Jump to content



Επιλογή ασύρματου πληκτρολογίου για ταμπλέτα


vgiozo

Recommended Posts

Ψάχνω ένα χωριστό πληκτρολόγιο για τη ταμπλέτα μου, που να συνδέεται μέσω bluetooth.

Από την ποικιλία που έχω βρει η κύρια διαφοροποίηση αφορά τη τροφοδότησή του είτε με κοινές μπαταρίες είτε με ενσωματωμένη μπαταρία.

Οι ενσωματωμένες μπαταρίες κρατάνε από 25 έως 80 ώρες λειτουργίας (τόσο αναφέρεται δλδ), ενώ υποθέτω με τις χωριστές ο χρόνος είναι πολλαπλάσιος, αλλά και το κόστος αυξάνεται μακροπρόθεσμα.

Παραθέτω τα πληκτρολόγια στα οποία έχω καταλήξει

Α) Με χωριστές μπαταρίες

- Λευκό/ασημί με 2*ΑΑΑ μπαταρίες και καλές κριτικές = 10€

- Το ίδιο + 2€ αλλά αποστολή με Singapore Post

- Σε μαύρο στα 15€

Β) Με ενσωματωμένες μπαταρίες λιθίου

- Με χωριστό stand για τη ταμπλέτα και touchpad, μόλις 24 ώρες αυτονομία = 25,5€

- Το ίδιο χωρίς το touchpad = 20,5€

- Όμορφο μαύρο, δεν αναφέρει χρόνους αυτονομίας αλλά έχει υψηλή εκτιμώμενη "ζωή" πλήκτρων (500 εκατ. χτυπήματα), αποστολή με SG = 14€

- Μαύρο, με υψηλή αυτονομία (80ώρες), αλλά χαμηλή αντοχή συγκριτικά (10 εκατ. χτυπήματα) = 16€

Για πέτε, για πέτε

Έγινε επεξεργασία από vgiozo
Link to comment
Share on other sites

δεν αποψη για το ιδιο το αντικειμενο αλλα 2 παρατηρησεις.

1. σε αυτα που θελουν εξτρα μπαταρια μπορεις παντα να χρησιμοποιηεις επαναφορτιζομενες

και 2. δεν ειναι καπως αβολο να μην εχει touchpad ; πως ακριβως πχ θα "μετακινησε" στην επιφανεια εργασιας η μεσα στην εφαρμογη ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω βρει πληκτρολόγιο με ενσωματωμένο touchpad που να παίρνει χωριστές μπαταρίες...

Αλλά και πάλι...φοβάμαι ότι είτε θα αύξανε πολύ το μήκος (κι έτσι δεν θα προσφερόταν πλέον για εύκολη μεταφορά, είτε θα έτρωγε χώρο από το πληκτρολόγιο κι η σχετική άνεση σε αυτό τον τομέα είναι σημαντικότερη.

Πάντως όταν συνδέεις εξωτερικό πληκτρολόγιο, δεν εμφανίζεται εκείνο της αφής στην οθόνη, και δεδομένου ότι στη ταμπλέτα η περιήγηση γίνεται μέσω της οθόνης, δεν νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα.

Για ταμπλέτα μιλάμε πάντα.

Πολύ ωραίο πληκτρολόγιο είναι εκείνο της Logitech που στην Ελλάδα έχει γύρω στα 55€ και από ebay μπορείς να το πάρεις στα 35€ περίπου. Χωρίς touchpad πάντα.

Άλλη ενδιαφέρουσα λύση - που όμως δεν κάνει τόσο για φορητές καταστάσεις λόγω μεγέθους - είναι το εξαιρετικό Lenovo Thinkpad πληκτρολόγιο, που έχει το γνωστό trackpoint ως ποντίκι.

Αλλά είναι πολύ ακριβό για να το πάρεις ακόμη κι απο΄Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτό εδώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος...Για δες το

Για πες χρονους αυτονομίας σε συνεχή εργασία και standby και εντυπώσεις από την απόδοση των πλήκτρων....

Για μένα προσωπικά πάντως αποκλείεται ως επιλογή, γιατί δεν χρησιμοποιεί ΒΤ, αλλά θέλει usb receiver, που μου τρώει έτσι τη θύρα σύνδεσης περιφερειακών, αλλά και φόρτισης...

Πολύ όμορφο κατα τ' άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Τώρα το πρόσεξα οτι ψάχνεις να έχει blutooth σύνδεση...

Αυτονομία δεν γνωρίζω να σου πω γιατί δεν το χρησιμοποιώ συνέχεια μιας και το έχω κυρίως για χρήση home cinema όταν βάζω ταινίες στο pc (fast forward, pause και τα σχετικά) και δευτερευόντως για γράψιμο κειμένου.

Πάντως εδώ και κάτι μήνες που το έχω πάρει, δουλεύει μια χαρά ακόμα με τις μπαταρίες που είχε πάνω.

Τα πλήκτρα σαν απόδοση είναι ακριβώς όπως τα θέλω.Αθόρυβα και σε κανονικό μέγεθος.

Το μόνο ίσως φάουλ είναι τα πλήκτρα με τα βελάκια που είναι φτοιαγμένα πιο μικρά και δεν με βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.