδαμινές στο 99% των περιπτώσεων, οπότε πληρώνεις marketing και όχι επιδόσεις. Απλά προτίμησε επώνυμες, πχ Kingston, Corsair, Crucial για να έχεις πραγματικά εγγύηση εφ όρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη κοινότητα του thelab.gr !!

Υπαρχει παρα πολυ υλικο εδώ και το όλο φορουμ ειναι καταπληκτικο! Συγχαρητηρια στους διαχειριστες και χρήστες!

Το προβληματακι ειναι, όπου υπαρχει μεγαλος ογκος πληροφοριων, γινεται λιγο κουραστικο ή/και δυσκολο να τις αξιοποιησει κανείς στο βελτιστο. Για αυτο ζητω τη βοηθεια-συμβουλη σας σε ενα νεο pc που θα στησω συντομα.

Εχω διαλεξει μερικα κομματια και σας τα παραθετω :

CPU: INTEL CORE I5-4670K 3.40GHZ LGA1150

MB: Asrock Z87 Extreme4

GPU: Gigabyte GeForce GTX770 2GB WindForce 3X OC

PSU: Corsair CX Series Modular CX750M 750Watt 80 PLUS Bronze

SD: Samsung 840 Series Evo 250GB

SD2: εναν μηχανικο δισκο

Case: Corsair Carbide 200R Windowed Midi Tower

RAM : ?

Ψυκτρα:?

Αυτο ειναι το συστημα που έχω σχεδον ετοιμο στο πλανο μου.

Τα παιχνιδια που λιωνω ειναι : Diablo3, WoW, Lineage2.

Το προβλημα μου ειναι στα εξης και εδω ζητω λιγη βοηθεια.

Κουτι+Ψυκτρα: Δεν ειναι σιγουρο αν θα χωρεσει την Η100i, την οποια θελω να βαλω στο μηχανημα.

θα ήθελα να μεινω σε Corsair Windowed κουτι, αλλα αw αφησουμε το 300r εξω γιατι απο review στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι λιγο ευκαμπτο το υλικο του και μου θυμισε την ψευτια των turboX που τα βλεπεις και γελας.

RAM: απο 8gb και ανω , ψαχνω κατι, το οποιο θα το παω αργοτερα στα 16gb. προς το παρον ξεκιναμε με 8.

ειχα δει κατι 8αρες Ribjaw, αλλα δεν ειμαι αρκετα σιγουρος οτι κανω καλα.

PSU: Υπαρχει κατι καλυτερο που μπορει να αντικαταστησει την επιλογη μου, παλι σε Corsair? Ισως FullModular?

θα ήθελα σε αυτο το PC να μπορω να παιζω τα 3 κολληματα μου, ανετα, δυνατα και σε ανω του μετριου γραφικα settings.

Οσο αφορα τον επεξεργαστη "Κ" και την Z87 extreme, ειναι γιατι ναι μεν ΔΕΝ θα κανω με οτ καλημερα OC, αλλα θελω να εχω την δυνατοτητα, οταν θα μουρθει , να το κάνω χωρις εξοδα περαιτερω!

Παρακαλω και καλωσοριζω τα καλαιπροαιρετα σχόλια σας!

Ευχαριστω!

Καλώς ήρθες!

Τροφοδοτικό, αν οπωσδήποτε πρέπει να είναι Corsair, τότε αν σκέφτεσαι για μια κάρτα γραφικών και όχι SLI στο μέλλον κοιτάς κάτι σε:

1. https://www.skroutz.gr/s/4245252/Corsair-CS-Series-650W-Modular-80-PLUS-Gold.html

2. https://www.skroutz.gr/s/4034934/Corsair-RM-Series-RM650-80Plus-Gold.html

Αν μπορείς να εξετάσεις άλλες εταιρείες υπάρχουν και άλλες καλές (έως πολύ καλές) επιλογές μέχρι τα 100€ σε modular:

1. https://www.skroutz.gr/s/4561594/Thermaltake-Paris-650W.html

2. https://www.skroutz.gr/s/2752163/XFX-ProSeries-650W-XXX-Edition-Semi-Modular-Bronze.html

3. https://www.skroutz.gr/s/3048738/EVGA-SuperNOVA-NEX650G.html

4. https://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

Τώρα, για κουτί Corsair windowed με δυνατότητα για H100i η πιό προσιτή περίπτωση είναι το Obsidian 350D (Windowed). Αν δεν καίγεσαι για παράθυρο, τότε υπάρχει σαν λύση και το Carbide 400R. Την Η100i δεν θα την συνιστούσα εκτός αν πάς για μεγάλο overclocking με τον 4670κ (δηλαδή κάτι σε 4.5-4.6Ghz). Αν στοχεύεις σε κάτι πιό ήπιο (4.2-4.3) τότε καλύτερα να αποφύγεις την Η100i σαν λύση γιατί είναι αρκετά θορυβώδης όπως όλες οι liquid. Με μια ποιοτική αερόψυκτρα τύπου Noctua, Phanteks κ.λπ. θα είσαι καλυμμένος.

