Jump to content



Mobo με πρόβλημα στο keyboard


trendy

Recommended Posts

Μου ήρθε μία μητρική mini-itx (νομίζω έτσι λέγονται, 3 pci + 1 agp) με P4@1,7. Το πρόβλημά της είναι ότι δεν παίζει η θύρα του πληκτρολογίου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπω στο bios και όταν το ανάβω να μένει στο POST screen και να ζητάει να μπω στο bios να ρυθμίσω να το ρυθμίσω. Δοκίμασα να βάλω usb το πληκτρολόγιο, μα ούτε έτσι έπαιξε. Έχω κάνει clear το bios με την ελπίδα να είναι default χαρακτηριστικό το usb keyboard αλλά ατύχησα και εδώ. Έχετε καμία άλλη ιδέα μήπως;

Μάρκα δεν αναγράφεται πάνω στη μητρική αλλά από τον τύπο της P257 βρήκα μόνο μία αναφορά στην Computech.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα, πιθανόν να έχει καεί ο ελεγκτής(αν μπορώ να το πω έτσι) του πληκτρολογίου....

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτε, πέρα από flash στο bios(hotflash) μπας και έχουν ενεργοποιήσει εκεί το usb.... Αξίζει όμως τον κόπο ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό φαντάζομαι ότι έχει γίνει.

Αν αξίζει τον κόπο; Το μηχάνημα πάει γάντι για ταρατσορούτερ, λόγω μεγέθους. Αν αναλογιστείς και ότι τα συνηθισμένα ταρατσορούτερ είναι απλοί Pentium, ένας P4 θα δώσει μεγάλη ώθηση στις υπηρεσίες που θα μπορεί να σηκώσει.

Υπάρχει τρόπος να πειράξει κάποιος τις ρυθμίσεις του bios ώστε να ενεργοποιηθεί έτσι το usb;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράματα....μπορεί να το κάνει κάποιος μόνο αν έχει το flash του και αλλάξει τις ρυθμίσεις ή να έχει πάει στον υπολογιστή και να την κάνει απο εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 09:32]

Και εγώ αυτό φαντάζομαι ότι έχει γίνει.

Αν αξίζει τον κόπο; Το μηχάνημα πάει γάντι για ταρατσορούτερ, λόγω μεγέθους. Αν αναλογιστείς και ότι τα συνηθισμένα ταρατσορούτερ είναι απλοί Pentium, ένας P4 θα δώσει μεγάλη ώθηση στις υπηρεσίες που θα μπορεί να σηκώσει.

Υπάρχει τρόπος να πειράξει κάποιος τις ρυθμίσεις του bios ώστε να ενεργοποιηθεί έτσι το usb;

Καλύτερα... να πας για καινούργια mobo. ;)

Αυτή τερμάτισε... :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι 423 socket. Από αυτά που έμαθα είναι αρκετά σπάνιο και μέσα σε 5 μήνες εξαφανίστηκε από την αγορά. ’λλη μία επιτυχημένη εμπορική κίνηση της Intel.

Παίζει να τη βρω σε κανένα stockατζίδικο;

Link to comment
Share on other sites

Ισωε Υπαρχει λυση. Βρες μια παρομια μιτρικη και δοκιμασενα βαλεις την επιλογή "don't hault on errors" και επελεξε το "enable legacy usb" ετσι το πψ δεν θα σταματησει σε error. μετα δοκιμασε να ανταλακσεισ αυτα τα τσιπακια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.