Jump to content



Αγορά κινητού μέχρι 250 ευρώ.


makisko

Recommended Posts

Λοιπόν παλικάρια...Απ την αρχή!

Nexus 5

+ σταθερότητα,

κατά την γνώμη μου ποιο όμορφο λόγο ματ,

επίσης κατά την γνώμη μου καλύτερη ποιότητα κατασκευής,

καθαρό Android (μ αρέσει),

και φαντάζομαι ότι από θέμα αναβαθμίσεων θα είναι πάντα μπροστά και για περισσότερο χρόνο(?)

- μπαταρία

LG G2

+ Μπαταρία (σημαντικότατο)

οθόνη (όχι τόσο σημαντικό αλλά +)

camera (επίσης όχι τόσο σημαντικό αλλά +)

- απ ότι είδα τρώει μερικά lag, παρόλα αυτά όμως στα bench είναι μπροστά (?)

Και τέλος δεν είμαι σίγουρος αν θα ακολουθήσει κανονικά στις αναβαθμίσεις. Δεν εννοώ αν θα τις παίρνει ένα ή δύο μήνες αργότερα από το Nexus. Δεν με πειράζει αυτό. Θα με πειράξει αν το εγκαταλείψουν γρήγορα..

Συμπέρασμα: Αν είχαν την ίδια μπαταρία θα πήγαινα καρφί για το Nexus 5. Είναι ο μοναδικός λόγος που ίσως καταλήξω στο GL G2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Aν ποτε αγορασεις κινητο με καλη μπαταρια, μετα θα το βαζεις παντα πρωτο σ αυτο που κοιτας οταν ψαχνεις.

Έχεις δίκιο. Τα κινητά που είχα ως τώρα όλα είχαν καλή μπαταρία!

Ε ναι ρε φίλε! Καταλαβαίνω ότι πλέον με τις απαιτήσεις που έχουμε από τα smartphones δεν γίνεται η μπαταρία τους να αντέχει μία βδομάδα, αλλά δεν θέλω να το φορτίζω και δύο φορές την μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για ενημερωτικούς σκοπούς υπάρχει κάποιος που είχε ή έχει S4 και G2 να μας πει για την μπαταρία?

Δεν με απασχολεί αν το έχει η γκόμενα σας, ένας φίλος, ο εραστής σας ή τι έχετε διαβάσει.

Κάποιος που να τα έχει δει εκτενώς.

Link to comment
Share on other sites

To thread καθαριστήκε απο τα εκτός θέματος. Ο επόμενος που θα το ξανακάνει, θα ξαναμπεί τον Σεπτέμβριο, μα τον Τουτατή !!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί σβήστηκε το δικό μου. Για G2 κοιτάει τώρα οπότε του έδωσα infos

Να ρωτήσω για ενημερωτικούς σκοπούς υπάρχει κάποιος που είχε ή έχει S4 και G2 να μας πει για την μπαταρία?

Δεν με απασχολεί αν το έχει η γκόμενα σας, ένας φίλος, ο εραστής σας ή τι έχετε διαβάσει.

Κάποιος που να τα έχει δει εκτενώς.

Έχω το G2.

Εκτενώς πως το εννοείς? Θέλεις να δοκιμάσω συγκεκριμένα πράγματα?

Ενδεικτικά, διάβασε εδώ (έχε κατά νου ότι τα νούμερα είναι στο περίπου. δεν έκατσα να τα σημειώσω ακριβώς)

S4 δεν έχω για να κάνω επί τόπου σύγκριση

αλλά δεν θέλω να το φορτίζω και δύο φορές την μέρα...

Κι εγώ της ίδιας λογικής. Ειδικά όταν το κινητό κοστίζει από ~300 και πάνω.

Εγώ προσωπικά θέλω να αντέχει στις "βαρβάτες" χρήσεις χωρίς να μου βγαίνει η παναγία με την μπαταρία.

Αυτό το διάβασες όλο?

Εδώ στη πρώτη σειρά ο chosen γράφει ότι η μπαταρία ήταν λόγος να το αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για ενημερωτικούς σκοπούς υπάρχει κάποιος που είχε ή έχει S4 και G2 να μας πει για την μπαταρία?

Δεν με απασχολεί αν το έχει η γκόμενα σας, ένας φίλος, ο εραστής σας ή τι έχετε διαβάσει.

Κάποιος που να τα έχει δει εκτενώς.

εχω s4...