Μνήμες θα κοίταζα κάτι σε 2x4 για αρχή, όπως π.χ. G.SKILL F3-14900CL9D-8GBXL 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ RIPJAWSX DUAL CHANNEL KIT - με προοπτική για άλλα 2x4. 1x8 εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα.

Για μητρική τέλος, δες συγκριτικά άλλες 2 επιλογές:

1. https://www.skroutz.gr/s/3814780/Asus-Z87-A-C2.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3423573/Gigabyte-GA-Z87X-D3H.html

ή για πιό οικονομικά:

1. https://www.skroutz.gr/s/3423574/Gigabyte-GA-Z87-HD3.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3738477/Asus-Z87-K-C2.html

Όσο για το θέμα της αναμονής, εγώ δεν ξέρω, έχω λίγο διαφορετική λογική. Εγώ θα έπαιρνα τώρα το σύστημα (που ούτως ή άλλως είναι καλό και θα είναι πολύ καλό για χρόνια και είναι και κάμποσο δοκιμασμένα τα parts) και θα περίμενα να δώ τις πρώτες εντυπώσεις από το refresh καθώς και την επίλυση των πρώτων προβλημάτων. Αν μου φαινόταν ότι αξίζει, τότε μετά από κανά 2 χρόνια θα έδινα το σετ 4670κ-Ζ87-μνήμες και θα έκανα την αλλαγή. Αν έβλεπα ότι δεν είναι και τίποτα super wow, τότε θα κρατούσα το σύστημα αρκετά παραπάνω. Γενικώς, δεν τρέχω να πάρω hardware την στιγμή που πρωτοβγαίνει, αλλά περιμένω να δώ πώς πάει πρώτα και μετά από 1-2 χρόνια κάνω την κίνηση. Αλλά αυτά είναι και ιδιοτροπίες μου.

Edit: To 200R δεν χωράει την Η100.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την εκτενη απαντηση!

σαφως και δεν θα εβαζα 1χ8Gb ram, αλλα 2χ4 GB :D

Το συστημα που τρεχω τωρα ειναι

Inter Core Duo 2.4Ghz

3,50 Gb Ram

Geforce Gt 620

πανω σε μια καλουτσικη της εποχης Gigabyte ΜΒ.

Αυτη τη φορα θελω να κινηθω σε Asrock MB.

Τα τροφοδοτικα που μου λινκαρεις, ειναι καλα, μαρεσει το full modular και οσο αφορα το SLI η οχι, ισως αργοτερα, οποτε θα κοιταξω καποιο με περισσοτερα σλοτς!

Link to comment
Share on other sites

μπαι δε γουεη, το Corsair 350D ειναι mini και οχι midi. λογικα σε midi λεω να μεινω.

Έχεις δίκιο, αλλά παρασύρθηκα από Skroutz που μου το έβγαζε σε midi... Την πάτησα άλλη μια φορά από skroutz και μυαλό δεν βάζω!:baby:

Κοίτα, αν θέλεις Corsair Windowed μεγαλύτερο με θέση για διπλό radiator τότε ανεβαίνει το κασέ! Δεν ξέρω πόσα μπορείς να δώσεις.

Edit: Η πιό προσιτή λύση από Corsair σε mid tower, windowed με θέση για Η100i είναι το https://www.skroutz.gr/s/1828492/Corsair-C70-Black.html. Δες και εδώ για specs.

Επίσης, αν στο πλάνο υπάρχει SLI για το μέλλον, τότε πρέπει να κοιτάξεις και μεγαλύτερο τροφοδοτικό, κάτι σε 750W, αλλά κατά προτίμηση 850W (αν βάλεις δύο gtx 770).

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεσαι πανω απο 8 γιγα για τη χρηση που θελεις , παρε εναν ssd ειναι must (samsung 840) κατα τα αλλα καλα εισαι

προτινω corsair τροφοδοτικο

Ναι φιλε, και εγω ετσι σκεφτομαι, για το Corsair, και γενικα να κολλησω σε ενα setup που θα εχει κουτι, μνημη,τροφοδοτικο και ψηξη απο την ιδια εταιρια, για να αρπαξουμε και λιγα "look-points" ευκολα.

