Jump to content



NX1000 ή NX300


Recommended Posts

Το budget ειναι μαξιμουμ 400 ευρω και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 επιλογες ....

Αυτη την στιγμη ειμαι με :

Canon 350D σωμα + 18-55 κιτ φακος της Canon

Tamron 18-50 f2.8

50αρης σταθερος της Canon

Επειδη ομως με την μικρη εχουμε 342423423 πραγματα να παρουμε , θελω κατι πιο μικρο ....*ειχα σκεφτει και την αλλαγη σωματος απλα για να συνεχισω με dlsr αλλα νομιζω καλυτερα ειναι σε κατι πιο μικρο

Αλλη προταση σε αυτα τα λεφτα ειναι φυσικα καλοδεχουμενη

Θενκς

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις 2 παιρνεις την nx300, ημουν με την Canon 450D περασα στην nx1000 και τωρα εχω την nx300.

Η nx300 σε σχεση με την nx1000 ειναι πιο γρηγορη σε ταχυτητα εστιασης, ειναι λιγο πιο βελτιωμενη στο θεμα του iso, εχει focus peaking, σπαστη οθονη και εχει μειωθει παρα πολυ ο χρονος εγγραφης στην καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογουνται κατα την γνωμη σου αυτα τα 150 ευρω στην τιμη?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για εμενα ναι κυριως λογω του μεγαλυτερου buffer και της σπαστης οθονης, δεν ξερω τις δικες σου αναγκες οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω περαιτερω σε αυτο το κομματι αλλα η nx300 ειναι μια εξαιρετικη μηχανη για τα χρηματα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορείς πάρε την nx300. Εγώ έχω την nx1000 και είναι αρκετά καλή ειδικά για τα λεφτά της.

Αλλά η nx300 έχει κάποια πράγματα που θα σε βολέψουν πολύ που δεν τα έχει η nx1000.

Εκτός από την ταχύτητα κτλ που αναφέρθηκαν ή οθόνη αφής βολεύει πολύ όταν θες να βάλεις ένα κωδικό για ένα wifi ή κυρίως όταν να εστιάσεις κάπου γρήγορα. Στα συν ότι είναι και σπαστη.

Γενικά πάντως από ποιότητα εικόνας δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Sent from my Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

ψηφος στην nx300.

Eναλλακτικα δες και την canon 100δ με τον stm

(μιας και εχεις και τον 50 1.8..τους αλλους δωστους αν δωσεις και την 350)

Kαι οι (sammy,canon) εχουν phase detect οn sensor που ειναι κατι που πρεπει να κυνηγουν οι νεοι μπαμπαδες εν ετη 2014..

Link to comment
Share on other sites

Απλα για το τυπικο της υποθεσης κατεληξα στην nx300....αυριο λογικα θα την παρω. Λεω απο Κατερελο,εκτος αν εχει καποιος καποια αλλη προταση :) με πμ αν θεωρειτε διαφημιση

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.