Jump to content



Ubuntu και android


Guest

Recommended Posts

Λειτουργικό: Ubuntu 12.04 LTS

Κινητό: LG G2, android 4.4.2

Θέλω έναν γρήγορο/εύκολο/απλό/αποτελεσματικό τρόπο να μεταφέρω μέσω usb, αρχεία από κινητό στο laptop ή το αντίστροφο.

Στο askubuntu.com είχα βρει το gMTP αλλά μάλλον δεν κάνει δουλειά. "Detect: No raw devices found." γράφει.

Άλλος τρόπος/πρόγραμμα υπάρχει? Να μην χρειάζεται να διαβάζω κατεβατά και κατεβατά για ένα απλό transfer.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Mounting your MTP Android’s SD Card on Ubuntu | My Solutions IT

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά από τα σχόλια φαίνεται να λειτουργεί αυτός ο τρόπος.

Μία φορά το ρυθμίζεις και μετά θα γίνεται αυτόματα mount αν κατάλαβα καλά

Link to comment
Share on other sites

Mounting your MTP Android’s SD Card on Ubuntu | My Solutions IT

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά από τα σχόλια φαίνεται να λειτουργεί αυτός ο τρόπος.

Μία φορά το ρυθμίζεις και μετά θα γίνεται αυτόματα mount αν κατάλαβα καλά

Με μια γρήγορη ματιά βλέπω λειτουργεί μόνο για SD cards, σωστά?

Το κινητό δεν έχει κάρτα οπότε είτε USB, είτε wireless transfer (πχ με ftp server που είχα διαβάσει κάπου).

Άλλες ιδέες ευπρόσδεκτες. Θα τα δοκιμάσω όλα μόλις βρω χρόνο (γιατί από ότι κατάλαβα απαιτεί μια mini-διαδικασία)

Link to comment
Share on other sites

Για οοοοοοολα αυτά, φταίει η αγαπητή Google, που θεώρησε ότι το usb mass storage είναι περιττό, οπότε το έβγαλε από τα φρέσκα android.

Σε debian που το χρειάστηκα, mtp-tools κάνεις εγκατάσταση και δουλέυει. Κατά 95% το ίδιο θα γίνεται και σε ubuntu. Σιγουρέψου ότι τα αρχεία σου περάστηκαν καλά πριν τα σβήσεις, γιατί έχω δει διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

Για οοοοοοολα αυτά, φταίει η αγαπητή Google, που θεώρησε ότι το usb mass storage είναι περιττό, οπότε το έβγαλε από τα φρέσκα android.

Σε debian που το χρειάστηκα, mtp-tools κάνεις εγκατάσταση και δουλέυει. Κατά 95% το ίδιο θα γίνεται και σε ubuntu. Σιγουρέψου ότι τα αρχεία σου περάστηκαν καλά πριν τα σβήσεις, γιατί έχω δει διάφορα...

Θες να πεις ότι ούτε στα windows αναγνωρίζεται η συσκευή?

Το mtp-tools διαφέρει από το gMTP?

Τώρα που το θυμήθηκα μπορώ να δανειστώ windows pc γνωστού, να τα συνδέσω εκεί, να περάσω αρχεία από κινητό σε usb flash κι έπειτα στο δικό μου laptop. Με βλέπω τελικά να κάνω αυτό ( :p ). Καλό είναι βέβαια να υπάρχει η δυνατότητα να το κάνω απευθείας με τα δικά μου "gadgets"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν μπορείς ούτε στα windows. Τα android πλεον δεν αναγνωρίζονται ως external storage, επειδή έφυγε η υπόστήριξη mass storage.

To gMTP δεν ξέρω τι είναι :(

Αντίστοιχο πρόγραμμα μεταφοράς (όπως πχ itunes στα μήλα) δεν υπάρχει?

gMTP ένα πρόγραμμα είναι για ubuntu. Το βρήκα από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από εγκατάσταση του mtp-tools βλέπω τα δεδομένα του κινητού κατευθείαν από τον file browser του debian.

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store που αν είσαι rooted ενεργοποιούν το mass storage, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από εγκατάσταση του mtp-tools βλέπω τα δεδομένα του κινητού κατευθείαν από τον file browser του debian.

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store που αν είσαι rooted ενεργοποιούν το mass storage, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι...

Οκ, το βρήκα επιτέλους μέσω του ubuntu software centre. Να φανταστώ όμως ότι το file transfer γίνεται μόνο μέσω εντολών? Κάτι σε interface/παραθύρι-φάση δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από εγκατάσταση του mtp-tools βλέπω τα δεδομένα του κινητού κατευθείαν από τον file browser του debian.

File browser -> παράθυρο κανονικό είναι. Το κινητό βγαίνει κανονικά στα devices, το επιλέγεις και βλέπεις τα δεδομένα του.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω δικτύου χρησιμοποιώ το AndFTP για μεταφορά αρχείων. Χρησιμοποιώ την επιλογή για SFTP με public key authentication. Δέχεται αρκετή παραμετροποίηση και μάλλον θα σας αρέσει. Στην pro έκδοση κάνει και αυτόματο συγχρονισμό ανάμεσα σε φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

File browser -> παράθυρο κανονικό είναι. Το κινητό βγαίνει κανονικά στα devices, το επιλέγεις και βλέπεις τα δεδομένα του.

Δεν ξέρω. Δεν το βλέπω στον file browser. Δεν ξέρω αν εγκαταστάθηκε σωστά ή έχω κάνει κάποιο λάθος

[MENTION=994]trendy[/MENTION] θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Thanks

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την βρήκα την λύση από wiki.answers.com

Just connect the cable but make sure you set the connection type to something other than "charge only" on the phone, depending on what you want to use it for.

Άνοιξα λοιπόν το πρόγραμμα gMTP, πάτησα connect και βρήκε τα αρχεία.

ΥΓ. Ναι, στο "charge only" το είχα ξεχασμένο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.