Ακομη με προβληματιζει το κουτι δυστυχως. ειδα και το corsair 500, midi, αλλα παλι ειμαι πολυ διχασμενος...

Γενικα μαρεσει το καλο airflow, σε συνδιασμο με μινιμαλ εξωτερικα στολισματα, και το μεγαλο window side.

Δεκτα μερικα tips!

Link to comment
Share on other sites

1 ΚΟΥΤΙ. αφου κοιτας σε 350D, το 400R σου κανει καλυτερα και ειναι λιγο φθηνοτερο...!!

2 ΨΥΞΗ. θες να βαλεις, σωνει και ντε, υδροψυξη? διοτι και με μια καλη αεροψυκτρα ο 4670 ανεβαινει καλα..!!

3 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ. οποιο και να παρεις απο τα προαναφερθεντα, ειναι καλα. το μονο που θα προσεχα, ειναι να εχει 5 χρονια εγγυηση, αντι 3..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταληγω μαλλον εδω, στο Corsair 500r

CORSAIR CARBIDE SERIES 500R BLACK - (Link απο E-shop for refference)

απο το review των newegg στο youtube το κατευχαριστηθηκα!

Γεματο κουτακι, πολλα fan και επιλογες, "εξωτερικη" τοποθετηση της Η100, και window που ΙΣΩΣ με μια

πατεντα, γινει διαφανο.

yeeehaaa.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

α) Σκέψου αν θα περιμένεις για DDR4. Για το μέλλον καθαρά. Εμένα η μόνο μου "ανησυχία" με αυτό είναι μην έρθουν πανάκριβες και μνήμες και μητρικές, και μην πρέπει να πάρεις κανένα πανάκριβο chipset.

β) Οπωσδήποτε SSD, 840 και τα μυαλά στα κάγκελα.

γ) Η κάρτα, ΝΑΙ είναι πολύ δυνατή για αυτά που παίζεις, αλλά δεν το θεωρώ κακό πχ το wow εχει βαρύνει πολύ απο vanila εποχή και μπορεί να βγει κάτι σε 4 μήνες και να θες να το παίξεις, δεν θα την άλλαζα.

δ) κουτιά, ψύξεις κλπ αν δεν το λιώσεις στο oc δεν τα θεωρώ ΤΟΣΟ σημαντικά, εννοώ, σου αρέσει? πάρτο.

ε) Ραμ θα έλεγα χαλαρά 8 γίγα. Όχι λιγότερα, είναι φθηνή πολύ και περισσότερο είναι καλύτερα απο λιγότερο. Και ναι όπως είπες και ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ΜΗΝ πληρώσεις για τρελούς χρονισμούς στα παιχνίδια ειδικά θες Mhz στο cpu, η μνήμη κάνει 1-2% διαφορά.

στ) Η100 αν δεν κάνεις oc είναι too much.

Link to comment
Share on other sites

δεν περιμενω τρομερες διαφορες απο DDR3 σε DDR4..!

και στην αρχη, τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο, προβλεπω και τιμες ακριβες σε MOBO-RAM, αλλα και προβληματα..! οποτε βαλε το '14 που περπαταμε, βαλε και το '15 για να ξεπεραστουν τυχον θεματα με Controllers- chipsets, περασαν 2 χρονακια σχεδον...!!

μακαρι να μην γινει τιποτα απο ολα αυτα.

αλλα τις DDR4 τις φοβαμαι, ισως επειδη περασαν και απο τις καρτες γραφικων και δεν εκατσαν...!!!!

θα μου πειτε αλλη περιπτωση? δεν ξερω..!! λεω.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Dolly!

Κοιτα, την H100i, την βαζω οπως και τα extreme και K cpu, για το μελλοντικο O.C. καλιο γαιδουροδενε

παρα γαιδουρογυρευε.

τωρα οσο αφορα την μνημη και τους χρονισμους, θα παραδεχθω οτι ειμαι λιγο "νεος". Ξερω και εχω καταλαβει οτι γινονται και OC.

Για την Asrock Z87 extreme 4 (1150 chipset), εχω στο ματι μια Corsair Vengence dual channel 2x4 Gb set.

Απο την ιστοσελιδα και τα specs της ΜΒ έχουμε: υποστήριξη σε:

4 x DDR3 DIMM slots - Supports 32GB DDR3 DDR3 2933+(OC) /2800(OC) /2400(OC)/ 2133(OC)/ 1866(OC)/ 1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory και υποστήριξη Intel Extreme Memory Profile (XMP)

Η ram έχει ως εξης :CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT - (e-shop link)

2 ερωτηματα τωρα.