Κοιτα, δεν ειναι ασχημο αλλα ουτε και διεκδικει βραβειο αυτονομιας...

Με τη χρηση που κανω δεν περασε μερα να μην το βαλω στη φορτιση, αλλα κανω και αρκετη χρηση aps+ gps+ wifi οποτε ειναι ψιλολογικο. (το φορτιστη τον εχω στην τσαντα μυ ετσι κι αλλιως)...

Το περασμενο ΣΚ που δεν το χρησιμοποιησα παρα μονο ως τηλεφωνο δε χρειαστηκε καμια φορτιση...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το G2.

Εκτενώς πως το εννοείς? Θέλεις να δοκιμάσω συγκεκριμένα πράγματα?

Εννοώ να είχε πριν πχ S4 και να πήγε μετά σε G2.

Και απο εκεί που γυρνούσε σπίτι με 15-25% με την καθημερινή του χρήση, όποια και να είναι αυτή, να γυρνάει σπίτι με 45-35% πχ.

Κάτι αισθητά διαφορετικό.

Ρωτάω γιατί ακούω πολλά για την μπαταρία του αλλά θέλω να δω σε real world πως πάει δίπλα σε S4.

Το οποίο δεν είναι πως το θεωρώ τέλεια σε μπαταρία, απλά αυτό έχω και με αυτό θα πρέπει να συγκρίνω.

Ευχαριστώ πάντως για την προθυμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

LG G2

+ Μπαταρία (σημαντικότατο)

οθόνη (όχι τόσο σημαντικό αλλά +)

camera (επίσης όχι τόσο σημαντικό αλλά +)

- απ ότι είδα τρώει μερικά lag, παρόλα αυτά όμως στα bench είναι μπροστά (?)

Και τέλος δεν είμαι σίγουρος αν θα ακολουθήσει κανονικά στις αναβαθμίσεις. Δεν εννοώ αν θα τις παίρνει ένα ή δύο μήνες αργότερα από το Nexus. Δεν με πειράζει αυτό. Θα με πειράξει αν το εγκαταλείψουν γρήγορα..

Δεν ξέρω που είδες τα lag. Εγώ πριν λίγο άνοιξα 5 παιχνίδια (50-150MB το ένα), video σε quickslide και καμμιά 10ρια προγράμματα (από chat applications, e-mail client, chrome μέχρι και 3 antivirus**). Έπειτα άνοιξα το task manager και συνειδητοποίησα ότι η διαχείριση μνήμης είναι καταπληκτική.

Μια διόρθωση σε προηγούμενο post. Είχα γράψει ότι έχει 450-550MB free στην αρχή. Λάθος αυτό. 650-750MB έχει με βάση το task manager του κινητού (και "clear ram" βεβαίως βεβαίως)

Η μόνη φορά που είδα lag, ήταν σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν ήταν καλογραμμένο.

** Τα είχα βάλει να τα δοκιμάσω πριν λίγες μέρες. Δεν ξέρω ποιο ή αν θα κρατήσω κάποιο. Προς το παρόν, τα έχω έτσι μέχρι να αποφασίσω.

Android version 4.4.2

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION]

Θέλω να κάνω δοκιμές κάποιες μέρες και να δω πόση μπαταρία μου απομένει όταν γυρνάω σπίτι με καθημερινή χρήση όπως λες.

Με το S4 πως τα πας? Είσαι ικανοποιημένος από την μπαταρία του? Αντέχει στη δική σου καθημερινή χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αποκλείσει το Nexus λόγω μπαταρίας και κατά 99% (το 1% είναι για το S4 αν δεν φάω ξύλο...:innocent:) θα πάρω το LG G2. Θα το παραγγείλω το πολύ μέχρι την Κυριακή και θα σας πω εντυπώσεις σχετικά με lag και μπαταρία μόλις το τσεκάρω...

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω έγραψες ξεκάθαρα

- απ ότι είδα τρώει μερικά lag,

Αλλά δεν είπες που τα είδες τα lag

Για το S4, θα σου πει ο Dolly που το έχει. Εγώ μόνο σε κατάστημα το είχα δει (πριν πάρω κινητό) και μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Λόγω μπαταρίας (κυρίως) πήγα στο LG

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο 5:00.

Φυσικά και δεν είναι λόγος αυτός για να απορρίψω το LG G2.