α) τι παιζει με τους χρονισμους; αν παρω μεγαλυτερο χρονισμο, εχω καλυτερη αποδοση;

και

β) μετα απο 1 χρονο, μπορω να βάλλω αλλο ενα dual set ιδιο με αυτην ωστε να φτασουμε τα 16 GB?

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και το ενδιαφερον στο θεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είπαν τα παιδιά πιο πάνω.

α) Σκέψου αν θα περιμένεις για DDR4. Για το μέλλον καθαρά. Εμένα η μόνο μου "ανησυχία" με αυτό είναι μην έρθουν πανάκριβες και μνήμες και μητρικές, και μην πρέπει να πάρεις κανένα πανάκριβο chipset.

ε) Ραμ θα έλεγα χαλαρά 8 γίγα. Όχι λιγότερα, είναι φθηνή πολύ και περισσότερο είναι καλύτερα απο λιγότερο. Και ναι όπως είπες και ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ΜΗΝ πληρώσεις για τρελούς χρονισμούς στα παιχνίδια ειδικά θες Mhz στο cpu, η μνήμη κάνει 1-2% διαφορά.

Λολ τοτε γιατί να περιμενει ddr4?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οι DDR4 δεν ειναι κριτηριο να περιμενει καποιος

ακομα και ΑΝΝ εμφανιστουνε στα τελοι του 2014 , η τιμες τους θα ειναι υψηλες , η αξιοπιστια τους αμφιβολη και ενας θεος ξερει απο θεμα συμβατοτητας τι θα γινει (απο αποψη υπερκοστολογημενων μητρικων μονο και μονο για αυτο)

το σετακι που εχει επιλεξει , θα τον κρατησει χαλαρα για 3-4 χρονια , και αμα εξακολουθησει να παιζει παιχνιδια τυπου L2/WoW/LOL , ακομα περισσοτερα χρονια .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, την H100i, την βαζω οπως και τα extreme και K cpu, για το μελλοντικο O.C. καλιο γαιδουροδενε

παρα γαιδουρογυρευε.

H Seidon 240M είναι αρκετά πιό ισχυρή και κάπως πιό οικονομική. Δες την αν θέλεις.

τωρα οσο αφορα την μνημη και τους χρονισμους, θα παραδεχθω οτι ειμαι λιγο "νεος". Ξερω και εχω καταλαβει οτι γινονται και OC.

Για την Asrock Z87 extreme 4 (1150 chipset), εχω στο ματι μια Corsair Vengence dual channel 2x4 Gb set.

Απο την ιστοσελιδα και τα specs της ΜΒ έχουμε: υποστήριξη σε:

4 x DDR3 DIMM slots - Supports 32GB DDR3 DDR3 2933+(OC) /2800(OC) /2400(OC)/ 2133(OC)/ 1866(OC)/ 1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory και υποστήριξη Intel Extreme Memory Profile (XMP)

Η ram έχει ως εξης :CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT - (e-shop link)

2 ερωτηματα τωρα.

α) τι παιζει με τους χρονισμους; αν παρω μεγαλυτερο χρονισμο, εχω καλυτερη αποδοση;

και

β) μετα απο 1 χρονο, μπορω να βάλλω αλλο ενα dual set ιδιο με αυτην ωστε να φτασουμε τα 16 GB?

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και το ενδιαφερον στο θεμα!!!

Κοίτα, αν πάρεις Haswell θα σε ωφελήσουν οι μεγαλύτερες συχνότητες και όχι οι χρονισμοί. Δες μερικά άρθρα-reviews

Haswell Real World Performance: DDR3-1600 is Not Enough

AnandTech | Memory Scaling on Haswell CPU, IGP and dGPU: DDR3-1333 to DDR3-3000 Tested with G.Skill

What is the best memory for Haswell? From DDR3-1333 to DDR3-2933: performance scaling test. Page 8 - X-bit labs

Εγώ θα πήγαινε σε κάτι με 1866MHz και C9 όπως:

1. G.SKILL F3-14900CL9D-8GBSR 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-14900 1866MHZ SNIPER SERIES DUAL CHANNEL KIT -

2. CORSAIR CMZ8GX3M2A1866C9 VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-15000 DUAL CHANNEL KIT -

Από όσα μπόρεσα να καταλάβω, το sweet spot για Haswell είναι τα 1866MHz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.