Απλά αυτή τη στιγμή το LG G2 ξεκινάει στο Skroutz από 317 ευρώ, και το S4 από 332 ευρώ και αφού έφτασα μέχρι εδώ, η απόφαση θα παρθεί έως την Κυριακή. Αλλά όπως είπα κατά 99% θα πάρω το LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως το lg G2 εχει πολυ καλη μπαταρια του αδερφου μου του βγαζει μεχρι και 6 ωρες Screen on time την ημερα σχεδον αλλα ρε παιδια η αισθηση στην χρηση το nexus 5 ειναι ενα κλικ πιο πανω οταν τα δοκιμαζα.Με εναν ασυρματο φορτιστη βεβαια το nexus μπορεις να το εχεις πιο ανετα στην φορτιση.

+Οι αναβαθμισεις (αφου θα το κρατησεις 2-3 χρονια) που θα παρει το νεξους θα ειναι πιο πολλες και σιγουρα αν ασχολεισαι με xda με το νεξους θα κανεις παρτυ.

Για εμενα Nexus 5.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο 5:00.

Φυσικά και δεν είναι λόγος αυτός για να απορρίψω το LG G2.

Απλά αυτή τη στιγμή το LG G2 ξεκινάει στο Skroutz από 317 ευρώ, και το S4 από 332 ευρώ και αφού έφτασα μέχρι εδώ, η απόφαση θα παρθεί έως την Κυριακή. Αλλά όπως είπα κατά 99% θα πάρω το LG G2.

Στο video αναφέρει ότι τρέχει android v4.2.2. Αν θυμάμαι καλά από κάποιο post, η καινούρια έκδοση android v4.4.2 (αυτήν έχω) βελτιώνει τα θέματα lag.

Μπήκα στο site που δείχνει στο video, κι έκανα τα ίδια πράγματα. Έχει ένα mini delay αλλά είναι καλύτερα από αυτό που δείχνει στο review. Ούτως ή άλλως δεν είναι η mobile version του site.

[MENTION=18217]sokinsohim[/MENTION] το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά κάποιες μέρες μετακινούμαι αρκετά και δεν θέλω να υποχρεώνομαι να ψάχνω κάθε τρεις και λίγο πρίζα ή να αναγκάζομαι να μην χρησιμοποιώ με άνεση το κινητό για να βγαίνει ίσα ίσα η μπαταρία. Τουλάχιστον αυτήν την απαίτηση την θεωρώ δεδομένη από ακριβό κινητό.

Την καλύτερη αίσθηση στην χρήση μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω? Κάποια παραδείγματα?

Link to comment
Share on other sites

Στο video αναφέρει ότι τρέχει android v4.2.2. Αν θυμάμαι καλά από κάποιο post, η καινούρια έκδοση android v4.4.2 (αυτήν έχω) βελτιώνει τα θέματα lag.

Μπήκα στο site που δείχνει στο video, κι έκανα τα ίδια πράγματα. Έχει ένα mini delay αλλά είναι καλύτερα από αυτό που δείχνει στο review. Ούτως ή άλλως δεν είναι η mobile version του site.

[MENTION=18217]sokinsohim[/MENTION] το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά κάποιες μέρες μετακινούμαι αρκετά και δεν θέλω να υποχρεώνομαι να ψάχνω κάθε τρεις και λίγο πρίζα ή να αναγκάζομαι να μην χρησιμοποιώ με άνεση το κινητό για να βγαίνει ίσα ίσα η μπαταρία. Τουλάχιστον αυτήν την απαίτηση την θεωρώ δεδομένη από ακριβό κινητό.

Την καλύτερη αίσθηση στην χρήση μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω? Κάποια παραδείγματα?

Κατά αρχάς έχεις δίκιο για την 4.2.2. Και κατά δεύτερον όπως φαίνεται την άλλη βδομάδα με το καλό θα γίνω και εγώ κάτοχος του LG G2 :jump1: Τώρα όσων αφορά την αίσθηση στην χρήση (που ρωτάς στον [MENTION=18217]sokinsohim[/MENTION]) και την αίσθηση της ποιότητας κατασκευής, ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Εμένα πχ δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η πλαστικούρα, και δεν με ενθουσιάζει ακόμα περισσότερο όταν γυαλίζει κιόλας. Σε άλλους αυτό μπορεί να αρέσει... Μετά στο LG είναι μεν εντυπωσιακό το πίσω κουμπί, αλλά εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα με βολέψει καλύτερα απ ότι αν το είχε μπροστά, όπως έχω συνηθίσει τόσα χρόνια. Στην τελική όμως αυτά τα θεωρώ λεπτομέρειες και νομίζω ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι η καλύτερη επιλογή σ αυτά τα λεφτά. Και αυτό που είπα πιο πριν (1%=S4) είναι γιατί έχω σχεδόν 10 χρόνια Samsung και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και τόσο εύκολο να "αλλαξοπιστήσω"

Για να πω και εγώ την γνώμη μου... Χωρίς να το έχω δουλέψει το Nexus. Μόνο σε μαγαζιά το επεξεργάστηκα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μέσα στο λειτουργικό δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω. Το G2 είναι το πρώτο μου κινητό με android. Τα Galaxy S4 και Galaxy Note 3, τα είχα δει σε μαγαζιά. Μάλιστα στο note 3 όταν αλλάζεις τα pages δεξιά-αριστερά στο αρχικό μενου, υπάρχει αισθητό (στο μάτι) lag. Αυτό μου το ανέφερε πωλητής σε κατάστημα (κατά τα λεγόμενα του σκεφτόταν να πουλήσει το note 3 για να πάρει το G2 λόγω lag όπως είπε) κι έπειτα το δοκίμασα σε κάποιο κινητό που είχαν εκεί.

Για τα κουμπιά στο πίσω μέρος που λες, τι να σου πω. Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ συχνά. Το βράδυ να χαμηλώσω/κλείσω τον ήχο. Ενώ το lock button το έχω ουσιαστικά ξεχασμένο επειδή έχω την quickview θήκη. Άσχετο, αν πατήσεις οποιοδήποτε από τα δύο κουμπιά της έντασης, τραβάει φωτογραφίες η κάμερα. Αν το κρατήσεις πατημένο, βγάζει συνεχόμενες :p

Από Αpple πήγα LG. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα πίσω buttons.

Σχετικά με την μπαταρία, αν και τα είπαμε, δες αυτό

Btw, το ξέρεις ότι το S4 βγάζει ελαφρώς καλύτερες φωτογραφίες έτσι?

Και νομίζω στις εν κίνηση photo shoots πρέπει να τα πηγαίνει καλύτερα από το G2

Link to comment
Share on other sites

Χρήση μέσα στο λειτουργικό δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω. Το G2 είναι το πρώτο μου κινητό με android. Τα Galaxy S4 και Galaxy Note 3, τα είχα δει σε μαγαζιά. Μάλιστα στο note 3 όταν αλλάζεις τα pages δεξιά-αριστερά στο αρχικό μενου, υπάρχει αισθητό (στο μάτι) lag. Αυτό μου το ανέφερε πωλητής σε κατάστημα (κατά τα λεγόμενα του σκεφτόταν να πουλήσει το note 3 για να πάρει το G2 λόγω lag όπως είπε) κι έπειτα το δοκίμασα σε κάποιο κινητό που είχαν εκεί.

Για τα κουμπιά στο πίσω μέρος που λες, τι να σου πω. Προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ συχνά. Το βράδυ να χαμηλώσω/κλείσω τον ήχο. Ενώ το lock button το έχω ουσιαστικά ξεχασμένο επειδή έχω την quickview θήκη. Άσχετο, αν πατήσεις οποιοδήποτε από τα δύο κουμπιά της έντασης, τραβάει φωτογραφίες η κάμερα. Αν το κρατήσεις πατημένο, βγάζει συνεχόμενες :p

Από Αpple πήγα LG. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα πίσω buttons.

Σχετικά με την μπαταρία, αν και τα είπαμε, δες αυτό

Btw, το ξέρεις ότι το S4 βγάζει ελαφρώς καλύτερες φωτογραφίες έτσι?

Και νομίζω στις εν κίνηση photo shoots πρέπει να τα πηγαίνει καλύτερα από το G2

Κατάλαβα! Και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου μια χαρά μου φαίνεται η μπαταρία με τέτοια χρήση...

Πιστεύω πάντως να μην μετανιώσω που δεν θα πάρω το S4. 17 ευρώ είναι η διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Καλό κινητό και το S4. Το κοντράρει το G2.

Όποιο και να πάρεις, ικανοποιημένος θα μείνεις.

Κάτι άλλο που το θυμήθηκα. Στο αρχικό post ανέφερες περί αίσθηση της πλαστικούρας. Αν δεν απατώμαι, η ποιότητα της εξωτερικής κατασκευής στο samsung S4 είναι καλύτερη έναντι του LG. Τσέκαρε το στο google να βεβαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.